Home Artykuły iOS 14 – kilka sztuczek by efektywniej korzystać z aplikacji Kalkulator
iOS 14 – kilka sztuczek by efektywniej korzystać z aplikacji Kalkulator

iOS 14 – kilka sztuczek by efektywniej korzystać z aplikacji Kalkulator

0

Aplikacja Kalkulator jest prawdopodobnie jedną z najbardziej nudnych aplikacji Apple na iPhone’a, i trudno się spodziewać po niej jakichś ekscytujących funkcji. Jednak dzięki kilku małym sztuczkom, z aplikacji kalkulator dla iOS można korzystać bardziej efektywnie. Oczywiście to, co dla niektórych jest sztuczką, może być oczywiste dla innych, jednak to podsumowanie jest przeznaczone dla wszystkich, od totalnego początkującego smartfona po kogoś, kto jest używa iPhone’ów od lat.

Jak uruchomić kalkulator w iOS?

Jest to niby zupełnie oczywiste, wystarczy dotknąć ikony aplikacji i po sprawie. Ale… aplikację Kalkulator można uruchomić na kilka, nieraz szybszych sposobów:

 • przez ikonę aplikacji na ekranie głównym
 • przez ikonę aplikacji w bibliotece aplikacji
 • przez ikonę aplikacji w wyszukiwarce
 • za pomocą Centrum sterowania
 • za pomocą Siri, wystarczy, że powiesz lub wpiszesz calculator
 • przez dwu lub trzykrotne stuknięcie w tył iPhone’a, po ustawieniu skrótu w menu Dostępność

Kalkulator naukowy w iOS

Duża część użytkowników iPhone’ów odkrywa tę funkcję przez przypadek. Ale wielu ludzi, nie ma pojęcia o istnieniu kalkulatora naukowego, co bo rzadko korzystają z iPhone’a w pozycji horyzontalnej. A właśnie po obróceniu iPhone’a do orientacji horyzontalnej, a zwykły kalkulator automatycznie zmienia się w kalkulator naukowy z dostępem funkcji wykładniczych, logarytmicznych, trygonometrycznych. Jeśli wciśniesz „2nd”, niektóre klawisze pozwolą na wybranie dodatkowych działań i funkcji.

Kasowanie wprowadzonych cyfr

Usuwanie ostatnio wprowadzonej cyfry: jeśli popełniłeś czeski błąd i na przykład wpisałeś 123 zamiast 132, po prostu przesuń palcem w lewo lub w prawo na polu liczbowym lub w dowolnym miejscu nad klawiszami, a ostatnia cyfra zostanie usunięta. Co dziwne bardzo praktyczna funkcja „Wstrząśnij, aby cofnąć” działająca w większości aplikacji na iOS, z niewiadomych przyczyn w aplikacji Kalkulator nie jest dostępna.

Usuwanie ciągu wprowadzonych liczb: jeśli chcesz usunąć całą wprowadzoną liczbę możesz to zrobić za pomocą klawisza „C”. Nie spowoduje to usunięcia wszystkich wpisanych liczb i przeprowadzonych działań, a jedynie ostatnio wpisanego ciągu cyfr.

Usuwanie wszystkich obliczeń: do usunięcia wszystkich obliczeń służy klawisz „AC”, którego standardowo na wyświetlaczu nie ma. Musisz najpierw nacisnąć klawisz „C”, a wtedy na jego miejscu pojawi się klawisz „AC”. Nie jest to zbyt wygodne i niestety dotyczy także kalkulatora w trybie naukowym.

Kopiowanie i wklejanie liczb

Istnieje kilka sposobów na kopiowanie i wklejanie liczb w aplikacji Kalkulator dla iOS, choć o większości z nich oficjalne instrukcje obsługi przygotowane przez Apple milczą.

 • stuknij i przytrzymaj aktualnie wyświetlaną liczbę, następnie dotknij Kopiuj w menu, aby skopiować liczbę, lub dotknij Wklej, jeśli masz w schowku liczbę, której chcesz użyć do obliczenia.
 • stuknij w ekran trzema palcami, aby wywołać dodatkowe menu, gdzie środkowa ikona to Kopiuj, a ikona po prawej to Wklej
 • zsuń trzy palce na ekranie, a spowoduje to skopiowanie aktualnie wyświetlanej liczby
 • rozsuń trzy palce na ekranie, a spowoduje to wklejeniu liczby znajdującej się w schowku

Skoro już mowa o zaznaczaniu liczb to w prosty sposób możesz sprawić, by kalkulator odczytywał wynik obliczeń na głos. Wystarczy dotknąć i przytrzymać bieżącą liczbę, a następnie wybrać z menu opcję Powiedz. Aby włączyć odczytywanie wyniku na głos, uruchom aplikację Ustawienia i wybierz kolejno Dostępność i Zawartość mówiona. Następnie przesuń przełącznik w prawo przy opcji Mów zaznaczone.

Podgląd wyniku ostatniego obliczenia

Zamknąłeś już aplikację Kalkulator, a potrzebujesz raz jeszcze zobaczyć wynik ostatniego obliczenia? Nie musisz jej uruchamiać ponownie. Zamiast tego możesz:

 • otworzyć Centrum sterowania, a następnie nacisnąć długo ikonę Kalkulatora
 • nacisnąć długo ikonę aplikacji Kalkulator na ekranie głównym
 • nacisnąć długo ikonę aplikacji Kalkulator w bibliotece aplikacji
 • nacisnąć długo ikonę aplikacji Kalkulator w wyszukiwarce

Prowadzenie obliczeń w wyszukiwarce lub przy użyciu Siri

Zamiast otwierać aplikację Kalkulator za każdym razem, gdy potrzebujesz wykonać proste obliczenia, możesz do tego użyć Wyszukiwarki. Aby otworzyć wyszukiwarkę, przesuń palcem w dół na ekranie głównym lub otwórz Widok Dzisiaj, przesuwając palcem do lewej strony ekranu głównego lub ekranu blokady. Następnie wprowadź działanie matematyczne. Wraz z wynikiem pojawi się okienko bezpośrednio pod polem wyszukiwania. Stuknij w to, aby przejść bezpośrednio do Kalkulatora z już wprowadzonym wynikiem, na wypadek gdybyś chciał kontynuować tam obliczenia. Na podobnej zasadzie do przeprowadzenia prostych obliczeń możesz użyć Siri.

iOS 14 – kilka sztuczek by efektywniej korzystać z aplikacji Kalkulator

 

 

 

 

 

 

tags: