Recenzja inteligentnych żarówek WiZ

Recenzja inteligentnych żarówek WiZ

Recenzja inteligentnych żarówek WiZ

0

Żyjemy w czasach, w których sterowana smartfonem żarówka zmieniająca kolory nie jest już żadnym cudem techniki. Taką żarówkę można kupić w każdym supermarkecie, nie wydając na nią więcej jak 50 złotych. Niestety tego typu oświetlenie trudno zaliczyć do gadżetów typu smart. Sam fakt, że przy pomocy dedykowanego pilota lub aplikacji możemy żarówkę włączyć i wyłączyć lub zmienić kolor to trochę mało, żeby nazwać urządzenie inteligentnym. Na przeciwległym biegunie mamy drogie żarówki wymagające hubów czy mostków, których cena przeciętnego Kowalskiego przyprawia o zawał. A czy jest coś po środku? Jakieś naprawdę inteligentne rozwiązanie w przystępnej cenie? Tak. Poznajcie WiZ.

WiZ to seria inteligentnych żarówek i akcesoriów w bardzo rozsądnych cenach, które współpracują z najpopularniejszymi asystentami głosowymi oraz aplikacjami do sterowania inteligentnym domem. A wszystko to bez mostków czy hubów. Żarówkami i akcesoriami Wiz steruje się za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. A hub? Jest wirtualny, w chmurze. Dlatego oświetleniem możemy sterować z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Jak się okazuje, wcale nie.

Do żarówek WiZ podchodziłem ze sporą rezerwą. Gdyby nie logo Works with Siri shortcuts, raczej bym się nimi nie zainteresował. No, ale skoro współpracują z Siri… . Z resztą nie tylko z Siri. Oświetleniem WiZ można za pomocą wszystkich liczących się asystentów głosowych oraz aplikacji do sterowania inteligentnym domem renomowanych firm, np. Somfy czy Samsung. A skoro tak to zmienia postać rzeczy. Postanowiłem sprawdzić jak działają żarówki WiZ.

Works with Siri shortcuts a Apple HomeKit

Nim przejdziemy do konkretów na początek małe wyjaśnienie dla osób, które dopiero zamierzają tworzyć swój inteligentny dom. Certyfikat Works with Siri shortcuts to nie to samo co Apple HomeKit. Works with Siri shortcuts oznacza, że urządzeniem można sterować przy użyciu Siri oraz aplikacji Skróty. Jednak nie znaczy to, że produkt można zintegrować z Apple HomeKit. Tak więc żarówkami WiZ można sterować przy pomocy Siri oraz automatyzacji osobistych, ale nie można ich dodać do aplikacji Home, ani sterować nimi przy pomocy automatyzacji dla domu. Dodawanie żarówek do domowej sieci, zmiana parametrów itp. odbywa się wyłącznie przy pomocy aplikacji WiZ Connected. Żarówki WiZ nie są kompatybilne z żarówkami innych producentów zgodnych z HomeKit.

Moja konfiguracja żarówek WiZ

W chwili pisania recenzji mój zestaw składa się z:

 • 1 żarówka GU10 warm white 2700K 345 lm
 • 2 żarówki GU10 warm white to daylight 2700K – 6500K 345 lm
 • 1 żarówka E14 warm white to daylight 2700K – 6500K 470 lm
 • 2 żarówki E14  16 milionów kolorów + warm white to daylight 2200K – 6500K 470 lm
 • 1 żarówka E27 warm white 2700K 806 lm
 • 1 żarówka E27  16 milionów kolorów + warm white to daylight 2200K – 6500K 806 lm

Żarówki zostały zainstalowane w trzech pomieszczeniach: pokój dzienny pełniący jednocześnie funkcję biura, korytarz i kuchnia. Taka konfiguracja pozwoliła na stworzenie kilku scen, harmonogramów oraz rutyn, które całkiem nieźle pozwoliły sprawdzić możliwości tego zestawu.

Co testowałem

Testowałem funkcjonalności, których używamy na co dzień. Prędkość, z jaką inteligentne światła włączają się i wyłączają oraz zmieniają kolor, sterując nimi z domu oraz zdalnie. Oceniałem również prostotę konfiguracji i skuteczność harmonogramów, tworzenie scen i reguł inteligentnego domu. Korzystałem także z lokalizacji, zachodu / wschodu słońca i innych zmiennych do automatycznego włączania i wyłączania światła. Testowałem także współpracę żarówek z Alexą i Siri, oraz aplikacjami IFTTT i Enki.

Jak żarówki Wiz działają w praktyce, czyli tworzymy nasz wirtualny dom

Aplikacja WiZ Connected

Na początek trzeba zainstalować aplikację. Użytkownicy iPhone’ów i iPad’ów, pobierają bezpłatną aplikację Wiz Connected z AppStore. Użytkownicy telefonów z Androidem, instalują bezpłatną aplikację WiZ Connected z Google Play. Przy pierwszym uruchomieniu należy utworzyć konto użytkownika. Zajmuje to chwilę, a posiadacze iUrządzeń mogą skorzystać z opcji Sign in with Apple. Po założeniu konta, należy utworzyć dom. Aplikacja pozwala obsługiwać kilka domów, więc bez problemu można dodać na przykład mieszkanie w mieście, biuro i domek na działce i wszystkie lokalizacje obsługiwać przy pomocy jednego konta, w jednej aplikacji. Następnie w wirtualnym domu trzeba utworzyć poszczególne pomieszczenia, w których chcemy zainstalować żarówki.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to starannie wykonana aplikacja w całości dostępna w języku polskim. Jakość tłumaczenia jest bardzo dobra, co wcale nie jest taką oczywistością patrząc na aplikacje innych producentów. Wzorowe są czytelność i ergonomia. Obsługa aplikacji jest intuicyjna. Ikonek symbolizujących pomieszczenia czy punkty świetlne jest dużo i są czytelne. Dzięki temu łatwo zaprojektować swój wirtualny dom.

Parowanie żarówek WiZ z telefonem komórkowym

Parowanie żarówek jest bardzo proste. Wkręcam żarówki, włączamy prąd i uruchamiamy w aplikacji funkcję wyszukiwania żarówek. W aplikacji przechodzimy do wybranego pomieszczenia, dotykamy znaku plusa i czekamy aż telefon wyszuka żarówki znajdujące się w danym pomieszczeniu. Podczas dodawania pierwszej żarówki aplikacja zapyta o sieć Wi-Fi i hasło. Mnie dodanie 8 żarówek zajęło jakieś 10 minut. Od tego momentu można zapomnieć o ściennych włącznikach światła.
Przy okazji można nadać żarówce nazwę, ustawić jej domyślne działanie, zachowanie po przerwie w dostawie prądu oraz w przypadku konieczności obsługi przyciskiem ściennym. Bo jeśli nie mamy pod ręką smartfona to możemy skorzystać z funkcji WiZclick. Jeśli przy pomocy włącznika ściennego wyłączymy i włączymy żarówkę raz to uruchomi się ona pierwszym ulubionym trybie. Jeśli dwa razy, w drugim ulubionym trybie. Ulubione tryby trzeba oczywiście najpierw ustawić w aplikacji. Jeśli podczas parowania żarówek pominiemy konfigurację ulubionych trybów to żarówka włączy się w trybie, który był używany jako ostatni.

Sterowanie oświetleniem

Aplikacja WiZ Connected jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Za jej pomocą można sterować pojedynczymi żarówkami, lub wszystkimi znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Jasność żarówek kontroluje się za pomocą suwaka. Podobnie z temperaturą barwową, jeśli żarówka obsługuje taką funkcję. Do tego dochodzą trzy przyciski szybkiego dostępu: do włączania / wyłączania świateł oraz włączania trybu lampki nocnej. Ponadto jednym kliknięciem można ustawić:

 • 4 rodzaje światła białego, do tego barwy własne
 • 7 scen kolorowych zwykłych, do tego kolory własne
 • 18 scen kolorowych dynamicznych
 • 2 sceny specjalne pobudka/przed snem
 • 2 sceny okolicznościowe: sylwester i halloween

Szczególnie ciekawe są sceny dynamiczne, bo za pomocą kilku kolorowych żarówek tworzone są bardzo miłe dla oka efekty świetlne widoczne w całym pomieszczeniu. Sceny dynamicznej można użyć także dla jednej żarówki, jednak wtedy robi się nieco mniej dynamiczna i efektowna. Jeśli komuś mało, może tworzyć własne sceny, łącząc sceny predefiniowane z własnymi kolorami, nasyceniem, barwą i przejściami. Wszystko zapisywane jest w chmurze, na koncie użytkownika i dostępne, dla wszystkich użytkowników danego domu.

Ponad 30 gotowych schematów kolorystycznych do wyboru. Dodatkowo możliwość tworzenia własnych kolorów, które można zapisywać. W zasadzie jedyne czego brakuje to możliwość wpisania koloru rgb czy pantone.

Sterowanie żarówkami działa płynnie i zazwyczaj bez opóźnień. Przy bardziej skomplikowanych scenach czasami zdarzały się 2-3 sekundowe opóźnienia na przykład przy zmianie trybu pracy danej żarówki. Ponieważ żarówkami WiZ steruje się przy pomocy Wi-Fi nie ma problemu z połączniem nawet w dużych domach. W przeciwieństwie do sterowania żarówkami w technologii bluetooth, gdzie odległość użytkownika od żarówki nie może przekroczyć 9 – 11 metrów.

Automatyzacja żarówek WiZ

Na temat tego, co i jak można zrobić z żarówkami WiZ można spokojnie napisać książkę. Dlatego tu skupię się tylko na najważniejszych funkcjach.

Rytmy

Funkcja Rytmy pozwala dostosować pracę oświetlenia do trybu życia użytkownika i pory dnia. W ciągu doby można zaplanować maksymalnie 5 zdarzeń, które zmienią sposób oświetlenia pomieszczenia: np. pobudka, oświetlenie przed południem, oświetlenie po południu, oświetlenie wieczorne i przed snem. Zdarzeniem może być zmiana barwy oświetlenia, wybór jednej z gotowych lub własnych scen, włącznie/wyłącznie/zmiana natężenia jednego lub wielu świateł. Jeśli ktoś prowadzi w miarę regularny tryb życia, może zapomnieć o dotykaniu włącznika świateł. Jednak drobne regulacje trzeba będzie przeprowadzić wraz ze zmieniającymi się porami roku, a co za tym idzie zmianą długości dnia i nocy.

Harmonogramy

Trochę prostsza wersja rytmów. Można ustawić konkretne wydarzenie np. od poniedziałku do piątku o godzinie 7 rano włącz światło w kuchni, i wyłącz je o 9 rano. Oprócz włączani/wyłączania świateł można ustawić zmianę trybu czy sceny. Można też ustawić tryb wakacyjny, który będzie symulował obecność domowników w domu.

Sceny, rytmy i harmonogramy to funkcje, które żarówki WiZ czynią inteligentnymi. Choć w pierwszej chwili mnogość funkcji i możliwości może przytłaczać to po paru minutach zabawy aplikacją wszystko staje się jasne. Funkcje opisany są w przystępny sposób, więc nawet osoba, która z takimi produktami nie miała wcześniej styczności bez trudu stworzy scenę czy rytm.

Sterowanie przy pomocy asystentów głosowych

Powiedzmy, że opisane powyżej funkcje są ciekawe, ale w dobie inteligentnych domów budzą niedosyt. Ale spokojnie. To jeszcze nie koniec. Żarówki WiZ współpracują z Alexą, Siri i Google Assistant. Sceny można wywoływać aplikacją Skróty lub za pomocą Siri. Umiejętne połącznie Siri Shrotcuts i automatyzacji osobistych stwarza wiele możliwości konfiguracyjnych. W dodatku można tym wszystkim sterować głosowo. Dzięki Alexie od Amazon można robić jeszcze fajniejsze rzeczy, bo Alexa jest sporo mądrzejsza od Siri. Sorry Apple.

Sterowanie aplikacjami innych firm

Żarówkami WiZ można sterować także przy pomocy aplikacji firm trzecich. Między innymi są to Somfy, Samsung SmartThings, Enki Leroy Merlin. Jeśli ktoś lubi bawić się w programowanie, może skorzystać ze świetnej aplikacji IFTTT, oferującej gotowe aplety do sterowania żarówkami oraz możliwość tworzenia własnych apletów.

WiZ współpracują z asystentami głosowymi oraz aplikacjami do zarządzania inteligentnym domem. Scenami można zarządzać przy pomocy Siri, Alexa pozwala na bardziej szczegółowe zmiany parametrów żarówek, a IFTTT udostępnia zbiór dość ciekawych apletów z automatyzacjami.

Przeczytaj też: Żarówki WiZ w praktyce – przykłady konfiguracji i automatyzacji

Dodatkowe możliwości aplikacji WiZ Connected

Obsługa wielu użytkowników

Urzekła mnie prostota z jaką do systemu dodaje się nowych użytkowników. Wszystko jedno, czy ktoś ma iPhone’a czy jakiś telefon z Androidem. Wystarczy, że pobierze aplikację i wpisze wygenerowany przez głównego użytkownika kod. I to wszystko. Goście mogą kontrolować oświetlenie, wyłącznie wtedy, gdy są zalogowani w domowej sieci Wi-Fi. Nie mogą zmieniać żadnych ustawień a także sprawdzać zużycia energii. Uprawnienia do sterowania oświetleniem mogą dostać na stałe lub tylko na jakiś czas.

Monitorowanie poboru energii

Aplikacja WiZ Connected pozwala na podgląd zużycia energii w czasie rzeczywistym. Z podziałem na poszczególne pomieszczenia i żarówki. Dane prezentowane są na czytelnych wykresach w trybach godzinowym, dobowym i tygodniowym oraz z podsumowaniem z ostatniego miesiąca.

Aplikacja WiZ connected pozwala w czasie rzeczywistym kontrolować zużycie energii przez żarówki. Na wykresach widoczne jest zużycie dla całego domu, poszczególnych pomieszczeń oraz konkretnych urządzeń. Rejestrowany jest także ogólny czas pracy żarówek.

Słabe strony żarówek WiZ

Mimo niewątpliwych zalet, żarówki WiZ mają kilka braków. Na szczęście mało irytujących, ale i tak wypada o nich wspomnieć. Sporadycznie występowały opóźnienia w reagowaniu żarówek na zmianę tematu. Występowało to wyłącznie w przypadku tematów dynamicznych. Jedna lub dwie żarówki reagowały natychmiast, trzecia z kilkusekundowym opóźnieniem. Sporadycznie występował też problem z jasnością. W momencie wywołania w aplikacji danego pomieszczenia jedna z żarówek na moment się rozjaśniała i natychmiast wracała do poprzednich ustawień. Jednak warto zauważyć, że raz ustawione światła nigdy nie sprawiały problemów, nie gubiły ustawień itp. Z moich obserwacji te niewielkie problemy dotyczyły wyłącznie żarówek kolorowych, więc myślę, że jest to jakiś problem z oprogramowaniem żarówki. Jak wyglądają aktualizacje jeszcze nie wiem, bo póki co zbyt krótko je użytkuję.

Kolejna rzecz, która daje się zauważyć to momentami mało precyzyjny wybór kolorów. Podczas przesuwania palcem po palecie zdarzają się momenty, że żarówka przeskakuje na mocniejszy lub słabszy odcień, niż wynikałoby to z palety. Na przykład z jasnej żółci robi się ciemna z pominięciem dwóch czy trzech odcieni. Ponieważ błędy występują sporadycznie i losowo jeśli chodzi o barwy, może to wynikać z chwilowego opóźnienia w transmisji danych. I to tyle, jeśli chodzi o problemy w użytkowaniu.

Czego zabrakło

Mnie brakowało pewnej elastyczności w sterowaniu żarówkami. Można sterować albo całym pomieszczeniem, albo jedną żarówką. Niestety nie można sterować wybraną grupą żarówek w pomieszczeniu. Przeszkadza to w przypadku lamp z kilkoma żarówkami typu żyrandole itp. No ale jest to kwestia niewielkich zmian w aplikacji i może kiedyś producent wpadnie na pomysł, by dodać funkcję tworzenia grup lamp w pomieszczeniu. Póki co, ten brak można obejść tworząc scenę (np. białe światła zgaszone, kolorowe zapalone).

W kwestiach automatyzacji trochę szkoda, że do Siri można dodawać wyłącznie sceny. Fajnie, gdyby można było dodawać także rytmy.

Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, to zdecydowanie to szkoda, że w linii produktowej nie ma żarówek WiZ to E14 w kształcie kuli. Żarówki typu nie zawsze się sprawdzają, zwłaszcza w typowych lampkach do czytania.

Podsumowanie i ocena końcowa

Żarówki WiZ świetnie nadają się do rozpoczęcia budowy inteligentnego domu, bez większego zaangażowania finansowego. Obecnie trudno znaleźć lepszy i równie funkcjonalny system inteligentnych żarówek, który kosztowałby równie mało, co WiZ. To także idealne rozwiązanie dla osób, które nie mieszkają na swoim i nie mogą ingerować w instalację elektryczną i inne elementy wynajmowanego lokum.

 

Ogromną zaletą WiZ jest dwusystemowość. Użytkownik nie jest przywiązany do Apple, iPhone’a i systemu iOS. Dzięki temu żarówki WiZ sprawdzą się także w biurze, sklepie i każdym innym miejscu z wieloma użytkownikami telefonów od różnych producentów.

Wisienką na torcie aplikacja WiZ Connected. Bardzo intuicyjna i bardzo w stylu Apple, dzięki której konfiguracja i korzystanie z żarówek jest bajecznie proste.

Owszem, system WiZ nie jest pozbawiony pewnych niedociągnięć, ale te są tak mało istotne, że nie irytują. Z całą odpowiedzialnością mogę zarekomendować żarówki WiZ osobom, które chcą mieć w domu inteligentne oświetlenie w przystępnej cenie.

Recenzja inteligentnych żarówek WiZ

 

 

Zalety Wady

Zalety

 • przystępna cena
 • dopracowana aplikacja
 • łatwość obsługi
 • nie wymagają huba
 • duże możliwości
 • współpraca z IOS i Android

Wady

 • brak wsparcia Apple HomeKit
Oceny
 • cena
 • wykonanie
 • fukcjonalność

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *