Nastolatka spała z ładującym się iPhonem pod poduszką. Nie żyje. Telefon wybuchł.
Nastolatka spała z ładującym się iPhonem pod poduszką. Nie żyje. Telefon wybuchł.

Nastolatka spała z ładującym się iPhonem pod poduszką. Nie żyje. Telefon wybuchł.

0

Ogromna tragedia jaka spotkała 14 latkę z Kazachstanu nie jest jedyną historią bez happy endu związaną z bateriami w smartfonach. Dlatego tak ważne jest, aby nie instalować tanich zamienników baterii, a widząc pierwsze oznaki zużycia baterii, nie zwlekać z jej wymiana w wykwalifikowanym serwisie, ponieważ nieprawidłowo wykonana wymiana może spowodować obrażenia ciała. Jak sprawdzić czy bateria w Twoim iPhonie wymaga już wymiany?

Niestety, ale 14 letnia Alua Asetkyzy nie przeżyła tego tragicznego zdarzenia. W nocy 28 września w mieście Bastobe jak każdego wieczoru, młoda uczennica podłączyła swojego iPhone’a do ładowarki i schowała pod poduszkę, zasypiając z słuchawkami w uszach. Nie wiadomo jeszcze z jakiego powodu bateria wybuchła. Pod uwagę brane są różne przyczyny od zbyt wysokiej temperatury, która wytworzyła się podczas ładowania, zużytej baterii znajdującej się w urządzeniu po niskiej jakości baterię, wymienioną na jakiś tani zamiennik. Obrażenia głowy jakich doznała dziewczynka, niestety okazały się zbyt poważne. Alua zmarła. Eksperci od medycyny sądowej ustalili, że telefon eksplodował we wczesnych godzinach porannych.

To nie pierwsza taka tragiczna sytuacja w historii. W przeszłości głośno było o młodej wietnamce, Le Thi Xoan, która również zasnęła z telefonem pod poduszką.

Jej iPhone 6 całe szczęście nie spowodował tak dramatycznych obrażeń. Natomiast również iPhone 6 zapalił się na łóżku 11 letniej dziewczynki w Californii w lipcu 2019. Poza zniszczonym telefonem i pościelą nic złego się nie stało.

Dlaczego baterie w iPhone puchną, niszczą telefon, zapalają się, a nawet wybuchają?

W każdej baterii litowo-jonowej znajdziemy dwie elektrody. Pierwsza z nich to dodatnio naładowana katoda, która wykonana została z tlenków metali. Drugo to anoda i ona jest naładowana ujemnie. Wykonano ją z węgla. Obie elektrody muszą być od siebie odseparowane. Wykorzystuje się do tego elektrolit, w tym wypadku sole litu oraz specjalne perforowane tworzywo, uniemożliwiające zetknięcie się elektrod ze sobą. Uszkodzenie tworzywa powoduje zapłon baterii.

Podczas wzrostu temperatury dodatnio naładowana katoda wykonana z tlenków metali emituje tlen. Tlen wchodzi w reakcję chemiczną z organicznym elektrolitem anody, co prowadzi do zapłonu, a nawet wybuchu baterii.

Nie bez znaczenia jest tu wiek ogniwa. Używając telefonu przez kilka lat, wielokrotnie narażamy je na różnego rodzaju przegrzania. Ładujemy telefonu w etui przez co ciepło jest akumulowane. Nie zawsze korzystamy z oryginalnych zasilaczy i przewodów. Zostawiamy telefon na słońcu lub w samochodowym uchwycie na szybie, gdzie ekspozycja jest ciągła. Te krótkie chwile sprawiają, że uszkodzenia baterii się sumują, a sama bateria ulega uszkodzeniu.

Dlaczego nie powinno stosować się tanich zamienników baterii, a jedynie oryginalne baterie?

Może się wydawać, że to, jaką baterię litowo-jonową zastosujemy w naszym smartfonie, nie ma większego znaczenia. Przecież to „tylko” bateria. Czym jedna może różnić się od drugiej? Nic bardziej mylnego.

Internet jest pełny ofert z bateriami dla iPhone. Wiele z nich reklamują baterie jako oryginalne, choć nawet naniesione na nich napisy, wyglądają tak słabo, że każdy dostrzeże, że to oszustwo. Kolejne oszustwo to bateria o większej pojemność - wybaczcie, ale fizyki oszukać się nie da. Pojemność baterii niestety jest uzależniona od wielkości ogniwa. To, że baterie do telefonu nie mają 100000 mAh tylko np 1800 nie wynika z chciwości producenta. Tej pojemności przy obecnej technologii po prostu nie da się osiągnąć.
Internet jest pełny ofert z bateriami dla iPhone. Wiele z nich reklamują baterie jako oryginalne, choć nawet naniesione na nich napisy, wyglądają tak słabo, że każdy dostrzeże, że to oszustwo. Kolejne oszustwo to bateria o większej pojemność – wybaczcie, ale fizyki oszukać się nie da. Pojemność baterii niestety jest uzależniona od wielkości ogniwa. To, że baterie do telefonu nie mają 100000 mAh tylko np 1800 nie wynika z chciwości producenta. Tej pojemności przy obecnej technologii po prostu nie da się osiągnąć.

Wiele punktów serwisu GSM, w tym także wiele sklepów z elektroniką, jak ten jeden najbardziej znany, reklamujący się jako „NIE DLA IDIOTÓW”, instaluje w telefonach Apple zamienniki baterii. O ile jeszcze taki sklep nie ukrywa tego, że nie są to oryginalne baterie, co czyni choćby MediaMarkt, to wszystko jest w porządku. W końcu każdy ma prawo do swojego telefonu montować to, co chce, byle wybór ten był świadomy.

Autor reklamy po lewej: MediaMarkt Po lewej widzimy reklamę MediaMarkt na promocyjną wymianę baterii w iPhone na zamiennik w cenie 99 złotych. Bateria na reklamie nawet nie przypomina oryginalnej, którą widzimy po prawej stronie, na zdjęciach baterii z serwisu APPLEMOBILE.PL

Producentów zamienników jest bardzo wielu. Nikt nie kontroluje jakości ogniw, które produkują. Choć Apple stara się walczyć na różne sposoby z zamiennikami, stosując praktykę ograniczenia dostępu do oryginalnych baterii dla Klientów detalicznych wyłącznie do możliwości skorzystania z usługi wymiany baterii w warunkach serwisu, a nawet tworząc zabezpieczenia w postaci konieczności cyfrowego podpisu za pomocą narzędzia Apple Service Tool 2 nowej baterii w przypadku modeli XS, XS Max czy 11 Pro, to na rynku wciąż montowane są niskiej jakości zamienniki.

 

Niestety, rzadko kiedy zamiennik dorównuje jakością i bezpieczeństwem oryginalnej baterii.

Jak sprawdzić czy bateria w moim iPhone wymaga już wymiany?

Spadek wydajność baterii po przekroczeniu tych 500-600 cykli ładowania nie wymaga od razu wymiany baterii na nową, pod warunkiem, że kondycja ogniwa jest dobra. Przychodzą do nas Klienci, których baterie mają datę produkcji w 2015 roku. I choć iPhone’y z nimi w środku wciąż pozwalają je użytkować, to z racji krótkiej pracy na pełnym naładowaniu ich właściciele decydują się je wymienić na nowe. Warto skorzystać z narzędzia Kondycja baterii w menu telefonu. Wystarczy wejść w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii i odczytać wskazania.

 

Jeżeli kondycja baterii zbliża się do spadku ze 100 % do wartości 80 %, producent zaleca wymianę baterii na nową. Jeżeli wartość jest poniżej 80 procent, telefon nie tylko będzie działał krótko na pełnym naładowaniu, ale również wyraźnie spowolni i będzie się zacinał.

Jeżeli kondycja baterii w twoim telefonie Apple spadła ze 100 do 80 procent i niżej, Twoje urządzenie nie tylko nie zapewni Ci długiego czasu pracy, ale również zdecydowanie zwolni, a nawet może losowo się wyłączać.

Wszystko z powodu optymalizacja systemu iOS względem kondycji baterii. Funkcja ta została wprowadzona wraz z iOS 11.2 i wywołała ogromny problem wizerunkowy Apple. Jak twierdzą fani teorii spisowych, Apple celowo i w ukryciu wprowadziło optymalizację powodującą znaczące spowolnienie procesorów w urządzeniach Apple celowo i w ukryciu wprowadziło optymalizację powodującą znaczące spowolnienie procesorów w urządzeniach, w których baterie są już nieco zużyte. To z tego powodu Twój iPhone po kilku latach użytkowania zdecydowanie wolnej pracuje, przycinając się już nawet podczas pisania smsów. Natomiast bateria, która w funkcji Kondycja baterii ma napis SERWIS (Service), wymaga natychmiastowej wymiany!

Gdzie wymienić baterię w iPhone na nową i oryginalną Apple w Szczecinie?

W APPLEMOBILE.PL dysponujemy wyłącznie oryginalnym bateriami Apple. Nie korzystamy z tanich zamienników. Instalując nową orygonalną baterię w APPLEMOBILE.PL, masz pewność, że Twój telefon będzie działał prawidłowo, a bateria nie jest tanim, niesprawdzonym pod względem bezpieczeństwa zamiennikiem. Na nową baterię udzielimy również długiej gwarancji, która na wypadek ewentualnych problemów zabezpiecza Klientów i pozwala uzyskać nową baterię nieodpłatnie na zasadach gwarancyjnych.

Serwis APPLEMOBILE.PL znajduje się w Szczecinie. Jesteśmy pierwszym i obecnie jedynym autoryzowanym serwisem pogwarancyjnym MyApple w Szczecinie, oferującym naprawę urządzeń Apple, ale także innych smartfonów, w tym tych po zalaniu w naszym województwie. Nasza siedziba znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Wojska Polskiego 50 w narożnej kamienicy u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Jagiellońska. Dlatego też wejście do nas znajduje się od strony Jagiellońskiej, naprzeciw sklepu Społem tuż obok kawiarni Columbus Coffee, gdzie nasi Klienci z chęcią oczekują przy pysznej kawie na wymianę ekranu czy baterii, które realizujemy w około 20 minut, bez kasowania danych z pamieci. Serdecznie zapraszamy!

 

Adres: APPLEMOBILE.PL, Wojska Polskiego 50 (wejście od ulicy Jagiellońskiej, obok Columbus Cafe) tel: 889 277 288

5/5 - (1)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *