Home Artykuły Nawigacja NaviExpert dla iOS ze wsparciem dla CarPlay
Nawigacja NaviExpert dla iOS ze wsparciem dla CarPlay

Nawigacja NaviExpert dla iOS ze wsparciem dla CarPlay

0

NaviExpert to jedna z najstarszych polskich nawigacji. Dostępna jest na wielu platformach, także dla iOS. Po wielu latach wróciłem do niej na kilka tygodni, by przekonać się jak wygląda w NaviExpert wsparcie dla CarPlay.

Wygląd map

W porównaniu z mapami konkurencji, mapy NaviExpert nie wyglądają bardzo atrakcyjnie. W oczy rzuca się mała szczegółowość, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Ulice rozrysowane są czytelnie, ale w większości brak im nazw oraz numerów domów. Za to dość przypadkowo, w dużych dymkach pojawiają się nazwy pojedynczych ulic oraz POI, kompletnie niezwiązanych w wybranym adresem. Nie do końca wiem czemu to ma służyć, jedno jest pewne: takie randomowe informacje nie są przydatne, a zupełnie niepotrzebnie absorbują uwagę.

Mam też zastrzeżenia do sposobu w jakim nawigacja informuje o natężeniu ruchu na wybranej trasie. Na mapie widoczna jest cała feeria barw. Momentami na ekranie mamy drogę w kolorach: niebieski, kilka odcieni zielonego, pomarańczowy, czerwony i czarny. Nie bardzo wiem, co autor miał na myśli, ponieważ bardzo często na pomarańczowych czy czerwonych odcinkach ruch był minimalny i kolory w żaden sposób nie odzwierciedlały sytuacji aktualnie panującej na trasie.

W CarPlay na ekranie widoczne są też informacje dodatkowe: kierunek jazdy, obowiązująca prędkość na danym odcinku drogi, asystent pasa ruchu oraz informacje o utrudnieniach. Niestety zabrakło oznaczenia kierunku geograficznego, w którym aktualnie porusza się auto.

Nawigacja

NaviExpert ma pokaźną bazę POI. W przypadku popularnych miejsc jak centra handlowe i obiekty użyteczności publicznej nie trzeba wpisywać pełnego adresu, wystarczy nazwa. Dobrze działa także wyszukiwanie numerów domów, nawet w mniejszych miejscowościach. Szkoda tylko, że numerów posesji nie widać na mapie.

Algorytmy wyznaczania tras działają podobnie jak u konkurencji. Na tym polu NaviExper ani się nie wyróżnia, ani nie pozostaje w tyle. Do wyboru jest 6 rodzajów tras: rekomendowana, ekonomiczna, najszybsza, głównymi drogami, krótka, oraz 4×4. W przypadku wybrania którejś z trzech ostatnich nie działa funkcja omijania korków. Nie jest to dużą stratą, bo funkcja omijania korków działa znacznie gorzej niż w Waze czy Google Maps. Chyba tylko z tego powodu, NaviExpert wyposażony jest w funkcję ręcznego omijania korków, która działa niestety wyłącznie z poziomu telefonu, więc podczas samotnej jazdy jest średnio użyteczna.

Trasy wyznaczane przez NaviExpert zazwyczaj były dość rozsądne. W przypadku zjechania z trasy dość szybko była przeliczana nowa. Nawigacja dobrze sobie radziła z omijaniem odcinków w remoncie, ale tylko na terenie Polski. Za granicą bywało z tym różnie, z kierowaniem na odcinki wyłączone z ruchu włącznie.

Nawigację testowałem na dystansie blisko 3 tys. km. W tym czasie nie zauważyłem ani jednego błędu na mapie. Informacje dotyczące dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi były w 100% wiarygodne tak w Polsce jak i za granicą.

 

NaviExpert i CarPlay

Współpraca NaviExper z CarPlay pozostawia nieco do życzenia. Mapa często nie przesuwa się po ekranie w sposób płynny. Czasami zdarzają się 2-3 sekundowe opóźnienia, ale generalnie nie jest źle. Niestety nie wszystkie informacje są wyświetlane w sposób prawidłowy. O ile nie ma problemu z asystentem pasa ruchu czy aktualizowaniem dozwolonej prędkości, tak informacje o dystansie do pokonania czy godzinie przybycia ma miejsce docelowe nie odświeżają się wcale, co jest bardzo denerwujące. Za to całość pracuje stabilnie i nie zdarzyło się zwieszenie systemu czy nagłe wyłącznie aplikacji.

Z poziomu CarPlay jest dostęp wyłącznie do podstawowych funkcji. Można wybrać rodzaj trasy, przełączyć mapę z trybu dziennego na nocy i odwrotnie oraz ustawić głośność komunikatów. Niestety nie przewidziano możliwości podyktowania adresu, a klawiatura w czasie jest nie jest aktywa, więc w przypadku zmiany punktu docelowego trzeba zatrzymać auto, by wprowadzić nowe dane.

Podsumowanie

W mojej ocenia nawigacja NaviExpert jest dość przeciętna. Na rynku są produkty tańsze, które działają lepiej. Miesięczna licencja na NaviExpert kosztuje 23,99. Dla porównania TomTom Go kosztuje zaledwie 8,99. Co ciekawe, NaviExpert korzysta właśnie z map TomTom. Biorąc pod uwagę relatywnie wysoką cenę abonamentu i nienajlepszą współpracę z CarPlay, NaviExpert nie jest dobrym wyborem, póki nie zostanie bardziej dopracowany.

Nawigacja NaviExpert dla iOS ze wsparciem dla CarPlay