Home Artykuły iOS 14: Jak działa tryb niskiego zużycia energii w iPhonie?
iOS 14: Jak działa tryb niskiego zużycia energii w iPhonie?

iOS 14: Jak działa tryb niskiego zużycia energii w iPhonie?

0

Jeśli używasz iPhone’a to prawdopodobnie wiele razy widziałeś monit z propozycją włączenia trybu niskiego zużycia. Dzieje się tak zawsze, kiedy poziom naładowania baterii w twoim iPhonie spada do 20 procent. To tylko chwyt reklamowy, czy faktycznie po włączeniu trybu oszczędzania energii iPhone działa dłużej? Czy tryb niskiego zużycia nie szkodzi żywotności baterii? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania. A jako bonus, dwie automatyzacje które pozwolą Ci automatycznie sterować trybem NZE.

Co tak naprawdę dzieje się z iPhonem po włączeniu trybu Niskiego Zużycia Energii

Tryb niskiego zużycia energii zmniejsza jasność i efekty wizualne

Powszechnie wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na szybkie rozładowanie baterii, jest używanie telefonu z wyświetlaczem ustawionym na pełną jasność. Co prawda iOS ma funkcję dostosowującą jasność wyświetlacza do warunków oświetleniowych, jednak nie wszyscy z niej korzystają. Na szczęście tryb niskiego zużycia energii rozwiązuje ten problem. Po włączeniu trybu NZE twój iPhone domyślnie ustawi ekran niższą jasność. Dodatkowo wyświetlacz zostanie również automatycznie wygaszony przy najszybszym ustawieniu, 30 sekund. Te z pozoru mało znaczące zmiany to ogromna pomoc w oszczędzaniu energii. Zwłaszcza jeśli czas automatycznego blokowania jest zwykle ustawiony na wyższym kilkuminutowym ustawieniu.

Po włączeniu trybu NZE możesz zauważyć, że niektóre efekty wizualne aplikacji np. zbędne animacje itp. są wyłączone. A w wyniku ograniczania mocy obliczeniowej przydzielonej aplikacji przez tryb niskiego zużycia energii, gdy mogą działać wolniej niż zwykle. Tapety z efektem paralaksy przełączane są na statyczne obrazy, jak również wyłączne są niektóre animacje samego systemu iOS.

Tryb niskiego zużycia energii wyłącza odświeżanie aplikacji w tle

Niektóre aplikacje, zwłaszcza takie jak media społecznościowe, komunikatory, klienci poczty e-mail itp. regularnie aktualizują zawartość, aby wyświetlać aktualne dane, nawet jeśli nie korzystasz z nich aktywnie w danym momencie. Dzieje się tak za pomocą odświeżania aplikacji w tle. Podstawowe dane aplikacji są pobierane w tle, aby skrócić czas potrzebny na otwarcie aplikacji i wyświetlenie jej zawartości. Dzięki temu użytkownik po włączeniu aplikacji nie musi czekać na pobranie nowych wiadomości, czy odświeżenie informacji. Ponieważ odświeżanie aplikacji w tle pochłania sporo energii, tryb niskiego zużycia energii całkowicie wyłącza odświeżanie aplikacji w tle. Oznacza to, że podczas otwierania aplikacji może wystąpić pewne opóźnienie, ponieważ musi ona pobrać najnowsze dostępne dane.

Tryb niskiego zużycia energii wstrzymuje wiele aktywności sieciowych

Tryb niskiego zużycia energii wstrzymuje wiele aktywności sieciowych. Możesz to zaobserwować choćby na przykładzie aplikacji mail, która przestaje działać w trybie push. Oznacza to, że nowe wiadomości nie są pobierane automatycznie. Zostają także wyłączone usługi iCloud. Zdjęcia, książki, muzyka czy inne dane nie będą synchronizowane z chmurą, do momentu wyłączeniu trybu oszczędzania energii.

Tryb niskiego zużycia energii wyłącza 5G, ponieważ ten standard transmisji jest bardzo energochłonny. Jedynym wyjątkiem są usługi strumieniowego przesyłania wideo, które będą dostępne po 5G nawet w przypadku włączenia niskiego zużycia baterii.

Automatyzacje sterujące trybem niskiego zużycia energii

Jak włączyć automatycznie tryb niskiego zużycia energii

Jeśli chcesz, możesz ustawić tak ustawić iPhone’a, aby tryb niskiego zużycia energii włączał się automatycznie, gdy bateria rozładuje się do poziomu, który sam określisz. Zrobisz to wykorzystując aplikację Skróty, która jest preinstalowana w systemie iOS.

Otwórz aplikację Skróty i przejdź na kartę Automatyzacja. Jeśli to twoja pierwsza automatyzacja, dotknij niebieskiego prostokąta Utwórz automatyzację osobistą. Jeśli wcześniej tworzyłeś już jakąś automatyzację, dotknij niebieskiego plusa w prawym górnym rogu, aby wyświetlić przycisk Utwórz automatyzację osobistą. Dotknij go, a wyświetli się lista akcji. Przewiń ekran w dół i wybierz Poziom baterii. Na kolejnym ekranie, przy pomocy suwaka wybierz procentowy poziom energii, przy który ma się włączać tryb niskiego zużycia baterii. Następnie wybierz opcję Bateria poniżej widoczną pod suwakiem. Dotknij Dalej, by przejść do kolejnego etapu. Na ekranie Czynności dotknij przycisk Dodaj czynność.

Z listy czynności wybierz Ustaw tryb niskiego zużycia energii, następnie dotknij Dalej. Na kolejnym ekranie przesuń w prawo przełącznik widoczny przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. W oknie wyskakującym dotknij przycisk Nie pytaj. Następnie dotknij OK, by zapisać automatyzację. Automatyzacja pojawia się na liście automatyzacji. Teraz, gdy w twoim iPhone bateria rozładują się do określonego przez ciebie poziomu, automatycznie aktywuje się tryb niskiego zużycia energii.

Jak włączyć automatycznie tryb niskiego zużycia energii o określonej porze

Jeśli chcesz, możesz ustawić tak ustawić iPhone’a, aby tryb niskiego zużycia energii włączał się i włączał automatycznie, o określonej porze. Dzięki takiej automatyzacji, twój iPhone może oszczędzać energię w czasie, gdy go nie używasz, na przykład w nocy.

Na początek trzeba stworzyć automatyzację, która włączy tryb niskiego zużycia baterii. Otwórz aplikację Skróty i przejdź na kartę Automatyzacja. Jeśli to twoja pierwsza automatyzacja, dotknij niebieskiego prostokąta Utwórz automatyzację osobistą. Jeśli wcześniej tworzyłeś już jakąś automatyzację, dotknij niebieskiego plusa w prawym górnym rogu, aby wyświetlić przycisk Utwórz automatyzację osobistą. Dotknij go, a wyświetli się lista akcji. Z listy wybierz Pora dnia. Na kolejnym ekranie dotknij opcji Pora dnia, i z klawiatury wpisz godzinę, o której ma się włączać tryb NZE. Dotknij Dalej, by przejść do kolejnego etapu. Na ekranie Czynności dotknij przycisk Dodaj czynność.

Z listy czynności wybierz Ustaw tryb niskiego zużycia energii, następnie dotknij Dalej. Na kolejnym ekranie przesuń w prawo przełącznik widoczny przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. W oknie wyskakującym dotknij przycisk Nie pytaj. Następnie dotknij OK, by zapisać automatyzację.

Teraz przyszła kolej na automatyzację, która wyłączy tryb niskiego zużycia baterii. Otwórz aplikację Skróty dotknij niebieskiego plusa w prawym górnym rogu, aby wyświetlić przycisk Utwórz automatyzację osobistą. Dotknij go, a wyświetli się lista akcji. Z listy wybierz Pora dnia. Na kolejnym ekranie dotknij opcji Pora dnia, i z klawiatury wpisz godzinę, o której ma się wyłączać tryb NZE. Dotknij Dalej, by przejść do kolejnego etapu. Na ekranie Czynności dotknij przycisk Dodaj czynność.

Z listy czynności wybierz Ustaw tryb niskiego zużycia energii. Przy czynności Ustaw tryb niskiego zużycia energii kliknij na napis Wł. widoczny w nawiasie. Napis powinien zmienić się na Wył., teraz dotknij Dalej. Na kolejnym ekranie przesuń w prawo przełącznik widoczny przy opcji Pytaj przed uruchomieniem. W oknie wyskakującym dotknij przycisk Nie pytaj. Następnie dotknij OK, by zapisać automatyzację. Teraz, w określonych przez ciebie godzinach automatycznie aktywuje się tryb niskiego zużycia energii.

Na koniec odpowiedzi na dwa często zadawane pytania o tryb niskiego zużycia energii

Czy iPhone ładuje się szybciej w trybie niskiego zużycia energii?

Tak. Twój iPhone faktycznie ładuje się szybciej w trybie niskiego zużycia energii. Dzieje się tak, ponieważ, telefon zużywa znacznie mniej energii na niektóre procesy.

Czy pozostawienie trybu niskiego zużycia energii szkodzi baterii?

Nie. Tryb niskiego zużycia energii można bezpiecznie pozostawić włączony przez długi czas i nie uszkodzi baterii, w przeciwieństwie do pozostawienia telefonu podłączonego do ładowarki na zbyt długo.

iOS 14: Jak działa tryb niskiego zużycia energii w iPhonie?