Recenzja Fritz!DECT 210 – inteligentne gniazdko sieciowe specjalnego przeznaczenia

Recenzja Fritz!DECT 210 – inteligentne gniazdko sieciowe specjalnego przeznaczenia

Recenzja Fritz!DECT 210 – inteligentne gniazdko sieciowe specjalnego przeznaczenia

0

Gniazdka inteligentne pozwalają wprowadzić nieco automatyki do naszych domowych urządzeń, wzbogacając funkcjonalność wielu urządzeń elektrycznych nie tylko o zdalne zarządzanie, ale także współpracę z innymi elementami domowej instalacji czy pracę według harmonogramów. Fritz!DECT 210, to kolejny elementy inteligentnego domu Fritz!, który możecie zaimplementować w Waszych mieszkaniach.

Fritz!DECT 210 nie jest jednak takim zwykłym gniazdkiem sieciowym jakich wiele na rynku. Jego największą zaletą, która wyróżnia te urządzenie na tle konkurencji, to zgodność z certyfikatem IP44. Oznacza on nic innego jak możliwość pracy w trudnych warunkach, w tym w miejscach o dużym zawilgoceniu czy zapyleniu. Takie gniazdko z powodzeniem może zostać użyte na Waszym tarasie, balkonie, werandzie, piwnicy, garażu czy strychu, bez obawy o to, że ulegnie zniszczeniu w wyniku kontaktu z wilgocią.

Co w zestawie sprzedażowym? 

Niemiecki producent w tym wypadku nie zdecydował się na zawarcie w zestawie czegoś więcej niż samo urządzenie oraz instrukcja obsługi. I w zasadzie nie ma się czemu dziwić. Gniazdko komunikuje się z routerem Fritz!BOX bezprzewodowo w ramach łączności DECT. Z tego też powodu, aby móc skorzystać z tego urządzenia, koniecznym się posiadanie routera obsługującego DECT, jak choćby Fritz!BOX 7530, który dla Was niedawno testowaliśmy.

Gniazdko jest bardzo duże, znacznie większe niż podwójny kontakt w ścianie. Nie ma więc możliwości przy chęci skorzystania z tego gniazda, na podłączenie do kontaktu dwóch urządzeń na raz.

Na froncie znajdziemy gniazdo zakryte klapką, która chroni je przed zachlapaniem czy zabrudzeniem. Ponadto poniżej znajdziemy dwa klawisze. Pierwszy – ON/OFF pozwala na ręczne włączanie i wyłączanie podłączonego urządzenia. Gniazdo oferuje komunikacje dwukierunkową. Oznacza to, że wyłączenie urządzenia na gnieździe jest rozpoznawane przez aplikację. Stan włączenia jest więc raportowany. Kolejny klawisz – DECT – służy wyłącznie do nawiązywania połączenia z routerem.

Uruchomienie Fritz!DECT 210 

Podłączenie gniazdka do naszego routera jest dziecinnie proste. Wystarczy przejść do sekcji Sieć domowa > Smart Home w panelu sterowania Fritz!BOX i kliknąć Zaloguj nowe urządzenie, a następnie nacisnąć przycisk DECT na gnieździe. Urządzenie zostanie dodane i będzie gotowe do użycia.

Na co pozwala gniazdko? Przede wszystkim na zdalne wyłączanie i włączanie podłączonego do niego urządzenia elektrycznego. Jeżeli mamy jakąś lampę ogrodową, pompę do małego baseny dla dzieci czy każde inne urządzenie, które chcemy włączać lub wyłączać bez wychodzenia z salonu, możemy użyć tego gniazdka. Jeżeli mamy jakieś urządzenie, które chcemy, aby włączało i wyłączało się automatycznie o konkretnych porach w wybrane dni tygodnia, również możemy to zaprogramować i skorzystać z takiej funkcji.

Automatyka Fritz! oferuje również szablony, które pozwalają na powiązanie ze sobą urządzeń, które będą wykonywać określone działania względem dostarczonych informacji. Na przykład, gdy głowica grzejnikowa wykryje, że jest za ciepło, bo ma wbudowany termometr, może uruchamiać wentylator podłączany do gniazdka. Samo gniazdko także ma wbudowany termometr i może być czujnikiem temperatury dla głowicy grzejnikowej Fritz!DECT 310 , dzięki czemu temperatura z pomieszczenia zmierzona przez gniazdko będzie bardziej odpowiadała tej w całym pomieszczeniu niż ta zmierzona tuż przy głowicy. Możliwości jest bardzo wiele.

Aplikacja Fritz! Smart Home

W aplikacji możemy nie tylko zarządzać naszymi urządzeniami SmartHome od Fritz!, ale również sprawdzić temperaturę czy aktualne zużycie energii pobieranej przez podłączone urządzenie.

Niestety, brak wsparcia dla HomeKit nie pozwoli na powiązanie gniazdka z urządzeniami innych firm w ramach jednej instalacji SmartHome. Nie ma też zarządzania głosem przy pomocy asystentki głosowej czy widżetów. To sprawia, że automatyka od Fritz! spełni oczekiwania wyłącznie najmniej wymagających klientów.

Recenzja Fritz!DECT 210 – inteligentne gniazdko sieciowe specjalnego przeznaczenia

5/5 - (2 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Solidnie wykonane
  • Bardzo łatwa konfiguracja
  • Wskazuje zużycie energii
  • Posiada wbudowany termometr
  • Pozwala na automatyzacje
  • Posiada certyfikat IP44

Wady

  • Brak wsparcia dla HomeKit i Siri
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *