
Recenzja Fritz!BOX 6850 LTE – stacjonarny, ale mobilny
Router Fritz!BOX 6850 LTE to urządzenie łączące w sobie cechy tradycyjnego routera przewodowego z czterema gigabitowymi portami LAN, obsługa MESH, DECT, WiFi 2.4/5GHz i wieloma innymi funkcjonalnościami topowych routerów z mobilną technologią LTE. Zamiast wejścia WAN znajdziemy w nim slot na kartę SIM operatora komórkowego. Do tej pory myślałem, że to sprzęt całkowicie niszowy, póki nie okazało się, że sam muszę z takiego skorzystać.
Moja wyprowadzka za miasto zbliża się coraz większymi krokami. Do tego stopnia, że już zacząłem na poważnie rozglądać się za możliwościami podłączenia do internetu. Hucznie zapowiadane plany Orange rozbudowy sieci światłowodowej sprzed dwóch lat, dziś wciąż są jedynie na papierze bez konkretnej daty rozpoczęcia prac. Lokalny dostawa internetu oferuje w mojej lokalizacji jedynie radio i to z transferem, który przy obecnym internecie z Vectry brzmi jak żart. Pozostaje więc sieć komórkowa LTE do momentu, aż się coś zmieni. I tu pojawia się Fritz!BOX 6850 LTE – router stacjonarny, ale z dostępem do sieci przez operatora komórkowego w technologii LTE.
Co w zestawie sprzedażowym Fritz!BOX 6850 LTE?
W ładnie przygotowanym kartonie poza samym routerem znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria. Wśród nich dwie nakręcane anteny o zysku 3dBi. Coś niespotykanego w routerach Fritz!BOX, które od dawna oferują wyłącznie wbudowane anteny, ale całkowicie uzasadnionego w przypadku urządzenia korzystającego z sieci komórkowej.
Dzięki temu, że są nakręcane, a nie zainstalowane na stałe, nie będzie problemu z podpięciem innych mocniejszych anten, bądź nawet takich zewnętrznych, które będą zbierały lepszy sygnał, a co za tym idzie, dostęp do sieci będzie stabilniejszy, a możliwe do osiągniecia transfery – wyższe.
Poza antenami dostępny jest zasilacz oraz jeden przewód LAN o fajnym i przy tym praktycznym przewodzie z płaskiego elastomeru. Urządzenie oferuje nowy design urządzeń Fritz!, który już jakiś czasem temu zastąpił czerwono srebrne konstrukcje na rzecz biało czerwonych z wysokiej jakości połyskującego tworzywa sztucznego.
Oczywiście nie będę się tu sztucznie zachwycał nam wzornictwem samego urządzenia. W końcu router to router, ten swoim wyglądem nie straszy, ale też nie zwraca uwagi, co też uważam za plus.
Na frontowym panelu znajdziemy 5 diod informacyjnych. Patrząc od lewej, wskazują zasilanie, uruchomiona sieć bezprzewodową WLAN (można wyłączyć), bazę DECT (można wyłączyć), funkcję WPS (można wyłączyć) oraz diodę Info w razie, gdyby pojawiła się jakaś aktualizacja czy coś, co powinno zwrócić naszą uwagę i skłonić do zalogowania do panelu administracyjnego. I teraz to, co uwielbiam w urządzeniach od AVM – możliwość wyłączenia podświetlenia diod LED. Nie każdy router na to pozwala, a jest to niezwykle przydatne, szczególnie jeśli takie urządzenie macie na przykład w salonie czy w sypialni i które swoim miganiem po prostu rozprasza.
Panel połączeniowy poza miejscem dla dwóch anten sieci komórkowej i slotowi karty SIM oferuje także złącze dla telefonu stacjonarnego. AVM to niemiecki producent, a w Niemczech telefon stacjonarny to wciąż bardzo powszechne zjawisko, podobnie jak dostęp do internetu przez operatora telekomunikacyjnego jak kiedyś Neostrada u nas (DSL/VDSL). Dlatego routery Fritz! bardzo często obsługują telefon stacjonarny podpinany przewodem do routera lub też telefony bezprzewodowe komunikujące się w technologii DECT. Tę też Fritz! obsługuje, co dla nas ma o tyle znaczenie, że Fritz! to także producent elementów smart home komunikujących się właśnie przez DECT.
Ponadto znajdziemy tu także 4 porty LAN do wykorzystania, każdy gigabitowy z możliwością wysterowania ich priorytetów. W końcu Fritz!BOX 6850 LTE to pełnoprawny router, który podzieli nasze mobilne łącze na przewodowe, ale także na bezprzewodowe po WiFi. W tym modelu do dyspozycji są dwa radia – 2.4GHz oraz 5 GHz.
Z boku urządzenia zdecydowano o zainstalowaniu portu USB, który może zostać wykorzystany do podłączenia sieciowej drukarki lub dysku twardego, który może być następnie widoczny w sieci jako NAS.
Pierwsze uruchomienie Fritz!BOX 6850 LTE
Zaczynamy od zainstalowania aktywnej karty SIM, wkręcenia anten, a następnie podłączenia do prądu. Urządzenie uruchamia się automatycznie po włączeniu do prądu. To dobrze, szczególnie na wypadek chwilowego braku prądu, gdy nie posiadamy zasilania podtrzymującego UPS. Router po przywróceniu zasilania uruchomi się sam i przywróci połączenia sieciowe.
Urządzenie ma z góry nadane hasło do sieci WiFi oraz do logowania do panelu administracyjnego. W celu konfiguracji najprościej podpiąć się przy pomocy jakiegoś urządzenia mobilnego po WiFi wpisując hasło z karty z zestawu, a następnie przejście na adres panelu przez przeglądarkę. Ja całość skonfigurowałem z poziomu tabletu.
W urządzeniach Fritz! od zawsze cały interfejs był dostępny w języku polskim. Ten niemiecki producent jest na rynku od 18 lat i polscy klienci od zawsze byli dla niego bardzo ważni. Dlatego w odróżnieniu od wielu azjatyckich wielkich producentów, we Fritz! obsługa interfejsu była zawsze po polsku.
Chyba tylko głowice grzejnikowe nie posiadają polskich opisów, choć pewnie lada moment się to zmieni. Dzięki temu konfiguracja jest bardzo prosta, a konfigurator wszystko ustawi za nas, wystarczy odpowiadać na jego pytania.
Łatwość uruchomienia jest tak duża, że w przypadku tego urządzenia nawet punktów dostępowych APN dla operatora komórkowego nie trzeba wprowadzać samemu z palca. Fritz! pozwala wybrać operatora (z polskich dostępny jest Play i Plus) lub skorzystać z ustawień domyślnych, które najczęściej pasują. W przypadku Orange, z którego karty ja skorzystałem, tak właśnie to zadziałało.
Konfiguracja
Konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta. Możemy uruchomić tryb zaawansowany lub zadowolić się prostym, który dla normalnego użytkownika jest całkowicie wystarczający. Po skonfigurowaniu własnego hasła do WiFi czy ustawienia szyfrowania na WPA3, które ten router już obsługuje, można korzystać z domowej sieci.
Natomiast warto jeszcze tu wspomnieć o wsparciu dla sieci kratowej MESH, która pozwala spiąć różne routery i wzmacniacze Fritz! w jedną sieć MESH, dzięki czemu zapewnimy odpowiedni zasięg sieci WiFi w każdym miejscu w domu. Elementem sieci MESH może być każdy router Fritz! z bazą DECT, który przełączymy w tryb wzmacniacza WiFi/MESH oraz wzmacniacz Fritz!Repeater na przykład Fritz!Repeater 2400. Obecnie w mieszkaniu korzystam z zestawu Fritz!BOX 7530 MESH oraz routera Fritz!BOX 3490, który działa jako wzmacniacz MESH i taka konfiguracja mi się sprawdza. Wkrótce zostanie rozszerzona o testowany 6850 LTE i myślę, że się nie zawiodę.
Kolejną ciekawostką, która jest związana z routerami Fritz! jest obsługa Smart Home, w który niemiecki AVM co raz więcej inwestuje. Obecnie mamy w ofercie inteligentne przyciski z wbudowanym termostatem Fritz!DECT 440, głowice grzejnikowe Fritz!DECT 301, żarówki Fritz!DECT 500, a także gniazdka sieciowe, w tym te specjalnego przeznaczenia jak Fritz!DECT 210. Te urządzenia pozwalają zarządzać z poziomu aplikacji ogrzewaniem, oświetleniem oraz urządzeniami elektrycznymi, w tym tworzyć sceny i automatyzacje.
Dla osób poszukujących wygodnego, stosunkowo taniego i sprawnie działającego systemy prostej automatyki, zdecydowanie wystarczy. Tu dodam, że obecny sezon grzewczy przeżyłem z głowicami i termostatami od Fritz! i złego słowa nie dam na nie powiedzieć. Spisały się świetnie, zapewniając doskonały komfort cieplny mieszkania, cichą pracę i rachunki na dużo niższym poziomie niż zakładałem, szczególnie przy aktualnych cenach za gaz.
Podsumowanie
Router Fritz!BOX 6850 to urządzenie, której do tej pory uważałem za mocno niszowe. Dopiero sytuacja, w której się znalazłem, a więc planowana wyprowadzka do miejsca, gdzie nie ma infrastruktury kablowej jak ta w mieście, dała mi do myślenia, że świat to nie centrum miasta, w którym jest wszystko na wyciągnięcie ręki w śmiesznych cenach kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza miastem nie ma kablówki, światłowodów i innych zdobyczy sieciowej techniki, do której byłem całe życie przyzwyczajony, a dla kogoś, kto potrzebuje stabilnego dostępu do sieci dla wielu domowych urządzeń w tym sieci LAN w samym domu, takie urządzenie jak Fritz!BOX 6850 to jedyna możliwość.
Gęstość zabudowy poza miastem pokazuje mi jednak, jak wiele osób musi mierzyć się z tego typu trudnościami. Nic więc dziwnego, że powstają takie urządzenia jak ten router – stacjonarny, ale jednak mobilny. Wartości DL/UP jakie udawało mi się uzyskać, były porównywalne do tych, które wskazywał mój iPhone. Na testy sieci komórkowych w moim nowym miejscu zamieszkania jeszcze przyjdzie czas, a póki co urządzenie Fritz!BOX 6850 LTE polecam każdemu, kto mierzy się z porównywalnymi trudnościami. Na korzyść tego modelu przemawia na pewno cena przy funkcjonalności. Nie łatwo znaleźć konkurencyjne urządzenie, które oferuje 4 porty gigabitowe, WiFi w 5GHz, a także MESH i DECT. W zasadzie chyba nie udało mi się znaleźć równie funkcjonalnego, tym bardziej w tej cenie. Polecam.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|