Recenzja nowego routera AVM Fritz!BOX 7490
Recenzja nowego routera AVM Fritz!BOX 7490

Recenzja nowego routera AVM Fritz!BOX 7490

0

AVM podesłało nam swoje nowe urządzenie – router Fritz!BOX 7490. Nowy model oferuje równie błyskawiczną łączność WiFi co 3490 i funkcjonalność 7272. Mamy więc tu do czynienia z flagowym urządzeniem tego producenta. Co potrafi i czy jest wart swojej ceny?

avm_20002664_3 

O tym jak bardzo cenię urządzenia sieciowe marki Fritz! pisałem niejednokrotnie. Router Fritz!BOX 3490, który miałem okazję testować w maju ubiegłego roku zaoferował mi tak dobrej jakości połączenie bezprzewodowe i stabilną pracę domowej sieci, że po testach ostatecznie został odkupiony i zastąpił zawodzącego co jakiś czas dlinka. Fritz! mimo dobrej prasy, która tylko potwierdza niemiecką jakość produktów AVM nie spoczął na laurach i stworzył kolejne urządzenie sieciowe, będące połączeniem dwóch topowych urządzeń, które do tej pory pojawiły się w ofercie – szybkiego routera 3490 z łącznością WiFi w oparciu o protokół 802.11ac oraz kombajnu sieciowego Fritz!BOX 7272, które również miałem okazję testować w lipcu 2014 roku. Te ostatnie poza funkcją tworzenia domowej sieci LAN/WAN, pozwalał również na uruchomienie telefonów DECT, zarządzanie prosta automatyką domową i na współpracę sieciową z ADSL2+.

 

Co w zestawie sprzedażowym AVM Fritz!BOX 7490?

Zestaw jest znacznie bogatszy od tego, który mieliśmy w przypadku Fritza 3490. Głównie dlatego, że urządzenie jest znacznie bardziej funkcjonalne. Poza funkcjami sieci internetowej, pozwala również na podłączenie telefonów, inteligentnych kontaktów sieciowych czy czujników ruchu.

90040

Fritz!BOX 7490 to także pełnowartościowy modem DSL, który pozwoli Wam zastąpić nim typowe urządzenia, dostarczane przez operatorów, które nierzadko nie grzeszą jakością i stabilnością połączenia. AVM zadbało w zestawie sprzedażowym o komplet przewód i przejściówek, które tuz po wyciągnięciu sprzętu z opakowania pozwolą w pełni obsłużyć domową sieć, niezależnie od technologii jej dostarczania.

 

Łączność kompleksowo

Internet do naszego domu może popłynąć – nazwę to – różnymi drogami. Może być dostarczony z sieci telefonicznej w oparciu o ADSL/VDSL. Może być podłączony za pomocą sieci kablowych z wykorzystaniem modemu kablowego. Może być na końcu dostarczony bezprzewodowo dzięki sieciom komórkowym. Fritz!BOX 7490 jest gotowy na każdą ewentualność. Także tę ostatnią, choć wymaga to rozbudowania urządzenia o dodatkowy moduł łączności GSM. Taki moduł podpinamy za pomocą jednego z dwóch portów USB, które znajdziemy w urządzeniu.

ct-0114-080-089-neu2_group_6846

Oferowany port DSL został przystosowany do obu obowiązujących standardów ADSL2+, który pozwoli na transmisję do 26 Mbit/s oraz ADSL z transmisją do 6 Mbit/s. Jeżeli podepniemy naszą linię telefoniczną bezpośrednio do Fritz’a z pominięciem urządzenia dostarczonego przez operatora, nie tracimy mimo to możliwości korzystania także z telefonu stacjonarnego. Wystarczy użyć dołączonej przejściówki z zestawu. Ponadto możemy skorzystać z dwóch portów telefonicznych do podłączenia sekretarki, faxu czy drugiego telefonu. Jest także jeden port ISDN dla telefonów cyfrowych i central telefonicznych S0.

avm_fritzbox7490de_04

Niestety mimo zebrania najlepszych cech produktu 3490 i 7272, AVM nie zdecydował się na wyposażenie testowanego modelu w autonomiczny port WAN. To przekłada się na konieczność wykorzystania pierwszego portu LAN 1, w trybie WAN zmniejszając nam ilość portów LAN do wykorzystania do trzech, gdy nie korzystamy z połączenia DSL. Jednym to wystarczy, drudzy kupią jakiś praktyczny przełącznik i rozwiążą to w ten sposób. Innym to niestety utrudni życie. Jeżeli nie korzystamy z sieci za pomocą technologii DSL, a np. internet dostarcza nam kablówka, jak to ma miejsce w moim przypadku, z modemu kabelek podpinamy do portu LAN 1. Całe szczęście, że nikt tam w niemieckiej fabryce nie wpadł na pomysł udostępnienia jedynie 2 gigabitowych portów jak to miało miejsce w innych produktach. Tu każdy z czterech LAN’ów oferuje nam 1 Gigabit przepustowości.

 

Bezprzewodowo

W kontekście pracy bezprzewodowej trzeba wspomnieć o łączności WiFi oraz obsługiwanej przez ten router łączności komórkowej. Zacznijmy może najpierw od tej pierwszej.  Radio we Fritz!BOXie jest dwukanałowe, oferuje pracę na częstotliwości 2.4GHz oraz 5 GHz. Pracuje w pasmach N oraz AC, dzięki czemu w tym pierwszym zapewni nam transfer do 450Mbit/s dla urządzeń korzystających z częstotliwości 2.4GHz oraz do 1300 Mbit/s w przypadku tych komunikujących się na częstotliwości 5 GHz. Jest to dokładnie to samo radio, które zastosowano w używanym przeze mnie 3490. Z długiego doświadczenia mogę powiedzieć, ze sprawuje się bardzo dobrze, oferując dobry transfer i stabilną pracę również podczas równoczesnej pracy wielu bezprzewodowych połączeń. 7490 zapewnia także bardzo dobry zasięg, z możliwością uruchomienia wersji ECO, w przypadku gdy tak silna propagacja sygnały nie jest nam potrzebna. To pozwoli zaoszczędzić nieco energii elektrycznej.

pic5-1

Na początku tego akapitu wspominałem także o możliwości skorzystania tego routera w roli urządzenia obsługującego połączenie realizowane przez sieci komórkowej. I dokładnie tak jest. Warunek? Należy do portu USB podłączyć modem sieci komórkowej z kartą SIM. Fritz! 7490 dobrze współpracuje z takimi modemami i pozwala zarządzać połączeniem komórkowym i dzielić jego sygnał na poszczególne urządzenia podłączone do domowej sieci.

 

Nie tylko router, a centrala telefoniczna 

Urządzenie Fritz!BOX 7490 wyposażone zostało w porty do obsługi telefonii stacjonarnej, w tym jeden port typu ISDN. Ponadto wbudowana baza DECT pozwala na korzystanie z telefonów DECT, w tym także tych pracujących w oparciu o VoIP i protokół SIP. Choć w obecnej chwili nie posiadam żadnej słuchawki, która pozwoliłaby mi ocenić pracę, miałem okazję testować DECT i SIP przy modelu 7272 i całość działała bardzo sprawnie.

recenzja-fritzbox-7272-w-applemobile-pl-10-500x425

Co ciekawe, nie trzeba koniecznie kupować telefonów DECT, by móc za pomocą Fritz! telefonować. Wystarczy aplikacja Fritz! Fon, która jest do pobrania z AppStore i skonfigurowanie SIP na routerze, aby nasz iPhone realizował połączenia za pomocą protokołu SIP.

 

Automatyka w wykonaniu Fritz! 

Łączność w oparciu o DECT jest wykorzystywana nie tylko do obsługi telefonów DECT, ale także do połączenia ze sobą elementów prostej domowej automatyki, która AVM również posiada w swojej ofercie.

Smart Home with FRITZ!

Służą do tego inteligentne gniazdka Fritz!DECT 200, które po podłączeniu do prądu pozwolą sterować urządzeniami elektrycznymi zgodnie z harmonogramem czy zdalnie za pomocą smartfonu. to jednak nie wszystko. Uradzenie współpracuje także z innymi elementami automatyki opartej o łączność DECT, jak na przykład głowice grzejnikowe.

feecms_x_x_x

 

Podsumowując o AVM Fritz!BOX 7490

Testując Fritz!BOX 7490 wiele poszczególnych elementów pominąłem, gdyż ich testowanie było dla mnie jak deja vu recenzji modeli 3490 i 7272, co zresztą wielokrotnie w tym wpisie przytaczałem. 7490 to urządzenie dla osób, które wymagają od routera wszystkiego co najlepsze i jeszcze więcej. Dlatego też AVM zdecydowało się stworzyć urządzenie tak dobre i sprawne jak model 3490 i połączyć je z najbardziej funkcjonalnym modelem 7272.

avm_fritzbox_7490

Niestety producent zapomniał jak i przy tamtych modelach o tym, że wielu ludzi korzysta z sieci głównie za pomocą kablówek, toteż osobny port WAN byłby tu mocno wskazany. Jego niestety nie ma, co przekłada się na zmniejszenie portów LAN z dostępnych 4, do 3 które możemy wykorzystać. 7490 to idealne rozwiązanie do małej firmy, które za pomocą jednego urządzenia obsłuży nie tylko internetową sieć, ale także telefony, faxy, automatyczne sekretarki, telefonie VoIP, a nawet oświetlenie, które będzie wyłączane tuż po zamknięciu firmy całkowicie automatycznie.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Solidne połączenie lokalne i bezprzewodowe
  • Stabilna praca
  • Router, modem DSL, baza DECT i centrala automatyki domowej w jednym
  • Polski interfejs
  • Obsługi SIP także przez aplikację mobilna
  • Praca na dwóch częstotliwościach ze wsparciem dla AC

Wady

  • Brak autonomicznego portu WAN
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *