Home Artykuły BookBeat, ebooki i audiobooki w abonamencie. Czy Audioteka i Empik mają nową konkurencję?
BookBeat, ebooki i audiobooki w abonamencie. Czy Audioteka i Empik mają nową konkurencję?
0

BookBeat, ebooki i audiobooki w abonamencie. Czy Audioteka i Empik mają nową konkurencję?

0

BookBeat to skandynawski usługodawca oferujący dostęp do audiobooków i ebooków na zasadzie miesięcznego abonamentu. Od pewnego czasu usługa dostępna jest w Polsce. Czy firma ma szansę zawojować dość nasycony polski rynek?

BookBeat to już druga firma ze Skandynawii, która postanowiła świadczyć w Polsce usługi udostępniania cyfrowych książek. Za cenę miesięcznego abonamentu użytkownicy otrzymują dostęp do zbioru ebooków i audiobooków. To, co firmę BookBeat wyróżnia to świetne przygotowanie od strony technicznej i kilka planów cenowych, które w założeniu mają uczynić usługę bardziej dostępną dla szerszego grona odbiorców.

Rejestracja w BookBeat

Rejestracji w BookBeat można dokonać wyłącznie przez stronę WWW. Wystarczy podać podstawowe dane czyli imię, nazwisko i adres poczty elektronicznej oraz dane karty płatniczej.

Panel zarządzania kontem jest bardzo przejrzysty. Widać tu typową skandynawską prostotę. Wszystkie opcje są czytelnie opisane, na głównym ekranie są wyświetlone najważniejsze informacje czyli za co, ile, kiedy i czym płacimy. Duży plus, bo większość operatorów różnych serwisów stara się takie informacje ukrywać, by zniechęć użytkowników do dokonywania zmian. W panelu użytkownika dostępne są też informacje o powiązanych z kontem urządzeniach (max. 5) oraz o bieżącym wykorzystaniu limitów, w rozbiciu na poszczególne pozycje. Absolutna transparentność, za co należy się wielki plus.

Cennik BookBeat

Popatrzmy chwilę na cennik. BookBeat oferuje trzy plany taryfowe:

– BookBeat Basic za 19,99 PLN miesięcznie (20 godzin słuchania)

– BookBeat Standard za 29,99 PLN miesięcznie (100 godzin słuchania)

– BookBeat Premium za 39,99 PLN miesięcznie (bez ograniczeń)

Dla każdego nowego użytkownika przewidziano dwutygodniowy okres próbny. Do tego w ramach opcji „konto rodzinne” można dodać do 4 użytkowników, którzy zapłacą tylko 9,99 PLN za miesiąc.

BookBeat ma ceny zbliżone do konkurencji (Empik Go audiobooki i ebooki kosztuje 39,99; Storytel audiobooki 34,90), więc powodzenie usługi będzie zależeć głównie od tego ile i jak ciekawe pozycje książkowe znajdą się w katalogu. Przewagą BookBeat jest konto rodzinne, gdzie plan no limit kosztuje od 15,99 PLN na osobę, przy maksymalnym limicie użytkowników.

Dostępność BookBeat

Bardzo lubię kompleksowe rozwiązania, więc z miejsca urzekło mnie przygotowanie BookBeat od strony technicznej. To, że mają apkę na iOS to jakby oczywiste. Jest też wsparcie dla CarPlay, czyli można w prosty i bezpieczny sposób słuchać książek w aucie. Dodatkowo jest też apka dla Apple Watch, więc można słuchać książek bez telefonu. Zbiory dostępne są w streamingu lub offline, jak kto woli. Co prawda nie ma aplikacji AppleTV, ale apki na iOS i watchOS mają wsparcie dla AirPlay, więc można prowadzić odsłuch na dowolnym urządzeniu wspierającym tę technoligię. Więc czego chcieć więcej?

Oczywiście jest też aplikacja dla systemu Android, jednak bez wsparcia dla Android Car.

Aplikacja dla iOS

Aplikacja BookBeat dla iOS jest bardzo przejrzysta. Dostępnych jest pięć ekranów.

Dom – tu znajdują się aktualnie słuchane książki, książki dodane do ulubionych oraz książki pobrane do słuchania offline.
Inspiracja – tu znajdują się listy książek najczęściej słuchanych przez innych użytkowników, nowości oraz wybrane pozycje z katalogu. W inspiracjach prezentowane są także serie wydawnicze.
Kategorie – tu znajduje się pełen katalog książek podzielony według gatunków i języków.
Szukaj – prosta wyszukiwarka tytułów z katalogu.
Profil – przez te menu jest dostęp do informacji na temat konta użytkownika, listy pobranych książek oraz ustawień języka.

Katalog od strony graficznej jest bardzo przyjemny dla oka i wygodnie się go przeszukuje. Poszczególne pozycje opisane są w sposób staranny, jedyne czego zabrakło to choćby podstawowych informacji o autorach.

Jeśli chodzi o sam moduł odtwarzacza to jest dość rozbudowany. Można ustawić wyłącznik czasowy, zmienić prędkość odtwarzania czy dodać zakładkę. Jest też wygodny dostęp do listy rozdziałów więc książki można słuchać od dowolnego miejsca, bez kłopotliwego przewijania suwakiem.

Trochę gorzej wygląda sprawa modułu czytnika książek. Owszem, można mienić kolor tła, wielkość czy krój czcionki. Niestety brak funkcji zakładka. Nie można też zaznaczyć i wyróżnić fragmentu tekstu.

BookBeat dla CarPlay

Obsługa poprzez CarPlay wygląda identycznie jak w przypadku innych aplikacji do odtwarzania audiobooków. Z poziomu samochodowego systemu multimedialnego jest dostęp wyłącznie do pozycji dodanych do listy Moje książki. Nie można przeszukiwać katalogu, jak mam to miejsce w przypadku Audioteki. Aplikacja działa szybko i stabilnie. Odtwarzaniem można sterować także przyciskami na kierownicy.

BookBeat dla Apple Watch

Podobnie jak w przypadku CarPlay, apllkacja na watchOS ma jedynie podstawową funkcjonalność. Można odtwarzać wyłącznie książki dodane do listy Moje książki. Z poziomu zegarka brak dostępu do pełnego katalogu pozycji, co pewnie trochę rozczaruje użytkowników Apple Watch z LTE.

Podsumowanie

Co prawda wielbiciele cyfrowych książek nie mają na co narzekać, bo w Polsce rynek jest dobrze rozwinięty, ale konkurencja się przyda. BookBeat to ciekawa propozycja i usługa ma duży potencjał. Pod warunkiem, że właściciel serwisu przyłoży równie wielką wagę do powiększania księgozbioru, jak do kwestii technologicznych. Póki co, katalog pozycji w BookBeat nie wygląda tak imponująco jak w Audiotece czy Empik Go. Biorąc pod uwagę, że ceny abonamentów są bardzo zbliżone do oferowanych przez konkurencyjne serwisy, BookBeat czeka ciężkie zadanie. Póki co rekomenduję skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego i osobiście przekonać się co oferuje BookBeat.

BookBeat, ebooki i audiobooki w abonamencie. Czy Audioteka i Empik mają nową konkurencję?