Dlaczego iPhone nie widzi karty sim? Naprawa zasięgu w iPhone.
Dlaczego iPhone nie widzi karty sim? Naprawa zasięgu w iPhone.

Dlaczego iPhone nie widzi karty sim? Naprawa zasięgu w iPhone.

0

Zdarzyć się może, że telefon, mimo że wizualnie w dobrym stanie, całkiem nowy i wydawać by się mogło sprawny, nagle straci zasięg. Wtedy zastanawiamy się dlaczego iPhone nie widzi karty sim? Czy to wina karty czy samego urządzenia? A może po prostu potrzebna jest naprawa zasięgu w iPhonie?

Powodów przez które iPhonie nie widzi karty sim lub po prostu nie ma zasięgu jest całe mnóstwo. W tym artykule postaram się umówić najbardziej popularne z nich oraz opowiem nieco o mechanizmach diagnostycznych, pozwalających wykryć dlaczego iPhone nie widzi karty sim oraz kiedy jest to winna karta, a kiedy iphone wymaga po prostu naprawy zasięgu.

Dlaczego iPhone nie widzi karty SIM?

Zacznijmy od tego, jak sprawdzić czy iPhone widzi kartę SIM, ale nie łapie sieci czy faktycznie nie widzi karty SIM. Skupmy się na nowych modelach pozbawionych klawisza Home, choć sposób postępowania dla starszych będzie w zasadzie podobny.

O tym, że iPhone nie widzi karty SIM informuje nas kilka elementów:

Po pierwsze: Centrum sterowania i napis Brak przy braku kresek zasięgu. 

            Normalnie uruchamiając centrum sterowania, w sekcji zasięgu mamy kreski zasięgu informujące o sile sygnału oraz nazwę sieci z którą jesteśmy połączeni.

Zasięg wiphone 15 PRo

W przypadku gdy mamy kartę SIM i kartę eSIM, są nawet dwie takie animacje sygnały i dwie nazwy zasięgu.

            W przypadku gdy wyjmiemy kartę SIM lub telefon ulegnie awarii uniemożliwiającej komunikację z kartą SIM, w miejscu kresek zasięgu mamy ich brak, a tam gdzie powinna być nazwa sieci, mamy napis Brak.

Brak w miejscu nazwy operatora

Po drugie: W „To urządzenie” sprawdzamy informacje o operatorze 

            W przypadku, gdy telefon widzi kartę SIM, na końcu pojawia się informacja o numerze IMEI oraz przypisanego mu operatorowi.

dane operatora

Gdy nie mamy karty SIM, w telefonie pozostaje tylko numeru IMEI w sekcji DOSTEPNA KARTA SIM.

brak informacji o operatorze

Po trzecie: Wyłączamy telefon, wyjmujemy kartę, wsadzamy i na wyłączonym wsadzamy

             Wielokrotnie spotkaliśmy się z tym, że czujnik zainstalowania szuflady SIM w niektórych iPhone’ach zaczynał świrować i nie potrafił wykryć zainstalowanej karty na uruchomionym urządzeniu.

karta sim

Natomiast zainstalowanie karty na wyłączonym urządzeniu i następnie uruchomienie go pozwoliło na jej wykrycie. Jeżeli telefon nie widzi karty SIM, warto od tego zacząć.

Po czwarte: Wsadźmy tą kartę do innego urządzenia lub inną kartę do naszego

            W ten właśnie sposób najprościej wykluczyć awarię karty SIM – wsadzając ją do innego pewnego telefonu oraz wykluczyć awarię telefonu – wsadzając pewną działająca kartę do naszego telefonu by się upewnić czy to jego wina czy też nie.

Jeżeli karta jest w porządku, należy sprawdzić co w telefonie powoduje problem z zasięgiem.

 W pierwszej kolejności: Sprawdźmy szybkie połączenie testowe na numer alarmowy

            Każdy telefon, nawet bez karty SIM ma możliwość wykonania połączenia alarmowego. Wprowadzamy zatem 112 z klawiatury i wybieramy połączenie rozłączając się natychmiast po jego nawiązaniu.

            Jeżeli telefon nawiąże połączenie alarmowe, oznacza to, że modem, układy zasięgu są sprawne, jeżeli połączenie nie dojdzie do skutku, przechodzimy do kolejnego punktu.

W drugiej kolejności: Sprawdzamy numer IMEI 

            Jeżeli telefon ma poprawnie działający układ modemu komunikacyjnego (baseband) powinien poprawnie wyświetlić numer IMEI po wpisaniu z klawiatury sekwencji *#06#.

Po wpisaniu sekwencji *#06# powinien nam się wyświetlić numer IMEI. Jeżeli coś jest nie tak, wtedy będzie tylko numer SN.

Jeżeli po wpisaniu tej sekwencji na ekranie nie wyświetli się numer IMEI, a wyłącznie numer seryjny lub nic, oznacza to, że modem uległ awarii i telefon wymaga ingerencji serwisu.

iphone wymaga naprawy w serwisie

Jeżeli karta jest OK, telefon dzwoni na 112 i ma IMEI, koniecznie ustal jego pochodzenie

Od 2017 roku pierwszy operator, a konkretnie Plus wprowadził zmianę w swojej ofercie abonamentowej, w ramach której klienci otrzymywali telefon wraz z umową. Zmiana polegała na tym, że telefon do momentu zakończenia umowy podpisanej wraz z telefonem, telefon pozostawał de facto we własności operatora, a nie Klienta, który podpisał umowę. Oznacza to nic innego jak fakt, że mimo iż Klient podpisał umowę, wziął zobowiązanie i telefon w ramach abonamentu, to póki nie minie okres i nie zapłaci wszystkich comiesięcznych rat, telefon jest własnością operatora. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj https://applemobile.pl/ze-kupiles-iphonea-papierami-wcale-oznacza-ze-kradziony-zostanie-zablokowany-sieci/

W praktyce korzystają dziś z tego wszyscy czterej polscy operatorzy. Jeżeli więc ktoś wziął iPhone’a w abonamencie w Orange, następnie sprzedał telefon Tobie, ale przestał płacić rachunki za telefon, Orange blokuje numer IMEI tego iPhone’a do momentu, aż rachunki nie zostaną uregulowane. Telefon traci zasięg, nie złapie go w żadnej polskiej sieci. Będzie natomiast działał w sieciach za granicą. Sprzedawca staje się paserem. W końcu sprzedał „nie swój” telefon, choć właściciel mu na to nie pozwolił.

Jeżeli kupiłeś telefon z drugiej ręki, szczególnie z dystrybucji operatora komórkowego, a nie u oficjalnego dystrybutora, koniecznie sprawdź czy nie jest on obciążony własnością operatora do czasu spłaty wszystkich rachunków. Zrobisz to na dedykowanych stronach operatorów.

Jeżeli wiesz u jakiego operatora telefon był zakupiony, wystarczy, że sprawdzisz tylko u niego czy telefon jest wolny od obciążeń. Jeżeli nie wiesz jakie jest jego pochodzenie, musisz złożyć dyspozycję weryfikacji IMEI u każdego. O odpowiedzi zostaniesz poinformowany mailowo. Jeżeli operator odpowie, że telefon został zablokowany i należy do niego, przyczyną braku zasięgu w iPhonie są niespłacone rachunki pierwotnego kupującego, a telefon póki nie zostaną one uregulowane, nie będzie działał na terenie polski. Jedyne co można zrobić, do sprzedać go za granicą lub na części. Jednak zgodnie z prawem jest to nielegalne. Jest to własność operatora, póki nie zostanie spłacony, nie powinien być odsprzedawany, a co za tym idzie ma wadę prawną. Możesz zatem żądać zwrotu pieniędzy od sprzedającego, a jeżeli ten nie będzie chciał przystać na twoja propozycję, możesz zgłosić sprawę na Policję, która ma obowiązek się nią zająć.

iphone zablokowany przez operatora nie łapie zasięgu

Telefon nie jest zablokowany przez sieć, ale nie ma zasięgu lub nie widzi karty SIM? Potrzebujesz pomocy wyspecjalizowanego serwisu. 

serwis iphone szczecin naprawa zasiegu

Usterki zasięgu w iPhonie są bardzo popularna sprawą. Szczególnie modele iPhone X i wszystkie nowsze, a więc te, które posiadają budowę kanapkową płyty głównej są narażone na uszkodzenia wynikające z naprężeń oraz upadków i uderzeń.

plyta główna po upadku
Na krawędzi widać wyrwane połączenia na płycie głównej, za pomocą których dochodzi do komunikacji między płytami. Brak tych połączeń powoduje brak zasięgu.

Delikatny laminat, bezołowiowa cyna i niejednolita konstrukcja sprawiają, że każdy kolejny telefon Apple staje się co raz delikatniejszy i podatny na wewnętrzne uszkodzenia płyty głównej.

Do najczęstszych przyczyn awarii zasięgu w iPhonie zaliczamy:

  • – zerwanie połączeń na płytach głównych połączonych łącznikiem
  • – zimne luty pod układami sekcji modemy i wzmacniaczy zasięgu
  • – awarie komponentów sekcji wzmacniaczy zasięgu
  • – awarie czytników SIM wynikające z nieprawidłowego użytkowania

Masz iPhone’a który nie widzi karty SIM, ma niesprawny baseband lub zasięg? Skorzystaj z serwisu APPLEMOBILE.PL!

  • Oferujemy darmową diagnozę
  • Naprawiamy płyty główne
  • Wymieniamy układy scalone
  • Odbudowujemy zerwanie połączenia łącznika i laminatów płyt głównych
  • Oferujemy SWAP płyt głównych w iPhone
  • Wszystko na oryginalnych częściach i z długą pisemną gwarancją!

Gdzie naprawić brak zasięgu w iPhonie?

APPLEMOBILE.PL znajduje się w Szczecinie. Jesteśmy pierwszym i obecnie jedynym autoryzowanym serwisem pogwarancyjnym MyApple w Szczecinie, oferującym naprawę urządzeń Apple, ale także innych smartfonów, w tym tych po zalaniu w naszym województwie. Nasza siedziba znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Wojska Polskiego 50 w narożnej kamienicy u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Jagiellońska. Dlatego też wejście do nas znajduje się od strony Jagiellońskiej, naprzeciw sklepu Społem tuż obok kawiarni Columbus Coffee, gdzie nasi Klienci z chęcią oczekują przy pysznej kawie na wymianę ekranu czy baterii, które realizujemy w około 20 minut. Serdecznie zapraszamy!

APPLEMOBILE.PL
Wojska Polskiego 50, Szczecin
tel: 889 277 288

Naprawa wysyłkowa iPhone’a z niedziałającym zasięgiem.

Wystarczy Zgłosić naprawę wysyłkową na naszej stronie, wypełnić formularz zgłoszeniowy, by mailem otrzymać wszystkie informacje o naszym zlecenie, a także w razie potrzeby zamówić kuriera, który odbierze z domu czy firmy uszkodzony telefon i dostarczy do nas. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości wszystkie osoby spoza Szczecina, ale także zza granicy. Pamiętajcie, aby sprawdzić SPAM w swojej skrzynce, gdzie często lądują wiadomości z naszego automatu.

W serwisie APPLEMOBILE.PL zajmujemy się kompleksowym serwisowaniem smartfonów i tabletów wielu marek. Jesteśmy także serwisem wyspecjalizowanym z naprawie urządzeń marki APPLE. Jako jedyni w regionie zostaliśmy zaproszeni do elitarnego programu zrzeszającego najlepsze serwisy pogwarancyjne MyAPPLE, otrzymując autoryzację serwisu MyAPPLE. Nasze budowane przez lata doświadczenie oraz fachowa wiedza wielokrotnie była wykorzystywana na łamach branżowych magazynów technologicznych jak PC Format, CHIP, Mobility, Twoja Komórka oraz internetowych portali i blogów – Wirtualna Polska, Onet, Telepolis, SpidersWeb czy Jaka-Komórka.pl.

5/5 - (1)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *