Telefon wpadł do wody? iPhone po zalaniu? Wiemy co zrobić, aby mógł podziałać jeszcze przez długi czas!

Telefon wpadł do wody? iPhone po zalaniu? Wiemy co zrobić, aby mógł podziałać jeszcze przez długi czas!

Telefon wpadł do wody? iPhone po zalaniu? Wiemy co zrobić, aby mógł podziałać jeszcze przez długi czas!

1

Letni okres to zawsze wzmożony ruch w serwisie GSM. Klienci poszukują w nich pomocy na powakacyjne dolegliwości swoich smartfonów i tabletów. W czasie wakacji telefony bez których nie potrafimy się obyć już nawet w toalecie, na potęgę tłuką się i zalewają – zimnymi napojami lub wodą z basenu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku zasad, aby telefon mimo uszkodzenia, mógł nam posłużyć jeszcze przez bardzo długi czas. iPhone po zalaniu? Tu znajdziesz odpowiedź co robić.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 14. Naprawa iPhone po zalaniu w Szczecinie.
Zalany telefon zaczyna korodować dopiero po wyschnięciu cieczy. Mimo takiego staniu, zalany telefon potrafić się uruchamiać i pracować. Choć nam się wydaję, że wszystko jest w porządku, korozja powoduje ogromne obciążenie i stopniowe niszczenie elementów elektroniki.

To nieprawda, że telefon zalany czy rozbity nadaje się jedynie do wyrzucenia. Zamoczony smartfon, jeżeli tylko zachowamy zimną krew i zastosujemy się do pewnych zaleceń, może nam posłużyć przez bardzo długi czas. W wyspecjalizowanych punktach naprawy elektroniki użytkowej możemy z powodzeniem i za niewygórowaną kwotę przywrócić do działania zalany czy rozbity telefon. Co zrobić, aby naprawa smartfonu czy tabletu, który wylądował w wodzie była możliwie najtańsza i skuteczna?

Po pierwsze – zalanego telefonu nie suszymy!

Bardzo często usługa naprawy telefonu po zalaniu jest błędnie nazywania suszeniem. Jeżeli nasz ukochany smartfon wpadnie nam do wody lub zostanie zalany napojem, pod żadnym pozorem nie należy go suszyć suszarką czy na gorącym grzejniku. Suszenie przyspiesza procesy korozyjne, gdyż to nie płyn, który dostał się do elementów elektronicznych sieje nam w urządzeniu największe spustoszenie, a osad który powstaje po odparowaniu cieczy, przez który elementy zaczynają korodować, a nawet gnić.

Przegnite elementy telefonu z powodu korodowania wymagają wymiany, a zbyt późna próba naprawy urządzenia sprawia, że urządzenia nieudaje się naprawić lub naprawa staje się kosztowna.
Przegnite elementy telefonu z powodu korodowania wymagają wymiany, a zbyt późna próba naprawy urządzenia sprawia, że urządzenia nieudaje się naprawić lub naprawa staje się kosztowna.

Co robić? Zamoczony telefon, jeżeli wpadł nam do basenu oczywiście jak najszybciej wyciągamy z wody i wycieramy do sucha. Warto też energicznie pomachać telefonem, aby jak najwięcej cieczy „wypadło” z wnętrza. Mit z wsadzaniem zalanego telefonu do ryżu, to jedna wielka mistyfikacja. Ryż można wsypać do solniczki, aby sól się nie zbryliła. Do naprawy telefonów się jednak nie nadaje, a niejednokrotnie przez ryż koszty naprawy wzrastały.

 

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 15
Smartfon po „kuracji” ryżem wygląda w środku tak. Niestety całość zaczyna już gnić i korodować

Jego higroskopijność jest zbyt mała, by pozwalała na wyciągnięcie wilgoci z dość szczelnie zamkniętej obudowy telefonu. Jeżeli to możliwe, warto wyjąć baterię z telefonu! Niestety nie każdy dzisiaj sprzedawany smartfon na to pozwala. Oczywiście jak najszybciej stawiamy się z takim telefonem do serwisu realizującego naprawy urządzeń po ingerencji cieczy.


Po drugie – nie sprawdzamy czy telefon po zalaniu może jednak działa!

Największym błędem jest próba uruchomienia urządzenia po tym jak przeschnie. Po zalaniu z powodu zwarcia bateria telefonu zapewne ulegnie rozładowaniu, toteż taki zalany telefon nie będzie chciał się uruchomić. To dobrze. Niestety, wtedy wiele osób podłącza smartfon do ładowarki. O ile rozładowanie baterii telefonu w wyniku zwarcia nastąpi dość szybko, a więc problem zwarcia szybko zniknie, o tyle telefon z prądem podawanym z zasilacza już sobie w ten sposób nie poradzi. Podawanie prądu do zalanego telefonu to niemal pewna śmierć jego układu zasilania, co często powoduje nieodwracalne uszkodzenie elektroniki na płycie głównej.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 11
Tak zalane urządzenie nie powinno być podłączane do zasilania. Staje się niebezpieczne dla nas i naszych najbliższych. Tu an zdjęciu iPad po zalaniu.

Co robić? Pod żadnym pozorem nie podłączaj telefonu do ładowarki czy komputera, nawet jeżeli ten po zamoczeniu jeszcze działał. Udaj się do najbliższego serwisu GSM. Wiele takich punktów bezpłatnie otworzy przy Tobie telefon, by sprawdzić czy ciecz na pewno dostała się do środka. Jeżeli wewnątrz nie będzie śladu ingerencji cieczy, zapewne serwisant Was o tym poinformuje, wtedy można próbować go uruchamiać i ładować. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie największe szanse na tanie uratowanie telefonu czy tabletu.


Po trzecie – skoro działa, to używam telefon po zalaniu myśląc, że miałem szczęście. To błąd!

Każde zalanie urządzenia jest inne. Czasem mimo zamoczenia telefonu i dostania się cieczy do środka, wydaje nam się, że wszystko działa bez zarzutu. Niestety, wielokrotnie doświadczenie pokazało, że procesy gnilne i korozyjne potrafią rozwijać się tygodniami i ujawniać po długim bezobjawowym czasie. Przegnity telefon niestety najczęściej nie jest możliwy do uratowania lub jego naprawa często okazuje się bardzo kosztowna, a nawet nieopłacalna.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 24
Tak wyglądają skorodowane układy scalone i elementy na płycie głównej po odparowaniu wody w zaawansowanym stopniu korodowania

Co robić? Jeżeli zalaliśmy telefon, a mimo to ten pracuje wydawać by się nam mogło prawidłowo, warto i tak odwiedzić serwis, aby fachowiec rzucił okiem co dzieje się w środku. Dobre serwisy, które dbają o swoich Klientów za taką krótką diagnozę nie pobierają żadnej opłaty, a sprawdzenie czy wewnątrz rzeczywiście nic nam nie zaczyna korodować, pozwoli spać spokojniej, a w razie problemu szybko podjąć kroki, aby telefon mógł nam posłużyć jeszcze długi czas.

 

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 9
Zbyt późne kroki naprawy telefonu po zalaniu prowadzą do zgnicia i nieodwracalnego zniszczenia elementów naszego urządzenia.


Na czym polega naprawa zalanego telefonu?

Żaden producent, nawet ten oferujący smartfony i tablety reklamowane jako wodoodporne (tu słowo klucz – wodoodporne nie oznacza wodoszczelne!), nie daje gwarancji i nie wykona naprawy bezpłatnie w urządzeniu zalanym. Jeżeli nasz smartfon będzie miał kontakt z cieczą, prawa gwarancyjne natychmiast utracimy. W smartfonach znajdują się specjalne czujniki wilgoci. Wystarczy, że choć jeden z nich lekko będzie zabarwiony by producent mógł odmówić nam naprawy. Wtedy jedynym wyjściem będzie skorzystanie z usług serwisu GSM specjalizującego się w naprawach urządzeń po zalaniu.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 13
Czerwony pasek na zdjęciu to zabarwiony czujnik wykrywający ingerencję cieczy. To jeden z wielu zainstalowany w tym modelu telefonu

Naprawa smartfonu po zalaniu polega na oczyszczeniu jego elementów elektronicznych oraz wymianie uszkodzonych podzespołów, które w wyniku korozji bądź zwarcia uległy zniszczeniu. W pierwszej kolejności telefon rozbierany jest na elementy pierwsze. Z płyty głównej demontowane są ochronne blachy zwane ekranami masy. Taka płyta trafia do specjalnego urządzenia wypełnionego odpowiednią ilością silnej chemii, mającej na celu rozpuścić osady powstałe w wyniku procesów korozyjnych i gnilnych. Chemia ta jest dodatkowo wspierana przez silne fale ultradźwiękowe, które wykorzystując zjawisko kawitacji rozbijają osady znajdujące się w trudnodostępnych miejscach płyty głównej, pod układami scalonymi montowanymi powierzchniowo czy gniazdami połączeniowymi.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 31
Bateria zalanego iPhone 6S zaczyna niebezpiecznie pęcznieć. Telefon grozi wybuchem!

Pozostałe elementy telefonu jak aparaty fotograficzne, głośniki, mikrofony, taśmy systemowe itp. są poddawane kontroli. Jeżeli znajdują się także na nich ogniska korozji możliwe do usunięcia za pomocą chemii, to elementy te są regenerowane. W innym wypadku są wymieniane na nowe.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 16
Jedną z częstych usterek zalanego telefonu są plamy na podświetleniu wyświetlacza. Dzieje się tak ponieważ ciecz dostaje się miedzy warstwy podświetlenia ekranu.

Po usunięciu korozji i elementów, które uległy zniszczeniu, urządzenie jest składane i testowane pod kątem prawidłowej pracy oraz parametrów prądowo-napięciowych. Prawidłowo działające urządzenie jest wydawane Klientowi.

Gdzie naprawić telefon po zalaniu w Szczecinie?

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 1
APPLEMOBILE.PL – Serwis iPhone Szczecin na Wojska Polskiego 50 w Szczecinie

W Szczecinie na ulicy Wojska Polskiego 50 (wejście od strony Jagiellońskiej 84) znajduje się pierwszy w naszym regionie autoryzowany serwis przez MyAPPLE – APPLEMOBILE.pl. W APPLEMOBILE.PL zajmujemy się naprawą produktów marki APPLE – iPhone, iPad, iPod oraz Mac, jak również smartfonami innych znanych producentów – Samsunga, Sony, LG i innych. Serwis wyspecjalizował się w naprawach urządzeń po zalaniu oraz realizowaniu szybkich usług naprawczych, pozwalających już nawet w 20 minut od oddania urządzenia do naprawy, cieszyć się sprawnym smartfonem z usunięta usterką.

naprawa-iphone-po-zalaniu-szczecin

W serwisie APPLEMOBILE.PL naprawisz każdy zalany smartfon z gwarancją na wykonaną naprawę. Co ważne, jako jeden z nielicznych serwisów w regionie, APPLEMOBILE.PL nie pobiera żadnej opłaty za diagnozę urządzenia. W przypadku próby naprawy urządzenia po zalaniu, Klient płaci tylko za faktyczny efekt. Oznacza to, że w przypadku gdyby naprawa urządzenia była niemożliwa lub jej koszt zbyt wysoki, klient ma możliwość zrezygnowania z naprawy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Oddając nam urządzenie do naprawy po zalaniu, Klient w zasadzie nie czym nie ryzykuje. Zasady są uczciwe i przejrzyste. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://APPLEMOBILE.PL w dziale SERWIS APPLE. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 500 132 200 lub 889 277 288.

Ile kosztuje naprawa po zalaniu?

W APPLEMOBILE.PL na Wojska Polskiego 50 naprawa smartfonu po zalaniu kosztuje 150 złotych brutto. Jest to kwota, którą serwis pobiera tylko w przypadku, gdy wyczyszczenie urządzenia pozwoli na przywrócenie go do pełnego działania. Jeżeli próba naprawy się nie powiedzie, wtedy Klient nie płaci nic.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin
Szybkie dostarczenie urządzenia po zalaniu do serwisu to zawsze większe szansy powodzenia naprawy w niskich kosztach.

Jeżeli naprawa nie w pełni się powiedzie, gdyż doprowadzenie urządzenia do działania będzie wymagało dodatkowo wymiany na przykład głośnika czy mikrofonu, a Klient nie chce wydawać więcej niż początkowo zakładane 150 złotych, wtedy Klient ma możliwość zrezygnowania z naprawy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Na każdą naprawę serwis APPLEMOBILE.PL udziela gwarancji na wykonaną naprawę na okres 6 miesięcy od dnia odbioru urządzenia z naprawy.

Nie jestem ze Szczecina. Czy mogę wysłać telefon do naprawy?

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi usługami nie tylko w Polsce, ale także za granicą, uruchomiliśmy internetowy serwis wysyłkowy. Na stronie https://applemobile.pl/zglos-naprawe-wysylkowa/ znajduje się formularz pozwalający zgłosić naprawę wysyłkową oraz zamówić kuriera, który odbierze uszkodzone urządzenie ze wskazanego adresu i dostarczy do serwisu APPLEMOBILE.PL.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 29
Twój telefon miał kontakt z cieczą? Nie licz na szczęście. Licz na nas!

Zasady działania serwisu wysyłkowego są dokładnie takie same, jak stacjonarnie – Klient płaci tylko w chwili powodzenia naprawy, ma prawo zrezygnować z naprawy gdy koszt się zwiększy, a przed jakąkolwiek naprawą otrzyma do akceptacji wycenę, bez której serwis nie podejmie żadnych działań.

Mam rozbity ekran w smartfonie. Pomożecie?

W przypadku telefonów iPhone wymiana ekranu w serwisie APPLEMOBILE.PL jest realizowana od ręki, w czasie około 20 minut. Wystarczy przyjechać na Wojska Polskiego 50 w Szczecinie, a w dni robocze, w godzinach 9-17 wymienimy uszkodzony ekran bez zbędnej zwłoki i konieczności rozstawania się z telefonem na długi czas.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 5
Wymiana ekranu w telefonie w naszym serwisie jest realizowana już nawet w 20 minut

Termin naprawy ekranów w innych smartfonach jest uzależniony od aktualnego zaopatrzenia. Najczęściej odbywa się w podobnym lub niewiele dłuższym czasie, jak przy wymianie ekranów w iPhone. Na każda naprawę APPLEMOBILE.PL udziela półrocznej gwarancji.

Naprawa Apple po zalaniu Szczecin Serwis AppleMobile.pl 32
Naprawa telefonu po zalaniu z gwarancją!

W serwisie APPLEMOBILE.PL zajmujemy się kompleksowym serwisowaniem smartfonów i tabletów wielu marek. Jesteśmy także serwisem wyspecjalizowanym z naprawie urządzeń marki APPLE. Jako jedyni w regionie zostaliśmy zaproszeni do elitarnego programu zrzeszającego najlepsze serwisy pogwarancyjne MyAPPLE, otrzymując autoryzację serwisu MyAPPLE. Nasze budowane przez lata doświadczenie oraz fachowa wiedza wielokrotnie była wykorzystywana na łamach branżowych magazynów technologicznych jak PC Format, CHIP, Mobility, Twoja Komórka oraz internetowych portali i blogów – Wirtualna Polska, Onet, Telepolis, SpidersWeb czy Jaka-Komórka.pl.

5/5 - (1 vote)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *