Recenzja EVE Light Strip – solidne 2 metry taśmy LED RGBW z obsługą HomeKit

Recenzja EVE Light Strip – solidne 2 metry taśmy LED RGBW z obsługą HomeKit

Recenzja EVE Light Strip – solidne 2 metry taśmy LED RGBW z obsługą HomeKit

0

Ledowe taśmy pozwalające na budowanie aranżacji świetlnych w pomieszczeniu, w mojej ocenie trochę się przejadły. Natomiast ich stosowanie w podświetlaniu stopni schodów, wnęk ścian czy korytarzy ma swój sens i dlatego jeżeli poszukujecie takiej taśmy, to postaram się Wam pokazać dlaczego warto, aby była to taśma EVE Light Strip.

EVE to marka zależna od ELGATO, lidera w produkcji akcesoriów do nagrywania wideo i gier, a która równie mocno miesza na rynku elementów automatyki domowej. Mamy więc pewność, że EVE Light Strip to taśma LED wysokiej jakości, w której zastosowano wysokie klasy diody LED, a także bezpieczną elektronikę z zasilaczem włącznie. Wspominam o tym na początku, ponieważ choć EVE bywa tańszą alternatywą dla Hue, to wciąż jest drogi na tle „no name’ów” z aliSERWISÓW z Chin, których jakość i bezpieczeństwo często bywa dyskusyjna.

W zestawie z taśmą EVE Light Strip poza samą taśmą o długości 2 metrów znajdziemy jednostkę sterującą komunikującą się z siecią WiFi w częstotliwości 2.4 GHz oraz zasilacz sieciowy z długim białym kablem. Nie ma co prawda obsługi sieci 5GHz, ale na osłodę trzeba dodać, że 2.4 mimo iż bardziej zanieczyszczone pasmo, to oferuje znacznie większy zasięg. Jeżeli zamierzacie zastosować taśmę w domu, który nie jest parterowy, będzie to miało ogromne znacznie.

Urządzenie jest kompatybilne z automatyką Apple w ramach HomeKit. Możemy więc sterować urządzeniem z poziomu dedykowanej aplikacji Eve, przy okazji bardzo sprawnie działającej i pozwalającej sterować przy jej pomocy również innymi urządzeniami, także od innych producentów, które również są w HomeKit lub z poziomu apki Dom w urządzeniach Apple – iPhonie, iPadzie, Macu.

Parowanie jest dziecinnie proste jak w przypadku każdego innego akcesorium zgodnym z HomeKit. To gwarantuje nam proces certyfikacji Apple, który muszą przejść wszystkie akcesoria HomeKit. Kod do parowania znajdziemy naklejony na jednostce sterującej oraz na specjalnej karcie, która umieszczono w opakowaniu. Cała taśma, a raczej jej elektronika została zamknięta w dość szczelnym gumowym izolacie. Producent co prawda nie wspomina o tym, aby urządzenie charakteryzowało się sprawdzoną szczelnością, natomiast sama konstrukcja zamknięta taśmy sprawia, że bez obawy zastosowałbym ją na przykład w łazience.

Zestaw startowy zawiera pasek LED o długości 2 metrów. Natomiast zasilacz pozwala na obsługę aż 10 metrów taśmy. W sprzedaży znajdziemy specjalne pakiety przedłużające, które można ze sobą łączyć w jeden długi pasek LED właśnie o długości do 10 metrów. Więcej nie, ponieważ tu już zasilacz może nie wytrzymać obciążenia i po prostu się spalić. Taśma LED EVE Light Strip nie posiada mechanicznego włącznika, jak to na przykład ma miejsce w Koogeek Strip. Można ją uruchomić za pomocą komendy Siri, aplikacji lub po sparowaniu jej z jakimś przyciskiem HomeKit. Nie oferuje również oświetlenia gradientowego jak taśma Hue, pozwalająca na uzyskanie wielobarwnego światła na całej długości. Daje natomiast bardzo jasne i intensywne światło o mocy 1800 lumenów (więcej od topowego HUE), które przy tym jest idealne jako tło podczas filmowania za sprawą pozbawienia zastosowanych diod LED efektu migotania (tu wychodzi wysoka jakość!).

Jako, że ELGATO to marka, która króluje w aranżacji przestrzeni dla streamerów, youtuberów i tiktokerów, oferowana przez markę taśma EVE Light Strip idealnie odnajdzie się w roli budowania atmosfery tła za pomocą światła. Różnica między tą taśmą, a tanimi taśmami LED została dobrze przedstawiona na GIF’ach opublikowanych przez producenta na jego stronie. Sami zobaczcie. LED, który nie jest od EVE migocze za plecami youtubera. Natomiast EVE jest stałe w świeceniu.

 

Taśma LED EVE Light Strip wyposażona została w diody RGBW. Dzięki temu możemy z niej uzyskać światło kolorowe, a także białe w całym spektrum temperaturowym. Od ciepłego, niemal żółtego, po bardzo zimne białe. Muszę przyznać, że wysokowydajne diody LED robią tu świetną robotę i potrafią rozświetlić się do poziomu wręcz oślepiającego podczas, gdy patrzymy na nią bezpośrednio.

Taka intensywność zapewni rozświetlenie ściany, sufitu czy podłogi lub przestrzeni za meblem o wysokiej jasności i ciekawym efekcie świetlnym.

Jak wspomniałem urządzenie komunikuje się po WiFi, a to sprawia, że jego zasięg jest bardzo duży. W przeciwieństwie do urządzeń bateryjnych, które w EVE korzystają z Bluetooth, taśma Eve Light Strip musi być cały czas podłączona go gniazdka z prądem za pomocą zasilacza. Zasilacz jest dość spory i mocno odstający, dlatego warto o tym pamiętać przed zakupem, jeśli mamy konkretny plan na wykorzystanie tej taśmy.

Taśmę montujemy za pomocą naklejonej taśmy dwustronnej marki TESA. To dobra taśma, która gwarantuje mocne przyklejenie do każdej płaskiej i gładkiej powierzchni.

Urządzenie dostarczyła firma ALSTOR, właściciel sklepu iCorner.pl

Recenzja EVE Light Strip – solidne 2 metry taśmy LED RGBW z obsługą HomeKit

5/5 - (1 vote)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.