Spuchnięta bateria w iPhone? Dlaczego baterie w iPhonie puchną?

Spuchnięta bateria w iPhone? Dlaczego baterie w iPhonie puchną?

Spuchnięta bateria w iPhone? Dlaczego baterie w iPhonie puchną?

0

Baterie litowo-jonowe (li-ion) puchną. To jest fakt. Nie jest to uzależnione od ich producenta, marki urządzenia czy rodzaju sprzętu. Puchną baterie w smartfonach. Tak samo w tych tanich chińskich z marketów jak i w drogich flagowych modelach Apple czy Samsunga. Puchną też te w tabletach i komputerach. I tu również nie ma znaczenia czy jest to tani komputer czy drogi iPad. Puchną baterie oryginalne i ich tanie zamienniki. Dlaczego baterie puchną? Jak się przed tym ustrzec?

Na wstępie ustalmy jedno. Tytuł tego artykułu może sugerować, że problem puchnięcia baterii dotyka wyłączenie telefony Apple. Nic bardziej mylnego.

Spuchnięta bateria w tablecie iPad Mini rozsadziła szybę i ekran.

Z racji tematyki naszej strony chcieliśmy jednak, aby przede wszystkim ten tekst trafił do właścicieli urządzeń Apple, gdyż w naszym odczuciu to najwięcej z nich jest najbardziej zdziwiona tym, że ich drogi i wspaniały iPhone, iPad czy Macbook spuchł i się zniszczył, i nie potrafią zrozumieć jak do tego doszło.

A powód jest bardzo prosty i znany od ponad 20 lat, czyli od momentu, kiedy ogniwa litowo-jonowe powszechnie pojawiły się w elektronice. Dziś są one najbardziej popularnym sposobem zasilania urządzeń bateryjnych, a to dlatego, że cena ich produkcji przy zachowaniu wydajności, trwałości, umiejętności magazynowania dużych ładunków prądu i niewielkiej masy, nie ma na obecnym poziomie technologicznym konkurencji. Dlatego spotkamy je w komputerach, telefonach, zegarkach, ale również hulajnogach, skuterach, kamerach i wielu innych urządzeniach zasilanych akumulatorowo, z których korzystamy każdego dnia.

Jak działa bateria litowo-jonowa? 

Telefony Apple wyposażone są w ogniwa litowo-jonowe. By zrozumieć w jaki sposób dochodzi do napęcznienia baterii w iPhonie, trzeba najpierw dowiedzieć się w jaki sposób taka litowo-jonowa bateria działa i w jaki sposób jest zbudowana. Bardzo fajne wideo wyjaśniające zasadę działania oraz przyczyny puchnięcia i zapalania się baterii znajdziecie poniżej:

W każdej baterii litowo-jonowej znajdziemy dwie elektrody. Pierwsza z nich to dodatnio naładowana katoda, która wykonana została z tlenków metali. Drugo to anoda i ona jest naładowana ujemnie. Wykonano ją z węgla. Obie elektrody muszą być od siebie odseparowane. Wykorzystuje się do tego elektrolit, w tym wypadku sole litu oraz specjalne perforowane tworzywo, uniemożliwiające zetknięcie się elektrod ze sobą.

Dlaczego bateria puchnie, zapala się, a nawet wybucha?

Ładując telefon dochodzi do transferu ładunku prądu, który przemieszcza się od dodatniej katody przez elektrolit w mieszaninie organicznych związków ujemnie naładowanej anody. Natomiast w drugą stronę ładunek przemieszcza się przy rozładowywaniu urządzenia, a dokładnie zasilającej go baterii. Podczas ładowania telefonu oraz podczas pracy urządzenia pod dużym obciążeniem dochodzi do wytracania energii elektrycznej w postaci generowania ciepła.

Zapewne dobrze znacie ten problem, kiedy to po odłączeniu telefonu od ładowarki lub po obejrzeniu wideo na YouTube, Wasz telefon robi się gorący. Podczas wzrostu temperatury dodatnio naładowana katoda wykonana z tlenków metali emituje tlen. Tlen wchodzi w reakcję chemiczną z organicznym elektrolitem anody, co prowadzi do zapłonu, a nawet wybuchu baterii. Nie bez znaczenia jest tu wiek ogniwa. Używając telefonu przez kilka lat, wielokrotnie narażamy je na różnego rodzaju przegrzania. Ładujemy telefonu w etui przez co ciepło jest akumulowane. Nie zawsze korzystamy z oryginalnych zasilaczy i przewodów. Zostawiamy telefon na słońcu lub w samochodowym uchwycie na szybie, gdzie ekspozycja jest ciągła. Te krótkie chwile sprawiają, że uszkodzenia baterii się sumują, a sama bateria ulega uszkodzeniu.

 

 

Kiedy baterie w iPhone mogą spuchnąć? 

Problem spuchnięcia baterii litowo-jonowej jest bardzo trudny do zamknięcia w jednym, uniwersalnym przedziale czasu. To dlatego jednym z Was bateria potrafi spuchnąć po kilku miesiącach od zakupu (a nawet w dniu zakupu!), innym po kilku latach użytkowania, a jeszcze innym w ogóle nie spuchła podczas użytkowania, gdyż przyczyny puchnięcia nie zsumowały się, nim przestaliście z tego urządzenia korzystać wymieniając je na nowe.

Dlatego zamiast pytać, kiedy bateria spuchnie, lepiej rozmawiać o błędach jakie popełniamy podczas użytkowania urządzeń zasilanych baterią, które pozwolą wydłużyć życie ogniwa.

Kiedy bateria może się zapalić? 

W naszym serwisie kilka razy doszło do sytuacji, w której bateria iPhone’a, ale również w telefonie Samsung i Huawei uległa samozapłonowi. W każdym z tych przypadków były to baterie oryginalnie zainstalowane w fabrykach, które z różnych przyczyn uległy napuchnięciu.

 

Niestety, napuchnięta bateria ma w sobie bardzo dużo gazów, które rozsadzają ją od środka. Stąd efekt spuchnięcia jak na GIFie na górze. Baterie instalowane w nowoczesnych smartfonach są przyklejane do obudowy za pomocą specjalnych pasków, które w teorii powinno pozwolić ja odkleić w momencie pociągnięcia kleju pod odpowiednim kątem. Niestety nie zawsze to działa.

Fabryczne mocowanie baterii do obudowy zapewni prawidłowy montaż i uniknięcie przypadkowego odklejenia

Wtedy baterię należy odkleić podlewając ja specjalnym dyspergatorem, obojętnym dla elektroniki, za to bardzo dobrze rozpuszczającym klej, a następnie delikatnie ją podważyć. Mocno napuchnięta bateria jest jak zbyt mocno nadmuchany balon. Dlatego czasem lekkie jej dotkniecie podczas podważania doprowadza do zapłonu.

 

To, dlatego wymiana baterii litowo-jonowej powinna być przeprowadzona w warunkach serwisowych, gdzie technik jest przeszkolony nie tylko w kwestii samego bezpieczeństwa wykonania usługi, ale również dysponuje odpowiednią gaśnicą i wiedzą, jak jej użyć. Bateria, która się zapali potrafi być bardzo niebezpieczna. Może poparzyć nam twarz, dłonie, a nawet doprowadzić do zapłonu miejsca, w którym się znajdujecie!

Oryginalne baterie Apple spełniają normy bezpieczeństwa i gwarantują współpracę z telefonami iPhone

Spuchnięta bateria w Macbook

Jak zapewne wielu z Was słyszało, chyba wszystkie linie lotnicze zabroniły swoim Klientom wnoszenia ostatnich modelu Macbooka Pro na pokład samolotu. Problem ten można przyrównać do tego, jaki spotkał telefon Samsung Note 7. On też miał zakaz podróżowania samolotem.

Dziwi nas natomiast fakt, że tylko model Pro otrzymał bana. Niestety, przychodzi do nas bardzo wiele klientów ze swoimi Macbookami na wymianę spuchniętej baterii, często dużo za późno, kiedy baterie spuchną do takich rozmiarów, że gną aluminiowe obudowy i niszczą komputer.

Co wpływa na zużycie ogniwa, a w konsekwencji może doprowadzić do spuchnięcia? 

Korzystaj wyłącznie z oryginalnych zasilaczy i przewodów: Niskiej jakości zasilacz może nie zapewnić odpowiednich parametrów i stabilności natężenia prądu podczas ładowania. Może dochodzić do krótkotrwałych, niemających oznak w codziennym użytkowaniu mikrozwarć, mających ogromnie negatywny wpływ na ogniwo, powodując uszkodzenie materiału perforowanego, co prowadzi do zwarcia między katodą i anodą.

Unikaj przegrzewania baterii: Używając telefonu w etui utrudniasz odprowadzanie ciepła, które akumuluje się w obudowie i trwale niszczy ogniwo. Nie pozostawiaj telefonu na bezpośrednią ekspozycję słońca i innych źródeł ciepła.

Unikaj przeładowywania baterii: Co prawda większość urządzeń dysponuje dziś układami sterowania zasilaniem, które odcinają dopływ prądu w momencie, gdy stan baterii osiągnie 100%. Należy jednak pamiętać, że ogniwa litowo-jonowe nie lubią ładowania do pełna i rozładowania do zera. Jeżeli to możliwe, podłączaj telefon do ładowania, gdy bateria osiągnie poziom 20% i staraj się odłączać w okolicy 80 procent.

Nie przechowuj baterii litowo-jonowej naładowanej do pełna: Baterie litowo-jonowe bardzo nie lubią być nieużywane, tym bardziej, gdy są naładowane do pełna. Taka bateria bardzo szybko ulega trwałej degradacji, co za tym idzie spada jej pojemność, a w konsekwencji może dojść do zwarcia i jej spuchnięcia.

Korzystaj z oryginalnych, certyfikowanych baterii: Oczywiście oryginalne baterie też puchną. Często są przyczyną wycofania nawet najlepszych flagowych modeli telefonów z rynku jak Samsung Note 7, który z powodu instalowanej baterii powodował samozapłon i wybuch, przez co wszystkie linie lotnicze zabroniły swoim pasażerom wnoszenia ich na pokład. Jednak trzeba mieć na uwadze, że oryginalne ogniwa to zawsze większe prawdopodobieństwo, że jakość ich wykonania jest sprawdzana z dużą większą wnikliwością niż tanich zamienników.

Starą baterię wymień na nowa: Nie bez znaczenia jest wiek ogniwa. Jeżeli korzystacie z telefonu intensywnie, warto rozważyć wymianę baterii już po dwóch latach, nawet jeżeli poza nieco krótszym czasem czuwania sprawia wrażeni sprawnej. W przypadku normalnego używania, baterię litowo-jonową powinno się wymieniać nie później niż po 3 latach użytkowania (około 700-800 cykli ładowania).

Więcej na ten temat przeczytacie w naszym wpisie poświęconym dbaniu o baterię, sposobach weryfikacji jej zużycia oraz sytuacji, w której wymiana ogniwa jest niezbędna natychmiast.

 

Jak zadbać o baterię w iPhone by służył nam wiele lat oraz kiedy wymiana baterii w iPhone jest konieczna?

Gdzie wymienić baterię w iPhone na nową i oryginalną w Szczecinie?

Serwis APPLEMOBILE.PL znajduje się w Szczecinie. Jesteśmy pierwszym i obecnie jedynym autoryzowanym serwisem pogwarancyjnym MyApple w Szczecinie, oferującym naprawę urządzeń Apple, ale także innych smartfonów, w tym tych po zalaniu w naszym województwie. Nasza siedziba znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Wojska Polskiego 50 w narożnej kamienicy u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Jagiellońska. Dlatego też wejście do nas znajduje się od strony Jagiellońskiej, naprzeciw sklepu Społem tuż obok kawiarni Columbus Coffee, gdzie nasi Klienci z chęcią oczekują przy pysznej kawie na wymianę ekranu czy baterii, które realizujemy w około 20 minut. Serdecznie zapraszamy!

 

Spuchnięta bateria w iPhone? Dlaczego baterie w iPhonie puchną?

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.