Recenzja Fritz!DECT 440 – sterownik do zarządzania smart home od Fritz!
Sezon grzewczy co prawda jest już na finiszu, ale Fritz!DECT 440 to nie tylko sterownik do zarządzania głowicami grzejnikowymi z wbudowanym termostatem. To także uniwersalny sterownik do obsługi inteligentnych żarówek czy gniazdek Fritz!. Przyznaję, że ten mały gadżet bardzo pozytywnie mnie zaskoczył funkcjonalnością.
Nie tak dawno temu miałem okazję testować nową głowicę grzejnikową marki Fritz!DECT 301, która okazała się bardzo sprawnie działającą i funkcjonalną głowicą, wprost idealną do zarządzania grzejnikami przy ogrzewaniu miejskim czy budynkowym, gdzie nie mamy żadnej jednostki sterującej komfortem cieplnym w domu.
Tym razem niemiecki producent podesłał nam do recenzji swój nowy produkt Fritz!DECT 440. Oferuje wiele ciekawych funkcjonalności, których w urządzeniu mającym przede wszystkim być termostatem dla głowic grzejnikowych byśmy się nie spodziewali.
Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym AVM Fritz!DECT 440?
W niewielkich rozmiarów jak na Fritz! opakowaniu znajdziemy poza sterownikiem cały zestaw do uruchomienia i montażu sterownika. Są więc nie tylko wkręty do przewiercenia ramki do ściany, gdzie może zawisnąć nasz termostat, ale także dedykowany uchwyt magnetyczny, który pozwala zdjąć go ze ściany jednym ruchem i zabrać ze sobą. Zapytacie po co? Po to, że ten termostat jest także genialnym pilotem do zarządzania domowym smart home tego producenta. Możemy więc mieć go na ścianie, ale kiedy zamierzamy pozmieniać sobie światła czy urządzenia podpięte do inteligentnych gniazdek, zabieramy go ze sobą i sterujemy niczym nieskrępowani.
Urządzenie zasilane jest dwoma bateriami typu paluszek AA (są w zestawie). Wyposażone zostało w ekran, podobnie jak w przypadku głowicy grzejnikowej, w technologii E-Ink. Pozwala ona wyświetlać obraz bez pobierania energii elektrycznej. Ta jest pobierana przez ekran tylko przy zmianie wyświetlanej treści, a więc w przypadku termostatu o dość statycznym działaniu, bardzo rzadko.
Pierwsze uruchomienie Fritz!DECT 440
Do działania sterownik wymaga routera Fritz!BOX z obsługą DECT. Ja korzystam z Fritz!BOX 7530, którego testowałem jakiś czas temu. Dzięki temu, że ten router oferuje bazę DECT, mogę korzystać z wielu akcesoriów smart home, które ma w swojej ofercie Fritz!, między innymi z głowicy grzejnikowej, ale także gniazdek inteligentnych czy żarówek, których recenzję będziecie mogli przeczytać już wkrótce.
Dodanie sterownika do naszego routera jest dziecinnie proste. Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego na routerze, przejść do zakładki Smart Home > Zarządzanie urządzeniami, a następnie wybrać funkcję Zaloguj urządzenie. Jeżeli tylko nasz sterownik Fritz!DECT 440 będzie w zasięgu routera, po chwili zostanie wykryty i będzie gotowy do konfiguracji.
Sterownik posiada 5 klawiszy funkcyjnych, w tym 4 są programowalne i pozwalają zarządzać urządzeniami na trzech ekranach zarządzania. Natomiast piąty na dole tu przycisk funkcyjny, którym przełączamy się pomiędzy ekranami z funkcjami. Ekrany personalizujemy z poziomu panelu administracyjnego routera.
Co oferuje Fritz!DECT 440?
Podstawowa funkcja urządzenia to termostat. Na ekranie głównym wyświetlana jest zmierzona przez urządzenie temperatura otoczenia. Oczywiście głowice grzejnikowe Frtiz!DECT 301 również posiada własny termostat, dzięki któremu może się samodzielnie sterować i odkręcać lub zakręcać, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
Jednak oczywistym jest, że pomieszczenie w okolicy grzejnika wychodzi się wolniej niż po jego przeciwnej stronie, gdzie mamy drzwi czy nawet okno. Dzięki temu, że zainstalujemy Fritz!DECT 440 w odległości od grzejników, pozwoli nam jeszcze lepiej zarządzać głowicami, szczególnie jeżeli mamy ich kilka i połączymy je w grupę, gdyż zmierzona przez niego temperatura będzie bliższa faktycznej temperaturze w całym pomieszczeniu, a nie tylko przy grzejniku. Za pomocą przycisków możemy sterować temperaturą oczekiwaną, do której grzejniki mają nam ocieplać pomieszczenie.
Jak wspominałem, Fritz!DECT 440 może sterować innymi urządzeniami Smart Home od Fritz!. Ja mam obecnie żarówkę LED RGB Fritz!DECT 500 na gwint E27 oraz gniazdko sieciowe Fritz!DECT 210, które już recenzowałem.
Tymi urządzeniami mogę sterować za pomocą Dect 440. Wystarczy prosta konfiguracja.
Do dyspozycji są 3 konfigurowalne ekrany. Na Widok 1 dodałem sobie głowicę grzejnikową, abym mógł sterować temperaturą w pomieszczeniu, a niżej gniazdko sieciowe. Mogę za pomocą tej funkcji włączać i wyłączać gniazdko tym samym sterując np. podłączoną do niego lampą.
Dodatkowo mogę sterować też żarówką Fritz!DECT 500 o której wspominałem. To jednak nie wszystko. Automatyka Fritz! pozwala także na tworzenie grup urządzeń oraz programowalnych szablonów.
Grupy urządzeń pozwalają sterować innymi urządzeniami za pomocą jednego, wiodącego. Co to oznacza? Załóżmy, że mamy kilka lamp podłączonych do gniazdek Fritz! oraz żarówki w oprawach sufitowych. Wystarczy, że włączymy światło górne, a automatycznie włączone zostaną lampy wpięte do gniazdek. Oczywiście gdy z zgasimy światło, lampy też mogą zostać wyłączone. Kwestia konfiguracji. Dodatkowo grupować można chociażby głowice grzejnikowe w tym samym pomieszczeniu, aby grzejniki generowały ciepło równomiernie lub w całym domu. Ustawiając 23 stopnie w salonie, ta sama temperatura automatycznie zostanie ustawiona w innych. Szybko i wygodnie.
Szablony mogą wykonywać się automatycznie ze względu na stan urządzenia wiodącego lub ręcznie z poziomu ekranu na Fritz!DECT 440. Wystarczy dodać skrót uruchamiający taką scenę.
Poza grupami, możemy także utworzyć szablony działania. Możemy na przykład utworzyć grupę lamp na podjeździe i schodach przy domu. Następnie z tej grupy świateł utworzyć szablon, który będzie sterował ich pracą. Możliwości konfiguracji jest bez liku. Możemy albo ręcznie skonfigurować w jakie dni i o jakich godzinach światła mają się zapalać, a o jakiej gasić. Możemy też pozostawić to automatyce i zaprogramować zapalanie na podstawie trybu astronomicznego, który w zależności od aktualnej godziny wschodu i zachodu słońca będzie zapalał i gasił światła. Możliwości jest bardzo dużo.
Ciekawa funkcją jest także Temperatura. Pozwala ona na wykresie wyświetlić amplitudę temperaturową. Niestety tylko z ostatnich 24 godzin. Dzięki temu możemy sprawdzić chociażby termoizolację pomieszczenia sprawdzając jak duże wahania temperatury są pomiędzy dniem, a nocą.
Podsumowanie o AVM Fritz!DECT 440
Niedawno już o tym wspomniałem, ale powtórzę – wyraźnie widać, że niemiecki producent routerów bardzo poważnie traktuje swój dział Smart Home i sukcesywnie wzbogaca swoją ofertę o autorskie elementy instalacyjne, dbając o ich jakość i poprawną pracę. Smart Home Fritz’a! to oczywiście bardzo podstawowe urządzenia, wprost idealne do niewielkich mieszkań, gdzie wiele osób docenia wygodę jaką oferuje inteligentny dom, ale nie widzi sensu w inwestowanie w zaawansowane systemy. Prywatnie powiem, że głowica grzejnikowa Fritz! to, póki jedyna głowica jaką testowałem, która nie sprawiła mi żadnego problemu czy nieprzewidzianego działania.
Dzięki termostatowi działa jeszcze sprawniej, a ja planuję dokupić jeszcze kilka do pozostałych pomieszczeń, ale to już w kolejnym sezonie grzewczym. Czy mogę na coś ponarzekać? Tak, wciąż na to samo. Termostat wyświetla komunikaty w języku niemieckim. Całe szczęście, że całość jest oparta na ikonach i w zasadzie po skonfigurowaniu go, trudno gdzieś zobaczyć napisy, w te po niemiecku. Dodatkowo elementy Fritz’a! aż się proszę o współprace w ramach HomeKit. Bez niej pozostają system bardzo zamkniętym i ograniczonym. Gdyby nie to, jestem przekonany, że sięgnęło by po poszczególne elementy znacznie więcej osób. Ja szczerze polecam!
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|