Home Artykuły Żarówki WiZ w praktyce – przykłady konfiguracji i automatyzacji
Żarówki WiZ w praktyce – przykłady konfiguracji i automatyzacji

Żarówki WiZ w praktyce – przykłady konfiguracji i automatyzacji

0

WiZ to seria inteligentnych żarówek, gniazdek i czujników, dzięki którym może stworzyć inteligentny dom. A wszystko to bez konieczności zakupu kosztownego huba. Żarówkami i akcesoriami Wiz steruje się za pośrednictwem iPhone’a, iPad’a lub dowolnego smartfona z systemem Android. Recenzja żarówek WiZ dostępna jest tutaj. A w tym wpisie chciałbym zaprezentować jak system WiZ działa w praktyce, na konkretnych przykładach.

Mój system inteligentnego oświetlenia wciąż jest w fazie beta, cały czas testuję różne rozwiązania i zastanawiam się nad dodatkowymi akcesoriami. Póki co do sterowania używam kombinacji różnych aplikacji: WiZ connected, Apple Skróty, IFTTT oraz asystentek głosowych Alexa i Siri. Wszystko to, by sprawdzić, które rozwiązanie jest najbardziej wygodne i czym ma sens kupowanie inteligentnych żarówek, które nie są zgodne z Apple HomeKit.

Ważne: Poniższe przykłady automatyzacji proszę traktować jako… przykłady właśnie i źródło inspiracji, a nie konkretne instrukcje.

WiZ connected, Siri i Skróty

Jak wspominałem w recenzji, żarówki WiZ nie są zgodne z Apple HomeKit, co wcale nie znaczy, że nie można ich obsługiwać głosowo przy pomocy iUrządzeń. Najważniejsze, że żarówki WiZ współpracują ze skrótami Siri (Works with Siri shortcuts). To otwiera nam drogę do tworzenia różnych automatyzacji i przy odrobinie kreatywności możemy zbudować bardzo funkcjonalny system inteligentnego oświetlenia.

Przykład pierwszy – scena wywoływana poleceniem Siri

Scena to nic innego jak zapisane ustawienie żarówek znajdujących się w danym pomieszczeniu. Dzięki scenom nie trzeba za każdym razem kombinować z ustawianiem lamp tak, aby świeciły stosownie do pory dnia, czy sytuacji. Dzięki scenom można przełączyć oświetlenie na przykład z trybu dziennego w wieczorny przy pomocy jednego przycisku lub komendy głosowej.

Krok 1 – tworzymy scenę

Na początek w wybranym pomieszczeniu ustawiamy światła za pomocą aplikacji WiZ Connected. Na kracie Dom wybieramy pomieszczenie, następnie wybieramy lampy, ustawiamy kolory i jasność. Następnie przechodzimy na kartę Sceny, by dodać scenę. Wybieramy pomieszczenie, aplikacja wyświetli aktualny układ świateł i pozostaje jedynie dotknąć przycisku Stwórz tę scenę. Scena zostaje zapisana w aplikacji WiZ Connected.

Krok 2 – dodajemy scenę do Siri

Teraz pora dodać scenę do Siri. Na samym dole okienka ze sceną znajduje się przycisk Dodaj do… . Dotykamy go, i w oknie dialogowym Siri wpisujemy polecenie dla Siri, które będzie wywoływać tę scenę. Ponieważ Siri nie rozumie po polsku, polecenie wpisujemy po angielsku lub w innym obsługiwanym przez Siri języku. Może to być dowolna zbitka słów. Ważne, żebyś ją łatwo zapamiętali. Na potrzeby poradnika wybrałem frazę „ligths office day”. Na koniec dotykamy przycisku Dodaj do Siri. Od tego momentu wystarczy wydać komendę Hey Siri, lighst office day, a Siri włączy naszą scenę. Alternatywnie możemy uruchomić scenę w aplikacji Skróty.

Ważne: Siri niestety nie obsługuje języka polskiego, więc jeśli myślisz o obsłudze systemu głosem, trzeba pozostać przy anglojęzycznych nazwach żarówek, scen i skrótów. Trochę szkoda, po aplikacja WiZ Connected została bardzo starannie spolszczona i taka językowa niekonsekwencja trochę boli.

Krok 3 – tworzymy automatyzację

Teraz możemy iść o krok dalej i stworzyć automatyzację, która będzie automatycznie włączała naszą scenę każdego dnia o godzinie 9 rano. W tym celu w aplikacji Skróty wybieramy opcję Utwórz automatyzację osobistą. Jako wyzwalacz automatyzacji wybieramy Pora dnia. Na karcie kiedy wybieramy Pora dnia i wpisujemy godzinę 9:00. Na karcie Czynności wybieramy Skróty – Uruchom skrót – Lights office day. Na karcie Nowa automatyzacja przesuwamy w lewo przełącznik przy opcji Pytaj przed uruchomieniem i zapisujemy automatyzację. Od teraz każdego dnia o 9:00 zostanie włączona nasza scena.

Podobne automatyzacje mogą także wyłączać światła o wybranej godzinie; włączać je, gdy przychodzimy do domu lub zapada zmrok i tym podobne. Do uruchamiania scen można korzystać z całego katalogu wyzwalaczy dostępnych w aplikacji Skróty.

Przykład 2 – obsługa świateł i sprzętu

iPhone w parze z żarówkami WiZ powala na przygotowanie jeszcze ciekawszych rozwiązań. Co powiesz, na automatyzację, która przygotuje pokój do wieczornego seansu filmowego? Ja taką automatyzację nazwałem roboczo HBO. Po wydaniu komendy „Hey Siri, HBO” światła w pokoju przygasają, telewizor się włącza, a na Apple TV uruchamia się aplikacja HBO.

Krok 1 – tworzymy scenę i dodajemy ją do Siri

Według instrukcji z pierwszego przykładu tworzymy scenę w aplikacji WiZ Connected a następnie dodajemy ją do Sir pod nazwą TV HBO

Krok 2 – tworzymy skrót

W aplikacji Skróty wybieramy opcję Utwórz skrót. Na karcie Nowy skrót dotykamy opcji Dodaj czynność. Wybieramy kolejno Aplikacje > Apple TV Remote > Obudź Apple TV. Następnie dotykamy znaku + i wybieramy Aplikacje > Skróty > Uruchom skrót > TV HBO. Ponownie dotykamy znaku + i wybieramy Aplikacje > Apple TV Remote > Otwórz Aplikację na Apple TV. W polu Apple TV remote klikamy w TV i z list wybieramy HBO GO. W polu nazwa skrótu wpisujemy HBO i dotykamy OK. Od teraz, za każdym razem gdy powiemy „Hey Siri, HBO” Siri włączy aplikację HBO Go na Apple TV i dostosuje oświetlenie.

Oczywiście podobną automatyzację można stworzyć dla dowolnej aplikacji zainstalowanej na Apple TV lub smart TV, zamiast filmu włączyć muzykę itp.

Aplikacja IFTTT

Aplikacja IFTTT służy do automatyzacji często wykonywanych zadań. Podobnie jak Skróty od Apple pozwala na tworzenie automatyzacji. W przeciwieństwie do Skrótów Apple, w bibliotece IFTTT jest dostępnych wiele gotowych apletów do obsługi różnych urządzeń i aplikacji, a sama aplikacja dostępna jest na różne platformy. W bibliotece aplikacji IFTTT znajduje się kilkadziesiąt apletów do obsługi żarówek WiZ. Oczywiście można też utworzyć własne aplety.

Przykład pierwszy – włącz moją ulubioną scenę, gdy przyjdę do domu

Aplet włącz moją ulubioną scenę, gdy przyjdę do domu (turn on mu favorite scene when I get home) jest jednym z pierwszych, których zacząłem używać. Działa w oparciu o lokalizację GPS i włącza światło w korytarzu, gdy wracam do domu.

Na ekranie powitalnym Explore i wpisujemy WiZ. Przechodzimy do list apletów i wybieramy Turn on mu favorite scene when I get home. Następnie wciskamy Connect i konfigurujemy aplet. W polu Choose the area wpisujemy nasz adres. W polu Which scene wybieramy z rozwijanej listy scenę, którą aplet ma uruchomić, gdy pojawimy się w wybranej lokalizacji. Następnie wybieramy Save i gotowe. Od teraz, gdy pojawimy się w domu (promień 100 m) włączy się wybrana scena.

Przykład drugi – zmień kolor światła na turkusowy, gdy zrobi się zimno

Bardzo przydatna rzecz, gdy mamy przed domem schody. Wtedy możemy ustawić światło w przedpokoju tak, aby ostrzegało przed możliwym oblodzeniem. Aplet działa w oparciu o lokalną prognozę pogody. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest fakt, że nie musimy kupować termometru, który współpracuje z inteligentnym domem. Minusem, że temperatura w serwisie pogodowym może różnić się od rzeczywistej o kilka stopni i warto wprowadzić taką tolerancję konfigurując aplet.

Na ekranie powitalnym Explore i wpisujemy WiZ. Przechodzimy do list apletów i wybieramy Change the lihgt to turquoise it it gets too cold.  Następnie wciskamy Connect i konfigurujemy aplet. W polu Choose the area wpisujemy nasz adres. W polu Temperature wpisujemy przy jakiej temperaturze światło ma zmienić  kolor na turkusowy. Następnie wybieramy żarówkę oraz jasność. Od teraz, gdy temperatur spadnie poniżej ustawionej wybrane światło zmieni kolor.

Alexa

Zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu, żarówki WiZ współpracują z asystentem głosowym firmy Amazon, Alexą. Przy pomocy Alexy można w pełni sterować oświetleniem. Włączać i wyłączać żarówki oraz sceny, przyciemniać pojedyncze punkty świetlna lub wszystkie lampy w pomieszczeniu, zmieniać kolor i barwę światła. Pod tym względem Alexa jest znacznie bardziej funkcjonalna niż Siri. Co ważne, aby korzystać z Alexy nie potrzebujemy inteligentnego głośnika. Wystarczy darmowa aplikacja dostępna w App Store – Amazon Alexa, pobrana na iPhone’a. Niestety domyślnym asystentem głosowym na iPhonie jest, i pewnie jeszcze długo będzie Siri. Szkoda, bo Siri w porównaniu z Alexą jest niestety głupia. Marzy mi się taka obsługa Alexy, jak Spotify w CarPlay. Jednak póki co, trzeba zadowolić się półśrodkami. Trzeba ręcznie uruchomić aplikację Alexa i podać komendę, albo użyć fortelu w postaci podwójnego polecenia. Na przykład „Hey Siri, open Alexa. Alexa, dim kitchen light to 50%”. Drugi sposób ma tę wadę, że wymaga najpierw odblokowania telefonu.

Przewagą Alexy na Siri przy obsłudze żarówek WiZ jest fakt, że nie trzeba najpierw tworzyć skrótów. Alexa wykonuje polecenia i jest na tyle inteligentna, że składnia i dobór słów nie ma dużego znaczenia. Na przykład jednakowo wykona komendy „brighten the kitchen lights by 20%” i „set the kitchen ligths to 20%”.

Przykładowe komendy głosowe Alexa dla WiZ

  • Turn on all the lights.
  • Turn off all the lights.
  • Dim the lights in the hallway.
  • Sleep my lights
  • Wake my lights
  • Turn on all the lights.
  • Dim the lights in the hallway.
  • Brighten the kitchen lights by 20%.
  • Make my living room brighter.
  • Turn off my desk lamp.

Ważne: Alex nie obsługuje języka polskiego, więc i w tym przypadku, trzeba pozostać przy anglojęzycznych nazwach żarówek, scen i skrótów.

W moim wirtualnym domu Alexa odpowiedzialna jest za wszystkie powtarzalne czynności, takie jak włączanie wybranych świateł o zachodzie słońca, regulację ich jasności oraz wyłączenie świateł po moim wyjściu z domu, jeśli przez przypadek któraś z lamp nie została przeze mnie zgaszona.

Przykład 1 – włączenie lampy nad kuchennym stołem o zachodzie słońca

Uruchamiamy aplikację Amazon Alexa i przechodzimy do karty More. Z menu wybieramy Routines. Uruchamiamy kreatora rutyn i wybieramy Schedule. Następnie ustawiamy czas o której światło ma się zapalić oraz wybieramy albo konkretną żarówką albo całe pomieszczenie. Opcjonalnie możemy też ustawić parametry świecenia: jasność i kolor światła.

Przykład 2 – wyłącznie świateł po wyjściu z domu

Uruchamiamy aplikację Amazon Alexa i przechodzimy do karty More. Z menu wybieramy Routines. Uruchamiamy kreatora rutyn i wybieramy Location z opcją when leaves. Następnie wybieramy światła, które mają zostać zgaszone, gdy opuścimy wybraną lokalizację. Alexa może zgasić wszystkie światła lub tylko część.

Podsumowanie

Jeśli komuś zależy na systemie bezobsługowym, który będzie włączał i wyłączał oświetlenie to spokojnie może postawić na Siri, skróty i automatyzację. Zbudowanie całkowicie automatycznego systemu nie zajmie więcej jak kilkadziesiąt minut, z czego najdłużej będzie trwało zastanawianie się jak korzystamy z domowego oświetlenia. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, bo zazwyczaj nie myślimy w kategoriach „jest 18, włączam światło w korytarzu” tylko bezrefleksyjnie włączamy je, gdy jest ciemno. Kolejną trudnością jest oduczenie się wyłączania świateł przełącznikami w ścianie.

Do pełnej i wygodnej obsługi głosowej trzeba sięgnąć po Alexę, która sprawuje się zadziwiająco dobrze. Alexa wybacza błędy językowe, rozpoznaje różne akcenty i co najważniejsze, można do niej mówić w naturalny sposób, a nie wyuczonymi formułkami.

Żarówki WiZ w praktyce – przykłady konfiguracji i automatyzacji

tags: