Recenzja Fritz!Repeater 6000 – najpotężniejszy wzmacniacz Fritz! z WiFi 6 i LAN 2.5G

Recenzja Fritz!Repeater 6000 – najpotężniejszy wzmacniacz Fritz! z WiFi 6 i LAN 2.5G

Recenzja Fritz!Repeater 6000 – najpotężniejszy wzmacniacz Fritz! z WiFi 6 i LAN 2.5G

0

Już nie tylko komputer czy telefon, ale także lodówka, piekarnik, pralka, telewizor, włączniki świateł, żarówki, sterownik HVAC i wiele innych urządzeń, które na co dzień używamy w domu, komunikują się ze światem za pomocą WiFi. Dobry zasięg domowego internetu jest dla nich niczym dla nas tlen, a dzięki Fritz!Repeater 6000 im go nie zabraknie.

Fritz!Repeater 6000 to obecnie najmocniejszy wzmacniacz w ofercie Fritz! Jako pierwszy oferuje również WiFi 6 w połączeniu z Ethernetem 2.5G.

Jeżeli ktoś z Was mieszka w dwupoziomowym mieszkaniu czy też domu, zapewne problemy z zasięgiem sieci WiFi są Wam dobrze znane. Betonowy strop ze zbrojeniem, do tego nie daj Boże jakaś podłogówka i w zasadzie sygnał WiFi pomiędzy piętrami nie istnieje. Jeżeli ktoś zawczasu pomyślał nad rozległą siecią LAN w domu, to oczywiście bardzo łatwo problem rozwiąże. Jednak czasem kupujemy lokum już wyremontowane i niestety w przewody sieciowe niewyposażone. Pozostaje nam przesył internetu za pomocą przewodów sieci elektrycznej przy pomocy urządzeń typu Powerline bądź zastosowanie wzmacniacza w oparciu o funkcję mostu WLAN jak na przykład najnowszy produkt Fritz!Repeater 6000.

Wzmacniacz ten może działać w dwóch trybach mostu – LAN oraz WLAN. W zależności od potrzeb możemy wydłużyć sieć na kolejne pomieszczenia domu przewodowo lub bezprzewodowo.

Czym jest wzmacniacz Fritz!Repeater 6000?

To bardzo ciekawe urządzenie, bardzo nowoczesne jak na dzisiejsze potrzeby domowych warunków, ale również gotowe na przyszłość, która już stuka do naszych drzwi. Urządzenie oferuje MIMO 4 x 4 z obsługą WiFi 6 (802.11ax), WiFi 5 (802.11ac) oraz pozostałe powszechnie dostępne w naszych routerach 802.11 n/b/g/a. Dzięki aż trzem jednostkom radiowym może oferować łącznie transfer WiFI do 6000 Mbit/s realizowane przez 12 wbudowanych anten. Jest moc!

Oferując MIMO 4×4 oraz trzy radia z WiFi 6 na czele, urządzenie te gwarantuje szerokie pasmo dostępu do bezprzewodowej sieci z łączną przepustowością aż 6000 Megabitów na sekundę.

Jako typowy wzmacniacz WLAN może za pomocą sieci bezprzewodowej zwiększyć zasięg WiFi w naszym domu poprzez przekazanie sygnału dalej. Wtedy korzystamy z funkcji most WLAN. Natomiast wzmacniacz ten potrafi również oferować domowy internet jako most LAN i tu, także za sprawą wsparcia dla LAN 2.5G.

Ethernet 2.5G wymaga przewodów CAT 6. Już dziś sieć 2.5G staje się standardem w świecie wymiany danych o dużej pojemności.

Z tyłu urządzenia znajdziemy dwa porty LAN, które w trybie mostu WLAN mogą dostarczać dostęp do domowej sieci po kablu do urządzeń końcowych – komputera, telewizora, Apple TV i innych urządzeń z portem LAN. Natomiast jeżeli chcemy w oddalonym od routera pomieszczeniu dostarczyć dostęp do sieci internetowej WiFi, uruchamiamy tryb mostu LAN, podłączamy przewód LAN do jednego z portów w urządzeniu Fritz! 2.5G lub 1G i dzięki temu router dostarcza dostęp do sieci do wzmacniacza kablem, a sam wzmacniacz udziela dostępu po WiFi, także w ramach WiFi 6 bezprzewodowo komunikującym się urządzeniom końcowym.

Sieć MESH pozwala pokryć dużą przestrzeń pomieszczeń zasięgiem wielu urządzeń współpracujących jako jedna sieć dostępu do sieci.

Mało tego, także ten model wzmacniacza potrafi współpracować w ramach sieci kratowej MESH (także z urządzeniami innych firm!) z innymi urządzeniami sieciowymi. O MESH od Fritz! krążą już branżowe legendy, ponieważ jest to jeden z najbardziej sprawnych i stabilnych systemów MESH w urządzeniach konsumenckich na świecie. Sama technologia ma za zadanie całkowicie automatycznie, bez naszej wiedzy i ingerencji przełączać się pomiędzy urządzeniami końcowymi jak router czy wzmacniacze tak, aby zapewnić zawsze najlepszy dostęp do WiFi, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy.

Urządzenia pracujące w ramach sieci MESH są oznaczane dodatkową ikoną oznaczająca aktywną funkcję MESH.

W praktyce oznacza to, że jeżeli zaczniemy oglądać coś na tablecie na Netflixie w salonie i zapragniemy zabrać tablet ze sobą do łazienki, bo szykuje nam się dłuższe posiedzenie, a nie chcemy przerywać emocjonującego serialu, to jakość strumieniowanego wideo nie pogorszy się, mimo iż będziemy dalej od routera stojącego w salonie. Po prostu sieć MESH przepnie nas do wzmacniacza przy łazience, bez ręcznego przełączania się do innej sieci, wpisywania haseł itd. Pełna automatyka!

Konfiguracja sieci MESH we Fritz! należy do najprostszej na świecie. Każdy powinien dać radę skonfigurować własną sieć MESH samodzielnie.

Wszystkie urządzenia w sieci MESH przejmują nazwę sieci WiFi od głównego routera, tak samo jego hasło. Koniec z ręcznym przepinaniem się pomiędzy różnymi nazwami sieci każdego z urządzeń sieciowych w domu i wpisywania dla każdego hasła z osobno.

Przełączanie pomiędzy urządzeniami sieciowymi w sieci MESH odbywa się bardzo sprawnie i w zasadzie niezauważalnie.

Tu jednak MESH zrobił mi pewien psikus. Jako że do tej pory miałem różne urządzenia SmartHome podłączone pod różne routery z różnymi nazwami, po prostu tymi najbliżej ich, to po utworzeniu sieci MESH wszystkie straciły kontakt ze światem. Wymagały po prostu podłączenia się do sieci głównej z nazwą WiFi tworzoną przez router. Warto to wiedzieć nim skonfigurujemy MESH i przepiąć wszystko na główny router. Zaoszczędzi nam to sporo czasu na odkręcanie całości, przepinanie i znów konfigurowanie MESH’a.

Konfiguracja wzmacniacza Frtiz!

Jeżeli czasem zaglądacie na APPLEMOBILE.PL, to zapewne wiecie, że korzystam z różnych Fritz’ów od kilku lat, co jakiś czas tylko aktualizując sprzęt o nowy router, a ze starego robiąc punkt dostępowy WiFi.

Urządzenia, które nie działają w sieci MESH nie mają informującego o tym logo. Tu wzmacniacz i router, które nie zostały jeszcze skonfigurowane w ramach MESH.

Obecnie moim podstawowym routerem jest Frtiz!BOX 7530, choć bardzo liczę, że już niedługo Fritz! dostarczy mi swój najnowszy router Fritz!BOX 4060, dzięki któremu w pełni będę mógł wykorzystać WiFi 6 czy Ethernet 2.5G dostępny w testowanym repeaterze i sprawdzić jak to się spisuje w takim tandemie. Na razie jednak cieszę się, że do moich rąk trafił do testów Fritz!Repeater 6000, ponieważ wiem już teraz, że w nowym domu bez takiego urządzenia moja sieć po prostu nie da sobie rady. Betonowy strop, podłogowe ogrzewanie, grube ściany i pełno kabli w nich już dziś sprawiają problem z łącznością z kamerami WiFi znajdującymi się po obu stronach domu.

Odkąd testuję Fritz!Repeater 6000 w moim mieszkaniu nie mam ani jednej białej plamy czyli miejsca bez pokrycia zasięgiem WiFi!!!

Uruchomienie wzmacniacza to dosłownie kilka minut. Wpiąłem go przewodem LAN do routera, zalogowałem się do panelu administratora i żeby ułatwić sobie życie, przeszedłem od razu do Sieć domowa > MESH.

Jeżeli nie mamy routera z obsługą 2.5G, port 2.5G może działać w trybie 1G.

Tutaj Fritz! wyświetla w przejrzysty sposób drzewo podłączonych do sieci domowych urządzeń, natychmiast wyświetlając jego numer IP. Tak w szybki sposób odkrywamy numer IP wzmacniacza i wpisując go w przeglądarce internetowej, przechodzimy do jego panelu w celu szybkiej konfiguracji (ustalenie trybu pracy, a więc rodzaju mostu czy LAN czy WAN itd.).

Wskaźnik WiFi pokazuje zasięg WiFi dla mostu WLAN.

Gdy tylko urządzenie będzie skonfigurowane, pozostaje nam już tylko naciśnięcie przycisku WPS na routerze, a następnie na wzmacniaczu przycisku Connect. To w taki sposób powiązuje się urządzenia Fritz! w sieć kratową MESH. Proste i bezproblemowe. Bez konfiguracji i klikania.

Tryb mostu WLAN

W przypadku, gdy nasz wzmacniacz Fritz!Repeater 6000 jest bezprzewodowym mostem sieci WiFi w trybie mostu WLAN, aby oferował najlepszą wydajność, musi być ustawiony w takim miejscu w domu, aby jemu samemu nie zabrakło dobrego sygnału WiFi z najbliższego urządzenia WLAN, który następnie poda dalej, tym samym zwiększając pokrycie zasięgiem.

Tryb mostu WLAN pozwala rozszerzyć zasięg WiFi w miejscach, w których go nie ma.

W tym celu wystarczy podłączyć do prądu urządzenie w miejscu, gdzie nam najbardziej odpowiada i obserwować diody LED pokazujące zasięg WiFi w tym konkretnym miejscu. Tylko 3 diody zasięgu zagwarantują nam na tyle dobry zasięg, aby ustawienie wzmacniacza w tym miejscu miało największy sens. Jeżeli widzisz, że świecą się dwie czy co gorsza jedna dioda od zasięgu WiFi, spróbuj poszukać innego miejsca do ustawienia wzmacniacza, nieco bliżej innego urządzenia sieciowego lub w miejsce pozbawione przeszkód.

Przy pracy w trybie mostu WLAN kluczowe jest miejsce, w którym ustawimy wzmacniacz, tak aby miał on dobre połączenie z naszym routerem po WiFi, ale takze był w stanie przekazać zasięg na dalsze części domu. Odszukanie odpowiedniego miejsca ułatwia wskaźnik na obudowie oraz aplikacja Fritz! WLAN.

Aplikacja do zarządzania domową siecią

Użytkownicy iPhone’a mogą pobrać z AppStore bezpłatną aplikację MyFritz!, a także Fritz! WLAN. Obie są przydatne. Pierwsza pozwala sprawdzić poprawność działania domowej sieci, zweryfikować wskazania urządzeń SmartHome, a także przeglądać pliki na sieciowym dysku NAS podpiętym do USB routera. Przy pomocy tej aplikacji załatwimy również większość ustawień konfiguracyjnych, a w razie gdyby jakiegoś nie było dostępnego, szybko zostaniemy przeniesieni do typowego panelu administracyjnego www.

Aplikacja Fritz! WLAN to już apka, która pozwoli sprawdzić na ile nasze WiFi jest sprawne w połączeniu z używanym przez nas telefonem. Umożliwia pomiar osiąganego sygnału i przepustowości sieci WiFi.

Jeżeli zatem ustawimy nasz wzmacniacz w dobrej pozycji, która wskaże nam 3 świecące diody zasięgu w trybie mostu WLAN, to aplikacja Fritz! WLAN pozwoli zweryfikować czy te połączenie bezprzewodowe rzeczywiście jest tak dobre. W moim wypadku szybki test za pomocą iPhone’a 13 Pro podłączonego do Fritz!Repeater 6000 pokazało zaskakująco dobry wynik.

Podsumowanie

Fritz!Repeater 6000 to aktualnie najmocniejszy wzmacniacz w ofercie niemieckiego producenta, który sprosta wyzwaniom domowej sieci bezprzewodowej, której przyszłością jest WiFi 6 oraz LAN 2.5G. Urządzenie nie należy do najtańszych, ale jakość produktów Fritz! oraz bardzo długie wsparcie każdego produktu z częstymi aktualizacjami jest warte wydania tych pieniędzy. Radio zainstalowane we wzmacniaczu jest przepotężne. Sygnał jest tak silny, że nawet jeżeli postawimy wzmacniacz, a obok niego router Fritz!, to telefon i tak wybiera sygnał wzmacniacza.

Genialny, potężny i łatwy w konfiguracji. Taki jest najnowszy wzmacniacz Fritz!Repeater 6000

Użytkowo to co zauważyłem, to kompletny brak miejsca w mieszkaniu gdzie byłby problem z zasięgiem WiFi. Do tej pory w łazience i w kuchni mogłem liczyć na max 2 kreski zasięgu lub rozpięcie i przejście na LTE w telefonie i tablecie. Teraz wszędzie jest pełen zasięg. Już w przyszłym miesiącu będę mógł użytkować wzmacniacz w nowych warunkach po przeprowadzce. Liczę, że także z nowym routerem Fritz!Box 4060, który pozwoli mi ze wzmacniacza wykrzesać jeszcze więcej mocy.

Urządzenie posiada w pełni polskie menu.

Fritz! to także bezproblemowa samodzielna konfiguracja za sprawą ponadprzeciętnie intuicyjny interfejs i polską wersję językową. Tu trzeba przyznać, że wielu producentów o mocno ugruntowanej pozycji na naszym rynku wciąż nie oferuje polskich wersji językowych swoich paneli administracyjnych. Natomiast dla Fritz! użytkownicy z naszego kraju od zawsze byli bardzo ważni i polska wersja językowa dostępna jest we wszystkich urządzeniach sieciowych tego producenta oraz w większości Smart Home.

Recenzja Fritz!Repeater 6000 – najpotężniejszy wzmacniacz Fritz! z WiFi 6 i LAN 2.5G

5/5 - (9 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Potężne radio MIMO 4x4
  • 12 wbudowanych anten
  • Oferuje WiFi 6, WiFi 5 i starsze wersje
  • Nawet 6000 Mbit/s transferu
  • Obsługa Ethernetu 2.5G
  • Znając Fritz! mamy zagwarantowane częste aktualizacje i długie wsparcie

Wady

  • Cena
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.