Recenzja LifeSmart Gas Sensor – czujnik wycieku gazu ze wsparciem dla HomeKit
Recenzja LifeSmart Gas Sensor – czujnik wycieku gazu ze wsparciem dla HomeKit

Recenzja LifeSmart Gas Sensor – czujnik wycieku gazu ze wsparciem dla HomeKit

0

Astronomiczna jesień rozpoczęta, a co za tym idzie, dla wielu osób wystartował właśnie sezon grzewczy. I choć zachęcani jesteśmy perspektywą również astronomicznych kosztów gazu do jego oszczędzania, to nie należy też zapominać o nieoszczędzaniu, ale na bezpieczeństwie. Gaz ziemny to bardzo niebezpieczny surowiec, który każdego roku powoduje zniszczenia, pożary, a nawet śmierć. Całe szczęście w odróżnieniu od tlenku węgla, można go wyczuć i w porę zareagować pod warunkiem, że jesteśmy w domu. Jeżeli jednak do awarii instalacji gazowej dojdzie pod naszą nieobecność, to o katastrofę nietrudno. A wystarczy prosty czujnik wycieku gazu LifeSmart Gas Sensor najlepiej z równie prostym elektrozaworem, który potrafi odciąć główny zawór gazu.

Czujnik wycieku gazu HomeKit od LifeSmart
W zestawie z czujnikiem LifeSmart Gas Sensor znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria, także zasilacz.

System automatyki LifeSmart gościł już na APPLEMOBILE kilkukrotnie. Wszystko dlatego, że to całkiem tani, a przy tym możliwy do rozbudowania w dowolnej chwili system domowego smart home, który dodatkowo oferuje współpracę w ramach Apple Home, kiedyś nazywanego HomeKit.

Jeżeli obawiasz się awarii instalacji gazowej, wystarczy kupić czujnik LifeSmart Gas Sensor
Jeżeli obawiasz się awarii instalacji gazowej, wystarczy kupić czujnik LifeSmart Gas Sensor. To niewielkich rozmiarów sensor wykrywający nieszczelną instalację, zgodny z Apple Home.

Tym jednak razem do testów od sklepu iShack.pl otrzymałem ciekawy produkt w kontekście właśnie uruchomionego sezonu grzewczego. I choć gazu używa się przecież nie tylko do ogrzewania wody czy grzejników przy użyciu dwubiegunowego pieca gazowe, ale także w kuchenkach, płytach czy po prostu butlach z gazem, ja szukałem takiego czujnika wycieku gazu w kontekście właśnie takiego pieca. Jeżeli jednak masz w domu piekarnik czy płytę na gaz, warto taki czujnik zainstalować także w kuchni.

Mały czujnik gazu do domu
Niewielkie rozmiary czujnika gazu LifeSmart to jeden z jego atutów.

Co w zestawie z LifeSmart Gas Sensor? 

W opakowaniu znajdziemy czujnik LifeSmart Gas Sensor, płytki montażowe do ściany, długi biały przewód USB -> microUSB, a także zasilacz sieciowy. Ku mojemu zaskoczeniu moduł ten nie jest zasilany bateryjnie, a wyłącznie sieciowo.

Co w zestawie z LifeSmart Gas Sensor? 
Urządzenie jest zasilane za pomocą zasilacza do gniazdka na 230V. Może być również podłączony do dowolnego urządzenia z portem USB z którego będzie pobierać niezbędną energię do działania.

Trochę mnie to zdziwiło, tym bardziej że obudowa tego urządzenia ma miejsce na dwie baterie typu paluszki. Nie ma jednak styków i nie pozwala na zasilanie bateryjne.

Brak zasilania bateryjnego w czujniku gazu
Niech Was nie zwiedzie miejsce na baterie w czujniku LifeSmart Gas Sensor. Urządzenie może być zasilane tylko z sieci.

Dlatego chcąc korzystać z tego konkretnego czujnika, musimy mieć na uwadze, że trzeba go zasilić z jakiegoś najbliższego urządzenia z wolnym portem USB lub właśnie z zasilacza sieciowego USB. To ma swoje dobre i gorsze strony.

przewód do czujnika wycieku gazu
W zestawie znajdziemy długi biały przewód, którym zasilimy czujnik. Ten jest gotowy do pracy tuż po podłączeniu do prądu.

Czujnik wycieku gazu LifeSmart Gas Sensor 

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, nieco mniejszy niż standardowy klawisz ścienny do zapalania światła, jaki macie w swoich domach.

Jak wygląda czujnik gazu homekit
Przez widoczną kratkę dostaje się gaz do wnętrza czujnika.

Z przodu znajduje się charakterystyczna kratka ze szczelinami. To przez nie ulatniający się z nieszczelnej instalacji gazowej surowiec dostaje się do zainstalowanego w obudowie czujnika. Z przodu znajdziemy także diodę LED, która miga na czerwono, informując o aktywności czujnika.

Dioda intensywnie migocze także, podczas gdy zostanie wykryty gaz, a dodatkowo z wbudowanego głośnika słyszymy emitowany sygnał dźwiękowy.

Po wykryciu wycieku gazu w LifeSmart Gas Sensor
Czujnik po wykryciu wycieku gazu zacznie emitować głośny dźwięk alarmu oraz intensywnie migotać czerwoną diodą alarmową.

Skonfigurowanie czujnika jest równie proste, jak każdego innego akcesorium od LifeSmart. Wystarczy uruchomić ich aplikację z powiązaną bramką LifeSmart, którą testowałem dla was nie tak dawno temu, wybrać dodawanie urządzenia, a następnie wskazać czujnik gazu.

Element inteligentnego domu
LifeSmart Gas Sensor jest elementem inteligentnego domu Lifesmart, który dodadatkowo jako bramka współpracuje z Apple Home.

Konfigurator poprowadzi nas przez proces dodawania czujnika gazu do bramki. Sprowadza się to do przytrzymania czarnego przycisku RESET dostępnego pod klapką z tyłu obudowy do wykrycia, wpisania pomieszczeniach, którym chcemy ulokować sensor, a następnie wprowadzenia mniej ważnych informacji.

Oferta czujników bezpieczeńśtwa LifeSmart
W ofercie LifeSmart znajdziemy całą gamę czujników, które potrafią w porę wykryć niebezpieczeństwo w domu.

To czy czujnik działa bardzo łatwo i stosunkowo bezpiecznie można sprawdzić, stosując gaz do zapalniczki. Na poniższym wideo widać w jaki sposób ja sprawdziłem działanie czujnika. Wystarczyło lekko psiknąć gazem w kierunku czujnika, by natychmiast zareagował i uruchomił alarm.

Czujnik LifeSmart Gas Sensor jest widoczny w aplikacji Dom Apple Home 

Dzięki temu, że mostek LifeSmart jest widoczny w Apple Home, dodane do niego akcesoria LifeSmart mogą być widziane w aplikacji Dom. To już daje nam spore pole do popisu przy tworzeniu automatyzacji. Dodatkowo aplikacja Dom pozwala na korzystanie z powiadomień krytycznych dla tego czujnika, a to już oznacza, że może on na prawdę okazać się bardzo przydatny w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Powiadomienia krytyczne ostrzegają nas dźwiękowo na naszych smartfonach i tabletach o niebezpieczeństwie, nawet jeżeli mamy wyciszone dźwięki.

Wykrycie niebezpieczeństwa przez czujnik wycieku gazu
Jeżeli czujnik wykryje wyciek gazu, może wysłać „rozkaz” do centrali, aby ta zamknęła zawór gazu, otworzyła okno lub uruchomiła wentylację.

Dodatkowo automatyzacje mogą zrealizować dla nas dowolne działanie automatyki minimalizujące niebezpieczeństwo. W zależności od rozbudowania naszego smart home, w chwili wykrycia niebezpieczeństwa może zostać zakręcony zawór gazu, uchylone okno, włączona wentylacja itd.

 LifeSmart Gas Sensor - doskonała ochrona na wypadek wycieku gazu
Jeżeli chcesz poczuć się bezpiecznie w swoim domu z instalacją gazową, koniecznie zainstaluj czujnik wykrywający awarię instalacji gazowej!

Podsumowując 

Co prawda jestem jeszcze dość mocno zaskoczonym pomysłem wyłącznie stałego zasilania, bez możliwości skorzystania z baterii, natomiast czujnik jest stosunkowo tani w zakupie, posiada dobry sensor o dużej czujności klasy przemysłowej, który wykrywa nawet niewielkie nieszczelności w instalacji, a przy tym współpracuje z HomeKit. Dla wielu osób to wystarczy, aby wybrać właśnie to urządzenie, tym bardziej, jeżeli posiadamy już bramkę LifeSmart. Jeżeli nie, to oczywiście warto wybrać coś od konkurencji, do bramki, którą już mamy lub faktycznie zdecydować się na zestaw startowy LifeSmart, który używam już od jakiegoś czasu i szczerze polecam.

Polecamy dedykowaną polską stronę projektu Life Smart https://life-smart.pl

Czujnik wycieku gazu LifeSmart Gas Sensor wypożyczył sklep iShack.pl Urządzenie kosztuje aktualnie 199 PLN.

5/5 - (2)
ZaletyWady

Zalety

  • Tani czujnik klasy przemysłowej
  • Współpraca z HomeKit Apple Home
  • W zestawie znajdziemy wszystko co potrzeba
  • Stałe zasilanie z sieci

Wady

  • Wymaga mostka LifeSmart
  • Brak zasilania akumulatorowego
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *