Home Artykuły Automatyzacje w iOS przewodnik dla początkujących
Automatyzacje w iOS przewodnik dla początkujących

Automatyzacje w iOS przewodnik dla początkujących

0

Dzięki wciąż niedocenianym przez wielu użytkowników automatyzacjom twój iPhone jest naprawdę smart. Automatyzacje na iOS, które możesz stworzyć przy pomocy aplikacji Skróty oferują mnóstwo możliwości sterowania iPhonem, aplikacjami, Apple TV i elementami inteligentnego domu. Proste do zrobienia automatyzacje pozwolą zapomnieć ci o wykonywaniu nudnych powtarzalnych czynności i ułatwią życie w wielu aspektach.

Możliwość tworzenia automatyzacji czyni iPhone’y i iPad’y bardziej funkcjonalnymi od sprzętów pracujących pod kontrolą systemu Android. Oczywiście w sklepie Google Play dla urządzeń z Androidem są aplikacje pozwalające automatyzować pewne procesy, jednak aplikacja Skróty dla iOS wygrywa tym, że jest przygotowana przez Apple, a co za tym idzie jest całkowicie bezpieczna. Korzystając z niej nie musimy się obawiać, że ktoś wykradnie nam dane czy po cichu zainstaluje jakiś malware, co jest częstą bolączką użytkowników sprzętów z systemem od Google.

Czym jest aplikacja Skróty na iPhonie

Aplikacja Skróty na iOS umożliwia połączenie wielu działań i wyzwalanie ich jednym dotknięciem. To świetne rozwiązanie, nie tylko jeśli chodzi o uproszczenie zadań wykonywanych ręcznie. Skróty dają dostęp do funkcji zaszytych w systemie iOS, ale niedostępnych z poziomu menu systemu. Przykładem takich funkcji jest na przykład zbiorcza zmiana rozmiarów zdjęć, szerzej opisana tutaj. Ale aplikacja Skróty ma jeszcze jedną funkcjonalność – automatyzacje.

Automatyzacje to skróty uruchamiane automatycznie na podstawie skonfigurowanych wyzwalaczy i kryteriów. Dzięki automatyzacji możesz sterować iPhonem czy iPadem zgodnie z harmonogramem lub w określonych kontekstach.

Czym automatyzacja różni się od skrótów?

Automatyzacje to skróty zaprojektowane do automatycznego uruchamiania zgodnie z harmonogramami, kontekstowymi monitami lub innymi czynnikami. Konfigurując automatyzację, tworzy się łańcuch działań, tak jak w przypadku standardowego skrótu. Główna różnica polega na tym, że wybierzesz również konkretny wyzwalacz, który uruchamia automatyczny skrót. Oznacza to, że możesz tworzyć proste lub złożone łańcuchy działań – w tym te, które zmieniają ustawienia systemu i wchodzą w interakcje z aplikacjami innych firm – wszystko to może być uruchamiane automatycznie w tle. Automatyzacje są dostępne w aplikacji Skróty w systemie iOS 13 i nowszych, ale niektóre wyzwalacze wymagają nowszych wersji systemu iOS.

Jakie typy zdarzeń mogą wyzwalać automatyzację?

Automatyzacje możemy podzielić na dwie grupy. Automatyzacje grupy pierwszej uruchamiają akcje całkowicie w tle. Do drugiej grupy możemy zaliczyć automatyzacje, które wymagają potwierdzenia przez użytkownika przed kontynuowaniem. Taka automatyzacja po uruchomieniu wysyła powiadomienie, które trzeba dotknąć, aby uruchomić automatyzację.

Zdarzenia, które uruchamiają automatyzacje automatycznie:

 • Pora dnia
 • Sen ( okres wyciszenia, pora snu i pobudka)
 • Poziom baterii
 • Podłączenie lub odłącznie ładowarki
 • Alarmy
 • Otwarcie lub zamknięcie wybranej aplikacji
 • NFC
 • Tryb niskiego zużycia energii
 • Tryb nie przeszkadzać
 • Tryb samolotowy
 • Aktywacja CarPlay

Zdarzenia, które do uruchomienia automatyzacji wymagają działania ze strony użytkownika:

 • Przybycie lub opuszczenie jakiejś lokalizacji
 • Otrzymanie wiadomości lub e-mail
 • Wykrycie sieci Wi-Fi
 • Wykrycie urządzenia Bluetooth

Automatyzacja urządzeń HomeKit i Works with Siri

Aplikacja Skróty umożliwia także tworzenie automatyzacji domowych. Należą one do osobnej kategorii automatyzacji, która kontroluje urządzenia HomeKit i używa ich jako wyzwalaczy do sterowania innymi urządzeniami. Można tworzyć automatyzacje osobiste i domowe, aby kontrolować różne elementy i urządzenia inteligentnego domu. Automatyzacje domu mogą sterować urządzeniami HomeKit lub uruchamiać pełne skróty. Te automatyzacje nie wymagają potwierdzenia przez użytkownika

Wyzwalacze automatyki domowej:

 • Przychodzący lub wychodzący ludzie
 • Pory dnia
 • Sterowanie akcesoriami
 • Czujniki (dymu, wilgoci, gazu itp.)

Przykładowe automatyzacje

Poniżej znajdziesz przykłady trzech automatyzacji, które można stworzyć przy pomocy aplikacji Skróty dla iOS.

Automatyzacja osobista aktywująca tryb niskiego zużycia energii

Bardzo podstawowa automatyzacja, która aktywuje tryb niskiego zużycia energii w telefonie iPhone, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej ustalonego poziomu. Na potrzeby przykładu przyjęto 30%, ale użytkownik może ustawić dowolną wartość.

Oto jak to skonfigurować:

Otwórz aplikację Skróty i z dolnego menu wybierz kartę Automatyzacja. Teraz stuknij niebieską ikonę plusa (+)widoczną w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz opcję Utwórz automatyzację osobistą.

Przewiń ekran w dół do wyzwalaczy baterii i dotknij Poziom baterii. Przeciągnij suwak, aby ustawić poziom naładowania baterii, przy którym automatyzacja ma włączyć tryb niskiego zużycia energii – na przykład 30 procent. Następnie wybierz opcję spada poniżej 30%. Stuknij niebieski przycisk Dalej widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Na kolejnej karcie w pasek wyszukiwania widoczny na dole ekranu wpisz „tryb niskiego”.

Z menu wybierz Ustaw tryb niskiego zużycia energii. Na kolejnej karcie przesuń w lewo przełącznik przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. Stuknij opcję Nie pytaj w gdy ukaże się monit w wyskakującym okienku. Stuknij niebieski przycisk OK.

Automatyzacja osobista aktywująca nawigację do miejsca pracy

Nieco bardziej złożona automatyzacja, która aktywuje nawigację do miejsca pracy. Dzięki niej, gdy wyjdziemy z domu o określonym czasie, iPhone automatycznie uruchomi aplikację Mapy i wczyta trasę do pracy.

Oto jak to skonfigurować:

Otwórz aplikację Skróty i z dolnego menu wybierz kartę Automatyzacja. Teraz stuknij niebieską ikonę plusa (+)widoczną w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz opcję Utwórz automatyzację osobistą.

Przewiń ekran w dół do wyzwalaczy lokalizacji i dotknij Opuszczenie. W polu Położenie ustaw swój adres domowy. W polu Zakres czasu ustaw przedział czasowy, w którym wychodzi do pracy. Na potrzeby przykładu przyjęto, że wyjście do pracy następuje między 7:00 a 7:30. Jeśli pozostawisz domyślną opcję Dowolny czas, automatyzacja uruchomi się za każdym razem, gdy wyjdziesz z domu, co byłoby bez sensu. Stuknij niebieski przycisk Dalej widoczny w prawym górnym rogu ekranu.

 

Na kolejnej karcie w pasek wyszukiwania widoczny na dole ekranu wpisz „Mapy”. Z menu Czynności wybierz Trasa: Praca. Na kolejnej karcie przesuń w lewo przełącznik przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. Stuknij niebieski przycisk Dalej widoczny w prawym górnym rogu ekranu, a następnie OK, aby zapisać automatyzację.

Automatyzacja, która włącza oświetlenie o zachodzie słońca

W tym przykładzie utworzymy automatyzację, która włącza oświetlenie w przedpokoju o zachodzie słońca. Oczywiście do tego prócz automatyzacji potrzebne są inteligentne żarówki. Wystarczy prosty budżetowy system, jak choćby ten opisany we wpisie Recenzja inteligentnych żarówek WiZ .

Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

Otwórz aplikację Skróty i z dolnego menu wybierz kartę Automatyzacja. Teraz stuknij niebieską ikonę plusa (+)widoczną w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz opcję Utwórz automatyzację osobistą.

Przewiń ekran w dół do wyzwalaczy czasu i dotknij Pora dni. Na kracie Kiedy Wybierz Zachód słońca. Na kolejnej karcie możesz ustawić bardziej precyzyjnie czas, kiedy zostanie włączone oświetlenie. Stuknij niebieski przycisk OKwidoczny w prawym górnym rogu ekranu.

Na kolejnej karcie w pasek wyszukiwania widoczny na dole ekranu wpisz „Wiz” lub nazwę swoje systemu oświetlenia. Z menu Czynności wybierz Włącz/wyłącz. Na kolejnej karcie wybierz zmienną device(s).

Z listy żarówek wybierz te, które mają zostać włączone o zachodzie słońca. Na kolejnej karcie przesuń w lewo przełącznik przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. Stuknij opcję Nie pytaj w gdy ukaże się monit w wyskakującym okienku. Stuknij niebieski przycisk OK.

Wskazówka: w podobny sposób może wyłączać światła, sterować ich natężeniem oraz kolorem.

Automatyzacje w iOS przewodnik dla początkujących