Recenzja Fitbit Flex – opaska monitorującą aktywność fizyczną
Recenzja Fitbit Flex – opaska monitorującą aktywność fizyczną

Recenzja Fitbit Flex – opaska monitorującą aktywność fizyczną

2

Od pewnego czasu modne staje się monitorowanie naszej codziennej aktywności fizycznej. Różne firmy prześcigają się w oferowaniu naręcznych lub chowanych w kieszeni, bucie czy staniku urządzeń, które są w stanie mniej lub bardziej dokładnie monitorować to ile kroków robimy każdego dnia, jak śpimy, jak długo jesteśmy aktywni czy jakie odległości pokonujemy. Fitbit Flex to opaska naręczna, dzięki której możesz sprawdzić to i o wiele, wiele więcej.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 6

Ostatnio recenzowałem wagę łazienkową firmy Fitbit, – model Aria. Przy okazji tego testu wspominałem o monitorze aktywności fizycznej tej samej firmy, który również od pewnego czasu noszę na ręce. Waga w połączeniu z opaską pozwala na zobrazowanie naszego codziennego ruchu w o wiele szerszym ujęciu.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 13

Możemy nie tylko kontrolować to jak masa naszego ciała się zmienia, ale również sprawdzić dlaczego pomimo ruchu nie chudniemy (za mało kroków, za krótki dystans, za mało aktywnego wysiłku). Dzięki Flex do chmury Fitbit trafiają także takie informacje jak długość i jakość naszego snu czy konkretne czasy, pozwalające określić kiedy najbardziej jesteśmy aktywni oraz kiedy spalamy najwięcej kalorii.

Zrzut ekranu 2014-04-06 o 16.59.10

Jako, że obecnie bardzo modne jest bieganie, taki monitor wydaje się być ciekawym gadżetem, który pozwoli zwizualizować nasze efekty pracy nad sobą.

 

Bransoletka na rękę

W zestawie znajdziemy dwie gumowe bransoletki. Jedna w rozmiarze małym, idealnie pasującym do smukłej kobiecej lub dziecięcej ręki. Druga przystosowana do nawet największej męskiej ręki. Prócz nich znajdziemy również moduł podłączeniowy USB, dzięki któremu możemy transferować zebrane przez Flex?a dane off-line do programu na komputerze oraz ładować wbudowany w jego wnętrze maleńki akumulator. W schludnie przygotowanym opakowaniu nie zabrakło samego urządzenia Fitbit, – niewielkiej plastikowej pastylki z czterema złączami stykowymi i diodami LED.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 8

Pierwszym krokiem po rozpakowaniu jest naładowanie baterii. Podłączamy pastylkę do modułu i komputera lub ładowarki naszego iPhone’a. Ładowanie trwa krótko, – mniej niż godzinę. Po naładowaniu wszystkie 4 diody LED powoli pulsują. Gdy urządzenie jest gotowe do pracy, wystarczy wsunąć je do bransoletki przez otwór od dołu.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 1

Mając założone konto na Fitbit.com, wystarczy że uruchomimy aplikację na smartfonie i skorzystamy z kreatora dodawania sprzętu. Kilka odpowiedzi na pytania kreatora i stuknięć w urządzenie wystarczy by w chwilę zaczęło monitorować nasze codzienne życie.

 

Ustawienia

Zanim jednak zaczniemy informować Fitbit o tym ile się ruszamy każdego dnia, warto wprowadzić kilka pierwszych ustawień. Tak naprawdę najważniejszy jest Wrist, dzięki któremu zdefiniujemy, na której ręce nosimy bransoletkę.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 10

Ma to kluczowe znacznie, gdyż noszenie jej na ręce z ustawieniami dla ręki niedominującej sprawi, że czujników będzie mocno przekłamywał naszą aktywność.

 

Aplikacja

Krokomierz pozwala analizować jak dużo chodzimy każdego dnia. Kiedy zacząłem używać bransoletki naprawdę się przeraziłem, że bywają dni w których robię mniej niż 4 tysiące kroków.

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 14

Czasem jest to nawet poniżej 3 tysięcy! Niestety siedzący tryb pracy sprawia, że moja aktywność fizyczna mocno kuleje..

zdjęcie 4

Drastycznie niska ilość kroków sprawiła, ze wróciłem do klubu fitness i zaprzyjaźniłem się z bieżnią. Całe szczęście pogoda zaczyna być ładniejsza, więc będzie można zamienić bieżnię na spacery na otwartym powietrzu.

zdjęcie 1

Dzięki systemowi statystyk możemy dokładnie zobaczyć na wykresach naszą aktywność ruchową z ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku.

zdjęcie 5

Podobnie jest z pokonywanym dystansem.

zdjęcie 1[1]

Aplikacja zbiera również informacje o wzmożonej aktywności fizycznej. Tego parametru nie lubię najbardziej, gdyż chociażby w dzisiejszy niedzielny dzień, mimo że jestem po spacerze i kilku załatwionych sprawach, miałem zaledwie 11 minut aktywności?

zdjęcie 2[1]

Program Fitbit pozwala wyświetlić również informacje o spalonych kaloriach.

zdjęcie 3[1]

Dzięki temu, że posiadam również wspomnianą wagę Fitbit Aria, w programie wyświetlają się moje wyniki w utracie wagi. Jeżeli nie posiadamy wagi Fitbit, możemy sprawdzać naszą wagę na dowolnym urządzeniu, a wyniki wpisywać ręcznie w programie.

zdjęcie 1[2]

Funkcje dodatkowe

Bardzo ciekawą funkcją jest monitor jakości snu. Wystarczy przed zaśnięciem w aplikacji wybrać opcję, że idziemy spać, lub postukać w samą bransoletkę, by ta zaczęła monitorować czy wstajemy w nocy, czy się wiercimy. O których godzinach ma to miejsce, jak często i jaką częstotliwością w poszczególnych okresach. To możemy być bardzo ważna wiedza, szczególnie gdy nie jesteśmy świadomi fatalnością naszego snu i ciągłe poszukujemy odpowiedzi dlaczego ciągle jesteśmy zmęczeni.

zdjęcie 2[2]

Kolejną funkcją jest licznik ?pochłoniętych? kalorii. W nim możemy wprowadzać zjedzone potrawy. Dzięki bogatej bazie w wyszukiwarce, wpisywanie zjedzonego jedzenia jest bardzo proste i nie zniechęca do korzystania z tej funkcji. Nie trzeba też ręcznie liczyć i sprawdzać kalorii wszystkiego co wsadzamy do ust. Dzięki zbieraniu tych informacji będziemy mogli określić jak dużo kalorii zjadamy każdego dnia, a dzięki innym informacją z Fitbit będziemy mogli to porównać z kaloriami, które spalamy każdego dnia. To pozwoli obliczyć co i ile czego powinniśmy ograniczyć by zacząć chudnąć. Do tego służy kolejna funkcja.

zdjęcie 4[2]

Następną jest monitor wypitej wody. Woda odgrywa ogromne znaczenie w naszym życiu, dlatego możemy rejestrować każdy mililitr wypitej wody, by mieć pewność, że wypijamy jej odpowiednio dużo.

zdjęcie 3

Kontrolowanie tego co i ile jemy i pijemy oraz stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem w chmurze Fitbit pozwala żyć zdrowo i świetnie się czuć każdego dnia. Gumowa bransoletka oraz zamknięta fasolka Fitbit umożliwia działanie nawet podczas kąpieli czy pływania. Wbudowany akumulator pozwala na pracę do 7 dni na jednym pełnym ładowaniu.

 

Bezgłośny budzik

Dodatkową funkcją bransoletki jest cichy budzik. Wystarczy nastawić w programie godziny alarmów, by bransoletka o ustalonej godzinie nas obudziła lub poinformowała, że musimy na przykład zjeść czy zażyć tabletkę. Alarmowanie odbywa się tu za sprawą wbudowanej wibracji. Kiedy alarm się uruchamia, całą bransoletka nam wibruje. Dzięki temu możemy się obudzić i przy okazji nie budzić nikogo dookoła. Świetna sprawa!

Fitbit Flex w AppleMobile.pl 9

Fitbit Flex to doskonałe narzędzie motywujące, które dodatkowo potrafi komunikować się w tak zwanym socialu. Możemy dodać do naszych przyjaciół Fitbit, znajomych z Facebooka, porównywać wyniki itd. Urządzenie jest niewielkie, nie przeszkadza w codziennym życiu, a przy tym potrafi dać niezłego kopa, by w końcu podnieść cztery litery z kanapy i trochę się poruszać. Jedną wadą tego urządzenia jest rozpoznawanie jedynie spacerowania/biegania. Wszelkie wskazania podczas pływania (z opaską można się kąpać i pływać!), jazdy na rowerze itd. będą błędne. Niestety wynika to trochę z ograniczeń technologicznych. Ja uważam monitor aktywności Fitbit Flex za bardzo praktyczne i fajne rozwiązanie, a dodatkowo dzięki funkcji budzika, w końcu nie wstając do pracy nie słyszę pisków budzika.

kup ten produkt

 

Zalety:

  • –       Doskonały motywator aktywności fizycznej
  • –       Przyjazne i intuicyjne wizualizowanie wyników i efektów
  • –       Wbudowany cichy budzik
  • –       Współpraca z innymi urządzeniami Fitbit
  • –       Praktyczny monitor snu.
  • –       Wbudowany akumulator, którego nie trzeba wymieniać.
  • –       Wodoszczelny

 

Wady:

  • –       Brak wyświetlacza, na którym widzielibyśmy bieżące postępy
  • –       Potrafi monitorować tylko spacerowanie i bieganie

Recenzja Fitbit Flex – opaska monitorującą aktywność fizyczną

 

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(2)

  1. Witam, chciałbym zapytać, czy fitbit flex <a href="tutaj jest tym samym modelem, który opisujecie w artykule? Widzę, że różnią się one między sobą, a przed zakupem wolałbym się upewnić, że będzie posiadał on wszystkie opisywane w artykule funkcjonalności. W takiej cenie nie warto brać ostatecznie „kota w worku”…

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *