Zastanawiasz się, ile modeli iPhone pojawiło się już na rynku? W dzisiejszym artykule zebraliśmy wszystkie modele w jednym miejscu. Dzięki temu łatwo można zrozumieć ewolucję jednego z najpopularniejszych smartfonów na świecie.
Kiedy wszedł do sprzedaży pierwszy iPhone?
Historia Apple iPhone trwa już dobre kilkanaście lat. Choć nie był to pierwszy telefon z dotykowym ekranem, to właśnie pierwszy iPhone zapoczątkował erę smartfonów. Steve Jobs zaprezentował produkt swojej marki pod koniec czerwca 2007 roku. Pierwszy iPhone znacznie różnił się od innych urządzeń na rynku. Wraz z wysokiej jakości telefonem otrzymaliśmy cały szereg oprogramowania stworzonego przez Apple. Do dziś ekosystem Apple jest ceniony przez wielu użytkowników, choćby za wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. Początki nie były jednak łatwe, a pierwsze modele iPhone miały sporo wad. Apple z czasem je jednak eliminowało.
Historia Apple iPhone
Od 2007 do 2023 roku – iPhone ma już ponad 16 lat. Przez te wszystkie lata Apple stosuje strategię zupełnie inną od konkurencji. Wszystkie iPhone-y mają autorski system operacyjny iOS. Niektóre generacje nie wnosiły rewolucyjnych zmian. Z czasem pojawiły się jednak przełomowe modele, jak iPhone 4 ze znacznie zmienionym wyglądem, czy iPhone X wprowadzający wcięcie w ekranie (notch). Apple dbało o to, aby kolejne generacji ich sztandarowego produktu zachęcały do kupna i oferowały “coś ekstra” w stosunku do poprzednika. Historia iPhone jest bardzo ciekawa, poniżej prezentujemy poszczególne modele, które zmieniały rynek smartfonów i regularnie wyznaczały nowe trendy. Prezentujemy na podstawie: https://nano.komputronik.pl/n/historia-iphone-wszystkie-modele/ .
iPhone 2G (2007)
Pierwszym smartfonem marki Apple był iPhone 2G z 2007 roku. Był bardzo nowoczesnym urządzeniem i pokazał zupełnie nowe podejście do projektowania telefonów. Nie obyło się jednak bez kilku dość istotnych braków. Pierwszy iPhone nie miał łączności GPS oraz Bluetooth i nie mógł wysłać wiadomości MMS. Brakowało również wtyczki Flash, przez co przeglądanie Internetu było utrudnione.
Smartfon miał jednak innowacyjny ekran 3,5” pracujący z rozdzielczością 480 x 320 pikseli. Dzięki standardowej już dziś funkcji multi touch obsługa iPhone 2G była znacznie przyjemniejsza, niż konkurencyjnych modeli.
iPhone 3G (2008)
Po roku od debiutu pierwszej generacji na rynek trafił iPhone 3G. Użytkownicy wreszcie mogli korzystać z mobilnej transmisji danych dzięki łączności 3G. Smartfon dostał także moduł GPS, przez co mógł pełnić funkcję nawigacji samochodowej.
W 2008 roku użytkownicy mogli też skorzystać z App Store – sklepu z grami i aplikacjami. Od tego momentu można więc było w bardzo prosty sposób zwiększyć funkcjonalność swojego telefonu Apple.
iPhone 3GS (2009)
iPhone 3GS to ewolucja poprzednika. Smartfon znacznie przyspieszył dzięki nowemu procesorowi w architekturze ARM. Chipset posiadał też układ graficzny, co pozwoliło uruchomić bardziej efektowne gry. Wzrosła pojemność pamięci RAM – z 128 do 256 MB. iPhone 3GS trafił też do sprzedaży w wersji z dyskiem 32 GB (w poprzedniku 8 lub 16 GB)
Dla wielu użytkowników wzrost wydajności nie był jednak tak istotny, jak ulepszony aparat fotograficzny. Obiektyw dostał autofocus, co dobrze wpłynęło na ostrość zdjęć. Matryca 3 MP zastąpiła dwu megapikselową. Pojawiła się też opcja nagrywania wideo w jakości VGA przy 30 kl./s.
iPhone 4 (2010)
O ile trzy pierwsze generacje smartfona wyglądały podobnie, iPhone 4 został znacznie odświeżony. W 2010 roku na rynku pojawił się świetnie wyglądający smartfon z nieco kanciastą obudową. Przód i tył wykonano w nim ze szkła, natomiast korpus był metalowy. iPhone 4 sprawiał dzięki temu bardzo dobre wrażenie podczas korzystania z niego. Ekran wciąż miał przekątną 3,5”, jednak rozdzielczość znacznie wzrosła (960 x 640 pikseli). Na plus możemy zaliczyć lepszy aparat z tyłu (5 MP) i możliwość kręcenia filmów 720p przy 30 kl./s.
Pewną rewolucją było umieszczenie aparatu również na froncie urządzenia. Dziś to standard, natomiast w 2010 roku użytkownicy cieszyli się z kamerki VGA – pozwalała na uczestnictwo w rozmowach wideo. Całością zarządzał natomiast nowy procesor Apple A4 z taktowaniem 1 GHz.
iPhone 4s (2011)
Od modelu iPhone 3GS Apple dodawało literę “S” na końcu nazwy modeli o większej wydajności. Tak samo stało się w przypadku iPhone 4S. Telefon dostał dwurdzeniowy procesor Apple A5 (2×1 GHz), a maksymalna dostępna pamięć wzrosła do 64 GB. Aż dziwne, że po kilkunastu latach wciąż możemy kupić podstawowy wariant iPhone wyposażony właśnie w taką pojemność dysku…
Znów usprawniono aparat fotograficzny – tym razem matryca miała już 8 MP. Ważną zmianą, której efekty widzimy do dziś, było też zaprezentowanie asystenta głosowego Siri.
iPhone 5 (2012)
Ekran w iPhone 5 wzrósł do rozmiaru 4”. Mogliśmy na nim wyświetlać efektownie wyglądające multimedia. Korzystaliśmy przy tym z szybkiej transmisji danych 4G/LTE (do dziś to standard w wielu najnowszych telefonach, choć raczej z dolnej półki cenowej).
Procesor Apple A6 i aż 1 GB RAM zapewniały jeszcze lepszą wydajność. Telefon dostał też aluminiowe plecki, stał się dzięki temu smukły, lekki, a przy tym wytrzymały. Zdaniem wielu osób iPhone 5 to najbardziej estetyczny smartfon w historii, nie tylko spośród modeli Apple.
iPhone 5s i 5c (2013)
Po roku od premiery “piątki” Apple zaprezentowało uprawnioną wersję. iPhone 5S. Dobrą wydajność gwarantował 64-bitowy procesor Apple A7. Ulepszono też aparat fotograficzny.
Nowością okazało się natomiast wprowadzenie do oferty nieco tańszego modelu iPhone 5C. Wydawało się, że model skierowany do nieco mniej zamożnych odbiorców okaże się rynkowym hitem, wysoka cena była bowiem największą wadą smartfonów Apple. Pojawiła się więc plastikowa obudowa w wielu efektownych kolorach i kilka cięć w specyfikacji. Jak się jednak okazało, telefon nie odniósł spodziewanego sukcesu.
iPhone 6 i iPhone 6 Plus (2014)
W szóstej generacji modelu pojawiły się jednocześnie dwie wersje. iPhone 6 dostał duży ekran o przekątnej 4,7”. Wyświetlacz w iPhone 6 Plus wzrósł natomiast aż do 5,5”. Spodobało się to wielu użytkownikom, dla których poprzednik (z ekranem 4”) był po prostu zbyt mały.
Mniejszy z modeli dostał aparat 8 MP z elektroniczną stabilizacją obrazu. Nowością w wersji Plus była natomiast optyczna stabilizacja obrazu. W obu wariantach otrzymaliśmy też opcję płatności zbliżeniowych dzięki modułowi NFC.
iPhone 6s i iPhone 6s Plus (2015)
Usprawnione smartfony otrzymały lepszy aparat z matrycą 12 MP. Użytkownicy dostali opcję nagrywania filmów w jakości 4K. Pamięć RAM urosła do 2 GB. Sporą nowością był przycisk z 3D Touch, który imitował fizyczny klawisz.
iPhone SE – 1 generacja (2016)
W 2016 roku Apple pierwszy raz wprowadziło na rynek model iPhone SE. Smartfon dostał najnowsze podzespoły, które zamknięto w kompaktowej obudowie iPhone 5 sprzed czterech lat. Model ten był jednocześnie tańszy od pozostałej części oferty, oferował jednak taką samą wydajność.
Wielu użytkowników rozkochało się w niedużym smartfonie z wyświetlaczem 4”. Apple już dwukrotnie powtórzyło zresztą ten zabieg.
iPhone 7 i iPhone 7 Plus (2016)
iPhone 7 (i większa wersja z dopiskiem “Plus”z ekranem 5,5” Full HD) przypominają nieco iPhone 6. Smartfon dostał jednak nowy procesor Apple A10 oraz 2 GB RAM. Większy model został pierwszym smartfonem Apple z podwójnym aparatem tylnym. Poza 12-megapikselowym aparatem głównym z optyczną stabilizacją, klienci dostali też teleobiektyw z zoomem x2 (tryb portretowy). Przedni aparat dostał natomiast bardzo dobrą matrycę 7 MP. W telefonie mieliśmy głośniki stereo, najnowsze moduły Wi-Fi i Bluetooth i ulepszony modem 4G LTE.
iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X (2017)
Ku zaskoczeniu klientów, iPhone 8 i 8 Plus wyglądały identycznie, jak poprzednik. Tył został natomiast wykonany ze szkła. W iPhone 8 pojawiła się opcja bezprzewodowego ładowania baterii.
W 2017 roku przyszła jednak pora na prawdziwą rewolucję, co podkreśliła nowa nazwa urządzenia. iPhone X okazał się bardzo nowoczesnym smartfonem, w którym pojawił się ekran z wcięciem. Dziś nikogo to nie dziwi, jednak w 2017 roku iPhone X ze swoim “notch-em” wywoływał efekt “wow!”. Wyświetlacz zdecydowanie urósł także dzięki rezygnacji z przycisku Home. Mimo rozmiarów mniejszych, od iPhone 8 Plus, iPhone X miał większy wyświetlacz – to OLED o przekątnej 5,8”. Właśnie w tym modelu zadebiutowała funkcja rozpoznawania twarzy Face ID, która zastąpiła czytnik odcisków palca. Można powiedzieć, że sześcioletni już model zapoczątkował konstrukcję smartfonów wykorzystywaną przez Apple do dziś.
iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR (2018)
iPhone XS był ulepszoną wersją “dziesiątki”, a model XS Max – jego większą wersją. Modele dostały podwójny aparat 12 MP i doskonałą wydajność.
Apple w 2018 roku znów postanowiło zawalczyć o nieco mniej zamożnego klienta. Pojawił się więc model iPhone XR, zbudowany na podobnej zasadzie do modelu 5C. iPhone XR miał kolorowe obudowy, pojedynczy (ale bardzo dobry!) aparat 12 MP i ekran IPS 6,1”. W droższych wariantach (X, XS, XS Max) wyświetlacz to OLED.
iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max (2019)
W przypadku iPhone 11-tej generacji na rynek trafiły trzy modele. Wszystkie pracowały pod kontrolą najnowszego systemu iOS i z procesorem Apple A13. iPhone 11 był najmocniejszym smartfonem w 2019 roku. Podstawowa wersja miała ekran LCD 6,1”, natomiast dwa droższe warianty – panele OLED (5,8 i 6,5”).
Smartfony iPhone 11 Pro i Pro Max miały po raz pierwszy trzy obiektywy z tyłu – główny, szeroki kąt i teleobiektyw (zbliżenie optyczne). Model podstawowy miał natomiast dwa “oczka” (bez zoomu).
iPhone SE – 2 generacja (2020)
W drugiej generacji iPhone SE z 2023 roku Apple wykorzystało obudowę iPhone 8. Zapakowano do niej najnowsze podzespoły – procesor Apple A13 Bionic i 3 GB RAM, znane z iPhone 11.
Miłośnicy kompaktowych i nieco tańszych smartfonów znów mogli więc cieszyć się flagową wydajnością.
iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max (2020)
iPhone 12 znów stały się nieco “kanciaste”. W gamie modelowej pojawił się model iPhone 12 mini, który był najlepszym kompaktowym “flagowcem” na rynku (ekran 5,4”). W tej generacji smartfony Apple miały 4 GB RAM lub 6 GB w wersji Pro. Telefony konkurencji oferowały niejednokrotnie większą pojemność RAM, mało który działał jednak równie dobrze. Telefony Apple wciąż cechowały się doskonała optymalizacją, swoją rolę odgrywał też procesor A14 Bionic (najmocniejszy na rynku).
iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max (2021)
iPhone 13 to rodzina telefonów, która znów uległa nieznacznym zmianom. Nowy procesor Apple A15 Bionic znów bił rekordy wydajności, a w smartfonach z dopiskiem “Pro” ulepszono wyświetlacz. Pojawiło się tam adaptacyjne odświeżanie obrazu z częstotliwością od 10 do 120 Hz (technologia ProMotion). Wśród klientów i recenzentów pojawiły się jednak pewne głosy krytyki. Dotyczyły dość nieaktualnego już wyglądu frontu urządzenia. Większość konkurencji stosowała już wycięcie na kamerę przednią w postaci małego i schludnego otworu. w iPhone 13 wciąż mieliśmy natomiast sporego notcha…
iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max i iPhone SE 3 (2022)
Najnowsza aktualnie dostępna generacja iPhone znów ma lepszą wydajność, choć podstawowe modele (iPhone 14 i iPhone 14 Plus) wciąż mają zaledwie 4 GB RAM. W sprzedawanej aktualnie generacji nie dostaniemy już wersji mini, która sprzedawała się bardzo słabo.
Pewną zmianą było pozbycie się “notcha”, choć tylko w wersjach iPhone 14 Pro i Pro Max. Zamiast niego Apple wyposażyło swój model w Dynamic Island. Sprytne zabiegi w oprogramowaniu sprawiły, że interaktywna, górna część ekranu przestała razić w oczy. W najnowszej generacji wreszcie pojawiła się funkcja Always-On Display – nawet bez włączania ekranu możemy podejrzeć teraz na ekranie sporo informacji (datę, godzinę, powiadomienia).
Jaki jest najnowszy model Apple iPhone i ile kosztuje?
Najnowsza generacja to iPhone 14. W skład gamy modelowej wchodzą obecnie cztery urządzenia:
- iPhone 14 (ekran 6,1” 60 Hz, procesor Apple A15 Bionic, aparat 12+12 MP) w cenie od 3998 złotych
- iPhone 14 Plus (ekran 6,7” 60 Hz, procesor Apple A15 Bionic, aparat 12+12 MP) w cenie od 4699 złotych
- iPhone 14 Pro (ekran 6,1”120 Hz, procesor Apple A16 Bionic, aparat 48+12+12 MP+czujnik głębi TOF 3D Lidar) w cenie od 5299 złotych
- iPhone 14 Pro Max (ekran 6,7” 120 Hz, procesor Apple A16 Bionic, aparat 48+12+12 MP+czujnik głębi TOF 3D Lidar) w cenie od 5899 złotych
Każdy z najnowszych iPhone 14 jest bardzo wydajnym telefonem. Znając politykę Apple i wieloletnie wsparcie aktualizacjami, spodziewamy się, że będą działać bardzo sprawnie przez kolejne 5-6 lat. Odmiana iPhone 14 Pro (i Pro Max) ma lepszy obiektyw główny 48 MP i dodatkowy – teleobiektyw z trzykrotnym zbliżeniem optycznym. Nawet podstawowa odmiana jest jednak gwarancją wyśmienitej jakości zdjęć.
Przy współpracy z komputer dell. Po więcej informacji zapraszam do alternatywnego kompendium wiedzy o modelach.