Recenzja Fritz!Repeater 600 z MESH WiFi – gdy WiFi niedomaga w Twoim SmartHome

Recenzja Fritz!Repeater 600 z MESH WiFi – gdy WiFi niedomaga w Twoim SmartHome

0

Recenzja Fritz!Repeater 600 z MESH WiFi – gdy WiFi niedomaga w Twoim SmartHome

0

Routery Fritz!Box wraz z nadejściem OS 7 otrzymały wsparcie dla budowy sieci bezprzewodowej w topologii MESH. Repeater 600 to wzmacniacz pozwalający wykorzystać nową funkcjonalność i zapewnić większy zasięg za sprawą kratowej łączności między wzmacniaczami, a routerem.

Fritz!Repeater 600 to najbardziej podstawowy repeater WiFi dostępny w ofercie niemieckiego producenta. Oferuje poszerzenie zasięgu WiFi dla sieci WLAN działającej na częstotliwości 2.4 GHz i kosztuje zaledwie 169 złotych. Nie da się więc ukryć, że będzie to doskonały wybór dla osób poszukujących stabilnej łączności chociażby dla elementów domowego smarthome opartego o WiFi. W końcu nie jest tajemnicą, że większość sensorów, włączników czy inteligentnych gniazdek, wciąż oferuje wyłącznie komunikację na paśmie 2.4 GHz, a stabilność sygnału o zasięg jest kluczowy dla zapewnienia prawidłowej pracy inteligentnego domu. 

Co w zestawie?

Urządzenie oferowane jest w bardzo kompaktowym opakowaniu, w którym znajdziemy bardzo podstawowy zestaw elementów. Repeater oferuje komunikację wyłącznie bezprzewodową, bez wyprowadzenia LAN. Toteż poza urządzeniem i instrukcją obsługi nie znajdziemy w zestawie nic więcej.

Pasmo 2.4 GHz oraz obsługa protokołu 802.11n zapewniają transfer na poziomie do 600 Mbit/s (4×4, standard n) za sprawą wydajnych 4 anten. Mimo bardzo stabilnego sygnału i zdecydowanej różnicy zasięgu między samym routerem, a routerem wspartym tym wzmacniaczem, brak wsparcia dla łączności na częstotliwości 5GHz dla wielu osób może być przyczyną do rozglądania się za wyższym modelem, choćby Fritz!Repeater 1200, oferującym pracę na wyższej częstotliwości, a co za tym idzie również z wyższym transferem. W tym wypadku 1200 Mbit/s.

Konfiguracja dla użytkowników routera Fritz!Box z systemem OS 7 lub wyższym jest banalnie prosta.

W panelu administracyjnym routera znajdziemy zakładkę do konfiguracji sieci MESH. Możemy skorzystać z prostego parowania WPS lub ręcznej komunikacji poprzez podanie klucza zabezpieczającego, znajdującego się na instrukcji obsługi.

Dla kogo Fritz!Repeater 600? 

Jeżeli dostrzegacie problemy z sygnałem WiFi w Waszym domu, gdzie w jednym pokoju macie bardzo dobry zasięg, a w drugim na tyle słaby, że strony internetowe wyświetlają się losowo, streaming wideo się przycina, a wasze urządzenia SmartHome są losowo gubione i niewidoczne, najpewniej macie problem z zasięgiem routera WiFi. I choć moim podstawowym routerem jest Fritz!Box 3490, na zasięg, którego nie mogę narzekać, to zdaje sobie sprawę, że zasięg domowego WiFi nie tylko zależy od sprawności samego radia w routerze, ale przede wszystkim od układu mieszkania czy domu. Mieszkając w domu z piętrami czy o rozległym planie, zasięg WiFi nie wszędzie może dociera z jednakową mocą.

Jeden Fritz!Repeater 600 w Waszym domu w zasadzie niewiele będzie się różnił od wcześniej dostępnych na rynku repeaterów WiFi. Jeżeli jeden Wam wystarczy, to w porządku. Natomiast skorzystanie z dwóch i większej ilości, pozwoli na zastosowanie łączności kaskadowej, gdzie każdy wzmacniacz będzie komunikował się z routerem nie bezpośrednio, gdzie często zasięgu może przecież nie wystarczyć, a poprzez poszczególne elementy naszej sieci MESH, jeden po drugim. Takie kratowe pokrycie naszego domu zapewnia doskonały sygnał WiFi w każdym miejscu, bez zauważalnych różnic jego jakości pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. To ogromna różnica między wzmacniaczem MESH, a tradycyjnym.

W przypadku modelu 600, czyli najbardziej podstawowym repeaterze z oferty, będzie on dobrym i tanim wyborem dla pomieszczeń w domu, w których mamy zainstalowane wszelkiego rodzaju elementy inteligentnego domu, komunikujące się właśnie po WiFi, wymagające stabilnego połączenia, ale niekoniecznie wymagającego szerokiego pasma dla osiągniecia bardzo wysokich transferów. I tak dla wszelkich czujników, włączników, żarówek itd. ten model repeatera sprawdzi się idealnie. W końcu na schodach czy w piwnicy nie potrzebujemy superszybkiej transmisji, a jedynie stabilnej łączności.

Podsumowanie

Trudno nie zauważyć, że dopiero model 1200 oferuje „funkcjonalność” w postaci pracy na dwóch częstotliwościach oraz wyjście LAN chociażby dla smart telewizora czy telewizyjnej przystawki jak Apple TV 4K. Jednak nie każdy potrzebuje stremingu czy gier na klatce schodowej domu, ale każdy, kto choć trochę zautomatyzował swój dom w oparciu o elementy do komunikacji wykorzystującej WiFi potrzebuje stabilnego połączenia i zasięgu. To dla nich jest Repeater 600, a przy tej cenie to dobry wybór.

Recenzja Fritz!Repeater 600 z MESH WiFi – gdy WiFi niedomaga w Twoim SmartHome

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.