Home Artykuły Najprostszy sposób na zmianę rozmiaru zdjęć na iPhonie
Najprostszy sposób na zmianę rozmiaru zdjęć na iPhonie

Najprostszy sposób na zmianę rozmiaru zdjęć na iPhonie

0

Co prawda od kilku lat główny aparat iPhone’a ma matrycę 12 MPix, jednak z generacji na generację tego smartfona, choćby za sprawą kilku obiektywów zbieranych jest coraz więcej danych, więc i rozmiar plików jest coraz większy. Z drugiej strony, zdjęcia coraz częściej oglądamy tylko na relatywnie małych ekranach smartfonów lub udostępniamy je wyłącznie w mediach społecznościowych, a to nie wymaga materiałów wysokiej rozdzielczości. Warto zatem pozmniejszać zdjęcia, by zaoszczędzić miejsce w pamięci iPhone’a oraz zmniejszyć zużycie danych. Na szczęście można to zrobić łatwo i szybko, używając odpowiedniego skrótu.

Mimo wielu różnych bardzo użytecznych funkcji iOS nie doczekał się jeszcze rozsądnego narzędzia do skalowania zdjęć. Natywna aplikacja Zdjęcia pozwala jedynie kadrować zdjęcia, a to zdecydowanie co innego niż skalowanie. Niektóre aplikacje mają zaszyte funkcje zmniejszania zdjęć. Na przykład można zmienić rozmiar zdjęcia dodając je do wiadomości w aplikacji Mail, a w aplikacji Wiadomości można włączyć przesyłanie obrazów niskiej jakości, co może pomóc ograniczyć zużycie danych.

Na szczęście zdjęcia można skalować aplikacjami firm trzecich, których jest w App Store spory wybór, niestety zazwyczaj są płatne i dodatkowo zajmują pamięć. Dlatego warto użyć Skrótu, czyli natywnej funkcjonalności systemu iOS. Dzięki odpowiedniemu skrótowi np. Bulk Resize można w prosty sposób przeskalować jedno lub wiele zdjęć.

Co trzeba wiedzieć na początek

Upewnij się, że korzystasz z systemu iOS 14 lub nowszego. Musisz mieć także włączoną możliwość dodawania niezaufanych skrótów do aplikacji Skróty.

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Wszystko na temat niezaufanych skrótów znajdziesz we wpisie Jak włączyć pobieranie skrótów z dowolnego źródła Jak włączyć pobieranie skrótów z dowolnego źródła.


Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a używając niezaufanych skrótów. Użytkownik robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Krok pierwszy – dodaj skrót do aplikacji skróty

Skrót do zmiany wielkości zdjęć Bulk Resize znajdziesz w repozytorium RoutineHub. Aby go pobrać na telefon zeskanuj iPhonem poniższy kod.

Gdy aplikacja Aparat rozpozna kod, u góry ekranu wyświetli się baner z powiadomieniem. Przesuń po powiadomieniu palcem w dół. W oknie Kod QR witryny kliknij w przycisk Pobierz skrót. Wyświetli się karta Dodaj skrót. Przewiń ją do samego dołu i kliknij przycisk Dodaj niezaufany skrót.

Dodany skrót będzie widoczny na karcie Moje skróty aplikacji Skróty.

Krok drugi – korzystanie ze skrótu

Otwórz aplikację Zdjęcia i zaznacz zdjęcia, które chcesz przeskalować. Mogą to być zwykłe zdjęcia, Live Photos, portrety, panoramy czy animowane gify. Pamiętaj, że przy pomocy tego skrótu nie można zmieniać rozdzielczości plików wideo. Następnie kliknij na ikonkę udostępniania i na karcie udostępniania wybierz Bulk Resize. W oknie dialogowym wpisz rozmiar do jakiego mają być przeskalowanie zdjęcia i kliknij OK. Wartość, którą trzeba wprowadzić w oknie dialogowym odnosi się do najdłuższego boku obrazu i wyrażona jest w pikselach. Krótszy bok zostanie proporcjonalnie  dostosowany do dłuższego boku. Domyślnie ustawione jest 1024 ale możesz wpisać dowolną wartość. Za pomocą tego skrótu można zmniejszać lub powiększać zdjęcia. Jednak pamiętaj, że zawsze będzie się to wiązało ze startą jakości. Im bardziej powiększysz zdjęcie, tym bardziej będą widoczne piksele.

Proces skalowania zdjęć może trwać od kilku sekund do kilku minut, w zależności od tego ile zdjęć zostało wybranych do przeskalowania. Nowe zdjęcia zostaną zapisane w folderze Ostatnie aplikacji Zdjęcia. Pamiętaj, że oryginalne zdjęcia zostaną pozostawione bez zmian.

Uwaga: przy pierwszym użyciu skrót Bulk Resize poprosi o dostęp do zdjęć zapisanych w pamięci iPhone’a oraz o dostęp do innych skrótów.

Metoda alternatywna

Otwórz aplikację Skróty, następnie przejdź na kartę Moje skróty i kliknij Bulk Resize. Teraz wybierz zdjęcia, których rozmiar chcesz zmienić. W oknie dialogowym wpisz preferowany rozmiar zdjęć. Po wybraniu rozmiaru wciśnij Gotowe, aby rozpocząć proces skalowania zdjęć.

Najprostszy sposób na zmianę rozmiaru zdjęć na iPhonie

2/5 - (5 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *