Home Artykuły Jak dyskretnie nagrywać rozmowy za pomocą iPhone’a
Jak dyskretnie nagrywać rozmowy za pomocą iPhone’a

Jak dyskretnie nagrywać rozmowy za pomocą iPhone’a

0

iPhone to fantastyczne, łatwe w użyciu narzędzie do nagrywania dźwięku, ale dyskretne lub potajemne nagrywanie rozmów nie jest już takie proste. Preinstalowana aplikacja Dyktafon doskonale nadaje się do robienia notatek dźwiękowych i nagrywania spotkań, wykładów i innych rozmów w celu późniejszego odniesienia się do nich, ale robienie tego tak, bym nik z otoczenie się nie zorientował jest trudne. Chyba, że stworzysz skrót.

Zwykle, aby nagrać dźwięk z otoczenia, musisz otworzyć aplikację, na przykład Dyktafon, nacisnąć przycisk nagrywania, a na koniec nacisnąć przycisk zatrzymania. Owszem, możesz trochę ułatwić sobie zadanie, i dodać przycisk nagrywania do Centrum sterowania i stamtąd sterować Dyktafonem. Jednak bez względu na to, której z tych metod spróbujesz użyć, dyskretne rozpoczęcia nagrywania, tak żeby nikt nie zauważył co robisz raczej nie będzie możliwe.

W AppStore dostępne są aplikacje firm trzecich służące do nagrywania głosu z funkcjami, które ułatwiają dyskretne nagrywanie. Jednak zazwyczaj są płatane, poza tym zajmują miejsce w pamięci telefonu. Bez sensu płacić i instalować kolejną aplikację, skoro można wykorzystać funkcje, które oferuje iOS. Bądź sprytny i użyj aplikacji Skróty, która jest już domyślnie zainstalowana na Twoim iPhonie. Utworz skrót, który pozwoli na dyskretne nagrywanie rozmów.

Do dyskretnego nagrywania najlepiej wykorzystać Stuknięcie w tył, funkcję ułatwień dostępu, która pojawiła się w systemie iOS 14. Dzięki niej możesz tak ustawić nagrywanie dźwięku, by włączało się po puknięciu w tylną część iPhone’a. Do kompletu możesz dodać akcję która ściemni ekran, dzięki czemu nikt oprócz Ciebie nie będzie widział, co robisz na swoim urządzeniu.

Co musisz mieć by zrobić skrót do dyskretnego nagrywania

Wymagania systemowe do przygotowania skrótu

  • iPhone 8 lub nowszy – funkcja Stuknięcie w tył dostępna jest tylko na iPhonie 8 lub nowszym
  • iOS 14 lub nowszy – funkcja Stuknięcie w tył dostępna jest tylko w systemie iOS 14 lub nowszym
  • zainstalowana aplikacja Skróty – jest preinstalowana w systemie iOS 13 lub nowszym, ale jeśli z jakiegoś powodu ją odinstalowałeś, możesz ponownie pobrać aplikację Skróty z AppStore
  • zainstalowane aplikacje Dyktafon i Pliki – obie są preinstalowane w systemie iOS, ale jeśli z jakiegoś powodu ją odinstalowałeś, możesz je ponownie pobrać z AppStore

Jak zrobić skrót do dyskretnego nagrywania rozmów na iPhonie

Utwórz nowy skrót

Ponieważ w aplikacji Skróty nie ma domyślnej akcji dla Stuknięcia w tył, która używa aplikacji Dyktafon, będziesz musiał utworzyć taki skrót od podstaw. W tym celu uruchom aplikację Skróty i przejdź na kartę Moje skróty. Następnie dotknij ikony plusa (+) widocznej w prawym górnym rogu ekranu.

Wybierz między notatką głosową a nagrywaniem dźwięku

Tworząc skrót masz do wyboru dwie opcje. Dzięki pierwszej możesz nagrywać bezpośrednio do aplikacji Dyktafon. Dzięki drugiej, dźwięk będzie zapisywany bezpośrednio w aplikacji Pliki. Obie opcje nagrywają dźwięk w formacie M4A (dźwięk Apple MPEG-4).

Jeśli wybierzesz opcję pierwszą, skrót przekieruje cię do aplikacji, gdzie natychmiast rozpocznie zapisywanie dźwięku. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przy okazji zapisuje adres miejsca w którym dokonywane jest nagranie oraz umożliwia dostęp do narzędzi do poprawy jakości dźwięku. Dodatkowo nagrywanie jest kontynuowane nawet wtedy, gdy zaczniesz korzystać z innych aplikacji na telefonie iPhone.

Opcja druga powoduje wyświetlenie pełnoekranowego okna nagrywania, które informuje, że iPhone nagrywa. Ta opcja w pewnych warunkach jest lepsza, ponieważ zapewnia łatwiejszy sposób zatrzymania nagrywania, na przykład poprzez ustawienie timera lub dotknięcie dowolnego miejsca na ekranie, i zapisuje przechwycony dźwięk w wybranym folderze w chmurze iCloud, do której jest dostęp z aplikacji Pliki. Na miejsce nagrania możesz także wybrać Dropbox lub inną usługę przechowywania danych.

Skrót dla notatki głosowej

W nowo utworzonym skrócie kliknij Dodaj czynność lub w pasek wyszukiwania na dole wpisz Dyktafon. Z wyników wybierz Nagraj nową notatkę głosową. Teraz przesuń przełącznik przy akcji Pokaż po uruchomieniu w lewo i dotknij przycisku Dalej widocznego w prawym górnym rogu. Na następnym ekranie nadaj skrótowi dowolną nazwę, ale lepiej coś prostego, na przykład Nagraj dźwięk. Kliknij Gotowe w prawym górnym rogu, aby zapisać skrót.

Skrót dla nagrywania do pliku

W nowo utworzonym skrócie w pasek wyszukiwania na dole wpisz nagrywaj i z wyników wybierz Nagraj dźwięk. Następnie kliknij Pokaż więcej w wyświetlonej czynności i skonfiguruj ustawienia, według własnych preferencji. Możesz zmienić dowolną z następujących opcji:

Jakość dźwięku: domyślnie jest ustawiona na standardowa, ale jeśli chcesz uzyskać lepsze nagranie, które zajmuje nieco więcej miejsca, wybierz opcję Bardzo wysoka.

Rozpocznij nagrywanie: Domyślnie jest ustawione na Po stuknięciu, ale ponieważ nam zależy na dyskretnym nagrywaniu, zmień to ustawienie na Natychmiast.

Zakończ nagrywanie: Domyślnie jest ustawione na Pod stuknięciu i jest to idealne opcja, jeśli nie masz pojęcia, jak długo będzie trwała rozmowa, którą chcesz nagrać. Gdy będziesz gotowy, aby zatrzymać nagrywanie, po prostu dotkniesz ekranu. Jeśli wiesz, jak długo chcesz przechwytywać dźwięk, możesz przełączyć opcję na Po okr. czasie a następnie wprowadzić czas trwania w minutach i sekundach.

Teraz w pasku wyszukiwania na dole wpisz zapisz plik. Z wyników wybierz Zapisz plik. Na karcie akcji możesz dostosować następujące opcje:

Usługa: Domyślnie dźwięk będzie nagrywany w iCloud w aplikacji Pliki, ale możesz to zmienić na przykład na Dropbox. Wystarczy, że dotkniesz iCloud i z menu wybierzesz Dropbox.

Pytaj, gdzie zachować: Domyślnie ta opcja jest włączona, ale ponieważ zależy nam na dyskretnym i bezobsługowym nagrywaniu przesuń suwak w lewo, by wyłączyć tę opcję. Pojawi się kolejne pole Ścieżka docelowa.

Ścieżka docelowa: ten parametr jest bardzo istotny. Służy zarówno do wybierania lokalizacji nagrań, jak i ustawiania nazw plików z nagraniami.
Lokalizacja: folder „Skróty” w iCloud jest wybierany automatycznie. Nadal możesz dodać podkatalog do tego folderu, jeśli chcesz, aby Twoje nagrania były przechowywane w dedykowanym podfolderze. Aby to zrobić, wpisz nazwę istniejącego folderu po ukośniku (/). Jeśli nie masz istniejącego folderu, przejdź do aplikacji Pliki i utwórz go najpierw, ponieważ Skróty nie utworzą go za Ciebie. Możesz także wybrać ścieżkę w wielu usługach przechowywania w chmurze Dropbox.
Nazwa pliku: cokolwiek pojawi się po ostatnim ukośniku, będzie nazwą nagrania audio. Więc jeśli masz wpisane „/ Shortcuts / nagranieaudio”, twoje pliki będą nazywane nagranieaudio, nagranieaudio-2, nagranie audio-3 i tak dalej. Możesz jednak pozostawić nazwę pliku pustą, a Pliki domyślnie przyjmą nazwy plików na „Nagranie audio RRRR-MM-DD o GG.MM.SS.m4a”. Może to być łatwiejsze do śledzenia, ponieważ zawiera datę i godzinę.

Zastąp, jeśli plik istnieje: Domyślnie ten przełącznik jest wyłączony, ale jeśli chcesz, aby każde tajne nagranie wymazało ostatnie, możesz je włączyć. Po włączeniu nie będziesz mieć nagranieaudio, nagranieaudio -2, nagranieaudio -3 itp. Dla nazw plików – będziesz mieć tylko Audio. Za każdym razem, gdy nagrywasz, to audio zostanie nadpisane nowym plikiem.

Kiedy skończysz dokonywać wyborów, dotknij przycisk Dalej, nazwij skrót Nagranie do pliku i dotknij OK, aby zapisać skrót.

Dodaj ściemnianie ekranu

Procedura dodawania ściemnienia ekranu jest identyczna dla obu skrótów. Na potrzeby tego wpisu opiszę ją dla skrótu Nagrywanie do pliku

Uruchom aplikację Skróty i przejdź na kartę Moje skróty. Znajdź kafelek ze skrótem Nagranie do pliku i dotknij ikonę wielokropka (•••) aby ponownie otworzyć edytor. Następnie dotknij ikony plusa (+) pod ostatnią czynnością a w pasek wyszukiwania na dole wpisz jasność. Z wyników wybierz Ustaw jasność. Domyślna jasność w wyświetlanej akcji wynosi 50%. Stuknij w to, a następnie użyj suwaka, aby zmniejszyć jasność. Możesz wybrać dowolną jasność, ale 0% to najlepsza opcja, aby nikt nie mógł zobaczyć, co jest na ekranie.

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jest zmiana kolejności działań. Jeśli zostawisz je w tej kolejności, telefon nie ściemni ekranu, dopóki nie zakończy się nagrywanie, co by było bez sensu. Dlatego wciśnij, przytrzymaj i przeciągnij Jasność na pierwsze miejsce kolejki czynności. Na koniec dotknij OK w prawym górnym rogu, aby zapisać zmiany.

Dodaj swoje skrót do funkcji Stuknięcie w tył

Teraz, gdy twój skrót jest gotowy, czas dodać go do Stuknięcie w tył. Procedura dodawania ściemnienia ekranu jest identyczna dla obu skrótów. Na potrzeby tego wpisu opisze ją dla skrótu Nagrywanie do pliku

Aby dodać skrót do opcji Stuknięcie w tył, uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz kolejno Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył. Następnie w zależności od własnych preferencji wybierz Dwukrotne dotknięcie lub Trzykrotne dotknięcie. Następnie przejdź do sekcji Skróty i wybierz Nagranie do pliku i wyjdź z aplikacji Ustawienia.

Uruchom skrót, korzystając z opcji Stuknięcie w tył

Korzystając z funkcji Stuknięcie w tył, możesz teraz uruchamiać skróty, dotykając tylnej części iPhone’a.

Jeśli wybierzesz skrót Notatki głosowe, po przyciemnieniu ekranu zostaniesz przekierowany do aplikacji Dyktafon i aby zakończyć nagrywanie, będziesz musiał dotknąć czerwonego przycisku stop.

Jeśli wybierzesz opcję Pliki, po przyciemnieniu ekranu pojawi się pełnoekranowe okno, w którym możesz dotknąć, aby zakończyć nagrywanie.

Gdzie szukać nagrań

Jeśli korzystałeś ze skrótu Notatka głosowa, otwórz aplikację Dyktafon. Swoje nagranie zobaczysz na początku listy. Możesz dotknąć ikony wielokropka (•••), aby edytować nagranie, skopiować je do schowka, udostępnić, zapisać w Plikach itp.

Jeśli korzystałeś ze skrótu Nagraj do pliku, otwórz aplikację Pliki i przejdź do ścieżki docelowej wybranej podczas tworzenia skrótu. Jeśli zostawiłeś domyślną nazwę swoich nagrań w skrócie, nagranie dźwiękowe będzie miało w tytule datę i godzinę i możesz go dotknąć, aby go odsłuchać. Możesz także użyć przycisku Udostępnij, aby udostępnić go w interencie.

Jak dyskretnie nagrywać rozmowy za pomocą iPhone’a

 

 

3.6/5 - (5 votes)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.