Recenzja Fritz!BOX 4060 – kilka miesięcy bezawaryjnej pracy domowej sieci
Router Fritz!BOX 4060 to pierwszy, choć obecnie już nie jedyny router niemieckiego producenta obsługujący WiFi 6. Prawdziwy kombajn pozwalający zarządzać domową siecią, korzystać z funkcji NAS, obsługi telefonii stacjonarnej DECT czy obsługi Smart Home DECT pracuje u mnie nieprzerwanie od kilku miesięcy całkowicie bezawaryjnie, wymagając restartowania tylko z powodu częstych aktualizacji, o które bardzo dba jego producent.
Otrzymanie od AVM najnowszego produktu Fritz!BOX 4060 zbiegło się u mnie z budową domowej sieci całkowicie od nowa z racji zmiany miejsca zamieszkania. Wydajny router z najnowszą technologią WiFi, wsparciem dla sieci kablowej 2.5G, możliwość korzystania z niego przy łączu kablowym, DSL lub światłowodowym i w końcu obsługa wydajnego MESH wydawała się idealna, aby sprostać wymaganiom budowy sieci w niewielkim domu, ale z piętrem i do tego z betonową wylewką i ogrzewaniem podłogowym.
W praktyce wyszło lepiej niż się spodziewałem, choć nie obyło się bez konieczności wykorzystania jego kluczowej funkcjonalności – sieci MESH.
Pierwsze wrażenie Fritz!BOX 4060
Wygląd obudowy 4060 całkowicie zerwał z dotychczasowym wzornictwem urządzeń sieciowych niemieckiego producenta. Płaskie urządzenia, jednoznacznie wyglądające jak router tym razem wygląda jak multimedialna stacja bądź centrala do automatyki budynkowej. Wieża jaką jest ten model ma jednak pewien mankament – wymaga postawienia „na czymś”, nie umożliwia przywieszenia na ścianie. To nieco komplikuje sytuację osób, które mają przygotowane i ułożone przewody pod urządzenie wiszące.
Biała obudowa z solidnej jakości plastiku od frontu wyposażona została w diody informacyjne LED oraz jeden klawisz Connect, pozwalający na łatwe nawiązanie połączenia z pozostałymi elementami sieciowymi za pomocą WPS lub urządzeniami Smart Home (głowice grzejnikowe, termostat, gniazdka, żarówki od Fritz!) czy telefonami DECT. Dużą zaleta jest możliwość wygaszenia diod na pracującym routerze z poziomu panelu administracyjnego. To wiele ułatwia jeżeli urządzenie stoi w salonie czy sypialni. Wiele osób bardzo nie lubi zbędnych światełek.
Tylny panel wyposażono w zaledwie 3 porty LAN pozwalające na gigabitową transmisję (standardem są cztery) oraz port WAN 2.5GBASE-T. To sprawia, że wiele osób będzie poza routerem potrzebowało dodatkowego switcha lub będzie musiało zadowolić się jedynie połączeniami bezprzewodowymi WiFi.
Dodatkowo znajdziemy z tyłu port USB 3.0 o dużych możliwościach – od obsługi dysków zamieniających nasz router w funkcjonalny serwer NAS, po możliwość podłączenia sieciowej drukarki czy routera LTE w razie problemów z kablowym dostawcą sieci. Router jest dość duży i całkowicie subiektywnie powiem, że jakoś design poprzedników w postaci Fritz!BOX 7530 bardziej mi leżał.
Potężne WiFi
Nowością, którą pioniersko do oferty Fritz! wprowadził ten model jest trójzakresowe WiFi z obsługą WiFi 6 (ax), które pozwala na wykorzystanie pasma bezprzewodowego o sumarycznej prędkości do aż 6 gigabitów/s. Owszem, dziś niewiele urządzeń jeszcze potrafi wykorzystać WiFi 6, natomiast rozwój i powszechność urządzeń komunikujących się bezprzewodowo wymusi powszechność jego wykorzystania i to lada moment. Mamy zatem w tym routerze do dyspozycji:
- Wi-Fi 6: osiągane prędkości do 6000 Mbit/s w trzech pasmach (5 GHz, 5 GHz oraz 2,4 GHz) dzięki standardowi IEEE 802.11ax, z możliwością osiągnięcia prędkości do 2400 Mbit/s + 2400 Mbit/s na częstotliwości 5 GHz oraz do 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.
- Wi-Fi 5: standard 802.11ac, umożliwiający prędkości 1733 Mbit/s + 1733 Mbit/s w paśmie 5 GHz.
- Wi-Fi 4: standard IEEE 802.11n, obsługujący prędkości do 800 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.
Fritz!BOX 4060 podczas testu nie ma u mnie lekkiej pracy. W sieci MESH dodatkowo znajduje się mój poprzedni router 7530, a także wzmacniacz Fritz!Repeater 6000, którego recenzję mogliście przeczytać, a także Fritz!Repeater 1200, ale w starej wersji bez obsługi WiFi 6.
Dodatkowo podłączone są dwa switche 8 portowe dla obsługi domowego NAS Synology, kilku bramek Smart Home (Fibaro, Hue, Aqara, LifeSmart itd.), ale także konsoli, Apple TV czy telewizora. Poza urządzeniami podłączonymi przewodowo, na stałe w sieci obsługiwane są 24 urządzenia bezprzewodowe, w tym te mocno wymagające jak 6 kamer WiFi do monitoringu posesji, tablety, smartfony, ale także mniej wymagające jak elementy smart home – czujniki, taśmy LED, domowe audio czy sprzęty AGD. To spora ilość urządzeń, które stawiają przed tym urządzeniem spore wyzwanie, generujące 80% zużycia energii tego urządzenia i niemal 100 stopni na jego procesorze.
Co potrafi Fritz!BOX 4060?
- Szybkie łączenie urządzeń z Wi-Fi Protected Setup (WPS) umożliwia łatwe i bezpieczne podłączenie nowych urządzeń do sieci. Wystarczy wcisnąć przycisk WPS na routerze i urządzeniu, aby je błyskawicznie zintegrować z domową siecią.
- FRITZ!Box 4060 wyposażony jest w wbudowaną stację bazową DECT, która obsługuje do sześciu telefonów bezprzewodowych. Urządzenie oferuje również funkcje automatycznej sekretarki i faksu na e-mail, co zapewnia dodatkową wygodę w komunikacji. Dzięki najnowocześniejszej technologii telefonicznej HD, jakość połączeń telefonicznych jest wyjątkowo czysta i precyzyjna. FRITZ!Box 4060 oraz telefony FRITZ!Fon obsługują tę technologię fabrycznie.
- Urządzenie pozwala na łatwe przechowywanie kontaktów, z możliwością synchronizacji z iCloud, Google czy innymi dostawcami. FRITZ!Box 4060 automatycznie synchronizuje wpisy z dodanych usług.
- Jako serwer multimediów, FRITZ!Box 4060 zarządza podłączonymi urządzeniami pamięci masowej USB i udostępnia ich zawartość w sieci domowej. Użytkownicy mogą udostępniać zdjęcia, filmy i muzykę w sieci domowej za pośrednictwem protokołów SMB, FTP i UPnP AV.
- Funkcja FRITZ!NAS umożliwia oparty na przeglądarce dostęp do wszystkich plików w sieci, niezależnie od miejsca ich przechowywania.
- Wi-Fi dla gości, z osobnym kluczem sieciowym i nazwą, umożliwia bezpieczne udostępnianie dostępu do sieci bezprzewodowej gościom. Router może również wyświetlać stronę powitalną dla gości.
- FRITZ!Box 4060 na bieżąco analizuje sieci Wi-Fi w swoim zasięgu, optymalizując wybór kanału dla najlepszej łączności. Użytkownicy mogą podejrzeć aktualnie wykorzystywany kanał w interfejsie aplikacji.
- Urządzenie charakteryzuje się maksymalną efektywnością energetyczną, ograniczając moc transmisji DECT i Wi-Fi, gdy nie są one wykorzystywane. To pozwala na oszczędność energii i obniżenie kosztów eksploatacji.
- Wbudowana kontrola rodzicielska pozwala na monitorowanie i ograniczenie dostępu do treści online dla dzieci. Dzięki usłudze push, możemy otrzymywać powiadomienia o ważnych wydarzeniach w sieci. Kontakty w chmurze umożliwiają łatwe zarządzanie danymi kontaktowymi z różnych źródeł.
- FRITZ!Box 4060 obsługuje również urządzenia zgodne z DLNA, umożliwiając im swobodne korzystanie z mediów udostępnianych przez router. To sprawia, że FRITZ!Box 4060 jest wszechstronnym rozwiązaniem, które integruje zarówno połączenie internetowe, jak i różnorodne funkcje multimedialne oraz komunikacyjne w jednym urządzeniu.
Podsumowanie
Fritz!BOX 4060 to urządzenie całkowicie bezobsługowe, albo inaczej mówiąc bezproblemowe. Nie pamiętam żadnego innego routera, który mimo dość rozbudowanej sieci, potrafi pracować tak stabilnie i bez żadnych problemów, konieczności ręcznego restartowania i tym podobnych sytuacji. To jedno z tych urządzeń, które raz uruchamiasz, konfigurujesz i zapominasz. Aktualizacje zrobią się same zgodnie z konfiguracją. Wszelkie działania polepszające zasięg i pasmo WiFi, a także ewentualne zmniejszenie go podczas nieużywania w celach zaoszczędzenia energii również wykonają się same.
Przy tym router Fritz!BOX 4060 jest dość zaawansowanym urządzeniem, pozwalającym na sporą ilość ręcznych ustawień, co nie jest oczywiste w przypadku urządzeń konsumenckich, jakim niewątpliwie jest ten model. Ogromną zaleta jest także długie wsparcie producenta i częste aktualizacje dbające o bezpieczeństwo domowej sieci. Wady? Mimo wszystko brakuje tego dodatkowego portu LAN czy możliwości powieszenia na ścianie jak w poprzednich generacjach Fritzów. Tym bardziej, że cena tego urządzenia jest dość wysoka (powyżej 1000 złotych). Jednak niemiecki producent od lat daje się poznać jako synonim jakości i powagi z jaką traktuje swoich klientów. Dlatego wybierając ten model w takiej cenie, możemy być przekonani, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|