Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Audioteka dla Apple CarPlay
Audioteka dla Apple CarPlay

Audioteka dla Apple CarPlay

24
0

Na początku listopada największy gracz na polskim rynku audiobooków Audioteka przedstawił nową ofertę. Jej integralną częścią jest zupełnie nowa aplikacja wspierająca Apple CarPlay.

Do tej pory używanie Audioteki w aucie było dość problematyczne. Książek można było słuchać wprost z aplikacji przy pomocy Mirror Link, jednak to wykluczało jednoczesne korzystanie z Apple CarPlay. Osoby bardzo zawzięte mogły pobrać pliki audio z serwisu Audioteka i dodać je iTunes. Było to dość pracochłonne, zwłaszcza od czasu, gdy Audioteka przestała dzielić książki na rozdziały i całość można było pobrać jedynie w jednym ciężkim pliku.

Audioteka w wersji dla Car Play wyglądem czy funkcjonalnością praktycznie nie różni się od iBooks i aplikacji do odtwarzania muzyki. Z poziomu samochodowego wyświetlacza daje dostęp do półki z zakupionymi książkami oraz do katalogu. Aplikacja działa dość szybko i stabilnie. Jedyne czego brakuje to obsługa za pomocą Siri, ale znając politykę Apple raczej nieprędko się tego doczekamy. Na początek Apple musiałby udostępnić Siri po polsku, na co się nie zanosi.

Menu aplikacji podzielone jest na pięć opcji:

Ulubione – tu znajdują się wszystkie książki oznaczone jako ulubione. Zarówno te zakupione, jak i w katalogu sprzedażowym Audioteki.

Ostatnio słuchane – tu dostępna jest lista ostatnio słuchanych książek. Opcja bardzo przydatna, gdy w ciągu tygodnia słucha się innych książek samemu, a w weekendy innych z rodziną. Aplikacja zapamiętuje miejsce, w którym zakończyliśmy słuchanie, więc wznowienia odtwarzania ogranicza się do jednego tapnięcia w ekran.

Katalog – katalog książek do kupienia oraz do słuchania w ramach abonamentu. Biorąc pod uwagę, że książki kupowane przez aplikację są sporo droższe, niż te kupowane przez serwis internetowy ze względu na prowizję pobierana przez Apple, raczej mało kto będzie dokonywał zakupów przez CarPlay. Nie mniej jednak fajnie, że taka możliwość jest.

Moja półka – dostęp do wcześniej zakupionych książek.

Dostępne offline – książki zapisane w pamięci telefonu. Zarówno te zakupione, jak i te do słuchania w ramach abonamentu.

Nowa aplikacja Audioteka ze wsparciem dla Apple CarPlay to super sprawa, jednak przed przesiadką ze starej wersji warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Książek zakupionych po aktywowaniu nowej aplikacji nie można pobrać w postaci plików z serwisu internetowego Audioteka. Można ich słuchać wyłącznie przy użyciu aplikacji. Tym samym użytkownik traci możliwość nagrania książki na płytę, pendrive czy do starszego odtwarzacza plików mp3. Konwersja konta jest nieodwracalna.

Audioteka dla Apple CarPlay

 

 

(24)