Home Artykuły Jak szybko i precyzyjnie zaznaczać tekst na iPhonie
Jak szybko i precyzyjnie zaznaczać tekst na iPhonie

Jak szybko i precyzyjnie zaznaczać tekst na iPhonie

0

Chociaż iPhone nie wydaje się być wymarzonym urządzeniem do pracy z tekstem i nie da się zaprzeczyć, że iPady na tym polu są zdecydowanie wygodniejsze to dzięki kilku trikom edycja tekstu nawet na małym ekranie może być całkiem efektywna. Twoja praca z tekstem na iPhonie stanie się znacznie bardziej wydajna, gdy poznasz sztuczki opisane poniżej.

Apple od zawsze stara się, żeby obsługa iOS była prosta i logiczna, dzięki czemu produkty Apple są bardzo przyjazne w obsłudze. Jednak rzeczy doskonałe nie istnieją, więc czasem i do iOS wkrada się niekonsekwencja. Tak jest w przypadku zaznaczania tekstu na iPhonie. Ta funkcja nie tylko działa inaczej w różnych wersjach systemu, ale także na różnych modelach iPhone’a. W tym tekście znajdziesz spis różnych metod zaznaczania tekstu na iPhonie. Od standardowego sposobu zaznaczania tekstu, po te zdecydowanie mniej znane. Poświęć chwilę, by się ich nauczyć, a edycja tekstu na iPhonie stanie się szybsza i łatwiejsza.

Standardowy sposób zaznaczania tekstu do edycji na iPhonie

W systemie iOS 12: musisz dotknąć miejsca, w którym chcesz umieścić kursor, przytrzymać przez moment palec, a następnie puścić, aby wyświetlić menu, z którego można wybrać opcje: Wybierz oraz Zaznacz wszystko. Możesz także dotknąć pola tekstowego, przesunąć palcem, aby umieścić punkt wstawiania za pomocą lupy, i puścić, aby wyświetlić menu. Następnie możesz przeciągnąć wyświetlone na ekranie uchwyty, aby zaznaczyć więcej lub mniej tekstu.

W systemach iOS 13 lub iOS 14: musisz za pomocą dotknięcia ekranu umieścić kursor we właściwym miejscu, a następnie stuknąć kursor, aby wyświetlić menu, z opcjami: Wybierz lub Zaznacz wszystko. Następnie za pomocą uchwytów do zaznaczyć mniej lub więcej tekstu. Alternatywnie możesz dotknąć i przytrzymać słowo lub liczbę, aż się podświetli, a następnie przeciągnąć uchwyty.

W systemie iOS 13: po wybraniu słowa lub liczby za pomocą dotknięcia i przytrzymania można rozpocząć przeciąganie uchwytów do zaznaczania tekstu bez odrywania palca od ekranu. Z jakiegoś powodu ten sposób został usunięty z systemu iOS 14.

Dwukrotne dotknięcie, aby podświetlić słowa lub liczby

W systemach iOS 12, 13 i 14: aby zaznaczyć słowo lub liczbę stuknij je dwukrotnie. W razie potrzeby możesz przeciągnąć uchwyty, by zaznaczyć więcej tekstu. Jeśli po drugim stuknięciu przytrzymasz palec na ekranie, możesz nim przesuwać w lewo, w prawo, w górę lub w dół, aby rozszerzyć obszar zaznaczenia.

Trzykrotne dotknięcie, aby podświetlić zdanie

W systemach iOS 13 i 14: trzykrotne stuknięcie w słowo lub liczbę spowoduje zaznaczenie całego zdania, w którym się znajduje. Następnie możesz przeciągnąć uchwyty, aby zaznaczyć więcej słów, liczb, zdań, akapitów itp.

Uwaga: potrójne dotknięcie nie działa prawidłowo w iOS 13.6.1, 13.7, 14.0.1, 14.2, 14.3, 14.4.2, i 14.5 beta. Jeśli używasz którejś z tych wersji iOS, potrójne dotknięcie zamiast jednego zdania zaznaczy cały akapit tekstu.

Poczwórne dotknięcie, aby wyróżnić akapity

W systemach iOS 13 i 14, tylko iPhone’y z 3D Touch: dotknij szybko słowo lub liczbę cztery razy, aby zaznaczyć cały akapit, w którym się znajduje.

Uwaga: jeśli poczwórne dotknięcie u ciebie nie działa, pamiętaj o lekkim zwolnieniu nacisku przed ponownym naciśnięciem. A jeśli nadal nie działa, upewnij się, że masz włączoną opcję 3D Touch w ustawieniach Ułatwień dostępu.

Naciśnij klawiaturę, aby podświetlić zdania

W systemach iOS 12, 13 i 14, tylko iPhone’y z 3D Touch: naciśnij dowolne miejsce na klawiaturze, aby wyświetlić gładzik. Następnie przesuń kursor na wybrane zdanie, bez odrywania palce od ekranu lekko zwolnij nacisk i naciśnij dwukrotnie mocno i puść palec. Wybrane zdanie zostanie podświetlone.

Naciśnij klawiaturę, aby podświetlić akapity

W systemach iOS 12, 13 i 14, tylko iPhone’y z 3D Touch: naciśnij w dowolnym miejscu na klawiaturze, aby wyświetlić gładzik. Przesuń kursor na akapit, który chcesz zaznaczyć i bez odrywania palca od ekranu lekko zwolnij nacisk. Następnie naciśnij mocno trzy razy z rzędu, i puść palec. Wybrany akapit zostanie podświetlony.

Naciśnij i przeciągnij po klawiaturze, aby podświetlić tekst

W systemach iOS 12, 13 i 14, tylko iPhone’y z 3D Touch: naciśnij dowolne miejsce na klawiaturze, aby wyświetlić gładzik. Przesuń kursor w wybrane miejsce w tekście i bez odrywania palca od ekranu zwolnij lekko nacisk. Następnie naciśnij mocniej, aby wybrać bieżące słowo lub numer. Potem przesuń palec w lewo, w prawo, w górę lub w dół, aby przeciągnąć uchwyt i zaznaczyć cały żądany tekst. Po zakończeniu podnieś palec.

Naciśnij i przeciągnij po spacji, aby podświetlić tekst

W systemach iOS 12, 13 i 14, iPhone’y bez 3D Touch: naciśnij spację, aż klawiatura zmieni kolor na jasnoszary, a następnie przeciągnij kursor tam w wybrane miejsce. Bez podnoszenia palca umieść na gładziku drugi palec i nie ruszaj nim. Pierwszym palcem przesuwaj po gładziku w lewo, w prawo, w górę lub w dół, aby zaznaczyć więcej tekstu. Po zakończeniu zwolnij oba palce.

Jak szybko i precyzyjnie zaznaczać tekst na iPhonie