Recenzja LifeSmart CUBE Switch Module (2way) – dwukanałowy włącznik do światła lub innych urządzeń elektrycznych z obsługą HomeKit

Recenzja LifeSmart CUBE Switch Module (2way) – dwukanałowy włącznik do światła lub innych urządzeń elektrycznych z obsługą HomeKit

Recenzja LifeSmart CUBE Switch Module (2way) – dwukanałowy włącznik do światła lub innych urządzeń elektrycznych z obsługą HomeKit

0

Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu to taka typowa funkcja domowej automatyki. Dzięki LifeSmart CUBE Switch Module (2way) możemy wysterować dwie linie światła, a następnie zdalnie je zapalać czy wykorzystać w automatyzacji. Ja jednak przy okazji testu tego malutkiego modułu dopuszkowego poszedłem w zupełnie inną stronę i przy jego pomocy wysterowałem wentylator łazienkowy, aby móc go uinteligentnić, a dzięki temu uruchamiać automatycznie tylko wtedy, gdy tego chce lub jest to potrzebne.

LifeSmart CUBE Switch Module (2way) to jeden z najmniejszych modułów do puszek podtynkowych, który w zamyśle producenta instalowany powinien być pod klawiszem ściennym w puszce podtynkowej. Dzięki temu mając tradycyjne klawisze monostabilne (popularnie nazywane dzwonkowymi), ale także bistabilne, bo je również moduł obsługuje (należy wybrać w aplikacji), mamy możliwość uzupełnienia ich analogowej funkcjonalności o cyfrową i inteligentną. Udostępniony przez iShack.pl moduł jest urządzeniem dwukanałowym. Oznacza to, że można zarządzać przy jego pomocy dwoma liniami, a więc dwoma obwodami światła lub no właśnie… czym jeszcze?

O ile wszystko wskazuje na to, że w moim domu jednak pojawią się włączniki LifeSmart Nature Switch i nie muszę się martwić o to, aby zdigitalizować tradycyjne klawisze ścienne przy pomocy właśnie takich modułów jak LifeSmart CUBE Switch Module, o tyle okazało się, że przyda mi się on do rozwiązania zupełnie nieoczekiwanego problemu – wentylatora łazienkowego. Zanim jednak o tym, trochę o samym module.

LifeSmart CUBE Switch Module (2way) z HomeKit

Jest to najmniejszy moduł dopuszkowy, jaki widziałem. Dużo mniejszy niż FIBARO, F&F, PROXI czy Hue. Jego rozmiar to 42x32x16mm. To może być szczególnie dobra wiadomość dla osób, które w swoich mieszkaniach mają mniejszy typ puszek podtynkowych, chciałyby dodać do swojego domu nieco automatyki, a niekoniecznie chcą walczyć z niszczeniem ścian, wymianą puszek itd.

Jako urządzenie dwukanałowe może obsłużyć dwie niezależne linie światła lub obsłużyć jedną linię światła, a za pomocą drugiego kanału obsługiwać automatyzacje lub wyzwalać scenę. Dużym zdziwieniem było dla mnie to, że producent przygotował odpowiedniej długości przewody pod klawisz ścienny, co nie zdarzyło mi się nigdy, a na pewno wiele ułatwia podczas instalacji.

Samodzielne podłączenie, jeżeli mamy minimalne pojęcie o instalacji elektrycznej nie powinno sprawić nam problemu. Natomiast ten testowany model wymaga od nas posiadania instalacji z przewodem Neutralnym (N), co w przypadku mieszkań z instalacją starego typu uniemożliwi nam instalację.

Maksymalne obciążenie to 300W rezystancyjne bądź 150 W indukcyjne. Dlatego moduł ten nie nadaje się do sterowania urządzeniami o dużej mocy i trzeba to sobie też powiedzieć jasno, przeznaczone jest do sterowania światłem, a nie innymi urządzeniami.

Ja potrzebuję jednak za jego pomocą wysterować wentylator łazienkowy

Problem do rozwiązania wygląda następująco – wentylator łazienkowy do odprowadzania wilgotnego powietrza posiada doprowadzone zasilanie, ale nie posiada żadnego sterowania. Normalnie można go podpiąć pod obwód światła, tylko wtedy będzie się włączał wraz ze światłem, a jeżeli mamy ochotę poleżeć w wannie, zrelaksować się, ale nie po ciemku, to szum wentylatora będzie irytujący.

UNNSPLASH

By tego uniknąć, wystarczy podpiąć pod wentylator moduł LifeSmart CUBE Switch Module, by dodać mu nieco inteligencji i pozwolić na jego automatyzację. Ponieważ samo jego włączanie i wyłączanie z poziomu telefonu czy też klawisza to dopiero początek co chcę uzyskać, od razu dodam, że dzięki LifeSmart CUBE Switch Module (2way) mój wentylator będzie uruchamiał się tylko wtedy, gdy poziom wilgotności będzie zbyt wysoki lub światło będzie świecić dłużej niż na przykład 15 minut, co będzie oznaczało, że ktoś przyszedł do łazienki nie na dwójkę, tylko wziąć kąpiel, a więc wilgotność siłą rzeczy będzie wysoka, ale nie na tyle, aby uruchomić go sceną wysokiego poziomu wilgotności.

Podsumowując, chcę uzyskać:

 • Możliwość ręcznego włączania i wyłączania wentylatora drugim klawiszem Nature Switch
 • Automatyczne wyłączanie po 15 minutach od ręcznego włączania
 • Automatyczne włączanie wentylatora, gdy poziom wilgotności osiągnie wysoki poziom (na przykład 70%)
 • Automatyczne włączanie, gdy światło w łazience świeci się dłużej niż 20 minut, to wentylator ma się włączyć po jego zgaszeniu i pracować przez 10 minut

Aby takie automatyzacje były możliwe, będę potrzebował:

 • Tradycyjny klawisz ścienny monostabilny podwójny + dodatkowy LifeSmart CUBE Switch Module (2way) pod niego lub inteligentny klawisz ścienny LifeSmart Nature Switch (2 lub 3 way) lub każdy inny klawisz na 2 linie zgodny z HomeKit do wyzwalania wentylatora.
 • LifeSmart CUBE Switch Module (1way) dla wentylatora, aby móc go zautomatyzować.
 • Bramkę do zarządzania LifeSmart Smart Station
 • Czujnik LifeSmart CUBE Enviromental Sensor do pomiaru między innymi poziomu wilgotności w łazience.

Nie róbcie tego w domu – pająk na blacie

Dom jeszcze się wykańcza, a ja póki co testuje założenia rozwiązania powyższego problemu na blacie. Dlatego na zdjęciach możecie zobaczyć kablowego pająka podpiętego do listy zasilającej i od razu mówię, nie róbcie tego w domu ;-). Chyba, że wiecie, co robicie.

Do przetestowania założeń podpiąłem moduł do zasilania. Dodatkowo do pierwszej linii sterującej podpiąłem typowy wentylator łazienkowy. Do drugiej linii typowo dla testu podpiąłem sobie gniazdko zasilania dla podpięcia lampki, ale to już tylko czysto dla sportu. Wentylator podpiąłem pomiędzy N, a L1. Uruchomiłem prąd i moduł LifeSmart CUBE Switch Module (2way) był gotowy do sparowania go z bramką LifeSmart Smart Station, o której mogliście przeczytać w recenzji zestawu startowego.

Parowanie to prosta sprawa. W aplikacji LifeSmart odszukujemy nasz moduł CUBE Switch Module w sekcji Switch. Następnie przytrzymujemy przez 5 sekund przycisk na module i wciskamy w aplikacji Pair.

Po chwili urządzenie jest wykrywane przez aplikację i można rozpocząć jego konfigurację – przypisanie do pomieszczenia, zmianę nazwy itd. Proste jak kable, które są do niego przyczepione dla klawisza ściennego ;P. Wybaczcie, ale nie podpiąłem klawiszy, bo w tym teście po prostu tego nie potrzebowałem. Zapewniam, że podpięcie klawiszy wygląda tak samo, jak w przypadku klawisza ściennego LifeSmart Nature Switch, który testowałem.

Gdybym je podłączył, to oczywiście zyskałbym fizyczne klawisze do włączania wentylatora oraz podpiętego gniazdka zasilania na drugiej linii.

Po chwili na ekranie w aplikacji LifeSmart pojawią się wirtualne klawisze, za pomocą których mogę ręcznie uruchamiać wiatrak, a także włączać podłączoną lampkę do gniazdka wpiętego w moduł z poziomu smartfona i zainstalowanej w nim aplikacji LifeSmart.

Sterowanie i automatyzacje HomeKit

Gdy nasz moduł jest już dodany do LifeSmart, to automatycznie pojawi się także w aplikacji Dom do sterowania domem przy użyciu urządzeń zgodnych z HomeKit. Jeżeli mamy tak jak ja moduł 2way, to pierwsze co robimy, to rozdzielenie urządzenia na osobne kafelki. W przypadku 1way jest to zbędne. Następnie zmieniamy sobie nazwę dla urządzenia (ja ustawiłem Wentylator łazienkowy) i przypisujemy go do odpowiedniego pomieszczenia, można też wybrać, że to wentylator to zyskamy ładną animowaną ikonkę.

Możemy już sterować wentylatorem z poziomu HomeKit. Problem z ręcznym uruchamianiem wentylatora z poziomu drugiego klawisza włącznika ściennego rozwiązujemy prostą automatyzacją. Dla drugiego klawisza LifeSmart Nature Switch dodajemy akcję dla włącz i wyłącz, parując go ze świeżo dodanym wentylatorem. Oczywiście, jeżeli nie macie Nature Switcha, to może być każdy inny przycisk HomeKit z drugim wolnym klawiszem, który można wysterować lub właśnie kolejny moduł CUBE Switch Module 2way pod tradycyjny klawisz ścienny schowany w puszcze pod klawiszem.

Dzięki temu możemy włączać i wyłączać wentylator przyciskiem na ścianie pomimo tego, że fizycznie przycisk i wentylator nie są ze sobą w żaden fizyczny sposób połączone.

Włącz wentylator na 15 minut jeśli poziom wilgotności wzrośnie do 70 procent

Taka prosta scena pozwala uruchomić wentylator automatycznie dopiero wtedy, gdy zmierzona wilgotność w łazience osiągnie poziom krytyczny. Załóżmy, że macie ochotę poleżeć sobie w wannie i się zrelaksować bez szumu wentylatora, no bo czemu nie. Jednak domowa automatyka pozwoli nam na cisze tylko do momentu, w którym poziom wilgotności nie będzie krytyczny. Jaki to poziom? Jeszcze nie wiem, załóżmy jednak, że 70 procent wydaje się być już wartością, która może wzbudzać niepokój. Jeżeli leżąc w wannie, wilgotność będzie niższa, to spoko leżymy sobie w ciszy. Gdy przekroczy, wentylator się włącza na 15 minut.

Taką scenę zbudujemy w HomeKit. Przyciskamy kafelek LifeSmart CUBE Enviromental Sensor od wilgotności i dotykamy funkcję Dodaj automatyzację.

Następnie wybieramy Rośnie powyżej i wybieramy 70 procent. Dotykamy Wróć i na dole listy wskazujemy Wyłącz, by ustawić 15 minut później. Oczywiście możecie tu sobie wybrać taki czas, jaki Wam najbardziej odpowiada. Wydaje mi się, że 15 minut pracy wentylatora spokojnie wystarczy, aby wymienić powietrze i usunąć wilgoć. Jeśli mniej, to ustawiacie mniej. Jeśli to za mało, to wybierzcie dłuższy czas. Oczywiście kafelek musi być w trybie Włącz.

Dzięki temu czujnik mierząc poziom wilgotności, będzie sprawdzał jej poziom i w przypadku, gdy będzie za wysoki, włączy wentylator. Jeśli pozostanie niższy, to mimo wszystko warto dodać kolejną automatyzację, która mimo wszystko włączy wentylację po zakończeniu kąpieli, ale dopiero, gdy wyjdziemy z łazienki, aby nas nie irytować głośną pracą. W takim wypadku warto dodać bardziej rozbudowaną automatyzację, która uruchomi wentylator w sytuacji, gdy światło w łazience będzie się palić dłużej niż jakiś czas, na przykład 15 minut (wtedy wiadomo, że to nie „dwójka” i zostanie zgaszone, co będzie oznaczało, że skończyliśmy kąpiel, to niech włączy wentylator na przykład na 10 minut i go wyłączy.

Taka automatyzacja pozwoli bezobsługowo zadbać o odpowiednią jakość powietrza i wilgotność w łazience, dzięki czemu ręczniki będą schły szybko, nie pojawi się nieprzyjemny zapach, a co gorsza nic nie zacznie nam pleśnieć.

Moduł LifeSmart CUBE Switch Module (2way) do testów udostępnił sklep iShack.pl

Recenzja LifeSmart CUBE Switch Module (2way) – dwukanałowy włącznik do światła lub innych urządzeń elektrycznych z obsługą HomeKit

5/5 - (1 vote)
Zalety Wady

Zalety

 • Bardzo mały, zmieści się w każdej puszce podtynkowej
 • Wsparcie dla HomeKit
 • Obsłuży dwie linie światła lub + lub klawisz wirtualny do uruchamiania scen
 • Atrakcyjna cena zakupu
 • Można nim sterować monostabilnymi i bistabilnymi klawiszami ściennymi

Wady

 • BRAK!
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.