Mam to! Znalazłem rozwiązanie problemu z domowym WiFi i kiepskim pokryciem sygnału w domu. Recenzja Fritz! MESH Set.
Mam to! Znalazłem rozwiązanie problemu z domowym WiFi i kiepskim pokryciem sygnału w domu. Recenzja Fritz! MESH Set.

Mam to! Znalazłem rozwiązanie problemu z domowym WiFi i kiepskim pokryciem sygnału w domu. Recenzja Fritz! MESH Set.

2

Home office, VOD, gry sieciowe, to niestety nasza szara rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa. Niestety, ale bez stabilnego połączenia z internetem realizowanie zawodowych, szkolnych, a nawet tych rozrywkowych działań w sieci, to straszna katorga. AVM będący producentem urządzeń sieciowych Fritz! ma na to rozwiązanie, które mogłem testować – Fritz! MESH Set.

Recenzja Fritz! MESH Set.

Chodzi o kompletny zestaw sieciowy, zapewniający bardzo dobre pokrycie sygnałem sieci WiFi naszego mieszkania, nawet w miejscach, w których do tej pory był z tym problem. Zestaw nazywa się Fritz! MESH Set. Zawiera dwa urządzenia – router Fritz!BOX 7530, który już zresztą mieliśmy okazję testować, ale również dodatkowe urządzenie. Mianowicie wzmacniacz sygnału Fritz!Repeater 1200.

Świetny router do domu i niewielkiej firmy 

Jako, że router Fritz!BOX 7530 był już przeze mnie testowany, a jego recenzję możecie przeczytać pod linkiem:

Recenzja Fritz!BOX 7530 – Szybki router z obsługa MESH, DECT i automatyczną sekretarką

skupię się na najważniejszych cechach, a po szczegóły odeślę właśnie do tego tekstu. Fritz!BOX 7530 to urządzenie bardzo zaawansowane, będące doskonałą odpowiedzią na potrzeby domowego użytku domowej sieci, ale również niewielkiej firmy. W zasadzie trudno traktować 7530 jako wyłącznie router, gdyż jest to swoista centrala, a nawet hub łączący w sobie urządzenie sieciowe, ale również centralę telefoniczną VoIP z obsługą telefonów DECT, centralę automatyki budynkowej pozwalającą obsługiwać proste urządzenia SmartHome ze wsparciem dla automatyzacji, model DSL czy wreszcie w pełni funkcjonalny NAS. Wystarczy podłączyć dysk do szybkiego portu USB 3.0, by móc cieszyć się dostępem do sieciowego dysku z obsługą popularnych protokołów, pozwalających na utworzenie domowego centrum multimediów. Sami przyznacie, że brzmi to dobrze, tym bardziej, że Fritz! słynie z tego, że jak już coś robi, to jest to zrobione na 100% dobrze, a nie po łebkach.

Recenzja Fritz! MESH Set.

Przy okazji recenzji 7530 wspomniałem o konkurencyjnym routerze, który z racji obsługi WiFi z prędkością do 2600 Mb/s stał się moim routerem podstawowym. Nie chciałbym już z nazwy wymieniać jakiego producenta było to urządzenie. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ chciałem powrócić wyłącznie do informacji z recenzji dotyczącej sygnału. Mianowicie chodzi o to, że model z silnym radiem, stojący niedaleko mojego komputera i tak nie jest pod względem siły zasięgu pierwszym wyborem komputera, tylko już kilkuletni Fritz!BOX 3490 znajdujący się w salonie, od którego dzielą mój komputer dwie ściany… Sami rozumiecie skąd moja opinia, że Fritz! robi to po prostu dobrze.

Recenzja Fritz! MESH Set.

Jednak słabszy zasięg względem Fritz’a, to nie jedyne, co zaczęło mnie w ostatnim czasie irytować. Pojawił się problem z siecią. Mianowicie co kilka dni, a czasem kilka razy dziennie router wymagał restartu, gdyż gubił dostęp do internetu. Podjęte próby rekonfiguracji nic nie dały. Tu pojawił się Fritz! MESH Set – podobno idealne rozwiązanie na moje problemy, które otrzymałem od polskiego przedstawicielstwa AVM.

Recenzja Fritz! MESH Set.

Fritz! MESH Set – co to właściwie jest? 

Wiele urządzeń Fritz! wraz z aktualizacją 6.90 dostało obsługę sieci WiFi w topologii MESH. Oczywiście obsługę MESH oferują również wszystkie nowego urządzenia sieciowe, które weszły i które dopiero pojawią się w ofercie niemieckiego producenta. Do tej pory MESH był wykorzystywany głównie przez urządzenia bezprzewodowego SmartHome. Ja empirycznie po raz pierwszy miałem okazję spotkać się z tym przy okazji Z-Wave. Zalety MESH są bezsporne. Dzięki tej technologii poszczególne urządzenia sieciowe potrafią komunikować się z routerem za pomocą innych urządzeń w sieci, dzięki czemu nie jesteśmy już zdani jedynie na połączenie bezpośrednie urządzenia końcowego z routerem, a na połączenie pośrednie poprzez znajdujące się bliżej urządzenie końcowego inne urządzenie sieciowe w sieci MESH.

W praktyce oznacza to, że w końcu będąc w kuchni i szukając czegoś w sieci, nie muszę patrzeć jak strona po WiFi się nie ładuje, a mój telefon zastanawia się, czy może jednak nie lepiej przełączyć się na LTE. Po prostu zasięg jest, sieć działa tak jak powinna, bo połączenie zostało nawiązane przez bliżej znajdujący się repeater.

opakowanie Fritz! MESH Set.

Taki repeater znajdziemy w zestawie Fritz! MESH Set wraz z routerem Fritz! BOX 7530. Konkretnie jest to Fritz!Repeater 1200, czyli znacznie bardziej zaawansowany wzmacniacz niż testowany niedawno przeze mnie model Fritz!Repeater 600, któremu brakowało przede wszystkim pracy na częstotliwości 5GHz czy portu RJ45. Te dwie rzeczy uświadczymy w tysiąc-dwusetce. O niej jednak za chwilę.

zasilacz do Fritz! MESH Set.

U mnie jest to jednak bardziej rozbudowane 

Fritz!BOX 3490, który posiadam to w dalszym ciągu bardzo dobre urządzenie sieciowe, które choć na obecne możliwości nie oferuje tak dużego transferu danych po WiFi (1300 Mb/s) jak konkurencyjne, w tym ten model oferujący 2633 Mbit/s, to wciąż daje radę. Dlatego używam go jako dodatkowy wzmacniacz MESH w salonie, gdzie jednak bezprzewodowo częściej korzystam z sieci, a przy tym przewodowo mam podłączone Apple TV, kino domowe i telewizor.

Dzięki wprowadzonej obsłudze MESH nie tylko dla repeaterów, ale także dla niektórych routerów, teraz mój 3490 stał się wzmacniaczem MESH w połączeniu z repeaterem Fritz! 1200. Taka mała sieć MESH pozwoliła na pełne pokrycie siecią WiFi w mieszkaniu, mimo rozległego rozkładu i ścian. Wymiana poprzedniego routera z górnej półki na elementy od Fritz! zakończyło moje problemy z koniecznością restartowania routera dla zapewnienia dostępu do sieci.

Nie musisz znać się na tworzeniu sieci 

Rozwiązania Fritz! są tworzone dla klientów o niewielkich umiejętnościach budowania sieci. Ich ogromną zaleta jest to, że w zasadzie umiejąc czytać ze zrozumieniem, bez większego problemu skonfigurujesz nie tylko swój router, ale z powodzeniem zbudujesz całą sieć MESH.

Bardzo prosty konfigurator w języku polskim, krok po kroku przeprowadzi Cię przez każdy niezbędny krok budowania sieci. Natomiast podłączenie repeatera do routera wymaga od nas wyłącznie użycia przycisku WPS na obu z nich. Prościej się nie da.

Test Fritz! MESH Set.

Fritz!Repeater 1200 – wzmacniacz z obsługa WiFi 5GHz i portem LAN 

Wzmacniacze WiFi nie są urządzeniami nowymi. Niejednokrotnie testowaliśmy tego typu urządzenia. Natomiast sytuację zmienia kwestia wsparcia dla WiFi MESH, gdzie zastosowane w pomieszczeniach wzmacniacze przestały komunikować się z routerem bezpośrednio, a za sprawą sieci kratowej przez siebie po kolei. To pozwala na wydłużenie zasięgu sieci WiFi jeszcze bardziej, a co więcej na pokrycie pomieszczeń w jeszcze większym stopniu.

Test Fritz! MESH Set. 

Fritz!Repeater 1200, który otrzymamy wraz z routerem w ramach zestawu Fritz! MESH Set, to już całkiem praktyczne urządzenie, które w odróżnieniu od testowanego Repeatera 600, może pochwalić się wsparciem dla szybkiej transmisji danych w ramach WiFi na częstotliwości 5GHz. Co więcej, wzmacniacz można połączyć przewodem sieciowym LAN i za jego pomocą propagować sieć, bez konieczności montowania kolejnego mostka z WiFi, nadal zachowując jego funkcjonalność WiFi MESH. Wystarczy skonfigurować go jako mostek WLAN.

To jednak nie wszystko. Port LAN, który został tu zainstalowany oferuje pracę z prędkością 1 Gbit/s. Jeżeli masz telewizor, który nie posiada WLAN, lub jego radio jest kiepskir, ale posiada złącze LAN, zamiast ciągnąć kabel przez pół domu, podłącz kablem telewizor do Repeatera, a ten przewodowo dostarczy dostęp do internetu. Bez kabli, bez kucia ścian. Szybko i sprawnie.

Test Fritz! MESH Set.

Wzmacniacz pracuje na częstotliwości 2.4 oraz 5GHz. Dzięki temu może się pochwalić prędkością 1266 Mbit/s (2×2 WiFi AC+N). Osobno kosztuje zaledwie 245 złotych. To dobra oferta.

Test Fritz! MESH Set.

Podsumowując o Fritz! MESH Set

Zacznijmy od zalet tego rozwiązania. Kupujesz raz i zyskujesz stabilnie pracujący router oraz funkcjonalny wzmacniacz gotowy na sprostanie dzisiejszemu konsumowaniu treści z internetu. Producent oferuje aż 5 lat gwarancji na każde swoje urządzenie od dnia zakupu, a często aktualizacje gwarantują bezpieczeństwo i funkcjonalność przystosowaną do aktualnych wymagań użytkowników internetu. Konfiguracja jest dziecinnie prosta, a funkcjonalność routera ogromna.

Test Fritz! MESH Set.

Sprosta nie tylko domowym wymaganiom, ale również domowego home office za sprawą obsługi telefonów VoIP i analogowych. Kompletny zestaw to wydatek 750 złotych. Czy są wady? Brak typowego portu WAN wymaga zużycia pierwszego portu LAN1 w routerze w przypadku użytkowników kablowych modemów. Do dyspozycji pozostają nam w routerze wyłącznie 3 porty LAN.

AVM Fritz! MESH Set.

Biorąc pod uwagę jak niewiele dziś urządzeń bez WiFi dziś używamy, problem ten wydaje się jednak zupełnie nieistotny. Dużo większym problemem może okazać się cena. Analizując produkty konkurencji nie wydaje się jednak aż tak wygórowana. Dobry router po prostu tyle dziś kosztuje. U mnie MESH Set zostaje na dobre. Wam też polecam.

AppleMobile.pl POLECA ten produkt

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

 • Bardzo stabilna praca sieci
 • Oferuje WiFi MESH
 • Bogaty zestaw sprzedażowy
 • Pozwala utworzyć NAS za pomocą USB 3.0
 • Obsługuje telefony VoIP
 • Obsługuje telefony DECT
 • Obsługuje SmartHome

Wady

 • Brak własnego portu WAN
 • Cena za zestaw 750 złotych
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(2)

 1. wszytko fajnie, jednak nie jest z tym tak kolorowo, nie wiem czy przez błąd w sofcie routera czy coś innego jednak cześć urządzeń podłącza się do odległego repeatera z siłą sygnału 60% zamiast do routera który stoi 3 metry od urządzenia. To jednak nie było by problemem gdyby nie fakt, że router co jakiś czas „przełacza” to urządzenie z repeatera własnie na siebie, mimo, że sieć jest zbudowana na urządzeniach z obsługą mesh urządzenie na chwilę traci dostęp do internetu. W logach znajduję info, że powodem przełączenia był lepszy sygnał który oferował router co jest normalką bo cały czas jest na poziomie 95%

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *