Recenzja Fritz!BOX 7530 – Szybki router z obsługa MESH, DECT i automatyczną sekretarką
Niemiecki producent wprowadził do swojej oferty zupełnie nowe routery o odświeżonym i w końcu mniej topornym designie. Jednym z nich jest model 7530, który podczas testów okazał się prawdziwym sieciowym kombajnem, potrafiącym obsłużyć internetowy ruch, ale również telefony czy prostą automatykę budynkową.
Jestem jednym z oddanych fanów marki Fritz!, korzystałem z wielu ich routerów, ale nie tylko, ceniąc je przede wszystkim za stabilność i możliwości. Dla zobrazowania stabilności i solidności powiem, że router stojący blisko mojego komputera (celowo nie zamierzam zdradzać marki) z technologią MIMO i w ogóle, ma zdecydowanie słabszy sygnał WiFi od Fritz! 3490 stojącego dwa pomieszczenia dalej… Nie pamiętam czy i w ogóle wymagał on ode mnie kiedykolwiek zrestartowania. Kiedyś opisałbym to jak „znaną niemiecką solidność”, choć dzisiaj to raczej nieliczny przykład dobrego produktu zza naszej zachodniej granicy.
Jeżeli chodzi o możliwości routerów Fritz! nie bez znaczenia jest to, jak ważnym rynkiem dla tej firmy jest Polska. Producent ten bardzo dobrze sobie radzi na naszym rynku i nie ma się czemu dziwić, gdyż traktuje polskich klientów bardzo poważnie, oferując nie tylko polską lokalizację swojego OS, ale również pełen wachlarz urządzeń, sprawny serwis i wsparcie.
Routery Fritz! w odróżnieniu od urządzeń konkurencji wyróżnia jedna ważna cecha – niemal wszystkie oferują wbudowaną obsługa łączy DSL. Choć ja osobiście nigdy z DSL prywatnie nie korzystałem, będąc zawsze niewolnikiem sieci kablowych, to popularność tej formy dostępu do sieci w Niemczech i nie tylko sprawia, że Fritz! w tej materii ma sporą przewagę, na czym korzystają użytkownicy, nie musząc używać dodatkowej skrzynki dla DSL przed routerem. Jednak dla użytkowników kablówek, Fritz! w przypadku modelu 7530 i wielu innych ma pewną wadę – brak dedykowanego portu WAN.
Oczywiście nie oznacza to, że jest to router przeznaczony wyłącznie dla użytkowników wspomnianego DSL.
Wystarczy szybka konfiguracja i Fritz!Box 7530 zamienia pierwszy port LAN w port WAN i można normalnie używać kablówki. Minus? Tracimy jeden port LAN dla urządzeń podpinanych kablowo. Zostają nam do dyspozycji wyłącznie 3.
Biorąc jednak pod uwagę jak szybki dostęp do WiFi oferuje ten router oraz jak niewiele urządzeń wymaga dziś połączenia kablowego, nie powinno to dla większość z Was stanowić problemu.
Co w pudełku Fritz!BOX 7530?
Producent zapewnił nam wszystko to, co musimy mieć do stworzenia domowej sieci tuż po wyjęciu routera z opakowania. W końcu urządzenia niemieckiego producenta przestały wyglądać jako stare dekodery o topornym wyglądzie. 7530 to ładny, smukły i prosty sprzęt, który wygląda w porządku, a zachowawcze wzornictwo pozwala mu łatwo zniknąć wśród innych urządzeń.
Dla mnie spoko, nigdy nie uważałem routera za coś, co wymaga eksponowania i zachwytu.
W opakowaniu znajduje się zasilacz sieciowy, przewód dla DSL, przewód do podłączenia do modemu kablowego/routera oraz instrukcja. Konfiguracja nie sprawia większych trudności. Wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania, podpiąć do utworzonej sieci WiFi (hasło znajduje się na spodzie obudowy), a następnie uruchomić internetową stronę konfiguracyjną i podążać za polskojęzycznym konfiguratorem.
Nie tylko router
Możliwości Fritz!Box 7530 trudno zliczyć. Oczywiście i przede wszystkim jest to domowy router sieciowy, oferujący w zależności od konfiguracji 3 lub 4 gigabitowe porty LAN. Do naszej dyspozycji oddano również sieć WLAN pracującą na częstotliwości 2.4 GHz oraz 5 GHz. Wspierane są protokoły z 802.11ac+n włącznie z dostępną maksymalną prędkością 866 Mbit/s. Oczywiście są urządzenia oferujące szybsze prędkości, jak chociażby D-LINK DIR-2660, który ostatnio miałem okazję testować, który dostępny jest w podobnej cenie. Jednak czy D-LINK w tym wypadku oferuje lepszy sygnał i stabilniejsze połączenie? Mocno bym się spierał.
Natomiast już na pewno owy D-LINK nie oferował tylu usług dodatkowych oraz wbudowanej obsługi DSL. Jeżeli chodzi o usługi dodatkowe to nie sposób pominąć wsparcia dla technologii telefonii DECT, dzięki czemu możemy nasz router zamienić w centralkę telefoniczną z normalnym numerem znanym z sieci PSTN, jednak wykupionym w ramach usługi VoIP. Wiele firm nie pobiera opłat za korzystanie z takiego numeru, a rozmowy przy jego pomocy są dostępne bez ograniczeń w ramach stałej opłaty, w tym także połączenia międzynarodowe. Dodatkowo w routerze istnieje funkcja automatycznej sekretarki czy telefonicznego budzenia.
7530 dysponuje również jednym portem USB 3.0 do którego możemy podpiąć dysk na USB i korzystać z oferowanej funkcji Fritz!NAS dającej dostęp do sieciowych zasobów znajdujących się na dysku. Po drugiej stronie znajduje się port FON o nieznanym przeze mnie standardzie podłączeniowym w standardzie sieci telefonicznej występującej w Niemczech (skąd pochodzi producent czyli firma AVM. Dzięki Tomasz Koniew za podesłanie info :-). Podejrzewam, że jest to jakiś wtyk dla stacji bazowej DECT.
Poza tym, 7530 to również centrala dla urządzeń inteligentnego domu Fritz!, wśród których znajdziemy inteligentne gniazdka do prądu.
Podsumowując o AVM Fritz!BOX 7530
Fritz!Box 7530 to funkcjonalnie dobrze znane urządzenie Fritz! przygotowane do nowoczesnych standardów sieciowych oraz potrzeb użytkowników, dla których dysk sieciowy, telefonie DECT czy po prostu szybki dostęp do sieci, zaoferowane w nowej, nowoczesnej formie. Nowe wzornictwo urządzenie niemieckiego producenta bardzo mi się podoba, a biorąc pod uwagę wsparcie dla sieci MESH czy właśnie możliwość pracy w roli małej centralki telefonów DECT, można go również wykorzystać w niewielkiej, lecz rozległej firmie.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|