Recenzja Harman Kardon Onyx – stacjonarny czy mobilny? O to jest pytanie
Recenzja Harman Kardon Onyx – stacjonarny czy mobilny? O to jest pytanie

Recenzja Harman Kardon Onyx – stacjonarny czy mobilny? O to jest pytanie

0

Będzie drogo, będzie na bogato. Prawdziwa skóra, szczotkowane aluminium i marka z wysokiej półki – Harman Kardon. Onyx to przenośny głośnik o świetnej aparycji i sporej mocy, który nie tylko wypełni nam tło podczas wypadu za miasto, ale świetnie się wpisze w wygląd nowoczesnego salonu, w którym rozbrzmi swoimi 60 Wattami mocy.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 31

Onyxa tak naprawdę trudno zamknąć w jednej kategorii sprzętu muzycznego. Gabaryty, masa i design sprawiają,  że jest to idealne urządzenie do pracy stacjonarnej w pięknie urządzonym gabinecie lub salonie. Wbudowany akumulator natomiast sprawia, że urządzenie to jest bezprzewodowe nie tylko za sprawą bez kablowej komunikacji ze źródłem dźwięku, ale także dlatego, że z powodzeniem potrafi grać bez podłączania do gniazdka nawet do 6 godzin bez przerwy.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 3

Nietuzinkowy wygląd

Czego na pewno nie można odebrać temu produktowi, to niezwykle oryginalnego wyglądu. Został on zresztą doceniony przez EISA. Harman Kardon Onyx wygląda jak duży dysk, przepasany w poprzek obręczą wykonaną ze szczotkowanego aluminium. Jego frontowa część w całości jest ukryta pod siwą maskownicą, z centralnie umieszczonym srebrzystym logo producenta.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 6

Pod maskownicą firma schowała baterię przetworników – dwa średniotonowe o przekątnej 7.5 cm oraz dwa niewielkie tweetery o średnicy – cala. Każdy z nich o mocy nominalnej 15W, co daje łącznie 60W. Dodatkowo w urządzeniu zamontowane dwa pasywne radiatory basowe – po jednym na przodzie i tyle. Radiatory zakończone są aluminiową kopułka, co szczególnie zjawiskowo wygląda z tyłu.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 9

Sam tył przyznam szczerze w ogóle o wiele bardziej mi się podoba od nudnego szarego przodu. Prócz wspomnianej kopułki, który podkreśla nam wygląd tego urządzenia, dzieje się tu naprawdę sporo. Tył Onyxa został obszyty prawdziwą skórą, która posiada grube ręczne szycia.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 10

Wystarczy jedno spojrzenie  na ten tył i już wiadomo, że nie mówimy tutaj o tanim, konsumenckim głośniczku bezprzewodowym. Z tyłu znalazły się również miejsca dla złącza zasiadającego, złącza AUX w standardzie JACK 3.5mm, klawisza do łatwej komunikacji z siecią bezprzewodową poprzez WPS (router musi wspierać tę funkcję oraz złącze USB, które niestety nie pozwala na podłączenie pendriva?a, ale z powodzeniem naładuje baterię naszego smartfona i ułatwi połączenie z zapamiętaną w telefonie naszą siecią WiFi.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 11

Rant onyxa wykonany jest z gumowanego tworzywa, które pomimo braku szlachetności, względem reszty materiałów użytych do budowy Onyxa, bardzo ładnie się z nimi komponuje.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 17

Na rancie znalazło się miejsce dla dotykowych, sensorycznych klawiszy do obsługi sprzętu. Za ich pomocą możemy urządzenie włączać i wyłączać, regulować poziom głośności czy przełączać się miedzy źródłami bezprzewodowymi.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 15

Łączność i komunikacja

To, to za co Harmanowi należy się aplauz na stojąco, przez dobre kilka minut. Trzeba przyznać, że firma zrobiła chyba najlepiej pracująca aplikację do obsługi swojego urządzenia – HK Remote i sposób łączności między urządzeniami, jaki kiedykolwiek się pojawił. Onyx potrafi komunikować się przez Bluetooth i WiFi. Obsługuje technologie bezstratnej transmisji strumieniowej przez Bluetooth z kodekiem aptX, a także przez AirPlay i DLNA po WiFi. Łatwość z jaką dopisujemy urządzenie do naszej sieci domowej lub do urządzenia będącego źródłem jest niesamowita! Jak sobie pomyślę co nie raz przeżywałem z SONOS?em, którego aplikacji zresztą do dzisiaj nie rozgryzłem, to aż mam ochotę do nich napisać, aby sprawdzili jak to się robi u Harmana.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 18

Urządzenie możemy dodać do naszego urządzenia Bluetooth z poziomu wykrywanych urządzeń BT lub dzięki wyposażeniu go w NFC, poprzez zbliżenie telefonu do głośnika. Natomiast by nasz głośnik podłączył się do sieci WiFi i działa czy to na sprzętach Apple w technologii AirPlay czy z urządzeniami pracującymi z DLNA, wystarczy przejść prosty konfigurator w aplikacji lub.. podłączyć na przykład iPhone’a przewodem USB do złącza w głośniku, by ten automatycznie pobrał sobie wszystkie ustawienia WiFi z telefonu i natychmiast był gotów do pracy.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 20

Prościej się już chyba nie da 🙂

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 7

Aplikacja mobilna

Aplikacja HK Remote to nie tylko intuicyjnie obsługiwany pilot, ale także całkiem niezły odtwarzacz muzyczny. Pozwala nie tylko zarządzać naszą muzyką, którą odtwarzać ma Onyx bezpośrednio z telefonu, ale z powodzeniem połączyć się na przykład z naszym serwerem NAS i uruchomi odtwarzanie muzyki z  jego dysków twardych. Minusem jest niestety brak obsługi plików FLAC. Można jednak bez większych przeszkód uruchomić inny odtwarzacz muzyczny, w tym taki, który obsługuje FLAC i uruchomić muzykę.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 24

Kolejnym natomiast jest brak możliwości poprawy parametrów muzycznych w equalizerze, gdyż tego nie ma. Producent zapewnia jednak, że w kolejnych aktualizacjach opcja ta się pojawi. Kiedy? Nie wiadomo.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 21

Jak Harman Kardon Onyx gra?   

Zacznę od negatywów, by mieć je szybko za sobą i móc już tylko słodzić i lukrować, bo jest czemu i za co. Onyx to głośnik monofoniczny. Nic tego nie zmieni. Nawet funkcja Stereo Widening, która podobno ma uruchomić nam dźwięk stereofoniczny a nawet surround. Nie da się, zbyt mała odległość miedzy przetwornikami nie pozwoli nam niestety na uzyskanie choć trochę szerokiej sceny. Jest to z definicji głośnik punktowy. Koniec negatywów.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 8

Mimo to, gra wspaniale? 🙂 Wcale mi nie przeszkadzało, że efekt stereo jest tu dość mocno naciągany. Nawet to, że elektronika tego urządzenia dość mocno obrabia nam przesyłany z telefonu czy innego urządzenia dźwięk, przez co miejscami jest słyszalnie podbity.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 13

Jest przytup, jest głębia, jest wokal słyszalny na przodzie i tło słyszane wyraźnie z tyłu. Ale przede wszystkim jest moc. Jest tak potężna moc, że aż się wierzyć nie chce, że głośnik gra z baterii. Co warto zauważyć, różnicy w mocy pomiędzy pracą na stałym zasilaniu i na baterii. Głośnik doskonale się czuje między poziomem 30 a 70 procent głośności. Jeżeli damy więcej, to niestety słychać przesterowanie przetworników i ich niewydolność. Przy zbyt niskim poziomie głośności natomiast, przetwornik dość mocno gubią niemałe szczegóły, dlatego raczej ten sprzęt jest odpowiedni do normalnego słuchania ulubionych utworów przy kawie lub rozkręcenia małej domówki. Kiepsko się czuje przy niedzielnym pobrzękiwaniu przy pracy czy konkretnej imprezie. Nie ta klasa sprzętu i nie ta moc.

image_74750_90_v1

O co często jestem pytany przy bezprzewodowych głośnikach i co jest ich największą bolączką to tony niskie. Trzeba przyznać, że radiatory pasywne zastosowywane w tym urządzeniu robią naprawdę kawał dobrej roboty, gdyż dół dźwiękowy jest tu bardzo dobrze słyszalny i odczuwalny. Ma odpowiednią głębię, pomruk i nie jest zbyt przesterowany, o ile nie dam zbyt wiele ?do pieca?.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 28

Dźwiękowo Onyx wypada więc bardzo pozytywnie i mocno zaskakuje. Daje nam to, czego byśmy oczekiwali po produkcie Harmana, a nawet więcej.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 30

Zasilanie

Harman Kardon Onyx potrafi pracować stacjonarnie podłączony do dołączonego w zestawie zasilacza oraz mobilnie dzięki wbudowanemu akumulatorowi o pojemności 2500 mAh. Teoretyczny czas pracy na jednym pełnym ładowaniu to 6h. Oczywiście przy zachowaniu idealnych warunków klimatycznych i poziomu głośności nie wyższej niż 30 procent. Im poziom wyższy, tym czas grania nam się skraca do nawet 3.5-4h. Jeżeli planujemy dłuższą imprezę za miastem, to lepiej dobrze się zastanowić czy to, co oferuje bezprzewodowo Onyx nam wystarczy.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 26

 

Podsumowują o Harman Kardon Onyx

Przepiękny, prze oryginalny, prześwietnie grający głośnik mobilny, który? niestety dość sporo kosztuje. Oficjalna cena detaliczna za Onyxa to aż 2300 złotych. To dużo pieniędzy. Jednak jest to kwota, którą płacimy za konkretny, doskonale wykonany i bardzo dobrze grający głośnik mobilny, który to z powodzeniem obroni się w designerskim salonie, co podczas wypadu na działkę.

Harman Kardon Onyx w AppleMobile.pl 25

Jest dość ciężki by go zabierać na biwak. Ale jeżeli jedziemy swoim samochodem, to grzechem byłoby go nie zabrać ze sobą gdziekolwiek wybieramy się odpocząć, gdyż nie tylko nie przyniesie nam wizualno-dźwiękowego wstydu, ale naprawdę uprzyjemni nam czas. Nietuzinkowy, trudno do zamknięcia w jednej konkretnej kategorii sprzętu muzycznego. Na dziś dzień, sam sobie tworzy kategorię i jest dobrym wzorem do naśladowania.

Zalety:

  • + Wygląda doskonale
  • + Gra doskonale
  • + Obsługuje się go doskonale
  • + Jest doskonale doskonały

 

Wady:

  • –       Trochę krótko trzyma na baterii
  • –       Trochę drogi
  • –       Trochę ciężki 
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *