Bateria

Bateria

iPhone jako pierwszy telefon w historii posiadał baterię wbudowaną, do której w warunkach poza serwisowych nie można było samodzielnie wymienić. Choć ogniwa stosowane przez Apple są bardzo dobre jakości, nie oznacza to jednak, że baterii zainstalowanej w iPhone fabrycznie, nie trzeba z czasem wymienić na nową.

oryginalny iphone

Wszystkie telefony iPhone, począwszy od modelu 2G, gdzie bateria było przylutowana do płyty głównej na stałe, kolejno przez modele iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone SE, jak również aktualnie dostępne iPhone 6S ( w tym 6 Plus oraz 6S Plus), uniemożliwiają użytkownikowi łatwą i bezproblemową wymianę ogniwa baterii, bez wizyty w serwisie. Bateria w telefonie iPhone każdej generacji jest w nim zainstalowana na stałe i ukryta pod solidnie zamkniętą obudową.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 2

Do wymiany baterii w pierwszym iPhone 2G należało posiadać nie tylko sporo umiejętności, ale także narzędzia do niełatwego otwarcia obudowy oraz lutownicę do jej odlutowania i przylutowania nowej.

bX2mvQWdMnLqgRCp.medium

W kolejnej generacji iPhone, bateria była już tylko przyklejona do pleców polikarbonowej obudowy i przykryta płyta główną. Jej wymiana wymagała demontaż niemal wszystkich elementów z urządzenia, zaczynając od ekranu, na płycie głównej kończąc. Niejednokrotnie samodzielna jej wymiana w domowych warunkach dla wielu majsterkowiczów kończyła się zniszczeniem telefonu.

Od czwartej generacji wzwyż wymiana baterii stała się nieco łatwiejsza – wystarczyło posiadać dedykowany śrubokręt pentalob oraz narzędzia do jej bezpiecznego odklejenia (przerwanie delikatnej obudowy baterii może doprowadzić do wybuchu i samospalenia urządzenia!). Taki rodzaj montażu baterii jest stosowany do dziś, także w obecnie najnowszym modelu 6S, SE czy 6S Plus. Zapewne w generacji 7 to się nie zmieni.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 32

Choć baterie w telefonach Apple są bardzo dobrej jakości, są to ogniwa litowo-jonowe bądź litowo-polimerowe, nieposiadające efektu pamięci, co oznacza, że bez obawy można je z powodzeniem doładowywać, a nowego ogniwa nie trzeba „formatować”, to nie oznacza to, że bateria, która siedzi w telefonie od dnia opuszczenia fabryki, w końcu nie będzie wymagała wymiany.

Dlaczego baterię w iPhone trzeba wymienić na nową?

Bateria w iPhone nie jest wieczna. Producent zapewnia jej maksymalną wydajność przez pierwsze 300 cykli ładowania. Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników ładuje telefon każdego dnia, bądź maksymalnie co drugi dzień, już po pierwszym roku użytkowania telefonu jej wydajność (pojemność) zaczyna spadać, co oznacza, że ogniwo nie jest w stanie przechować i zmagazynować tyle energii, co na początku. Mniej energii w ogniwie przekłada się na krótszy czas pracy na jednym, pełnym naładowaniu.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 10

Ilość cykli ładowania oraz pojemność baterii zainstalowanej w naszym telefonie można w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy do tego odpowiednia aplikacja na nasz komputer. Jedną z nich jest iBackupbot. Program dostępny jest na platformie Windows oraz MacOS.

Wystarczy odblokowany telefon podłączyć do komputera, uruchomić program i z zakładki Devices wskazać nasze urządzenie. Następnie w głównym oknie kliknąć w odnośnik More information.

Po krótkim odczycie pojawi się informacja o parametrach baterii. Nas najbardziej interesuje CycleCount, DesignCapacity oraz FullChargeCapacity.

Pierwszy parametr informuje nas o ilości cykli ładowania. Kolejny to informacja o tym ile fabrycznie nowa bateria posiada pojemności, wyrażonej w jednostce mAh. FullChargeCapacity to natomiast parametr faktycznej, odczytanej pojemności z naszego ogniwa. Najlepiej testować baterię w pełni naładowaną.

Kiedy wymienić baterię w iPhone?

Jeżeli ilość cykli ładowania znacząco przekracza 300, a przy tym pojemność rzeczywista jest co najmniej o 200-500 mAh niższa od tej, którą bateria ma wyjeżdżając z fabryki, należy poważnie rozważyć jej wymianę. Zużyta bateria to nie tylko krótszy czas pracy na jednym pełnym ładowaniu. To także obawa o to, że telefon w każdej chwili może się wyłączyć w najmniej spodziewanym momencie, najczęściej wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 31

Zużyta bateria to także ryzyko, że ogniwo spuchnie niszcząc ekran i obudowę, co może spowodować także jej wybuch i niebezpieczeństwo dla zdrowia!

Niestety z puchnącymi i niszczącymi iPhone’a bateriami spotykamy się dość często. Najczęściej są to modele 2-4 letnie, stosunkowo wysłużone, których licznik cykli ładowania dobija do 1000, a spadek wydajności (pojemności) ogniwa już od dłuższego czasu dawał znać o sobie w postaci krótkiego czasu pracy na jednym pełnym naładowaniu.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 1

Baterie puchną głównie w iPhone 2G, iPhone 3G iPhone 3GS. Co raz częściej dostajemy także iPhony generacji czwartej (iPhone 4 oraz iPhone 4S), w których baterie również puchną niszcząc szklany ekran i tylną pokrywę. Spuchnięta bateria, to zawsze wysokie koszty naprawy. Właściciel takiego iPhone’a jeżeli w porę nie wymieni ogniwa na nowe, będzie musiał ponieść koszt nie tylko wymiany samej baterii, ale także zniszczonej w wyniku jej spuchnięcia tylnej szklanej pokrywy oraz bardzo często ekranu. To są już koszty idące w setkach złotych.

Nie tylko baterie w bardzo starych iPhone wymagają wymiany!

Niestety właściciele nowszych urządzeń Apple wcale nie mają mniej powodów do obaw. Od pewnego czasu co raz częściej trafiają do nas klienci z modelami generacji piątej (iPhone 5 oraz iPhone 5S). Baterie w tych modelach również zaczynają puchnąć.

Takim pierwszym objawem, który pokazuje, że coś złego dzieje się z ogniwem w iPhone 5 oraz iPhone 5S jest uginający się ekran. Jeżeli korzystając ze swojego telefonu, czujecie z lewej strony, że ekran pływa, lub widzicie gołym okiem, że ekran zaczyna się dodatkowo odklejać od ramki, bardzo często jest to spowodowane właśnie początkiem puchnięcia baterii w tych modelach.

Puchnąca bateria zaczyna wypychać solidnie zamocowany w metalowej ramce ekran, przez co ten zaczyn się odklejać od niej i pływać przy jego uciskaniu. Jeżeli dostrzegacie problem uginającego się i/lub rozklejającego się ekranu, koniecznie odwiedźcie serwis w celu skontrolowania problemu – nawet jeżeli wydaje się Wam, że czas pracy baterii jest odpowiedni, a parametry nie sugerują, że ogniwo jest wyeksploatowane.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 34

Oczywiście nie tylko baterie stosowane w produktach Apple puchną. Jednak w tym artykule to właśnie nim się przyjrzałem.

Dlaczego trzeba wymienić taką baterię w iPhone 5, nawet jeżeli jej parametry są prawidłowe?

Apple przyznało, że w okresie między wrześniem 2012, a styczniem 2013 roku w telefonie iPhone 5 instalowane były wadliwe baterie. Tyle wiemy oficjalnie. Nieoficjalnie jednak mówi się, że to właśnie baterie z tej felernej partii potrafią puchnąć i niszczyć telefon. Apple wymienia ogniwa w ramach programu wymiany baterii w iPhone 5 bezpłatnie.

Zrzut ekranu 2016-07-31 o 15.46.39

Można sprawdzić po numerze seryjnym na stronie https://www.apple.com/pl/support/iphone5-battery/ czy nasz telefon został wyposażony w felerne ogniwo. Jeżeli tak, firma Apple wymienia taką baterię bezpłatnie, pod warunkiem, że telefon został zakupiony na rynku, gdzie próbujemy zrealizować naprawę (iPhone przywieziony z USA, nie może być naprawiony w UE). Dodatkowo naprawa realizowana jest tylko w urządzeniach, które są nie starsze niż 3 lata.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Wpadka z wadliwymi ogniwami zasilania w iPhone 5 nie jest pierwsza w historii Apple. Póki co, poza modelem iPhone 5, firma nie wymienia baterii w żadnym innym modelu iPhone’a w ramach programu wymiany.

W naszej pracy spotykamy się jednak z problemem puchnięcia baterii także w iPhone 5S. Dość często w ostatnim czasie musimy nie tylko wymieniać baterię w tych modelach, ale także demontować i montować ponownie ramki i ekrany rozklejone w wyniku puchnięcia baterii w tym modelu.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 7

Wymiana baterii w iPhone nie jest usługą drogą i czasochłonną. Większość serwisów realizuje ją od ręki. Serwis APPLEMOBILE.PL zużyte ogniwa wymienia na poczekaniu w około 30 minut.

W cenie baterii jest także ponowny montaż ekranu. Baterie są objęte gwarancją, usługa jest wykonywana profesjonalnie z użyciem dedykowanych narzędzi, przez co po wykonaniu wymiany, Klient nie zauważy żadnych śladów po przeprowadzonej procedurze.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 4

Jeżeli korzystasz ze swojego telefonu około 2-3 lat, daj swojemu urządzeniu drugą młodość, wymień w nim baterię. Odczujesz znaczący wzrost czasu pracy na pełnym ładowaniu i uchronisz telefon przed ewentualnym uszkodzeniem w wyniku spuchnięcia ekranu. Jeżeli natomiast widzisz, że ekran w Twoim iPhone zaczyna się unosić i uginać przy jego uciśnięciu lub rozklejać, koniecznie sprawdź w serwisie czy bateria nie wymaga wymiany!

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 22

W serwisie APPLEMOBILE.PL możesz liczyć na bezpłatne sprawdzenie stanu takiej baterii, a w razie konieczności będziesz mógł ją natychmiast wymienić od ręki, bez rozstawania się z urządzeniem na dłużej.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 33

Jeżeli wymieniasz baterię na własną rękę, unikaj niesprawdzonych, tanich baterii. Oszuści, najczęściej na portalach aukcyjnych oferują kiepskiej jakości zamienniki, często opisane jako posiadające znacznie większą pojemność od tej, którą mają baterie wyjeżdżające z fabryki.

iPhone nie jest w stanie obsłużyć baterii o większej pojemności, a te baterie, mające niby dwukrotnie większą pojemności, to najczęściej baterie oklejone zwykłą naklejką, pod którą kryje się zamiennik opisany pojemnością dużo niższą, by w ogóle działały z telefonami Apple.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 29

Kiepski tani zamiennik nigdy nie zaoferuje ci wydajności fabrycznego ogniwa! Czasem nie warto oszczędzać, bo chytry najczęściej dwa razy traci.

APPLEMOBILE.pl – Serwis iPhone Szczecin, iPod, iPad

Wojska Polskiego 50/U9 (wejście od strony Jagiellońskiej 84!)
70-475 Szczecin
tel: 500 132 200
tel: 889 277 288

Wymiana baterii w iPhone – dlaczego i kiedy trzeba wymienić baterię w iPhone?

129,00 zł