Recenzja routera D-Link AC1300 (DIR-853)
Każdy poważny dostawca internetu udostępnia w ramach opłaty abonamentowej router wifi. Niestety zazwyczaj nie są to urządzenia najwyższej klasy. Ich parametry są dość przeciętne, nie zapewniają ani dobrego pokrycia sygnałem wifi, ani płynnej pracy bardziej wymagających aplikacji sieciowych. Jeśli zależy nam na płynnym działaniu gier online czy też oglądaniu bez zakłóceń telewizji internetowej, warto zainwestować w porządny router wifi. Na przykład D-Link DIR-853
Pierwsze wrażenie
Zestaw sprzedażowy D-Link DIR-853 składa się z routera, kabla RJ-45, zasilacza oraz drukowanej instrukcji szybkiej instalacji. Całość umieszczona jest w papierowej wytłoczce i kartonowym pudełku. Duży plus dla firmy za ekologiczne podejście i ograniczenie do minimum plastiku w opakowaniu.
Router wygląda dość tradycyjnie, można wręcz powiedzieć, że trochę nudno. Zwłaszcza biorąc pod uwagę popularne ostatnio smukłe konstrukcje z anteną ukrytą wewnątrz obudowy. W D-Link AC1300 anteny umieszczone zostały na wierzchu i zdecydowanie nie dodają routerowi uroku. Producent zrezygnował z tak modnego ostatnio ”efektownego podświetlenia”. W rozsądny sposób umieszczono diody informujące o stanie urządzenia. Są małe, dyskretnie wkomponowane w obudowę, i co bardzo istotne, nie oślepiają. Można więc router postawić na biurku i wieczorami światło emitowane przez diody nie będzie przeszkadzało w pracy. Router za sprawą poziomej obudowy postawiony na biurku czy półce zajmuje sporo miejsca, jednak można go także powiesić na ścianie. Niestety wyłącznie w pozycji kablami skierowanymi do góry, więc trochę mało estetycznie. Osobiście nie podoba mi się też umieszczenie portu USB z przodu urządzenia. Ma to sens w przypadku podpięcia modemu LTE, jednak jeśli router będzie wykorzystywany jako server plików lub drukarki, kable bedą z niego wychodzić i z tyłu, i z przodu. Nie jest to ani wygodne, ani estetyczne.
Skrócona specyfikacja sprzętowa routera D-Link AC1300 (DIR-853)
Router wyposażony jest w 4 gigabitowe porty Ethernet dla sieci LAN, jeden gigabitowy port Ethernet do połączenia z modemem internetowym, jeden port USB umieszczony z przodu obudowy, do którego można podłączyć można podłączyć pamięć masową, drukarkę lub modem 3G/LTE. Z boku obudowy znajdują się przyciski WPS oraz włącznik/wyłącznik Wi-Fi. Anteny umieszczone z tyłu i z boków obudowy. Są w sumie 4, każda o mocy 5 dBi.
Router obsługuje standardy Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), 802.3 ab, 802.3 u. Pracuje w dwóch częstotliwościach: 2.4 / 5 GHz (DualBand). Zapewnia maksymalną prędkość transmisji bezprzewodowej do 1300 Mb/s.
Pełna specyfikacja sprzętowa routera D-Link DIR-853 dostępna jest na stronie producenta.
Instalacja routera D-Link AC1300 (DIR-853)
Instalacja routera jest dość prosta. Jej przebieg krok po kroku został czytelnie opisany w drukowanej instrukcji, która jest dołączona do routera. Proces konfiguracji można przeprowadzić za pomocą strony www lub aplikacji na telefon komórkowy. W obu przypadkach interfejs użytkownika jest taki sam.
Panel funkcji do zarządzania routerem rozstał zaprojektowany w przejrzysty sposób. Jednak funkcje nie zawsze są pogrupowane logicznie i czasem trzeba trochę poklikać po menu. Tak jest np. w przypadku funkcji związanych z kontrolą rodzicielską. Część funkcji znajdziemy w dedykowanym menu, część w menu konkretnego urządzenia. Jednak ogólnie nie ma powodów do narzekania. Ilość funkcji dostępnych w menu bardzo pozytywnie zaskakuje, biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę tego sprzętu.
Zasięg sygnału wifi
Nie będę ukrywał, że zasięg sygnały wifi interesował mnie podczas testów najbardziej. Mieszkam w budynku ze ścianami z żelbetonu, które dość skutecznie ograniczają propagację fal radiowych.
Router D-Link DIR-853 porównywałem ze standardowym routerem oferowanym przez mojego dostawę internetu. Pierwsze, co zaobserwowałem to zdecydowanie lepszy zasięg. Zabawki w stylu Fanboxa z trudem zapewniały pokrycie dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Nowy operator zapewnił mi router dzięki któremu mam co prawda sieć w całym mieszkaniu, jednak w najbardziej oddalonych pomieszczeniach i na balkonie połączenie nie jest stabilne, a na samym balkonie internet działa niezwykle opornie.
Czy coś się zmieniło po zainstalowaniu D-Link AC1300 (DIR-853)? Owszem. Znacząco poprawiła się siła sygnału i stabilność połączeń. Nie zdarzyło się, by router z którymś z urządzeń zerwał połącznie. Bez względu na miejsce mogłem korzystać z pełnej prędkości łącza. Biorąc pod uwagę, że D-Link DIR-853 nie jest topowym i drogim urządzeniem, efekt jego działania jest zdumiewająco dobry.
Wydajność
Cztery anteny i mocny procesor sprawiają, że router jest bardzo wydajny. W dodatku wspiera technologię MU-MIMO, co się bardzo przydaje w domowych sieciach, w których kilka urządzeń jednocześnie przesyła duże pliki czy strumieniuje wideo. Wielbiciele gier online też nie będą narzekać. Router D-Link DIR-853 świetnie współpracował z Apple TV.
Choć do routera było podłączonych jednocześnie 13 urządzeń, z czego 3-4 dość intensywnie korzystały z sieci praktycznie przez większość czasu, wszystko chodziło płynnie i stabilnie. Router D-Link DIR-853 jest w stanie bez problemu jednocześnie obsłużyć streaming tv internetowej na dwóch telewizorach i przesyłanie dużych plików.
Funkcje dodatkowe
Router posiada port USB do którego można dołączyć: pamięć masową, drukarkę lub modem. Pliki na urządzeniu masowym udostępniane są za pomocą klasycznego serwera Samba i bez większej konfiguracji dostępne są z każdego komputera. Do routera można podłączyć pendrive lub twardy dysk i działa to bezproblemowo. Do współdzielenia drukarki trzeba instalować dodatkową aplikację, która bywa kapryśna i w tym przypadku wygodniej korzystać z AirPrint. Jednak właściciela starszych drukarek z takiego print servera będą zadowoleni. Nieco gorzej wygląda sprawa z podłączeniem dodatkowego modemu 3G/LTE. Router obsługuje dosłownie parę takich urządzeń, w dodatku średnio atrakcyjnych cenowo.
W skład oprogramowania sterującego routerem D-Link AC1300 (DIR-853) wchodzą prosta zapora sieciowa oraz filtr domen, który pozwala ograniczyć dostęp do wybranych stron. Router pozwala także na korzystanie z VPN. Co istotne, powyższe funkcje są łatwe do skonfigurowania nawet przez osoby, które mają podstawowe pojęcie o internecie.
Dostępny jest także server DLNA, który u mnie bezproblemowo współpracował z sprzętem Sony, oraz klient Torrent.
Podsumowując o D-Link AC1300 (DIR-853)
Router D-Link DIR – 853 ma nie tylko całkiem przyzwoite osiągi, ale i świetnie sobie radzi sobie z grubymi żelbetowymi ścianami, co jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Może nie grzeszy urodą, jednak doskonały zasięg rekompensuje z nawiązką niedostatki wyglądu. Dodatkową zaletą urządzenia jest możliwość współdzielenia drukarki lub pamięci masowej bez dodatkowych kosztów. Według mnie jest to sprzęt godny polecenia każdemu, komu zależy na wydajnym routerze, który nie kosztuje majątek. Doskonale sprawdzi się w domu lub niewielkiej biurowej sieci. Do pełni szczęścia brakuje tylko drugiego portu USB.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|