Home Newsy Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie bez pieca w domu (miejskie, kotłownia w budynki itp.)

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie bez pieca w domu (miejskie, kotłownia w budynki itp.)

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie bez pieca w domu (miejskie, kotłownia w budynki itp.)
0

Nowy rok przyniósł wielu osobom bezprecedensowe podwyżki ceny gazu, co też przełożyło się na zdecydowanie wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeżeli podobnie jak ja, posiadacie ogrzewanie miejskie, bez typowego kotła w domu, a jedynie ze sterowaniem przy każdym z grzejników za pomocą głowic termostatycznych, możecie w bardzo łatwy sposób zmniejszyć wysokość rachunków przy zachowaniu komfortu ciepłego mieszkania.

Izba Gospodarcza Gazownictwa przygotowała bardzo praktyczną stronę internetową, która pozwala odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań dotyczących gazu. Szczególnie teraz, kiedy widząc fakturę do zapłacenia za gaz i ogrzewanie, zaczynamy łapać się za głowę i zastanawiać co się właściwie stało, że nasz rachunek tak bardzo urósł. CoZtymGazem.pl pozwala znaleźć informacje o przyczynach podwyżek, sposobach ograniczania zużycia gazu, a więc też obniżenia rachunku za jego zużycia oraz o aktualnych programach rządowych mających na celu zmniejszyć odczuwalność podwyżek. Nas jednak w tym momencie obchodzi sposób na obniżenie rachunków przy zachowaniu komfortu ciepłego mieszkania.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

W przypadku pieca gazowego, oczywiście najważniejsze jest zadbać o jego sprawność. Przed sezonem grzewczym koniecznie należy przeprowadzić inspekcję. Osad na palnikach i wężownicy, podobnie jak kamień i zanieczyszczenia w instalacji grzewczej zdecydowanie obniżają jego wydajność.

Jeżeli jednak nie mamy pieca, a jesteśmy podłączeni do sieci miejskiej lub jednej dużej kotłowni dla całego budynku, to na działanie instalacji grzewczej nie mamy w zasadzie żadnego wpływu. Pozostają nam jedynie działania w domu. Tych jest jednak całkiem sporo.

Co zrobić, aby mniej płacić za ogrzewanie i nadal cieszyć się ciepłym mieszkaniem? 

Oczywiście największe oszczędności uzyskamy zakręcając grzejniki i żyjąc w zimnie na łasce pogodowej aury. Mimo, że zimy w Polsce są co raz mniej zimne, to wciąż nie pozwalają przestać korzystać z ogrzewania. Dlatego chcąc nadal żyć komfortowo w swoich domach, musimy nauczyć się robić to mądrze.

Wietrz, ale nie wychładzaj: Wietrzenie mieszkania jest bardzo ważne, także zimą. W niewietrzonych mieszkaniach może się pojawić wilgoć, a to prowadzi do pojawiania się grzyba. Dodatkowo brak świeżego powietrza bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego wietrzmy mieszkania, ale poprawnie. Oznacza to, że otwieramy okno na szerokość pozwalając szybko i intensywnie wymieszać się powietrzu, ale nie doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia. Jedynie uchylając okno, nie pozwalamy się wywietrzyć pomieszczeniu, ale doprowadzamy do wychłodzenia.

Nie zasłaniaj grzejników: Kiedyś bardzo modne zabudowy grzejnikowe, przy tych cenach za energię grzewczą zdecydowanie zrujnują nam domowy budżet. Zasłonięty grzejnik potrzebuje wielokrotnie więcej energii, aby nagrzać powietrze w pomieszczeniu, niż odkryty. Dlatego nie zasłaniajmy grzejników, zwracając także uwagę czy nie zasłania go choćby firana.

Dbaj o czystość grzejników: Mocno zakurzone grzejniki nie są w stanie odprowadzać ciepła w dostateczny sposób. Jeżeli zależy ci na maksymalnej wydajności grzejnika, dbaj o to, aby był zawsze czysty, także wewnątrz radiatora, w jego zakamarkach.

Utrzymuj stałą temperaturę: Największe koszty ogrzewania generują duże wahania temperatury w Twoim domu. Jeżeli wychładzasz pomieszczenie o 3 i więcej stopni, aby później znów odkręcić ogrzewanie i powrócić do temperatury wyższej, to musisz wiedzieć, że ilość potrzebnej energii do tak dużego i szybkiego ogrzania pomieszczenia jest przeogromna, a co za tym idzie, kosztowna. Dlatego jeżeli chcesz płacić mniej, musisz nauczyć się utrzymywać stałą temperaturę.

Dobrze, ale jak przez całą dobę dbać o utrzymanie temperatury w domu, kiedy mamy w nim kilka grzejników z typowymi pokrętłami (głowicami termostatycznymi), aby nie wychłodzić, ale też nie przegrzać naszego domu? 

Dobre pytanie. Oczywiście samodzielne pilnowanie tego, aby w domu była w miarę ciągle ta sama temperatura nie jest możliwe. Każdy z nas ma przecież prace, dom i wiele codziennych przyjemności z których nie chce rezygnować na rzecz pilnowania temperatury w domu. 😉 Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie sztucznej inteligencji, a konkretnie automatyce typu Smart Home.

Fritz! Smart Home – proste, tanie i inteligentne zarządzanie grzejnikami w domu 

Użytkownicy niezwykle popularnych routerów Fritz!BOX z wbudowaną technologią DECT mogą korzystać z elementów prostej, ale przy tym bardzo inteligentnej automatyki domowej. W przypadku ogrzewania z sieci miejskiej, gdzie nie posiadamy pieca, a co za tym idzie nie mamy termostatu, który mógłby regulować automatycznie grzanie w domu, rozwiązanie Fritz! Smart Home będzie idealne i pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu przy zachowaniu wysokiego komfortu ciepłego mieszkania.

Jak to działa? 

Całość wymaga posiadania wspomnianego routera Fritz!, który jest niejako bazą centralną i mózgiem naszego inteligentnego domu. Poza routerem musimy mieć urządzenie sensoryczne oraz wykonawcze. Urządzeniem sensorycznym jest termostat Fritz!DECT 440. Natomiast urządzeniem wykonawczym głowica grzejnikowa Fritz!DECT 301.

W przypadku termostatów, musimy kupić ich tyle, ile mamy pomieszczeń do ogrzania. Oczywiście mając kuchnię z salonem wystarczy jeden, ale mają osobną kuchnię, konieczne będzie kupienie osobnych.

W przypadku głowic grzejnikowych, musimy kupić po sztuce dla każdego grzejnika, którym chcemy sterować inteligentnie.

Głowica grzejnikowa Fritz!DECT 301 – montaż i uruchomienie 

Głowica grzejnikowa posiada wbudowany termostat. Natomiast system Fritz! mógł sterować ogrzewaniem w oparciu o rzeczywistą temperaturę całego pomieszczenia, a nie bazować na tej przy samym grzejniku gdzie znajduje się głowica, potrzebuje termostatu.

Głowica zasilana jest dwoma bateriami typu AA. Najlepiej skorzystać z dobrych jakościowo baterii alkaicznych typu long life. Pozwolą one korzystać z urządzenia przez ponad rok, bez konieczności ich wymiany.

Głowicę montujemy na zaworze grzejnikowym tak jak każdą inną głowicę grzejnikową. Wystarczy przełączyć ją w tryb instalacyjny i dodać w panelu sterowania routera, nakręcić ją na zawór i potwierdzić poprawny montaż. Trzpień samodzielnie ustawi się w pozycji zero zamykającej ogrzewanie w grzejniku.

To samo robimy z każda głowicą na każdym grzejniku. Recenzję głowicy grzejnikowej Fritz!DECT 301 przeczytasz na APPLEMOBILE.PL

Termostat z przyciskami Fritz!DECT 440 – montaż i uruchomienie 

Jak wspominałem, jeżeli zależy nam na poprawnym zarządzeniu ogrzewaniem z zachowaniem komfortu, musimy posiadać także w każdym oddzielnym pomieszczeniu termostat. Termostat Fritz!DECT 440 pozwala ustawić żądaną temperaturę dla każdego pomieszczenia z osobna.

Możemy więc mieć ciepły salon, bardzo ciepłą łazienkę i chłodniejszą sypialnie. Ponadto możemy ustawić różnego temperatury dla konkretnych przedziałów godzinowych w ciągu doby, a nawet różne dla poszczególnych dni tygodnia. Na przykład utrzymywać komfortową temperaturę przez cały dzień w weekend kiedy jesteśmy w domu, a na przykład niższą od 8 do godziny 16 w powszednie dni, gdy nikogo nie ma w domu, bo jesteśmy w pracy czy szkole, a od 16 do wieczora wyższą, gdyż spędzamy czas w domu.

Dzięki temu, że nasze pomieszczenia nie będą przegrzewane, ponadto będziemy utrzymywać stałą temperaturę bez dużych wahań, a także niższą przez wiele godzin, gdy tego nie potrzebujemy i komfortową w godzinach, gdy jesteśmy w domu, nasze koszty ogrzewania spadną, a komfort życia zdecydowanie wzrośnie.

Termostat poza mierzeniem temperatury w każdym z pomieszczeń potrafi wyświetlić aktualną temperaturę, a także poziom wilgotności. Odpowiednia wilgotność jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli powietrze będzie zbyt suche lub zbyt wilgotne, dowiesz się o tym i w porę będziesz mógł przewietrzyć lub wyeliminować przyczynę niepoprawnej wilgotności (na przykład suszące się w pomieszczeniu pranie).

Pełną recenzję termostatu Fritz!DECT 440 przeczytasz na APPLEMOBILE.PL

System, funkcje i aplikacja Fritz! Smart Home 

Po zakończeniu instalacji należy jeszcze nauczyć system pracy w grupach oraz dokonać ustawień związanych z harmonogramem ogrzewania oraz wskazać konkretnym grupą ich sensor w postaci termostatu.

Grupy są niezbędne do tego, aby mając kilka grzejników, a więc i głowic grzejnikowych w jednym pomieszczeniu, wszystkie ze sobą współpracowały, uruchamiając się i wyłączając w tym samym momencie. W grupę łączymy więc wszystkie grzejniki z jednego pomieszczenia, a następnie wybieramy dla nich termostat, który ma zbierać dane o temperaturze w pomieszczeniu i wywoływać je do pracy. W tym celu ustawiamy dla grupy głowic offset za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury, którym ma być termostat.

W ustawieniach termostatów możesz zdefiniować wspomniane godziny temperatury komfortowej oraz obniżonej. Możliwe jest ustawienie temperatur dla poszczególnych dni tygodnia oraz okresów każdej doby.

Dodatkowo możemy wprowadzić okres urlopowe, kiedy nie ma nas dłuższy czas pracy, ogrzewanie może podtrzymywać temperaturę dużo niższą niż zawsze, na przykład w okolicach 16-18 stopni, a przed naszym powrotem z urlopu nagrzać mieszkanie i utrzymywać już temperatury komfortowe.

Zawory potrafią również zakręcić się na cały okres pozagrzewczy. Wystarczy zdefiniować od kiedy do kiedy nasze ogrzewanie ma nie działać. Głowice zostaną zakręcone również w przypadku wykrycia otwarcia okna. Oczywiście najlepiej byłoby zespolić to z jakimś kontaktronem. Tych jednak jeszcze nie ma w ofercie Fritz!, dlatego system wykrywa otwarcie okna poprzez wyczuwanie szybkiego spadku temperatury.

W systemie możesz zdefiniować na jaki czas mają zostać zakręcone zawory po wykryciu otwartego okna, a następnie ponownie odkręcone i zbadane czy okno jest już zamknięte. Funkcję otwartego okna możemy wywołać także z pozycji przycisku na głowicy oraz w aplikacji Smart Home od Fritz! Aplikacja jest dostępna dla smartfonów i tabletów. Pozwala skorzystać z podstawowych funkcji jak zmiana temperatury, także spoza domu.

Podsumowując 

Jeżeli zależy Ci na oszczędzeniu pieniędzy na zużyciu obecnie bardzo drogiego gazu, jednym z najłatwiejszych i najszybszych w realizacji sposobów na obniżenie rachunków przy zachowaniu komfortu ciepłego domu, jest skorzystanie z inteligentnego systemu zarządzania ogrzewaniem Fritz! Smart Home.

Wystarczy, że wyposażysz grzejniki w inteligentne głowice Fritz!DECT 301, a pomieszczenia w termostaty, a Twoje rachunki spadną, a życie w domu stanie się wygodniejsze i przyjemniejsze.

Artykuł ten nie jest wpisem sponsorowanym, natomiast powstał przy udziale marki Fritz!

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie bez pieca w domu (miejskie, kotłownia w budynki itp.)

5/5 - (10 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.