mapy.cz – darmowa nawigacja dla iOS i CarPlay

mapy.cz – darmowa nawigacja dla iOS i CarPlay

0

Jeśli lubisz uprawiać turystykę to pewnie wielokrotnie przeklinałeś systemowe mapy. Zarówno mapy będące częścią iOS, jak i Google Maps dobrze radzą sobie w mieście, jednak w terenie często zawodzą. Jeśli często chodzisz po górach, lub jeździsz na rowerze poza głównymi drogami nie pozostaje ci nic innego jak kupić aplikację z mapami turystycznymi albo sięgnąć po mało znane Mapy.cz.

Mapy.cz to produkt dobrze znanej u naszych południowych sąsiadów czeskiej firmy Seznam. Aplikacja jest całkowicie i bezwarunkowo darmowa. Nie ma żadnych okresów próbnych, żadnych podstępnych abonamentów. Wystarczy ściągnąć i używać. Co istotne, do działania nie wymaga połączenia z Internetem, pod warunkiem wcześniejszego zapisania map w pamięci telefonu.

Mapy dostępne w aplikacji Mapy.cz zostały opracowane w oparciu o OpenStreetMap oraz informacje z kilku czeskich, polskich i słowackich agencji rządowych. Dzięki temu zebrano bardzo dużo danych i nie ma lepszych map turystycznych obejmujących Czechy, Polskę i Słowację. Oczywiście zasięg aplikacji Mapy.cz jest znacznie szerszy, i mniej lub bardziej szczegółowo obejmuje prawie wszystkie kraje świata.

Dokładne mapy offline w aplikacji Mapy.cz to ogromna przewaga nad konkurencją w postaci Google, o Apple już nie wspominając. Aplikacja na podstawie odczytu z GPS proponuje do pobrania mapę obszaru, w którym znajduje się telefon. Ponieważ mapy są dość ciężkie i zabierają dużo pamięci w telefonie, podzielono je na części. Na przykład mapa Polski podzielona została w bardzo rozsądny sposób, bo na województwa. Można więc pobrać mapy tylko tego regionu w którym się przebywa lub do którego się jedzie. Można też nie pobierać map wcale i pracować na wersji online. Jednak te rozwiązanie odradzam, bo konsumuje spore ilości danych.

Już po chwili pracy z Mapy.cz wyraźnie widać, że aplikacja skierowana jest głównie dla turystów. Mapy obszarów niezurbanizowanych są niezwykle szczegółowe. Naniesiono na nie szlaki turystyczne oznaczone odpowiednim kolorem, ścieżki rowerowe oraz poziomice wraz z wysokością. Na mapach zaznaczono także z wielką precyzją przebieg leśnych dróg i przecinek. Ilość POI z kategorii atrakcje turystyczne jest wprost imponująca. Aplikacja Mapy.cz może z powodzeniem zastąpić papierowe mapy.

Ekran główny aplikacji Mapy.cz jest bardzo ascetyczny. Prócz mapy znajdują się 4 przyciski: menu , kompas, typ mapy i skala oraz pasek wyszukiwania. Tak jak w każdej innej nawigacji, Mapy.cz pozwalają na wyszukiwanie konkretnych adresów lub POI, które są podzielone na 16 kategorii. Mamy do dyspozycji m.in. standardowe: restauracje, hotele, stacje benzynowe czy bankomaty oraz trochę mniej spotykane: parki, place zabaw i atrakcje turystyczne. Bardzo ciekawe jest ta ostatnia kategoria, która pokazuje w najbliższej okolicy różnego rodzaju muzea, interesujące budowle czy ciekawostki przyrodnicze. Nawigacja doskonale radzi sobie z polskimi adresami, bez względu na to czy wpisujemy je zaczynając od miasta czy ulicy. W bazie adresów znajdują się nawet małe wioski, przysiółki czy górskie schroniska.

Po wpisaniu adresu, Mapy.cz działają tak jak każda klasyczna nawigacja. Może wybrać trasę dla samochodu, roweru lub pieszą. Trasa samochodowa może być szybka lub krótka. Trasa piesza może prowadzić szlakami turystycznym lub na przełaj. Trasa rowerowa może być wyznaczona w wariancie górskim lub szosowym. Bez względu na wybrany środek transportu, nawigacja wyświetla profil wysokościowy trasy. Na ekranie wyświetlana są także są podstawowe informacje o aktualnej prędkości, pokonanym dystansie i czasie przybycie na miejsce docelowe. Jest też bardzo czytelna funkcja asystenta pasa. Jedynym mankamentem jest brak informacji o korkach i utrudnieniach na drodze, jednak firma Seznam deklaruje, że ta funkcjonalność zostanie wkrótce dodana do aplikacji. Za to już teraz można korzystać z funkcji nagrywania trasy.

Mapy.cz dla CarPlay

Wraz z premierą systemu iOS 13, aplikacja Mapy.cz została zaakceptowana przez Apple do użytku z CarPlay. Tym samym posiadacze aut wyposażonych w systemy multimedialne z CarPlay zyskali pierwszorzędną darmową nawigację.

Mapy na dużym wyświetlaczu systemu multimedialnego wyglądają bardzo dobrze. Są czytelne choć zawierają bardzo dużo szczegółowych informacji. Wszystko działa bardzo płynnie, choć nieco do życzenia pozostawiają komunikaty głosowe w języku polskim, o nieco nienaturalnym akcencie.

Co istotne, po uruchomieniu mapy w trybie CarPlay w dalszym ciągu można korzystać z tej aplikacji na iPhonie, więc pasażer może przeglądać mapę, wprowadzać korekty trasy czy wyszukiwać POI nie zakłócając działania nawigacji samochodowej. W trybie CarPlay możliwe jest także nagrywanie trasy.

Aby cieszyć się możliwościami jakie oferuje aplikacja Mapy.cz warto założyć bezpłatne konto na portalu Seznam. Dzięki niemu można układać trasy np. na komputerze i zapisywać je w schowku do późniejszego wykorzystania w iPhonie.

Aby utworzyć konto użytkownika dla aplikacji mapy.cz:

  1. Kliknij w ikonkę Menu i wybierz Zaloguj się
  2. Wypełnij formularz rejestracyjny (1 – 2 adres e-mail; 3 -4 hasło; 5 rok urodzenia; 6 płeć, 7 zgoda na regulamin)
  3. Wróć do aplikacji, wejdź w menu i wybierz Zaloguj się
  4. Wpisz e-mail i hasło użyte do rejestracji konta.

3.9/5 - (23)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *