Recenzja sterownika rolet Eve Shutter Switch. W końcu dobry sterownik do rolet HomeKit i Thread
Recenzja sterownika rolet Eve Shutter Switch. W końcu dobry sterownik do rolet HomeKit i Thread

Recenzja sterownika rolet Eve Shutter Switch. W końcu dobry sterownik do rolet HomeKit i Thread

0

Od jakiegoś czasu poszukiwałem dobrego sterownika do rolet antywłamaniowych, który dobrze by działał z HomeKit. Na rynku jest wiele rozwiązań, ale każde ma jakąś wadę. Dopiero Eve Shutter Switch spełnił moje oczekiwania, a w tej recenzji opowiem dlaczego.

test sterownika rolet

Sterowanie roletami antywłamaniowymi wcale nie jest takim prostym tematem jakby się wydawało. Różne silniki, różne rozwiązania i w zasadzie brak unifikacji sprawiają, że od tego jaki moduł się nada, a następnie jakie funkcje oferuje wymagają nieco wiedzy i czasu, aby się rozeznać w temacie. Do tej pory korzystałem z Fibaro Roller Shutter 3 spięty z HC2, które następnie było sparowanej z HomeKit po HomeBridge. Gorzej skomplikować się tego nie dało, jednak działało to względnie OK poza brakiem możliwości skalibrowania sterownika, co też odebrało nam kilka funkcjonalności, jak możliwość sprawdzenia aktualnej pozycji rolety czy sterowania procentowego za pomocą asystenta głosowego. Jednak inne rozwiązania były albo za drogie, albo zbyt skomplikowane, albo oferujące jeszcze gorszą funkcjonalność.

Pojawienie się Eve Shutter Switch zmieniło wszystko

Niemiecka marka Eve jest znana w branży ze swoich dobrze przemyślanych rozwiązań do domowej automatyki oraz jakości produktów. Wystarczy spojrzeć na ich czujniki, jakość ich obudów czy funkcjonalność, aby zauważyć, że te produkty po prostu mają to coś, co je wyróżnia.

Eve Shutter Switch jest jednym z nich. To kompletny sterownik do rolet silnikowych wbudowany z klawiszy do montaży w technicznej puszce elektrycznej. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Z zalet warto na pewno wymienić, że kupując Eve Shutter Switch, wyciągacie go z opakowania, podpinacie i używacie. Nie musicie dobierać i dokupować kompatybilnych klawiszy ściennych, kombinować z czymkolwiek. Po prostu płacisz raz i masz wszystko co niezbędne.

Z minusów nie sposób wspomnieć, że wybierając Eve Shutter Switch, jesteśmy skazani na ten jeden jedyny wzór klawisza ściennego w ich ramce. Jeżeli mamy zatem kilka klawiszy na ścianie obok siebie zamkniętych w ładnej podwójnej czy potrójnej ramce, to skorzystanie z Eve w takim systemie nie będzie możliwe, nie mówiąc, że najpewniej w ogóle możliwe nie będzie, bo może się taki klawisz po prostu nie zmieścić obok ramki z włącznikami świateł itd. W takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z modułu dopuszkowego współpracującego z klawiszami ściennymi systemy, który już mamy do sterowania światłami itd.

Nie mniej jednak, jeżeli dopiero zastanawiamy się jakie klawisze ścienne wybrać, jak osadzić puszki, to warto to sobie zaprojektować tak, aby możliwe było zainstalowanie właśnie Eve Shutter Switch do sterowania roletami.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym?

Zestaw z klawiszem do sterowania roletami zawiera wszystkie niezbędne elementy do uruchomienia i sterowania roletą. Nie ma jednak żadnych elementów dodatkowych, tak zwanych elementów instalacyjnych, co w przypadku tego typu urządzeń do automatyki zdarza się bardzo często. Nie ma zatem odpowiednich śrubokrętów, choć są dedykowane wkręty.

zestaw sprzedażowy

Nie ma też żadnego WAGO czy innej kostki do wpięcia się w instalację. Jeżeli zamierzacie samodzielnie instalować Eve Shutter Switch, warto mieć to na uwadze.

to znajdziesz w opakowaniu

W środku znajdziemy sterownik do osadzenia w puszce elektrotechnicznej. Tu dodam, że jest to jeden z większych sterowników, które musimy zmieścić w puszce, warto zatem sprawdzić czy nasza puszka elektrotechniczna jest na tyle głęboka, aby pomieścić sterownik wewnątrz, a także przewody, które znajdują się w środku, a których w przypadku rolet nie brakuje.

dość duży sterownik do puszki

Do sterownika dołączono śruby pozwalające ustabilizować moduł na puszce, a także moduł klawiszy do naciskania, całkiem ładna i uważam, że ponadczasowa ramka i przyciski klawiszowe do sterowania.

ramka do sterownika

Jest zatem wszystko co potrzebujemy, ważne jednak, aby uzbroić się w odpowiednie śrubokręty. Ja niestety tak małych nie miałem i musiałem trochę improwizować. Śrubki mają dość nietypowy rozmiar główek w standardzie Philipsa.

jeszcze raz zestaw z pudelka

Instalacja Eve Shutter Switch zajęła mi z 10 minut

To fakt, podłączenie sterownika jest bardzo proste, tym bardziej dla kogoś, kto ma już jakieś pojęcie na temat instalacji elektrycznej, a jak już ma na koncie doświadczenie z podpinaniem modułu sterowania, to już w ogóle nie będzie miał problemu.

demontaz starego przycisku

Jeżeli nie, to warto to zlecić komuś, kto się na tym zna lub po prostu dobrze się do montażu przygotować. Producent bardzo intuicyjnie przeprowadza nas przez proces instalacji w swojej instrukcji, a cała instalacja sprowadza się wyłącznie do wciśnięcia 4 przewodów z instalacji do sterownika.

potrzebny klawisz neutralny

Tu ważna sprawa, nasza instalacja elektryczna musi posiadać przewód neutralny w puszce elektrycznej. Choć w sumie nie wiem czy istotna z racji tego, że wydaje mi się, że chyba nie można nie posiadać tego przewodu jeżeli decydujemy się na instalację rolet. Nie jestem zatem pewien, dlatego informuję – by używać Eve Shutter Switch musisz mieć instalację z N.

podpinamy przewody do sterownika

Wyłączamy zatem bezpiecznik odcinając prąd do rolet. Podpinamy fazę, neutralny oraz przewody sterowania góra, dół i tyle. Przewody mocowane są w sterowniku na wcisk. Jeżeli mamy instalację wyłącznie z przewodów z drutu, to największym wyzwaniem będzie obranie jego izolacji.

Jeżeli tak jak ja macie przewody od rolet z tak zwanej „linki”, to problem z wciśnięciem będzie większy i będziecie przeklinać rozwiązanie Eve mające na celu ułatwić wam sprawę, ale przy lince kompletnie się nie sprawdzające, ale koniec końców Wam też się uda to podpiąć. 😉

jak podłaczyć przewody do puszki

Gdy przewody będą podłączone, wystarczy przykręcić śrubki mocujące moduł, następnie założyć ramkę, ją przykręcić kolejnymi śrubkami, wpiąć moduł klawiszy, a następnie założyć klawisze. Gotowe.

podpiecie modułu

Konfiguracja i kalibracja rolety

Uruchamiamy prąd włączając bezpiecznik i możemy przejść do konfiguracji i kalibracji rolety. Roleta musi przejść kalibrację ze sterownikiem. Dzięki niej sterownik będzie potrafił wykryć aktualny stan pozycji rolety, a także pozwoli sterować jej procentowym ustawieniem.

dodanie rolety do homekit

Co za tym idzie, pozwoli na przykład podnieść ją o 30% gdy uchylimy okno, gdy fakt ten wykryje czujnik kontaktronowy, ale także otworzy się o tyle procent ile powiemy Siri, aby ją uchyliła. Dodatkowo nie będąc w domu, sprawdzicie na jaką pozycję roletę uchyliły Wasze dzieci i w razie problemu skorygujecie ustawienie.

eve shutter switch w apple home

Kalibracja jest przeprowadzona za pomocą konfiguratora w aplikacji Eve. Wszystko dzieje się krok po kroku. Od sfotografowania kodu dodawania do HomeKit, po następnie otwarcie i zamknięcie rolety, ustawienie trybu ulubionej pozycji i trybu prawie zasłonięcia. Nie zajmie Wam to więcej jak 2-3 minuty.

kalibracja rolety

Eve Shutter Switch możesz sterować z Apple Home, ale to z aplikacji Eve przeprowadzisz aktualizację sterownika, ustalisz nowe pozycje, skonfigurujesz harmonogram automatycznego zasłaniania i otwierania rolety czy dostosujesz tryb adaptacyjny, który będzie zależny od położenia naszych okien i wchodzącego do pomieszczenia słońca.

Eve przejmuję rolę routera Thread

Do komunikacji z naszym centrum akcesoriów Eve Shutter Switch wykorzystuje Bluetooth. Normalnie z tego powodu sterownik byłby przeze mnie odrzucony. Jednak Eve Shutter Switch jest zgodny z Thread, siecią kratową, dzięki czemu do komunikacji z centrum potrafi wykorzystywać inne urządzenia w sieci, a sama komunikacja odbywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku akcesoriów wyposażonych wyłącznie z bluetooth, nie wspierających Thread.

thread

Dodatkowym atutem jest fakt, że Eve Shutter Switch jako urządzenie zasilane z sieci, potrafi pełnić rolę routera Thread dla innych urządzenia, tym samym zwiększając zasięg twojej domowej automatyki. To dla mnie świetna wiadomość, bo akurat za tym oknem mam sterowniki do nawadniania ogrodu od Eve, które również pracują w Thread, ale są zasilane bateriami. Dzięki funkcji routera Thread, Eve Shutter Switch usprawnią działanie systemu.

Sterowanie roletami

To czego mi brakowało do tej pory z moim sterownikiem, to możliwość wydania komendy o odsłonięcie rolety tylko do połowy. Takiej komendy nie dało się wydać w przypadku Fibaro. Aby uchylić roletę do połowy, musiałem ręcznie nacisnąć przycisk lub skorzystać z aplikacji Fibaro. Sterowanie przez Dom pozwalało wyłącznie na całkowite odsłonięcie lub zasłonięcie rolety.

Animacja pokazuje sterowanie roletami za pomocą klawisza Eve Shutter Switch

W przypadku Eve możemy skorzystać z suwaka odpowiadającego 0-100% pozycji rolety lub skorzystać z Siri i to jej zlecić otwarcie rolety na wymaganą pozycję.

Ponadto możemy także ustawić nie tylko pozycje procentową czy Open/Close, ale również możemy zdefiniować pozycję ulubioną czy uchylająca rolety. Pozycja ulubiona pozwoli zlecić otwarcie rolety choćby poprzez scenę czy po prostu zawsze w takiej pozycji jaką chcemy. Pozycja uchylenia rolety to fajny bajer szczególnie, gdy mamy kontaktrony przy oknach. Uchylenie okna czy jego otwarcie może automatycznie podnosić roletę do tej pozycji tak, aby nieco świeżego powietrza dostawało się od razu po jego uchyleniu, bez konieczności najpierw ręcznego podnoszenia rolety, a dopiero później otwierania okna. Wygoda to przecież to, co ma nam dawać automatyka w domu.

Podsumowując

Eve Shutter Switch to obecnie najlepszy sterownik rolet, pod warunkiem, że możemy sobie pozwolić na korzystanie z ich klawisza z ramką. Jeżeli jesteśmy zmuszeni używać systemu ramki z innymi klawiszami w pionie czy poziomie, to niestety, Eve Shutter Switch się u nas nie sprawdzi.

sterowanie roletami przez siri

Szkoda również, że Eve nie wprowadził choćby czarnej wersji swoich klawiszy. Mam ciemną sypialnie, gdzie biały klawisz wyglądałby po prostu od czapy i tu z takiego przycisku nie skorzystam. O ile sam przycisk wygląda w porządku, jego nowoczesny design jest ponadczasowy, o tyle brakuje mi w ofercie sterownika, który byłby kompatybilny z innymi klawiszami ściennymi. Myślę, że wtedy Eve znalazłby zdecydowanie więcej chętnych na swoje rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że niewiele osób może sobie pozwolić na instalację ich ramki, mając już gotowy system klawiszy w ramkach wieloklawiszowych. Moduł dopuszkowy rozwiązałby te ograniczenie, a funkcjonalność Eve Shutter Switch na pewno zostałaby doceniona. A tak, mamy świetny sterownik, na instalację którego nie każdy może sobie pozwolić z powodów technicznych. Pozostałe osoby może również nieco odstraszyć cena. W Z-Home.pl możemy kupić jeden klawisz w cenie 519 złotych. Dość sporo.

Sterownik Eve Shutter Switch dostarczył do testów polski dystrybutor, firma ALSTOR

5/5 - (1)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *