Jak zadbać o baterię w iPhone by służył nam wiele lat oraz kiedy wymiana baterii w iPhone jest konieczna?

Jak zadbać o baterię w iPhone by służył nam wiele lat oraz kiedy wymiana baterii w iPhone jest konieczna?

Jak zadbać o baterię w iPhone by służył nam wiele lat oraz kiedy wymiana baterii w iPhone jest konieczna?

0

To, że wymiana baterii w iPhone po kilku latach użytkowania jest koniecznością, dziś nie stanowi żadnej tajemnicy. Apple oficjalnie przyznało, że urządzenia z baterią o kondycji zbliżającej się do 80 procent są systemowo spowalniane, a sama bateria będzie sprawiała coraz więcej problemów z losowym wyłączaniem się iPhone’a i zacinaniem systemu włącznie.

Nowa bateria da Twojemu iPhone’owi nowe życie. Ważne jednak, aby nowa bateria nie była tanim zamiennikiem, a jej instalacja została wykonana prawidłowo i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, gdyż zły montaż może być niebezpieczny nie tylko dla urządzenia, ale dla nas samych i również może wpłynąć na jej żywotność.

Dlaczego iPhone w ogóle wymaga wymiany baterii?

Jak informuje sam producent, bateria w urządzeniach Apple, jak każda bateria przeznaczona do wielokrotnego ładowania posiada ograniczoną żywotność. Z czasem ogniwo się starzeje, a jego pojemność spada, co początkowo przekłada się na konieczność częstszego ładowania, a ostatecznie wpływa na ogólne działanie telefonu. Żywotność zainstalowanej baterii jest zależna od „wieku baterii”, ilości cykli ładowania oraz sposobu i warunków użytkowania urządzenia.

Baterię w iPhone należy wymieniać średnio co 2-3 lata.

Producent szacuje, że baterie w iPhonie utrzymują swoją wydajność przez około 500-600 cykli ładowania, co przekłada się średnio na 2-3 lata codziennego jej ładowania. Po tym czasie smartfon Apple wyraźnie częściej wymaga sięgania po ładowarkę. Natomiast nasze doświadczenie pokazuje, że pierwsze objawy starzenia akumulatorów ujawniają się już po 300 cyklach, choć tu dużo zależy od modelu i warunków użytkowania.

Spuchnięta bateria w iPhone 5S, która pracowała nieprzerwanie od 2015 roku do 2019. Bateria wyłamała zaczepy ekranu i wykleiła szkło z ramki.

Kiedy wymiana baterii w iPhone jest konieczna?

Spadek wydajność baterii po przekroczeniu tych 500-600 cykli ładowania nie wymaga od razu wymiany baterii na nową, pod warunkiem, że kondycja ogniwa jest dobra. Przychodzą do nas Klienci, których baterie mają datę produkcji w 2015 roku. I choć iPhone’y z nimi w środku wciąż pozwalają je użytkować, to z racji krótkiej pracy na pełnym naładowaniu ich właściciele decydują się je wymienić na nowe.

Jeżeli bateria w Twoim iPhone trzyma zdecydowania krócej niż kiedyś, możesz wymienić baterię na nową i ponownie cieszyć się długim czasem pracy na pełnym naładowaniu.

Dodatkowym czynnikiem wymuszającym wymianę baterii na nową, jest optymalizacja systemu iOS względem kondycji baterii. Funkcja ta została wprowadzona wraz z iOS 11.2 i wywołała ogromny problem wizerunkowy Apple. Jak twierdzą fani teorii spisowych, Apple celowo i w ukryciu wprowadziło optymalizację powodującą znaczące spowolnienie procesorów w urządzeniach Apple celowo i w ukryciu wprowadziło optymalizację powodującą znaczące spowolnienie procesorów w urządzeniach, w których baterie są już nieco zużyte. To z tego powodu Twój iPhone po kilku latach użytkowania zdecydowanie wolnej pracuje, przycinając się już nawet podczas pisania smsów.

Jeżeli kondycja baterii w twoim telefonie Apple spadła ze 100 do 80 procent i niżej, Twoje urządzenie nie tylko nie zapewni Ci długiego czasu pracy, ale również zdecydowanie zwolni, a nawet może losowo się wyłączać.

Jeżeli musisz co raz częściej sięgać po ładowarkę w swoim telefonie lub widzisz, że telefon bardzo spowolnił, powodem tego może być właśnie wyeksploatowana bateria.

Wymiana baterii w iPhone trwa około 20 minut. W czasie wymiany nie utracisz żadnych danych z pamięci urządzenia.

Nie można również pominąć problemu puchnięcia zużytych ogniw litowo-jonowych, które w krytycznych sytuacjach doprowadzają do wyłamania i zniszczenia ekranu telefonu, a nawet mogą doprowadzić do samozapłonu. Poniżej iPhone 7 ze spuchnięta baterią, na szczęście na tyle, że jeszcze ekran udało się odratować.

 

Jak sprawdzić czy moja bateria w iPhone wymaga wymiany?

W systemie iOS wprowadzono narzędzie do monitorowania kondycji baterii. Choć nie jest ono doskonałe i nie zawsze zapewnia prawidłową ocenę ogniwa, jest idealne do pierwszego i samodzielnego ustalenia stanu kondycji zainstalowanego w urządzeniu ogniwa. W celu sprawdzenia kondycji baterii, należy w poziomu iPhone przejść do Ustawienia – Bateria – Kondycja Baterii.

 

Tu uwaga! Jeżeli przy funkcji Kondycja baterii znajduje się dopisek SERWIS, to mamy już pewność, że ogniwo wymaga wymiany.

Natomiast po dotknięciu funkcji Kondycja baterii możliwe będzie odczytanie stany Maksymalnej pojemności. W pełni sprawna i wydajna bateria daje wynik 100%. Producent zaleca wymianę ogniwa im maksymalna pojemność będzie bliżej wartości 80%.

Producent oficjalnie zaleca wymianę ogniwa na nowe, jeżeli jego kondycja spada w okolice 80 procent.

Jeżeli zależy Wam na tym, aby pogłębić wiedzę na temat stanu ogniwa, odsyłamy do naszego archiwalnego wpisu, w którym opisaliśmy, jak sprawdzić status baterii za pomocą narzędzia iBackupBot, pozwalającego sprawdzić jej faktyczną pojemność oraz ilość cykli ładowania. Dla użytkowników systemu Windows, dużo fajniejszy może okazać się programu 3UTools. O tym jak za jego pomocą ustalić kondycję baterii, także w najnowszych modelach, które po wymianie baterii nie wskazują kondycji w menu telefonu, przeczytacie pod tym linkiem https://applemobile.pl/jak-sprawdzic-ilosc-cykli-i-stan-baterii-w-iphone-na-windows-bez-jailbreak/

Pozostaje jeszcze wyjaśnić kwestię tanich chińskich zamienników. Jeżeli wejdziecie w funkcję Kondycji baterii i zamiast procentowego stanu kondycji baterii zobaczycie myślnik, oznacza to, że albo elektronika baterii zainstalowanej w telefonie jest uszkodzona, albo zainstalowana bateria to zwykły chiński zamiennik, niespełniający norm bezpieczeństwa i niewspółpracujący z telefonem tak, jak współpracuje oryginalne ogniwo.

Maxium Capacity czyli Kondycja baterii pozwala odczytać stan kondycji baterii. Jeżeli kondycja baterii wynosii 100% lub jest jej bliska, bateria jest sprawna. Jeżeli zbliża się ku 80 procentom, to trzeba pomyśleć o jej wymianie. Jeżeli w tym polu nie ma nic, oznacza to uszkodzenie elektroniki baterii lub zastosowanie taniego chińskiego zamiennika.

Wymiana baterii w iPhone w Szczecinie

W związku z tym, że proces wymiany baterii w iPhone jest niebezpieczny z powodu zastosowania baterii litowo-jonowej, producent nie sprzedaje nowych baterii klientom detalicznym. To stąd powszechna, choć błędna opinia, że „Apple nie produkuje części zamiennych”, gdyż producent w warunkach serwisowych owe baterie wymienia, także za sprawą współpracujących z producentem serwisów.

Serwis APPLEMOBILE.PL oferuje wymianę baterii w iPhone na miejscu, bez konieczności umawiania się oraz bez kasowania danych z pamięci. Nie korzystamy z tanich chińskich zamienników baterii, dzięki czemu masz pewność, że Twój telefon będzie działał długo i bezpiecznie.

Nim pojawią się pierwsze pytania, jak wymiana baterii może być niebezpieczna, wystarczy trochę po-googlować już po-youtube’ować, by zobaczyć zdjęcia, artykuły i filmy przedstawiające poparzone osoby i popalone urządzenia z powodu niezachowania ostrożności oraz nieprawidłowej wymiany ogniwa litowo-jonowego w iPhonie.

Oryginalna bateria dla iPhone 6S czeka na wymianę.

Poniżej jeden z takich filmów pokazujących jak bateria iPhone ulega samozapłonowi.

Jeden z naszych Klientów opowiadał nam jak podczas wymiany baterii w iPhone 6S+ ta zapaliła się, a on trafił na szpitalny oddział, gdzie oczyszczano mu oczy informując, że miał kupę szczęścia, że nie stracił wzroku. To na prawdę nie są żarty.

Wymiana baterii w iPhone może być niebezpieczna, gdyż uszkodzenie baterii podczas demontażu prowadzi do zapłonu.

Dlatego zalecamy i zachęcamy do wymiany baterii w warunkach serwisowych, gdzie wymiana baterii zostanie wykonana nie tylko profesjonalnie, ale również z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a samo zużyte ogniwo nie trafi do śmieci, leczy zostanie przekazane do recyklingu.

W serwisie APPLEMOBILE.PL usługa wymiany baterii w iPhone trwa około 20 minut i nie wymaga usuwania danych z pamięci urządzenia. Dlatego też, wymianę można wykonać u nas od ręki, bez umawiania się i z pewnością, że usługa zostanie wykonana prawidłowo, a na całość otrzymamy gwarancję.

APPLEMOBILE.PL to jedyny serwis pogwarancyjny autoryzowany przez MyApple w Szczecinie, dysponujący w oryginalnymi bateriami do telefonów iPhone.

Instalując baterię u nas, masz pewność, że nie będzie to tani chiński zamiennik, niespełniający rygorystycznych norm bezpieczeństwa, a co za tym idzie niebezpieczny dla naszego telefonu i dla nas samych. Tylko oryginalne baterie zapewniająca pełną współpracę z urządzeniem, a co za tym idzie oferują funkcję kondycji baterii i pozwolą na uzyskanie większej wydajności dla procesora względem baterii zużytej.

Oryginalna bateria Apple dla Phone

Jeżeli masz zużytą, wymagająca wymiany baterię w iPhone i chcesz ją szybko i profesjonalnie wymienić na nową, to serdecznie zapraszamy do naszego serwisu APPLEMOBILE.PL w Szczecinie. Nasz punkt znajduje się na Wojska Polskiego 50 (wejście od Jagiellońskiej 84, w narożnej kamienicy). Nie stosujemy tanich, kiepskich chińskich zamienników. Zawsze udzielamy gwarancji.

APPLEMOBILE.PL

Wojska Polskiego 50/U9 (wejście od strony Jagiellońskiej 84, obok Columbus Cafe)
70-475 Szczecin
☎️ 500 132 200
☎️ 889 277 288

https://serwis.applemobile.pl

@ serwis(małpa)applemobile.pl

 

Jak zadbać o baterię w iPhone?

Po wymianie baterii na nową, nie trzeba jej w żaden sposób formatować (formować) czy w inny szczególny sposób używać dla zapewnienia wykorzystania jej pełnej wydajności. Natomiast warunki pracy urządzenia zasilanego baterią litowo-jonową oraz sposób jego użytkowania znacząco wpływają na jej żywotność, a co za tym idzie na wydajność.

Stare baterie z telefonów iPhone, które pozostają u nas w serwisie są przekazywane do recyklingu.

Osobiście nie jestem fanem przesadnego dbania o eksploatacyjne elementy czy to elektroniki czy w samochodzie. W końcu są to rzeczy do używania, a nie ciągłego martwienia się o to, czy na pewno długo nam posłużą. Dlatego też uważam, że z urządzenia przede wszystkim należy korzystać tak, aby zapewniało 100% przyjemności, a elementy eksploatacyjne jak właśnie baterie z czasem wymieniać.

Serwis dysponuje odpowiednimi narzędziami, procedurą i widzą gwarantującą bezpieczną wymianę baterii dla urządzenia i nas samych.

Rozumiem jednak osoby, które po zakupie nowego urządzenia zależy na tym, aby pozostały w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Dlatego poniżej kilka wskazówek, co najbardziej szkodzi bateriom litowo-jonowym w naszych jabłuszkach.

– Rozładowywanie baterii do 0 i ładowanie ich do 100%

To jeden z najczęstszych błędów jakie popełniamy w urządzeniach zasilanych bateryjnie. O ile wyjście rano z domu z w pełni naładowaną baterią wydaje się być dla użytkownika naturalne, o tyle baterie litowo-jonowe bardzo tego nie lubią. Chcąc zadbać o ogniwo, staraj się podłączać telefon do ładowania, gdy poziom naładowania spadnie nie niżej niż 20% i ładuj do nie więcej niż 80 procent. Tu dodam, że iOS 13 posiada wbudowany mechanizm inteligentnej optymalizacji ładowania baterii, który pilnuje, aby nie ładować jej powyżej tych 80%. O tym jednak, kiedy indziej.

Najbardziej optymalny stan naładowania ogniwa litowo-jonowego to 20-80 procent.

– Unikaj wysokich temperatur

Idealną temperaturą jest ta w zakresie 16-22 stopnie Celsjusza. Natomiast praca powyżej 35 stopni trwale uszkadza ogniwo zmniejszając jego wydajność. Nie zostawiaj telefonu na słońcu. Unikaj również trzymania go na samochodowym uchwycie przyczepionym do szyby w pełnym słońcu. W lato lepiej wybrać taki do kratki nawiewu lub kokpitu.

Pozostawienie urządzenia na słońcu powoduje trwałe uszkodzenie znajdującej się w nim baterii.

– Unikaj ładowania baterii w telefonie z etui

Podczas ładowania baterii dochodzi do strat energii w postaci wydzielającego się ciepła. Jest to zupełnie normalne. Telefon podczas ładowania będzie się grzał i nie nalży się tym zbytnio przejmować. Problem polega na tym, że wiele z używanych dziś etui nie pozwala dostatecznie oddawać generowanego ciepła, akumulując je wewnątrz telefonu, przez co rosnąca temperatura może doprowadzić do trwałego zniszczenia ogniwa.

Niektóre etui mogą akumulować ciepło wydzielane podczas ładowania, trwale niszcząc zainstalowaną wewnątrz baterię.

– Nie przechowuj nieużywanego telefonu z pustą lub pełną baterią

Jeżeli odkładasz telefon na dłuższy czas, nie pozostawiaj go wyłączonego z pustą baterią. Grozi to głębokim wyładowaniem powodującym zniszczenie ogniwa, które nie będzie w stanie gromadzić i przechowywać ładunku. Natomiast długotrwałe przechowywanie w pełni naładowanej baterii doprowadza ogniwo do trwałego niszczenia ogniwa i zmniejszenia pojemności.

– Korzystaj z funkcji optymalizacji ładowania baterii

Funkcję optymalizacji ładowania baterii uruchomisz przechodząc kolejno do Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii > Zoptymalizowane ładowanie. Pozwala ona spowolnić starzenie się baterii w iPhonie dzięki zaawansowanym działaniom uczenia maszynowego, analizującego sposób używania telefonu. Dzięki temu nasz telefon wie w jakich dniach, porach dniach oraz dniach tygodnia potrzebujemy go najbardziej. Kiedy podpinamy do ładowarki, a kiedy najcześciej go z niej wypinamy i dopasowuje ładowanie do naszych powtarzających się zachowań.

4.4/5 - (224 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *