Aplikacja Sygic Car Navigation dla iOS i CarPlay
Do wypróbowanie nawigacji słowackiej firmy Sygic zachęciła mnie duża obniżka ceny na licencję na mapy oraz współpraca aplikacji z CarPlay. W ramach promocji, Sygic Car Navigation do 07.06.2020 nawigacja kosztuje 14,99 EUR zamiast 79,99EUR. Biorąc pod uwagę, że jest to opłata jednorazowa, a nie abonament, oferta wydała mi się ciekawa. Jednak nim sięgnąłem po kartę płatniczą, postanowiłem skorzystać z tygodniowego okresu próbnego i sprawdzić, co dostanę za te pieniądze.
Wygląd map
Na pierwszy rzut oka mapy w nawigacji Sygic wyglądają nieco przestarzale w porównaniu z mapami konkurencji. Przypominają produkty sprzed kilku lat, gdy jeszcze nie panowała moda na czytelność i prostotę. Uwagę zwraca duża ilość POI widocznych na mapie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie towarzyszyły im bardzo długie i bezsensowne opisy w stylu „Firma budowlana Adam Kowalski i spółka”. Widać, że dane zostały pobrane z rejestru działalności gospodarczej i często, zupełnie błędnie, wskazują na miejsce rejestracji działalności, a nie jej wykonywania. Na szczęście widoczność POI na mapie można wyłączyć, choć żeby to miało sens trzeba poświęcić sporo czasu. Aplikacja pozwala na wyłącznie wszystkich POI (co jest bez sensu) lub wybranych POI z kilkudziesięciu kategorii (co jest czasochłonne).
Dla wybranych POI dostępne są informacje dodatkowe. Na przykład dla stacji paliw podawane są aktualne ceny paliwa. Niestety tylko w teorii, bo w praktyce zamiast ceny aplikacja prezentowała komunikat „ładowanie cen paliw” i na tym się kończyło. Dotyczyło to wszystkich sieci paliwowych dostępnych na naszym rynku. Nie lepiej było z godzinami otwarcia sklepów i supermarketów, które według Sygic otwarte są także w niedziele.
W trybie nawigacji widoczne są informacje dodatkowe: kierunek jazdy, obowiązująca prędkość na drodze, aktualna prędkość pojazdu, asystent pasa ruchu, informacje o utrudnieniach.
Nawigacja
Aby skorzystać z funkcji nawigacji trzeba podać pełny adres. Wpisane fraz w stylu „Auchan Bielsko-Biała” czy „Kaufalnd Katowice” kończy się komunikatem, że nie znaleziono celu. Inne nawigacje radzą sobie z tym bez trudu. Nieco lepiej jest z wyszukiwaniem nazw własnych, np. galerii handlowych czy hoteli.
Niezrozumiałe jak dla mnie są algorytmy wyznaczania tras. W ustawieniach można wybrać między trasą szybką, krótką i ekonomiczną, jednak w praktyce nawigacja kieruje tą samą trasą bez względu na ustawienia. Problemem dla nawigacji jest także zjechanie z wcześniej wyznaczonej trasy. Nawigacja za każdym razem z wielkim uporem cały czas usiłowała kierować mnie na wyznaczoną trasę. Ani razu nie wyznaczyła trasy alternatywnej, w miejscach gdzie była taka możliwość i inne nawigacje radzą sobie z tym bez problemu. Co prawda w ustawieniach jest opcja pozwalające wyłączyć kierowanie na pierwotną trasę na siłę, jednak w praktyce, bez względy na położenie przełącznika nawigacja działała tak samo.
Kiepsko działają informacje o ruchu drogowym. Sygic na przykład nie informował o korkach, który były widoczne na Google Map. Za to ostrzegał o robotach drogowych, które zakończyły się blisko dwa tygodnie wcześniej. Parę razy wyświetliła się informacja o zatorze na drodze, którego nie było.
Niestety dość szybko okazało się, że mapa zawiera błędy, które osobiście uznaję za krytyczne. Niezwykle często podaje mylne informacje o dozwolonej prędkości. Byłabym to w stanie wybaczyć, gdyby dotyczyły mało uczęszczanych dróg bocznych. Niestety błędy pojawiają się nawet na drogach głównych np. krajowej „jedynce”. Tu nawigacja nie tylko sobie nie radziła z dozwoloną prędkością, ale nawet z kierunkiem jazdy. Podczas podróży z Katowic do Bielska-Białej, po wyjeździe z Pszczyny nawigacja za każdym razem przez blisko 10 km informowała, że jadę w kierunku na Oświęcim zamiennie z Centrum, a nie na Bielsko-Białą i Cieszyn. Takie pomyłki nie były sytuacją jednorazową i dotyczyły różnych dróg i miast.
Niestety tu nastąpiło największe rozczarowanie. Współpraca aplikacji Sygic Car Navigation z CarPlay pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze, po podłączeniu do CarPlay w nawigacji dostępne są tylko podstawowe opcje. Z poziomu ekranu samochodowego nie można np. wybrać alternatywnej trasy, ani zmienić jej rodzaju. Powiedzmy, że można by to było przeboleć, gdyby taka możliwość była za pośrednictwem iPhone’a, ale niestety nie ma. Nie można korzystać równocześnie z nawigacji na CarPlay i telefonie. Aby zmienić typ trasy np. z krótkiej na szybką trzeba odłączyć telefon, wprowadzić zmiany i ponownie podłączyć telefon do zestawu samochodowego. Przy pomocy pasażera jest to wykonalne. Jednak podczas samotnej jazdy, bez zatrzymania nie ma mowy, by zrobić to bezpiecznie. Po drugie, Sygic Car Navigation z CarPlay działa bardzo niestabilnie. Nawigacja podczas 3-4 godzinnej jazdy potrafi się kilka razy zawiesić. Jeśli na CarPlay w tle działa jakaś aplikacja audio np. Spotify czy Audioteka to Sygic w momencie odtworzenia komunikatu głosowego potrafi się wyłączyć tak skutecznie, że do ponownego uruchomienia nawigacji potrzebny jest restart telefonu. Co ciekawe problem znika po wyłączeniu komunikatów głosowych. Po trzecie, podczas używania Sygic z CarPlay telefon rozgrzewa się bardzo mocno, a to nie służy żadnemu elektroniczne urządzeniu.
Podsumowanie
W moim odczuciu Sygic Car Navigation jest absolutnie niewarta regularnej ceny. Biorąc pod uwagę działanie nawigacji, cena promocyjna też jest nieco przesadzona ale osoby, które potrzebują bardzo prostej nawigacji na iPhone’a działającej w trybie offline mogą rozważyć zakup. Sygic Car Navigation jest w stanie pokierować z punkt A do punkt B jakąś trasą, ale to wszystko.