
Recenzja LifeSmart SMART HOME Starter Set ze wsparciem dla HomeKit
LifeSmart to w zasadzie samowystarczalny system domowej automatyki, którego większość urządzeń jest zasilania bateryjnie. Dzięki temu stworzenie inteligentnego domu jest łatwe, tanie, szybkie i przede wszystkim możliwe bez ingerencji w poszycie ścian, a więc dostępne dla każdego. Jednak takich systemów jak ten jest na rynku cała masa. LifeSmart wyróżnia się na ich tle bramką kompatybilną z Apple’owskim HomeKit, a to już nie lada gratka dla fanów Apple, którzy mogą budować swoje domowe instalacje na bazie tanich akcesoriów LifeSmart z bardzo dobrym zasięgiem do nawet 800 metrów.
LifeSmart SMART HOME Starter Set na dobry początek
Zestaw startowy LifeSmart to kompletna instalacja pozwalająca na rozpoczęcie przygody ze smarthome, poznanie podstawowych urządzeń oraz doświadczenie łatwości, z jaką przychodzi nam rozbudowa instalacji, oraz powiązania ich z pozostałymi elementami smart w ramach aplikacji Dom.
Najważniejsza jest tu bramka komunikacyjna obsługująca protokół CoSS pozwalający na spięcie w jedną instalację nawet 500 różnych elementów inteligentnego domu LifeSmart!
Akcesoria LifeSmart komunikują się z bramką za pomocą protokołu bezprzewodowego ZigBee. ZigBee oferuje bardzo dobry zasięg (nawet 800 metrów w linii prostej), nieodczuwalne opóźnienia, niski pobór energii oraz obsługę wielu urządzeń przez jedną bramkę. Przy tym urządzenia komunikujące się w ZigBee są tanie, a szeroka ich oferta na rynku zapewnia nieograniczone możliwości automatyzacji.
Bramka, czyli SmartStation to niewielkich rozmiarów urządzenie, które podłączamy do prądu oraz naszej domowej sieci ethernetowej. W zestawie znajdziemy przewód zasilający zakończony wtykiem USB typu A.
Można go wpiąć do dowolnego portu USB, który mamy pod ręką (w routerze, listwie zasilającej, ładowarce wieloportowej) lub skorzystać z zasilacza USB, który również został dołączony do opakowania. Producent zadbał także o kabel RJ45 do podpięcia bramki do naszego domowego routera.
Urządzenie jest w zasadzie bezobsługowe. Podłączenie do zasilania uruchamia je i jest gotowe do spięcia go z naszym kontem, które musimy założyć w bezpłatnej aplikacji LifeSmart dostępnej w AppStore. Założenie konta to dosłownie chwila.
Podajemy adres mailowy, wpisujemy nowe hasło i potwierdzamy aktywację w mailu, który do nas dotarł.
Następnie dodajemy naszą centralę do aplikacji i możemy rozpoczynać przygodę z dodawaniem nowych elementów do instalacji, które będą widoczne za sprawą obsługi HomeKit w appce Dom, a więc także możliwe do wykorzystania przy scenach i automatyzacjach z innymi urządzeniami HK.
LifeSmart CUBE Enviromental Sensor – malutki czujnik temperatury, światła i wilgotności
Sensory odgrywają ogromną rolę w automatyzacji domu. Pozwalają warunkować działania urządzeń wykonawczych, powiadamiać nas o niebezpieczeństwach czy zmianie warunków komfortu.
LifeSmart CUBE Enviromental Sensor jest mniejszym urządzeniem bateryjnym niż pudełko zapałek, umiejącym szybko zmierzyć temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza oraz ilość światła.
Sensor jest zasilany pastylką CR2450 – popularną wśród tego typu urządzeń, natomiast trudno dostępną poza sklepami internetowymi.
Do sparowania czujnika z naszą centralą używamy tej samej aplikacji. Włączenie trybu parowania oraz przytrzymanie przycisku znajdującego się pod klapką przez kilka sekund, to wszystko co musimy zrobić, aby nasza domowa instalacja uzyskała informacje o temperaturze, wilgotności i świetle.
W zestawie znajdziemy odpowiednio dociętą taśmę 3M, dzięki której możemy przykleić w dowolnym miejscu klapkę, a na niej zawiesić sensor. Do czego może nam się on przydać? Oczywiście poza samą informacją o komforcie w domu, na przykład czujnik światła pozwoli wykonać automatyzację na klatce schodowej, gdzie odpowiednio niska ilość światła w luksach może aktywować oświetlenie.
Natomiast nieodpowiednia wilgotność powietrza może uruchamiać rekuperację czy nawilżacz powietrza. Dużym zaskoczeniem była dla mnie błyskawiczna reakcja między odczytem przez czujnik a wyświetleniem tych parametrów w appce Dom.
To wielka zaleta i jestem ciekawy na jak długo przy takiej wymianie informacji między sensorem a centralą wystarczy bateria. Producent zapewnia, że na 2-3 lata spokojnie.
LifeSmart CUBE Clicker – przycisk do wszystkiego
Clicker to bardzo sprytne małe urządzenie, które pozwala sterować dowolnymi urządzeniami w LifeSmart, a co za tym idzie także w HomeKit. Jest zasilany baterią CR2450. Można go przykleić przy pomocy dołączonej taśmy 3M lub postawić gdzie tylko chcemy, zabierać ze sobą i obsługiwać jak typowego pilota zdalnego sterowania uruchamiającego dowolne urządzenie lub całą serię zdarzeń zawartą w scenie.
Umożliwia zaprogramowanie na wiele różnych sposobów, na przykład uruchamiać wiele urządzeń za jednym kliknięciem lub sterować oświetleniem w postaci ON/OFF, lub dodatkowo rozjaśnij do połowy przy dwukrotnym naciśnięciu. W przypadku aplikacji Dom w HomeKit, możemy w łatwy sposób wybrać akcję dla pojedynczego naciśnięcia, dla podwójnego naciśnięcia lub dla przytrzymania klawisza.
Można go użyć choćby w salonie, gdzie jego wciśnięcie bez wyciągania telefonu czy komendy głosowej uruchomi nam scenę oglądania filmów, wyłączającą światło, uruchamiającą kino domowe, projektor czy elektrycznie rozwijany ekran.
To bardzo przydatne małe urządzenie o rozmiarach 38 x 38 mm, którego nie ogranicza żaden przewód czy miejsce montażu.
Każde naciśnięcie przycisku jest archiwizowane, a podgląd zdarzeń dostępny do odczytu w naszej aplikacji w telefonie.
LifeSmart CUBE Door/Window Sensor – dopilnuje zamkniętych okien, powiadomi o otwartych drzwiach.
Czujnik otwarcia LifeSmart CUBE Door/Window Sensor to nietypowy kontaktron, który potrafi poinformować nas o otwarciu drzwi, okien, ale również szafki czy szuflady. Jest urządzenie zasilanym baterią CR2450, którą znajdziemy w zestawie. Dodatkowo wykrywa wstrząsy, co może się przydać choćby przy próbie forsowania drzwi czy okien, jeszcze zanim ktoś nieuprawniony je otworzy.
Sensor składa się z dwóch elementów – czujnika oraz magnesu. Czujnik należy przymocować na przykład na framudze drzwi lub okna, a magnes na ruchomym elemencie okna lub drzwi tak, aby magnes przy zamknięciu stykał się z czujnikiem. Dzięki temu otwarcie drzwi czy okna spowoduje odsunięcie magnesu od czujnika, a co za tym idzie, wykrycia otwarcia.
Poza tym sensor potrafi działać tak samo, jak LifeSmart CUBE Clicker, wyzwalając akcje i sceny po jego naciśnięciu. Jednak w tu aplikacja Dom pozwala w łatwy sposób zaprogramować tylko jego pojedyncze naciśnięcie. Do czego może nam się przydać ten sensor? Na pewno do zabezpieczenia drzwi i okien. W przypadku ich otwarcia możemy otrzymać powiadomienie i zobaczyć co się dzieje na monitoringu. Możemy również wyzwolić otwarciem jakąś akcję lub scenę – zapalenie światła w przedpokoju po wykryciu otwarcia drzwi wejściowych czy wyłączenie ogrzewania w chwili otwarcia okna. Dodatkowo wbudowany Clicker pozwoli nam na przykład uzyskać dodatkowy przycisk przy oknie do zapalania oświetlenia czy innej akcji jak uruchomienie sceny wyjścia z domu.
Taka scena może wyłączać pozostawione światła, zamknąć rolety, przełączyć ogrzewanie w tryb oszczędny czy powyłączać niektóre urządzenia, aby nie pobierały energii.
LifeSmart CUBE Motion Sensor – wykryje każdy ruch.
Podobno jest to najmniejszy czujnik ruchu na rynku. Jego wymiary to zaledwie 38 x 38 x 21 mm. Do wykrywania ruchu jest tu wykorzystywana technologia PIR. „OKO” czujnika potrafi widzieć ruch do 120 stopni, dzięki czemu już jednym takim czujnikiem jesteś w stanie zabezpieczyć przedpokój czy nawet pokoje w stu procentach. Urządzenie jest zasilanie baterią CR2450 dostępną w zestawie na której potrafi pracować do 2-3 lat.
Dodatkowo czujnik ruchu wyposażono w czujnik światła, który może wyzwalać akcje i sceny. Załóżmy, że mamy strych z oknami połaciowymi, na który rzadko zaglądamy.
Wchodząc do niego, światło może być uruchamiane i gaszone tylko wtedy, gdy będziemy na strychu.
Jednak dodatkowym atutem jest to, że jeżeli w pomieszczeniu dzięki oknom będzie jasno (konkretna wartość wyrażona w luksach), to światło nie będzie zapalane, aby nie marnować energii, gdy jest jasno.
Zestaw startowy to dopiero początek.
Zestaw startowy jest oferowany przez firmę iShack.pl, która dostarczyła mi go do recenzji. Aktualnie trzeba za niego zapłacić zaledwie 549 złotych, tak więc niewiele. Z informacji, do których dotarłem, bramka jest w stanie obsłużyć do 500 urządzeń (!!!). Można więc za jej pomocą zautomatyzować wcale niemałe mieszkanie czy dom.
Przedstawione powyżej urządzenia z pakietu startowego, to zaledwie mały przedsmak tego, co rzeczywiście możemy zautomatyzować w naszym domu. Kiedy uruchomimy aplikację LifeSmart w trybie dodawania urządzeń, można przejrzeć listę produktów, które są możliwe do dopisania.
Kilka z nich pokazuje film z showroomu LifeSmart.
Wśród nich znajdziemy gadżeciarskie ekrany do obsługi automatyki, elektroniczne zamki do drzwi, przyciski do sterowania światłem, kontakty, kamery, czujniki, sterowniki HVAC i wiele, wiele innych. Największą zaletą LifeSmart jest natomiast nie tyle bardzo bogata ilość dostępnych urządzeń w ramach samego tego ekosystemu, a otwarcie na wspominany inteligentnym dom Apple, który pozwala na obsługę i automatyzowanie urządzeń wielu różnych producentów w ramach jednej instalacji.
Dzięki temu możemy wykorzystać informacje zbierane z czujników LifeSmart do zarządzania gniazdkami Koogeek czy żarówkami Philips Hue. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, a jedynie nasza fantazja, wyobraźnia i portfel.
Zestaw startowy LifeSmart Smart Home Starter Set dostarczył do testów iShack.pl
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
|