Home Artykuły Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów
Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów

Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów

0

Aplikacja Skróty, która po raz pierwszy pojawiała się w systemie iOS 13 to doskonałe narzędzie pozwalające na automatyzację wielu zadań. Dzięki niej można tworzyć zestawy poleceń, które mogą znacznie uprościć sposób korzystania z iPhone’a.

Skróty to nic innego jak znane od lat z komputerów osobistych makra. Są sekwencją poleceń, dzięki którym można zautomatyzować i przyspieszyć pewne czynności takie jak włącznie pewnych funkcji telefonu w określonych lokalizacjach, czy uruchamianie określonych aplikacji po wystąpieniu wcześniej ustalonych zdarzeń. Apple stworzyło galerię skrótów, dostępną przez aplikację Skróty. Jednak użytkownik może tworzyć własne skróty lub pobierać gotowe wprost z internetu.

Trzeba pamiętać, że skróty niosą też pewne niebezpieczeństwo. Dość łatwo jest napisać skrót, który mocno namiesza w telefonie. Na przykład pozmienia ustawiania czy wykasuje dane. Trzeba o tym pamiętać jak niebezpieczne może być uruchamianie przypadkowych skrótów pobranych z internetu. Dlatego Apple zdecydowało się na domyślne blokowanie pobierania niezaufanych skrótów z internetu. Jednak zaawansowany użytkownik może tą blokadę wyłączyć.

Jak ograniczyć niebezpieczeństwo nadużycia używając skrótów na iOS:

  • nigdy nie pobieraj i nie uruchamiaj skrótu, którego działanie nie jest ci znane. Jeśli nie jesteś pewny, do czego służy dany skrót nigdy go nie uruchamiaj. Nigdy nie działaj na zasadzie „uruchomię i zobaczę co się stanie”.
  • nim uruchomisz skrót, przejrzyj sekwencję poleceń, która się w nim znajduje. Jeśli coś budzi twoje wątpliwości (na przykład skrót ma włączyć tryb cichy, a w jego kodzie znajduje się polecenie łączące z określoną stroną w internecie), nie uruchamiaj tego skrótu.

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a po włączeniu opcji pobierania niezaufanych skrótów. Użytkownik robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Wskazówka: Jeśli nigdy wcześniej na swoim iPhonie nie uruchamiałeś skrótów, opcja Pozwól na niezaufane skróty nie będzie aktywna. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, chroniące użytkowników mniej biegłych technicznie przed nadużyciami.

Jak włączyć pobieranie niezaufanych skrótów z dowolnego źródła

Krok 1

Jeśli uruchamiałeś już skróty na swoim iPhonie, możesz przejść bezpośrednio do punktu numer 2. Jeśli nie, uruchom aplikację Skróty, pobierz z Galerii dowolny skrót i go uruchom.

Aby pobrać skrót z Galerii:

W aplikacji Skróty przejdź na kartę Galeria. Następnie wybierz jeden ze skrótów (na potrzeby tego tekstu wybrałem Minutnik prania, ty możesz wybrać inny) i tapnij w niego. Na karcie skrótu wciśnij przycisk Dodaj skrót.

Aby uruchomić skrót:

W aplikacji Skróty przejdź na kartę Moje skróty. Kliknij w skrót, który chcesz uruchomić i dalej postępuj według wskazówek wyświetlonych na ekranie. Po uruchomieniu skrótu możesz przejść do dalszej części instrukcji, by włączyć pobieranie niezaufanych skrótów.

Krok 2

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Skróty. W sekcji Ochrona udostępniania znajdziesz opcję Pozwalaj na niezaufane skróty. Przesuń przełącznik w prawo. Następnie kliknij Pozwól w oknie Pozwalać na niezaufane skróty. Na koniec zatwierdź swój wybór podając kod zabezpieczający telefon. Od tej pory możesz pobierać i uruchamiać skróty pochodzące z dowolnego źródła.

Pamiętaj: w każdej chwili możesz zablokować możliwość pobrania niezaufanych skrótów, wystarczy, że przesuniesz w lewo przełącznik przy opcji Pozwalaj na niezaufane skróty.

Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *