Testujemy Fibaro: Recenzja P2P IP Camera – kamery IP WiFi z obsługą z pozycji smartfona i możliwością integracji z Fibaro
Testujemy Fibaro: Recenzja P2P IP Camera – kamery IP WiFi z obsługą z pozycji smartfona i możliwością integracji z Fibaro

Testujemy Fibaro: Recenzja P2P IP Camera – kamery IP WiFi z obsługą z pozycji smartfona i możliwością integracji z Fibaro

0

Podgląd z kamer wideo wcale nie musi być drogim gadżetem instalowanym przez wyspecjalizowaną firmę. Wystarczy zakup prostych kamerek IP i smartfon z iOS lub Androidem, byś mógł na bieżąco kontrolować wszystko to, co dzieje się w domu z dowolnego miejsca na świecie, a duża uniwersalność tego urządzenia z powodzeniem pozwoli Ci je wykorzystać z zaawansowanych systemach domowej automatyki, jak Fibaro, Peraverde czy HomiQ.

 9c6f0d0776a31c6a7568a5531d6d8786

Dzisiaj wszędzie ktoś nas podgląda. W Internecie, na ulicy w tramwaju, w pracy a ostatnio nawet na drodze, gdyż sporą popularnością cieszą się samochodowe rekordery. O ile do pewnego czasu nagrywanie naszej obecność budziło wśród wielu osób kontrowersje, o tyle dzisiaj skala zjawiska spowodowała, że powszechnie nagrywanie i kontrolowanie wszystkiego, i wszędzie, już nie budzi większego oburzenia. Nie ma się w sumie czemu dziwić. Dowód w postaci nagrania wideo często pozwalał udowodnić naszą niewinność podczas drogowej kolizji czy złapać złodzieja. Monitoring na stałe wpisał się w krajobraz naszej codzienności do tego stopnia, że co raz chętniej w system monitoringu wyposażamy nasze domy. Rozmieszczamy kamery na klatkach schodowych, przed bramą, w okolicach podjazdu czy ogrodu, – ot tak na wszelki wypadek. Niestety profesjonalny system monitoringu z montażem, to nie lada wydatek, na który nie każdy może, a czasem nie każdy chce sobie pozwolić. Można jednak zrobić to sporo taniej i samodzielnie.

 

Kamerki IP do samodzielnego montażu

W sieci można kupić kamerkę WiFi IP marki P2P Services. Kamerka nowa kosztuje w okolicach 170 złotych. Jak na urządzenie wyposażone w port ethernetowy, wbudowane WiFi, silnik umożliwiający sterowanie w czterech kierunkach, widzenie w nocy i obsługę z aplikacji mobilnej, to przyznacie, że nie wiele.

20131230093157_46083

Kamera do pracy wymaga podłączenia do sieci lokalnej. Można podłączyć ją przewodem ethernetowym, co gwarantuje dużo stabilniejszą pracę lub jeżeli nie mamy takiej możliwości, może komunikować się z routerem bezprzewodowo. Do jej obsługi służy aplikacja dołączona do zestawu na kompakcie oraz program dostępny w Apple?owskim AppStore oraz w Google Play. W obu dostępna jest bezpłatnie. Program nazywa się P2PIPCam. Jest w języku angielskim, ale jego obsługa jest tak prosta, że nawet gdyby był po chińsku to i tak każdy dałby sobie radę z jego obsługa.

 

Po podłączeniu i skonfigurowaniu kamery na komputerze, wystarczy uruchomić aplikację i wykonać za jej pomocą zdjęcie przyklejonego kodu QR na każdej kamerce. Dzięki temu nie musimy już nic konfigurować na telefonie. Wszystkie potrzebne informacje do komunikacji z kamerą za pomocą telefonu zostaną wprowadzone automatycznie. Wystarczy tylko wpisać prawidłowy login i hasło wcześniej zdefiniowany w aplikacji na komputerze. Po chwili pojawia się obraz.

 

Bardzo duże możliwości kamery i programu

W programie mamy możliwość jednoczesnej obsługi do czterech takich kamer z możliwością powiększenia każdego z nich do rozmiarów ekranu telefonu czy tabletu. Rozdzielczość nie powala. Jest to standardowe VGA pozwalające zapisać wideo z prędkością do 30 klatek na sekundę. Do podglądu spokojnie jednak wystarczy.

zdjęcie 2

Dzięki wbudowanym diodom podczerwieni LED, możliwa jest praca również w nocy przy całkowitym zaciemnieniu. Przy takich warunkach oświetleniowych, kamera pozwala widzieć obiekt oddalony nawet o 15-20 metrów. Wbudowane silniki za pomocą przycisków na ekranie umożliwiają sterowanie kamerą. Możemy poruszać kamerą w kierunkach prawo/lewo i góra/dół. Żeby było jeszcze ciekawej, urządzenie posiada wbudowany głośnik i mikrofon. Bez większego problemu możemy usłyszeć o czym rozmawiają monitorowane osoby, a nawet coś do nich powiedzieć.

 

Dziecinnie łatwa w obsłudze

Największa zaletą kamery od P2P Services jest dziecinnie prosta obsługa. Nie musimy znać żadnych adresów IP, nawet gdy logujemy się przez Internet z zewnętrz. Program do podglądu jest intuicyjny.

zdjęcie 5

Pozwala nagrywać wideo, wykonywać zrzuty ekranu itd. Kamera może nas też alarmować gdy wykryje ruch wysyłają wiadomość mailową. Ogólnie jej funkcjonalność i możliwości jak kwotę, za którą można ją kupić jest niezwykle wysoka.

 

Możliwość integracji z innymi systemami

Dzięki temu, że jest to kamera IP z dostępnymi ścieżkami do obsługi przez zewnętrzne systemy do przechwytywania obrazu, z powodzeniem możemy ją wykorzystać do nagrywania sekwencji wideo na przykład przez nasz system NAS. Posiadam Synology DS412+, w którym bezpłatnie mogę nagrywać wideo z jednej kamery.

Zrzut ekranu 2014-04-07 o 21.27.05

( Dla większej ilości konieczne jest wykupienie dodatkowych licencji). Dzięki temu, gdy kamera wykryje ruch, może przesyłać obraz do Synology i go nagrywać do późniejszego odtworzenia.

 

Kamerka w automatyce Fibaro

Dzięki wspomnianym dostępnym ścieżką do obsługi, bez większego problemu udało mi się zintegrować kamerę z systemem automatyki budynkowej Fibaro. Integracja jest dziecinnie prosta i co ciekawe, wszystkie ustawienia dla tego urządzenia są już dostępne w panelu administracyjnym Fibaro. Wystarczy wybrać model kamery, by automatycznie wpisane zostały wszystkie ścieżki, a obraz z kamery i jej obsługa, były dostępne z pozycji aplikacji Fibaro na moim iPhonie i iPadzie.

Zrzut ekranu 2014-04-07 o 20.53.44

W programie Fibaro również możemy sterować ruchem kamery góra/dół i lewo prawo. Jedyny problem jaki zauważyłem, to konieczność wyłączenia funkcji STOP po każdym ruchu. Kiedy była uruchomiona, próba ruszenia silnikiem kamery powodowało przesunięcie jej o minimetry, gdyż system automatycznie wysyłał komendę STOP.

 

Natomiast wyłączenie tej funkcji powoduje, że póki ręcznie nie wciśniemy stop, to kamera będzie się obracała we wskazaną stronę do oporu. Biorą jednak pod uwagę wspomniane możliwości i cenę samej kamery, jest to do przeżycia.

 

Podsumowując o Fibaro P2P IP Camera

Jeżeli szkoda nam pieniędzy na profesjonalny system monitoringu w domu, nasze potrzeby są raczej niewygórowane, możemy z powodzeniem zastąpić go takimi amatorskimi urządzeniami, które funkcjonalnością nie odstają od tych profesjonalnych. Oczywiście produkt firmy P2P Services nie jest urządzeniem topowym, oferującym obraz w wysokiej rozdzielczości, jednak w  monitoringu nie o to chodzi. Ważne aby kamera spełniła swoją rolę, – nagrała to, co pozwoli udowodnić naszą rację. Funkcjonalność kamery, jej duże możliwości integracji z innymi systemami czy to monitoringu, bezpieczeństwa czy automatyki, a także w zasadzie bardzo niska cena, nie pozwala mi o tym produkcie napisać nic złego.

 

Zalety:

 • –       Banalnie prosta instalacja i intuicyjna obsługa
 • –       Łatwa w konfiguracji
 • –       Brak konieczności posiadania wiedzy, by móc korzystać z kamer lokalnie i zdalnie
 • –       Możliwość nagrywania wideo z dźwiękiem, a także przesyłania dźwięku przez wbudowany głośnik i mikrofon
 • –       Widzi w nocy
 • –       Darmowe aplikacje do obsługi na smartfony
 • –       Współpracuje z większością systemów monitoringu, bezpieczeństwa i automatyki
 • –       Możliwe sterowanie w dwóch płaszczyznach
 • –       Łączność ethernetowa i WiFi
 • –       Niska cena

 

Wady: 

 • –       Rozdzielczość obrazu tylko VGA

 

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *