Home Artykuły Jak ustawić głosowe powiadomienie o ładowaniu na iPhonie i iPadzie
Jak ustawić głosowe powiadomienie o ładowaniu na iPhonie i iPadzie

Jak ustawić głosowe powiadomienie o ładowaniu na iPhonie i iPadzie

0

iPhone to telefon przyjazny dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Apple od lat dokłada wielkich starań, by te grupy klientów mogły bez problemu korzystać z iUrządzeń. Do systemu iOS trafiła kolejna funkcja, która jeszcze bardziej zwiększa dostępność – Siri za pomocą komunikatu głosowego może poinformować użytkownika o jakimś zdarzeniu. Jak w praktyce wykorzystać nową umiejętność Siri? Przykład znajdziesz w poniższym wpisie.

Za każdym razem, gdy podłączasz iPhone’a do ładowania na wyświetlaczu pokazuje się ikona ładowania, a jeśli telefon nie jest wyciszony to dodatkowo emitowany jest dźwięk. Problem w tym, że w przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych, taka informacja może nie być wystarczająca i może dojść do tego, że osoba przeoczy, że źle wpięła wtyczkę lub podłączyła kabel do ładowarki nie wpiętej do zasilania. I tu zastosowanie znajdzie nowa funkcja zaszyta w systemie iOS.

Dzięki prostej automatyzacji, Siri może głosowo poinformować o rozpoczęciu ładowania. I to bez względu na to, z jakiego sposobu ładowania korzystasz oraz czy telefon został wcześniej wyciszony, czy nie. Może to być rzeczowa informacja typu „rozpoczęto ładowanie” dowolny cytat lub tekst, który lubisz. Dosłownie wszystko, o czym przyjdzie Ci do głowy, możesz usłyszeć za każdym razem, gdy iPhone zostanie podłączony do ładowarki.

Zanim zaczniesz, czyli wymagania systemowe

Automatyzacja opisana poniżej opiera się na nowej funkcji, która pojawiła się w iOS 14, więc w systemach iOS 13 i wcześniejszych nie będzie działać. Do stworzenia automatyzacji wymagania jest preinstalowana w iOS aplikacja Skróty. Jeśli z jakiegoś powodu ją usunąłeś, zainstaluj ją ponownie z App Store. Poniższą automatyzację można stworzyć także na iPadOS.

Krok 1 Rozpocznij tworzenie nowej automatyzacji

Uruchom aplikację Skróty, i wybierz ikonę Automatyzacja widoczną na dolnym pasku menu. Jeśli do tej pory nie tworzyłeś żadnych automatyzacji, dotknij niebieskiego prostokąta z napisem Utwórz automatyzację osobistą.

 

Jeśli w telefonie masz już zapisane jakieś automatyzacje, naciśnij znak plus (+) widoczny w prawym górnym rogu ekranu, a następnie  niebieski prostokąt Utwórz automatyzację osobistą.

Krok 2 Wybierz wyzwalacz automatyzacji

Za każdym razem, gdy tworzysz automatyzację, potrzebujesz wyzwalacza, który uruchomi wybraną akcję. W tym przypadku będzie to podłączenie iPhone’a do źródła zasilania. Przewiń listę wyzwalaczy, wybierz Ładowarka, a następnie zaznacz opcję Jest podłączona. Następnie kliknij Dalej, aby kontynuować.

 

Wskazówka: jeśli chcesz, aby Siri mówiła także po odłączeniu zasilania, zrób potem kolejną automatyzację z opcją Jest odłączona.

Krok 3 Dodaj akcję do automatyzacji

Jedyne, co pozostaje do zrobienia, to dodać do automatyzacji akcję, która polega na tym, że Siri przemówi za każdym razem, gdy urządzenie jest podłączone do ładowarki (lub odłączone od jednej, jeśli utworzy bliźniaczą automatyzację, dla takiego zdarzenia).

Kliknij Dodaj czynność lub w pasek wyszukiwania wpisz Powiedz. W sekcji Działania na górze listy powinien pojawić się komunikat Powiedz tekst; dotknij go, aby dodać akcję. W polu czynności Czytaj tekst kliknij niebieski dymek Tekst, aby wpisać, co ma powiedzieć Siri po uruchomieniu automatyzacji. Może to być dowolny tekst, może też być po polsku. Wielkie litery nie zmieniają sposobu, w jaki Siri mówi, więc możesz pisać wielkimi lub małymi literami. Jednak interpunkcja ma znaczenie. Jeśli chcesz się dodatkowo pobawić, użyj przecinków, aby utworzyć krótką pauzę, lub znaku zapytania, aby brzmiało to jak pytanie.

 

Jeśli chcesz dostosować głos, zmienić język lub dostosować częstotliwość i ton tego, w jaki sposób Twój iPhone będzie do Ciebie mówił, dotknij Pokaż więcej i dostosuj je do swoich upodobań. Możesz dotknąć przycisku odtwarzania, aby zobaczyć, jak to zabrzmi.

Krok 4 Wyłącz opcję Zapytaj przed uruchomieniem

Po wpisaniu i ustawieniu parametrów tekstu dotknij Dalej. Następnie przesuń w lewo przełącznik przy opcji Pytaj przed uruchomieniem i potwierdź swój wybór, dotykając w wyskakującym oknie Nie pytaj. Na koniec naciśnij Gotowei twoja automatyzacja zostanie zakończona.

Krok 5 Podłącz swój iPhone do zasilania

Automatyzacja uruchomi się bez względu na to, czy podłączysz iPhone’a do kabla Lightning czy położysz go na ładowarce bezprzewodowej. Siri po rozpoczęciu ładowania wypowie ustawiony przez ciebie tekst bez względu na to, czy ustawisz iPhone’a na tryb cichy, wibracji czy dzwonek.

Wskazówka: Jeśli do tej pory nie używałeś automatyzacji i Siri, po podłączeniu do ładowarki głośność słów wypowiadanych przez Siri będzie ledwo słyszalna. I to nawet jeśli głośność multimediów, dzwonków i alertów jest ustawiona wysoko. Jest to standardowe ustawieni systemu iOS. Aby to zmienić wywołaj Siri i wydaj komendę speak up. Czynność tą możesz powtórzyć kilka razy, do momentu aż osiągniesz oczekiwaną głośność Siri.

Jak ustawić głosowe powiadomienie o ładowaniu na iPhonie i iPadzie

tags: