Apple CarPlay – czego można słuchać w aucie
0

Apple CarPlay – czego można słuchać w aucie

0

Apple CarPlay powoli staje się standardowym komponentem systemu multimedialnego w każdym nowym aucie. Jedni producenci oferują CarPlay bez dopłaty, inni traktują go jako płatną opcję. Wiele osób zastanawia się, czy warto dopłacać do Apple CarPlay. Czy to się do czegoś przyda? Dziś chciałbym się skupić na aplikacjach to słuchania muzyki, podcastów i audiobooków dostępnych na CarPlay.

W zestawieniu nie znalazły się wszystkie dostępne aplikacje dla CarPlay pozwalające na słuchanie muzyki czy podcastów. Prezentuję tu te najpopularniejsze, dające dostęp do jak największej ilości treści. Z zestawienia wypadły także aplikacje o bardzo niestabilnym działaniu, które sprawiają problemy. W końcu CarPlay poswatał po to, byśmy mogli z wybranych funkcji iPhonea korzystać podczas prowadzenia auta wygodnie i bezpiecznie.

Muzyka

W kategorii muzyka, z CarPlay współpracują aplikacje od całej wielkiej czwórki. Do wyboru mamy więc Apple Music, Spotify, Tidal i Deezer. Póki co zabrakło stosunkowo nowego serwisu Empik Music.

Apple Music

Współpraca serwisu Apple Music z CarPlay to oczywistość. Z poziomu CarPlay można przeglądać katalog utworów, playlisty czy uruchamiać stacje radiowe. W dodatku aplikacja Apple Music na CarPlay współpracuje z Siri, więc utwory można wyszukiwać bez odrywania rąk od kierownicy. Oczywiście nie dotyczy to polskich wykonawców, bo z polskim nazwami Siri sobie nie radzi.

Spotify

W zależności od posiadanego konta muzyki można słuchać w streamingu lub off line. Wersja CarPlay zapewnia dostęp do większości funkcji. Można przeglądać playlist, jest dostęp do ulubionych. Podczas jazdy nie trzeba sięgać po telefon. Aplikacja Spotify na CarPlay także współpracuje z Siri, a pełna lista komend dostępna jest tutaj. Spotify to nie tylko muzyka, ale i podcasty. Aplikacja działa szybko i stabilnie, nie zdarzyło mi się, żeby zawiesiła system multimedialny lub telefon.

Tidal

Najbardziej humorzasta spośród aplikacji do odtwarzania muzyki na CarPlay. Zdecydowanie za często zachowuje się nieprzewidywanie np. aplikacja znika z ekranu, ale muzyka gra dalej i nie można jej wyłączyć albo pojawia się komunikat o niedostępności sieci, mimo tego, że zasięg jest, a inne aplikacje ściągają dane.

Deezer

Aplikacja daje dostęp do playlist, listy ulubionych utworów oraz podcastów. Można słuchać utworów w streamingu lub offline. O ile sama aplikacja działa szybko i stabilnie, tak serwis ma momentami lekkie problemy z jakością dźwięku nawet w przypadku płatnego konta. Jednak przez większość czasu streaming działa więcej jak zadowalająco nawet w rejonach ze słabym sygnałem.

Stacje radiowe

Radio Nowy Świat

O tej aplikacji w zasadzie nie ma co pisać. Poza tym, że jest i działa. Aplikacja Radio Nowy Świat na CarPlay pozwala wyłącznie na słuchanie nadawanego na bieżąco programu. Nie ma w niej dostępu do dodatkowych treści typu archiwalne audycje itp. Mimo mocno ograniczonej funkcjonalności aplikacja jest dość powolna, ponadto źle sobie radzi z kiepskim zasięgiem. Często na wznowienie transmisji trzeba długo czekać, mimo czterech kresek sygnału widocznych na wyświetlaczu.

RMF ON

Aplikacja RMF ON zapewnia dostęp do wszystkich stacji ze stajni RMF, a także do podcastów. Działa dość sprawnie, choć często trzeba się sporo naklikać ze sprawą wielopoziomowych menu. Wielka szkoda, że inne duże rozgłośnie radiowe nie poszły za przykładem RMF i nie przygotowały takiej aplikacji.

Broadcasts

Aplikacja płatna, ale całkowicie warta tych 24 złotych. Broadcasts daje dostęp do setek stacji radowych z całego świata. Pozwala tworzyć własne grupy stacji, lub wybierać stacje według kraju nadawania. Moim zdaniem jest to najlepsza aplikacja do słuchania rozgłośni radiowych nadających także w internecie. Działa pewnie i stabilnie nawet przy kiepskim zasięgu.

Podcasty

Apple Podcasts

Natywna aplikacja Apple do słuchania podcastów nie rzuca na kolana. Co prawda pracuje stabilne, ale jej funkcje okrojone są do minimum. W dodatku w serwisie Apple Podcast wybór podcastów z miesiąca na miesiąc robi się nieco mniejszy. Większy katalog podcastów oferują Spotify czy Google.

Google Podcast

Jak dla mnie najlepsza aplikacja do słuchania podcastów zarówno na iPhonie jak i na CarPlay. Szerzej pisałem o niej tutaj. Wersja na CarPlay zapewnia dostęp do wielu opcji, działa stabilnie i jest łatwa w obsłudze. Jej funkcjonalność bije na głowę natywną aplikację Apple Podcasts. Choć nie przepadam za produktami Google, w tym przypadku uważam, że zrobili kawał dobrej roboty i Apple powinien wziąć przykład jak zrobić świetną aplikację do podcastów.

Audiobooki

Wielbiciele audiobooków też nie mają na co narzekać. Na CarPlay swoje aplikacje przygotowali między innymi Audioteka i Empik. Wśród poważnych graczy na polski rynku audiobooków zabrakło aplikacji serwisów Legimi oraz Storytel.

Apple Books

Natywna aplikacja systemu iOS do obsługi książek i audiobooków działa z CarPlay, jednak na niewiele się przyda. Chyba, że ktoś ma własną kolekcję książek. Przy pomocy Apple Books, po uprzedniej synchronizacji z komputerem, można słuchać audiobooków zgromadzonych w bibliotece na Macu. Audiobooków za pomocą Apple Books nie można kupić, bo taka usługa nie jest dostępna w naszym regionie. W sumie nie ma czego żałować, patrząc na ceny za ebooki oferowane przez Apple.

Audioteka

O Audiotece dla CarPlay szerzej pisałem już jakiś czas temu. Jest to chyba najpopularniejszy serwis z audiobookami w Polsce. Książki można kupować na własność, a wybranych pozycji z katalogu słuchać w ramach miesięcznego abonamentu. Słuchać można w streamingu lub offline. Z CarPlay Audioteka działa bezproblemowo. Aplikacja pozwala na odtwarzanie książek już zakupionych oraz przeglądanie całego katalogu. Nie pozwala jedynie na zakup książek. Działanie Audioteki na CarPlay jest godne pochwały. Aplikacja jest szybka, stabilna i bezproblemowa.

Empik Go

Aplikacja Empik Go jest dość uboga w funkcje. Zapewnia dostęp do zakupionych wcześniej audiobooków oraz do uprzednio wybranych podcastów. Nie ma możliwości przeglądania katalogu. Sama aplikacja napisana jest bardzo niechlujnie i działa niezbyt stabilnie. Często pokazuje się dość enigmatyczny komunikat o problemach z połączniem, mimo tego, że na iPhonie bez problemu można przeglądać katalog i pobierać książki. Jedynym sposobem na wskrzeszenie wersji CarPlay jest wylogowanie się z serwisu Empik na iPhonie i ponowne zalogowanie. W czasie podróży jest to dość irytujące.

BookBeat

O szwedzkim serwisie BookBeat pisałam na łamach AppleMobile.pl już kilka miesięcy temu. Od tego czasu niestety niewiele się zmieniło w kwestii pozycji dostępnych w katalogu. Sama aplikacja jest bardzo minimalistyczna, można odsłuchiwać wyłącznie książki dodane wcześniej do ulubionych. Wielka szkoda, bo skoro w ramach abonamentu dostępne są wszystkie pozycje to funkcja przeglądania katalogu miałaby wielki sens. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że aplikacja działa szybko i stabilne.

Apple CarPlay – czego można słuchać w aucie

 

 

 

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.