AX od Fritz! odmienia domową sieć. Testujemy Najnowszą odsłonę Fritz!Box 7590 AX i wzmacniacz Fritz!Repeater 3000 AX
Wydajna sieć w domu staje się dziś równie ważna, co bezpieczne i stabilne podłączenie do podstawowych mediów jak prąd, woda czy gaz. W dużej mierze dlatego, że co raz więcej domowych urządzeń codziennego użytku bez dostępu do sieci po prostu nie potrafi działać. Na co dzień w mojej sieci pracuje stale około 40 urządzeń. Wśród nich znajdziemy także te odpowiadające za pracę domowego oświetlenia, rolet, zraszaczy, systemów bezpieczeństwa w postaci kamer, alarmu, czujników gazu, tlenku węgla, dymu, zalania, jak i urządzeń RTV czy AGD. Bez sprawnej sieci i wcale nie chodzi tutaj o internet, tylko po prostu sieci pozwalającej zarządzać chociażby dostępem do wody w domu, nie sposób normalnie mieszkać. Dlatego tak ważna stała się dziś wydajna i stabilna sieć.
Routery i elementy sieciowe Fritz! towarzyszą mi od kilku lat. Wymieniam je sukcesywnie co pewien czas chcąc pozostać na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami pojawiającymi się w urządzeniach Fritz!Box w momentach, w których przestają być rynkową nowinką, a stają przyjętym standardem, podyktowanym współczesnymi potrzebami. Seria urządzeń AX to właśnie odpowiedź producenta na takie potrzeby. Bo choć urządzenia te są wyłącznie ewolucją dotychczasowej linii routerów czy wzmacniaczy, to wprowadzone w niej usprawnienia wprowadzają szereg innowacji, w tym dostępu do 3 zakresowego radia we wzmacniaczu Fritz!Repeater 3000 AX czy sieci bezprzewodowej zgodnej z protokołem 802.11ax czyli WiFi 6 w routerze Fritz!Box 7590 AX.
Fritz!Box 7590 AX to tak naprawdę następca świetnego 7490
Osoby śledzące rozwój niemieckiej marki najpewniej znają już model 7590. Jak wspominałem testowany Fritz!Box 7590 AX to wyłącznie jego ewolucja. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że to urządzenie jest następcą świetnego routera Fritz!Box 7490, który również miałem okazję używać w 2016 roku.
Fritz!Box 7590 AX to przede wszystkim prawdziwy cyfrowy kombajn, który zadba nie tylko o naszą sieć w domu pozwalając na obsługę sieci kablowej czy światłowodowej przez wbudowany port WAN za pomocą dostarczanego przez dostawcę modemu, która w Polsce króluje, ale bez dodatkowych urządzeń pozwoli na skorzystanie z dostępu przez ADSL/VDSL, które jednak za naszą zachodnią granicą wciąż stanowią najpopularniejszy dostęp do Internetu.
Jednak 7590 AX jest nie tylko świetnym routerem o czym za chwilę, ale to także baza DECT obsługująca nawet 6 aparatów telefonicznych DECT, dającą nam możliwość korzystania z nawet 20 kont VoIP z funkcją automatycznej sekretarki, obsługą faxów czy synchronizacją książek telefonicznych z iCloud, Google czy Web DAV.
To także centrala smart home za pomocą której możesz zarządzać domowym ogrzewaniem przy użyciu genialnych termostatów grzejnikowych Fritz!DECT 301, oświetleniem żarówek Frit!DECT 500 czy urządzeniami elektrycznymi za sprawą gniazdek Fritz!DECT 210.
Recenzja Fritz!DECT 301 – Sezon grzewczy w pełni, czas na test głowicy grzejnikowej od Fritz!
Potężna specyfikacja routera Fritz!Box 7590 AX
W odróżnieniu od panującego trendu minimalizacji i subtelnych kształtów, obudowa Fritz!BOX 7590 AX jest bardzo duża. Tak dużych urządzeń sieciowych u konkurencji co raz trudniej uświadczyć. Natomiast dzięki temu, że obudowa jest duża, a „bebechy” wydajne i mogą generować nieco ciepła, nie ma tu ryzyka pracy w złych warunkach. Od spodu całość jest perforowana i nie przylega do powierzchni, dzięki czemu łatwo oddaje ciepło.
W tej sporych rozmiarów konstrukcji znajdziemy do naszej dyspozycji jedno-gigabitowy port WAN, 4 gigabitowe porty LAN, dwa porty USB 3.0, gdzie jeden może posłużyć do podłączenia modemu sieci komórkowej przekształcając nasz router z urządzenia kablowego na komórkowe, a drugi do podłączenia dysku USB, który posłuży do uruchomienia domowego serwera mediów NAS z obsługą SMB i UPnP AV czy drukarki, oddając ją do dyspozycji wszystkich użytkowników sieci.
Port DSL do obsługi internetu typu Neostrada oraz dwa, a w zasadzie 3 analogowe porty wyjściowe nie ograniczą nam funkcjonalności telefonu stacjonarnego czy faxu w przypadku wykorzystania tego urządzenia właśnie w roli modemu DSL.
Punkt dostępowy WiFi jest zgodny z protokołami 802.11ax, ac, n, g oraz a. Mamy tu do dyspozycji dwa radia, w tym WiFi 6 5GHz oferujące do 2400Mbit/s oraz WiFi 5 5GHz i WiFi 4 2.4GHz 1200 Mbit/s. To się przekłada kolejno na prędkości brutto:
- Wi-Fi 6 do 2400 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz 1200 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
- Wi-Fi 5 do 1733 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz Wi-Fi 4 do 800 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
Połączenie jest zgodne z najnowszymi metodami bezpieczeństwa, w tym z szyfrowaniem WPA3/2 Transition Mode oraz wstecznie z WPA2, mniej bezpiecznym, ale wciąż najpopularniejszym dla wielu już dostępnych w naszych domach urządzeń korzystających z sieci.
Pojawienie się w tym urządzeniu WiFi 6 oddaje użytkownikom sieci potężną wydajność, także przy wielu urządzeniach naraz pracujących w sieci. Dodatkowo sieć bezprzewodowa jest wspierana przez Band Steering, czyli inteligentny wybór i przełączania pasma na te mniej obciążone gwarantujące większa szybkość. Praca sieci jest na bieżąco monitorowana, a w razie potrzeby pozwala także na ręczne wybranie kanału, który nie jest wykorzystywany przez inne sieci w okolicy. Jednak prawdziwą robotę robi nam MESH, czyli możliwość stworzenia sieci kratowej w domu, za pomocą różnych urządzeń Fritz!, gdzie nasze sieciowe urządzenia mogą samodzielnie przepinać się pomiędzy punktami dostępowymi, bezobsługowo i niewidocznie dla użytkownika, jednak z ogromną korzyścią zasięgu, wydajności i jakości połączenia.
Do skorzystania z sieci MESH potrzebujemy innego urządzenia Fritz!
I tutaj pojawia się drugi bohater tej recenzji – wzmacniacz Fritz!Repeater 3000 AX. To najnowszy model wzmacniacza sygnału Fritz!, będący ewolucją i najnowsza odsłoną linii AX.
W odróżnieniu od poprzednika, najnowsze urządzenie jest wyposażone w trzy radia, tym samym oddając do naszej dyspozycji szerokie pasmo, ogromną wydajność i szybkość bezprzewodowej sieci.
Wzmacniacz Fritz!Repeater 3000 AX to bardziej atrakcyjna cenowo wersja modelu 6000
Konstrukcja tego urządzenia wymaga od nas postawienia go gdzieś na stoliku, szafce czy innej półce, najlepiej w miejscu, gdzie nic nie będzie ograniczało propagowania sygnału naszej sieci bezprzewodowej. Urządzenie jest dość ładne, przyjemna dla oka biel może zlać się nam ze ścianą, choć trudno powiedzieć o nim, że to małe urządzenie nie zwracające na siebie uwagi.
Wyglądem przypomina nieco inny wzmacniacz, który miałem już okazję recenzować dla Was i który towarzyszy w mojej podstawowej sieci domowej od tego czasu, a konkretnie Fritz!Repeater 6000. I choć testowany 3000 AX jest od niego nieco większy, to kosztuje niemal 1/3 mniej, choć funkcjonalnie niewiele mu ustępuje.
Taką największą różnicą jest brak portu LAN 2.5G, który mamy w droższej odsłonie, a który w 3000 AX jest zastąpiony póki co jeszcze najbardziej popularnym portem LAN 1 gigabit. Tych portów mamy dwa. Przepustowość radia WiFi 5 dla 5GHz może się pochwalić jedynie połową tej z modelu 6000, choć WiFi 6 to nadal 2400 Mbit/s brutto, tak samo jako w modelu 6000.
W zależności od trybu pracy, czyli przewodowego lub bezprzewodowego, możemy wykorzystać jako wyjście jeden lub dwa porty LAN do podłączenia przewodowych urządzeń. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy podpinając dostęp do domowej sieci dla wzmacniacza przewodem LAN, a do podpięcia urządzenia wykorzystamy pozostały jeden port LAN. Jak jednak wiadomo, niewiele osób może się pochwalić tak dobrze przemyślaną instalacją sieciową, aby doprowadzić przewody sieciowe w każde miejsce domu, gdzie okazują się przydatne. W tym także ja. Dla nich oddano funkcję budowania mostu bezprzewodowego. Daje on możliwość wydłużenia zasięgu dostępnej sieci WiFi poprzez zbudowanie połączenia między głównym routerem, a wzmacniaczem bezprzewodowo, a następnie przekazanie tego sygnału dalej, tak, aby powiększyć zasięg bez konieczności ciągnięcia kabli, a tym samym bez ryzyka remontu czy pałętającej się skrętki po podłodze.
Tworzenie sieci MESH w produktach Fritz!
Przewagą Fritz! nad konkurencją jest nie tylko zaawansowana funkcjonalność, ale przede wszystkim bardzo ludzki interfejs, w całości w języku polskim, dzięki któremu ze skonfigurowaniem sieci będą mogły sobie poradzić osoby mające niewielkie doświadczenie. Co więcej, nawet jeżeli skorzystają z pomocy kogoś o większej wiedzy, kto skonfiguruje sieć, to w zasadzie trudno wymyślić powód inny niż jakaś gruba awaria (gwarancja to aż 5 lat od zakupu!) lub chęć wymiany sprzętu na inny po latach, kiedy to będą musiałby tą osobę znów prosić o pomoc.
To dlatego, że system Fritz! jest totalnie bezobsługowy. Sam się aktualizuje, sam wybiera najlepsze ustawienia sieci bezprzewodowej dla optymalizacji sieci, sam uruchamia systemy ekonomii pracy, zmniejszając pobór prądu gdy z sieci nie korzystamy i zwiększa ją, gdy obciążenie sieci wzrasta. Dokładnie takie – raz włącz i uruchom, a następnie zapomnij ciesząc się wydajną i szybką domową siecią.
Żadnego problemu nie stanowi również rozszerzenie sieci o kolejnych punkt dostępowy w MESH. Nie trzeba prosić o pomoc nikogo, ponieważ nowy Repeater po podłączeniu do prądu i wpięciu do sieci komunikujemy z routerem głównym naciskając raz przycisk na routerze głównym i raz na nowym wzmacniaczu. Koniec. Sieć MESH poszerzona, całość skonfiguruje się samoczynnie. Prościej się nie da. I to niezależnie od tego czy wzmacniacz połączymy przewodowo czy bezprzewodowo z siecią.
Pewne dziwactwo podczas tworzenia sieci MESH, które nawet mnie przerosło
Konsekwencją testowania Fritz!BOX 7590 AX jest pozostawienie go w mojej domowej sieci, w której zastąpi jedyny punkt dostępowy w domu, nie oferujący WiFi 6, a więc już kilkuletniego Fritz!BOX 7530. Swoją droga świetnego urządzenia, który poleciłem tak wielu osobom, u których działa do dziś, że powinienem się upomnieć o jakiś procent od sprzedaży do AVM ;-).
Jednak jak wspomniałem na początku, sukcesywnie wymieniam urządzenia sieciowe, gdy ich innowacje ugruntują się w stopniu, w którym po prostu będę mógł je na co dzień wykorzystać i tak jest w przypadku 7530, który został zastąpiony przez Fritz!BOX 4060 w postaci routera głównego, a on sam wyparł 3490, stając się punktem dostępowym w gabinecie, tym samym stając się obok 4060 i Repeatera 6000 jedynym punktem bez WiFi 6.
Jako, że w gabinecie potrzebuje nie tylko wydajnego punktu dostępowego WiFi, ale także przewodowego dostępu do internetu dla komputera, bazy do monitoringu wideo czy bramki do sterowania oświetleniem na piętrze, postawiłem na testowany 7590 AX, który zastąpi 7530. Jednak tu pojawiły się problemy, których rozwiązanie przerosły nawet mnie.
Podczas próby stworzenia sieci MESH z 7590 AX, który miał stać się po prostu przewodowym punktem dostępowym jakim był dotychczas 7530, ten się „wykrzaczył” i nie pozwalał w żaden sposób ze sobą skontaktować – ani po bezpośrednim wpięciu do komputera, ani przy próbach nawiązania połączenia z siecią WiFi, którą tworzył. Po prostu nie pozwalał przejść do zalogowania. Dopiero pomoc ze strony wsparcia Fritz! pozwoliła mi rozwiązać ten problem i już wyjaśniam jaki i w jaki sposób tego dokonać, bo przyznaję, że to mimo wszystko trochę inżynierskie dziwactwo.
Sposób mojego postępowania podczas tworzenia MESH
Kabel LAN wychodzący z głównego routera wpiąłem do portu WAN we Fritz!BOX 7590 AX. Po zalogowaniu się w panelu administracyjnym Fritz!BOX 4060, urządzenie 7590 AX było widoczne jako element sieci, a konkretnie router. Następnie za pomocą WPS próbowałem sparować oba urządzenia w sieć MESH, co się nie powiodło.
Nie odpuszczając, ręcznie w ustawieniach nowego urządzenia wskazałem tryb pracy jako urządzenie końcowe w sieci MESH. Od tego momentu 7590 AX był martwy, choć widoczny.
Dla mnie Fritz!BOX 7590 AX stał się martwy
Wiele czasu kosztowało mnie poszukiwanie rozwiązania. W pewnym momencie się poddałem. Dla mnie ten sprzęt był martwy. Okazało się jednak, że problem był wynikiem mojego braku wiedzy. Po kontakcie z Fritz! otrzymałem poradę w postaci konieczności zmiany portu, a konkretnie miałem wypiąć przewód wchodzący do portu WAN, a następnie wpiąć go do portu LAN 1.
Mówiąc wprost, podczas przepięcia 7590 AX w tryb MESH, port wchodzący WAN stał się portem wychodzącym LAN 5, a port wychodzący LAN 1 stał się portem WAN w trybie MESH. Taka drobna inżynieryjna osobliwość…
MESH z 7590 AX działa świetnie
Może nie jest to najbardziej wymierne spostrzeżenie, ale w chwili, gdy dopiąłem Fritz!BOX 7590 AX do sieci i postawiłem go obok 7530, na ekranie panelu administracyjnego po chwili kolejne urządzenia zaczęły przeskakiwać ze starego do nowego urządzenia.
Mocniejsze radio? Najpewniej. Wykrycie wydajniejszej jednostki poprzez system optymalizacji w rozwiązaniu Fritz? Pewnie też.
Ogromny nacisk na bezpieczeństwo w sieci
Wiadomo, każdy producent urządzeń sieciowych dba o bezpieczeństwo swoich routerów. Problem polega na tym, że niewielu z nich dba o aktualizacje tych urządzeń, a już na pewno nie tak bardzo jak robi to AVM. Tu sprzęty są aktualizowane niezwykle często, a aktualizację dodają nie tylko kolejne łatki bezpieczeństwa ale bardzo często nowe, kluczowe funkcję i to bez żadnych dodatkowych kosztów. Długość wsparcia technicznego jest imponująca niczym u Apple, a gwarancja to aż 5 lat.
Żeby było ciekawiej, AVM przekazał swoje sieciowe urządzenia niezależnemu instytutowi TÜV, który po wnikliwych testach zaaprobował jakość zabezpieczeń zastosowaną w routerach Fritz!BOX podsumowując całość certyfikatem i komentarzem potwierdzającym niezawodną ochronę przed atakami z internetu od chwili uruchomienia i skonfigurowania Fritz!BOX’a.
Gdyby komuś tego było mało, routery Fritz!BOX są gotowe do działania z popularnymi serwerami VPN poprzez obsługę WireGuard czy IPSec. Dzięki temu możemy korzystać z dostępu do internetu anonimowo, bez możliwości monitorowania przez dostawcę na jakie strony wchodzi i co pobieramy. Z powodzeniem można skonfigurować na Fritzu takie usługi jak Surfshark.
Sam router posiada odseparowaną sieć dla gości, którzy po uzyskaniu od nas dostępu do sieci dla gości, będą mogli korzystać z dostępu do internetu, ale nie uzyskają dostępu do krytycznych elementów sieci, jak dyski sieciowe, systemy bezpieczeństwa domu czy smart home.
Podsumowanie
Marka AVM tworząca sieciowe rozwiązania Fritz! jest bardzo popularna za naszą zachodnią granicą, ale od lat budowane zaufanie wśród polskich użytkowników sprawia, że Fritz!BOXy co raz częściej goszczą w naszych domach. Jako wieloletni użytkownik tych urządzeń sieciowych, ale który z racji pracy ma do czynienia także z rozwiązaniami innych firm, co zresztą od czasu do czasu możecie zaobserwować w postaci publikowanych testów na APPLEMOBILE, mogę powiedzieć, że ich rozwiązania po prostu działają i są wyjątkowo bezobsługowe.
Testowany Frtiz!BOX 7590 AX będący gigantycznym kombajnem do obsługi wielu rozwiązań komunikacyjnych i zarządzania domowym komfortem, to półka premium tego typu urządzeń, jednak z ceną adekwatną do możliwości i jakości. Nie inaczej jest w przypadku wzmacniacza Fritz!Repeater 3000 AX będący świetnie wycenionym, niemal topowym wzmacniaczem rozwiązującym wszelkie problemy z niedoborem odpowiedniej jakości sygnału sieci bezprzewodowej emitowanym przez główny router w domu, tym bardziej, jeżeli tak jak to jest w moim przypadku, jest on zainstalowany niefortunnie w miejscu ograniczającym zasięg. Mamy tu zatem do czynienia z niemal bezobsługowym, łatwym w konfiguracji, na bieżąco aktualizowanym, bezpiecznym i dostępnym z 5 letnią gwarancją sieciowym rozwiązaniem, który oferuje więcej niż można by oczekiwać od urządzeń sieciowych dla rozwiązań domowych.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|