Aplikacja Google Podcasts dla iOS i CarPlay

Aplikacja Google Podcasts dla iOS i CarPlay

0

Nie jestem fanem produktów Google. Uważam, że zdecydowanie za często są niedopracowanie i nie tak intuicyjne w obsłudze, jak być powinny. Jednak aplikacja Google Podcasts zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i dzięki kilku ciekawym funkcjom i wsparciu dla CarPlay i AirPlay, stanie się moją główną aplikacją do słuchania podcastów.

Pierwsza wersja aplikacji Google Podcast dla iOS nie wzbudziła we mnie jakiegoś szczególnego zainteresowania. Jak wspominałem, większości aplikacji od Google nie darzę sympatią, a podcastów słucham głównie w Spotify, tak jak i muzyki. Aplikacją Google Podcast zainteresowałem się dopiero, gdy otrzymała wsparcie dla CarPlay. Po kilku dniach doszedłem do wniosku, że Google zrobiło dużo dobrej roboty i ta aplikacja już ze mną zostanie.

Interfejs aplikacji Google Podcasts dla iOS

Interfejs aplikacji Google jest prosty i dobrze rozplanowany. Używa się jej bardzo intuicyjnie, a ja to cenię.

Strona główna

U góry Strony głównej, w postaci kafelków prezentowane są subskrybowane podcasty. Poniżej dostępna jest lista odcinków z subskrybowanych podcastów ułożona w porządku chronologicznym. Przy każdym odcinku dostępne są ikony pozwalające dodać odcinek do kolejki (playlisty) lub pobrać do słuchania offline.

Ekran Przeglądaj

Na ekranie Przeglądaj znajdziesz wyszukiwarkę podcastów, rekomendacje (tu nazwane Dla Ciebie) oraz kilkanaście kategorii tematycznych. Po wejściu w daną kategorię, na górze strony prezentowane są najbardziej popularne podcasty, a pod nimi najnowsze odcinki podcastów z danej kategorii. Funkcja szukaj jest niestety okrojona wyłącznie do wyszukiwania po słowach kluczowych. Mnie tu zabrało wyszukiwania podcastów według języka.

Ekran Aktywność

Ekran aktywność składa się z czterech kart:

Kolejka – odpowiednik playlisty. Tu znajdziesz wszystkie odcinki zaplanowane do odsłuchania. Warto pamiętać, że podcasty z kolejki mają priorytet i są odtwarzane w pierwszej kolejności. To bywa irytujące, gdy np. ręcznie wybierasz podcast X i po przesłuchaniu jednego odcinka, aplikacja nie przechodzi do kolejnego odcinka z tego podcastu, a do odcinka z kolejki. Na szczęście automatyczne odtwarzanie odcinków z kolejki można wyłączyć.

Pobrane – tu znajdziesz wszystkie odcinki zapisane w pamięci telefonu, do słuchanie offline

Historia – lista odsłuchanych odcinków. Z poziomu listy historia można dodać odcinek do kolejki lub pobrać go do słuchania offline. Fajna sprawa, gdy z jakieś powodu nie udało się nam dosłuchać odcinka do końca i boimy się, że o nim zapomnimy.

Subskrypcje – lista subskrybowanych podcastów

Odtwarzanie podcastu

Odtwarzacz działa podobnie jak w innych aplikacjach tego typu i trudno tu zaproponować coś bardzo odkrywczego. Jednak spodobały mi się dwie funkcjonalności.

Pierwsza dostępna jest po dotknięciu ikonki księżyca. Można ustawić czas po jakim podcasty przestaną być odtwarzane. Są dwie możliwości do wyboru: ilość minut lub po zakończeniu odcinka. Zwłaszcza ta druga jest bardzo przydatna, gdy słucha się podcastów bezpośrednio przed snem.

Druga fajna funkcjonalność sterowanie szybkością odtwarzania. Odtwarzanie można spowolnić lub przyspieszyć, i co bardzo fajne aplikacja może pomijać czas ciszy. Gdyby tak pojawiła się jeszcze opcja pomijaj dżingle… .

Jak wspominałem we wstępie aplikacja Google Podcast wspiera technologię AirPlay. Po kliknięciu ikonki widocznej w lewym górnym rogu ekranu mamy możliwość wybrania urządzenia, na które chcemy strumieniować dźwięk. Może to być telewizor, głośnik albo Apple TV.

Ustawienia aplikacji Google Podcasts dla iOS

Warto poświęcić chwilę na personalizację aplikacji, bo w ustawieniach znajdziesz kilka ciekawych funkcji, które pozwalają zapanować nad słuchanym materiałem.

Aby wejść w ustawienia aplikacji Google Podcasts dla iOS:

  1. jeśli jesteś na Stronie głównej, kliknij swój awatar widoczny w prawym górnym rogu ekranu, następnie z menu wybierz Ustawienia aplikacji Podcast

  1. jeśli jesteś na kartach Przeglądaj lub Aktywność, kliknij ikonkę z trzema kropkami, następnie z menu wybierz Ustawienia

W sekcji Pobrane znajdziesz trzy opcje pozwalające zarządzać pobieraniem podcastów.

Pobieraj automatycznie: po kliknięciu w tę opcję możesz nie tylko włączyć automatyczne pobieranie subskrybowanych podcastów. Możesz wybrać, które z subskrybowanych pocastów mają być pobierane automatycznie. Super rozwiązanie, jeśli części z subskrybowanych podcasów słuchasz regularnie, a z niektórych wyłącznie wybrane odcinki. Pierwsze pobieraj automatycznie. W przypadku tych drugich, materiał, który cię nie interesuje nie będzie zaśmiecał pamięci telefonu, bo możesz pobierać ręcznie tylko te odcinki, których chcesz słuchać. W tym miejscu można też ustawić automatycznie pobieranie, tylko po sieci Wi-Fi, co przydaje się podczas zagranicznych wyjazdów. Dzięki opcji Automatycznie pobieraj odcinki w kolejce, można z automatu pobierać wybrane odcinki z podcastów, których na co dzień nie subskrybujemy.

Usuń ukończone odcinki: bardzo przydatna funkcja, która pozwala uniknąć zaśmiecania pamięci telefonu przesłuchanym materiałem. Odsłuchane odcinki mogą być usuwane automatycznie po 24 godzinach lub 7 dniach. Można też wyłączyć automatyczne usuwanie.

Usuń niedokończone odcinki: dzięki tej funkcji aplikacja może automatycznie usuwać odcinki, których nie przesłuchaliśmy do końca bo np. były zbyt nudne i nie trafiły w nasz gust. Usunięcie niedosłuchanego odcinka może się odbywać po 30 lub 90 dniach. Kolejny świetny sposób, by zapanować na pamięcią telefonu.

Powiadomienia: tu możesz włączyć powiadomienia o nowych odcinkach. Miłe jest to, że powiadomienia można włączyć jedynie dla wybranych np. ulubionych podcastów.

Przeglądaj: sekcja nazwana trochę niefortunnie, bo chodzi tu wyłącznie o włącznie lub wyłącznie rekomendacji.

Odtwarzanie: tu można wyłączyć najbardziej irytującą funkcję tej aplikacji, czy automatyczne odtwarzanie odcinków z kolejki.

Apple Podcast dla CarPlay

Niedawna aktualizacja aplikacji Google Podcasts przynosiła wsparcie dla CarPlay. Aplikacja działa szybko i stabilne, co niestety w przypadku aplikacji CarPlay nie jest wcale takie oczywiste. Jest też intuicyjna, i nie wymaga skupiania dużej uwagi, co jest istotne podczas prowadzenia auta.

Ekran Google Podcast dla CarPlay podzielony jest na trzy karty

Nowe odcinki: tu widoczna są nowe odcinki subskrybowanych podcastów, ułożone w porządku chronologicznym.

Kolejka: tu widoczne są odcinki dodane do kolejki, czyli playlisty.

Aktywność: po kliknięciu w aktywność mamy dostęp do trzech list. Pierwsza lista Niedokończone zwiera odcinki, które z jakichś powodów nie zostały odsłuchane do końca. Druga lista Pobrane zawiera odcinki dostępne w trybie offline. Trzecia lista Subskrypcje prezentuje po 20 najnowszych odcinków z każdego z subskrybowanych podcastów.

Aplikacja Google Podcasts dla iOS i CarPlay

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *