Home Artykuły Jak przeglądać metadane EXIF zdjęć na iPhonie
Jak przeglądać metadane EXIF zdjęć na iPhonie

Jak przeglądać metadane EXIF zdjęć na iPhonie

0

Większość cyfrowych zdjęć, prócz obrazu, który widać posiada także dołączone dodatkowe informacje zapisane w formacie EXIF. Niestety domyślna aplikacja iOS do obsługi zdjęć nie wyświetla tych danych. By je podejrzeć trzeba na iPhonie zainstalować specjalną aplikację lub skrót.

Metadane EXIF dostarczają wielu ciekawych informacji. Prócz geolokalizacji wykonania zdjęcia w EXIF można odczytać między innymi: model urządzenia, ogniskową i czas naświetlania, typ obiektywu, wymiary zdjęcia i wiele innych. Informacje te pomagają twojemu iPhone’owi i innym urządzeniom porządkować zdjęcia według kategorii i znajdować wyniki na podstawie wyszukiwań. Są również przydatne podczas obróbki zdjęć, ponieważ programy graficzne mogą precyzyjnie dokonać korekty zdjęcia na podstawie typu aparatu i obiektywu. W EXIF mogą się także znajdować słowa kluczowe, dzięki którym łatwiej wyszukiwać i katalogować zdjęcia. W systemie iOS 14 wprowadzono możliwość dodawania podpisów do zdjęć, które także przechowywane są w EXIF.

Natywna aplikacja do obsługi zdjęć w iOS, Zdjęcia prezentuje dane EXIF w bardzo ograniczonym zakresie. Posiadacze iPhone’ów ze starszymi systemami mogą odczytać informację na temat miejsca, gdy wykonano zdjęcie. Osoby używając iPhone’ów z systemem iOS 14 lub nowszym mogą dodatkowo dodać lub odczytać podpis do zdjęcia. W AppStore dostępnych jest wiele aplikacji umożliwiających odczyn EXIF. Między innymi Koredoko, Exif Viewer i ViewExif. Jednak warto sięgnąć po prostsze rozwiązane w postaci skrótu.

Skrót Exif Photo Details do odczytu metadanych EXIF

Jeśli nie chcemy instalować na naszym i tak przeładowanym aplikacjami iPhonie  kolejnej aplikacji to warto zainstalować skrót Exif Photo Details dostępny za darmo w RoutineHub. Skrót Exif Photo Details łatwo i szybko wyświetlić metadane, takie jak jak ogniskowa, czułość ISO, czas otwarcia migawki, przysłona, rozmiar pliku, typ pliku, rozdzielczość i inne, a miejsce zrobienia zdjęcia prezentuje na mapie. Wszystko to z poziomu arkusza udostępniania w aplikacji Zdjęcia.

Co musisz wiedzieć przed zainstalowaniem skrótu Exif Photo Details

Wymagania systemowe do instalacji skrótu

  • iOS 13 lub nowszy – Skrót został utworzony dla systemu iOS 13, ale działa doskonale na iOS 14 i nowszych.
  • zainstalowana aplikacja Skróty – jest preinstalowana w systemie iOS 13 lub nowszym, ale jeśli z jakiegoś powodu ją odinstalowałeś, możesz ponownie pobrać aplikację Skróty z AppStore
  • włączona opcja Zezwalaj na niezaufane skróty – aby sprawdzić czy możesz instalować niezaufane skróty, uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Skróty, i sprawdź czy przełącznik przy opcji Zezwalaj na niezaufane skróty przesunięty jest w prawo

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu i zainstalujesz skrót, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Wszystko na temat instalacji i uruchamiania niezaufanych skrótów znajdziesz we wpisie Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów

Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a używając niezaufanych skrótów. Użytkownik instaluje i uruchamia niezaufany skrót wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Jak zainstalować skrót Exif Photo Details na iPhonie

  1. Aby pobrać skrót Photo Details zeskanuj iPhonem poniższy kod.

  1. Gdy aplikacja Aparat rozpozna kod, u góry ekranu wyświetli się baner z powiadomieniem. Przesuń po powiadomieniu palcem w dół. W oknie Kod QR witryny kliknij w przycisk Pobierz skrót. Wyświetli się karta Dodaj skrót. Przewiń ją do samego dołu i kliknij przycisk Dodaj niezaufany skrót.
  2. Przejdź na kartę i sprawdź, czy skrót pojawił się na liście Wszystkie skróty.

Jak używać skrótu Exif Photo Details na iPhonie

Użyj arkusza udostępniania w aplikacji Zdjęcia

Najwygodniejszym sposobem na użycie skrótu Exif Photo Details jest uruchomienie go z poziomu arkusza udostępnij bezpośrednio z aplikacji Zdjęcia. W ten sposób nie trzeba nawet opuszczać aplikacji Zdjęcia, aby odczytać metadane z EXIF.

Uruchom aplikację Zdjęcia i zaznacz zdjęcie, którego metadane EXIF chcesz zobaczyć. Następnie dotknij ikony udostępnienia, widocznej z lewym dolnym rogu ekranu. Teraz z menu wybierz EXIF Photo Details. W nowym oknie wyświetlą się metadane dołączone do zdjęcia, które wybrałeś. Możesz je zapisać do pliku html, dotykając ikony udostępniania widocznej w prawym górnym rogu ekranu.

Uruchom skrót Exif Photo Details w aplikacji Skróty

Innym sposobem podejrzenia danych EXIF jest uruchomienie skrótu z aplikacji Skróty.

Uruchom aplikację Skróty, następnie przejedź na kartę Moje skróty. Odszukaj kafelek z nazwą Exif Photo details i dotknij go. Z kontekstowego menu wybierz Select photos. W oknie wyboru zaznacz zdjęcie lub grupę zdjęć, których metadane chcesz zobaczyć, następnie dotknij przycisku Dodaj widocznego w prawym górnym rogu ekranu. W nowym oknie wyświetlą się metadane dołączone do zdjęcia, które wybrałeś. Możesz je zapisać do pliku html, dotykając ikony udostępniania widocznej w prawym górnym rogu ekranu.

Jak przeglądać metadanych EXIF zdjęć na iPhonie