Wczorajsze nowości – iOS 11

Wczorajsze nowości – iOS 11

0

Chyba najbardziej wyczekiwaną nowością jaka została zaprezentowana na wczorajszej konferencji WWDC był system mobilny iOS. To właśnie ta platforma oznaczona numerem 11 w porównaniu z odpowiednikiem stacjonarnym i dedykowanym jabłkowemu zegarkowi softem watchOS doczekała się największej ilości zmian funkcjonalnych i kosmetycznych ulepszeń w zakresie UI użytkownika.

System iOS 11 jak już zapowiadano tygodnie temu przestał wspierać architekturę 32-bitową, która od kilkunastu miesięcy uznawana jest za przestarzałą. To jednak nie jedyna zmiana – co oczywiste. W natywnej aplikacji Wiadomości Apple oddało w ręce użytkowników podręczne menu, które pozwoli na szybkie wykorzystanie rozszerzeń i programów dedykowanych iMessage. Opcją, na którą zapewne czekało wielu użytkowników jest synchronizacja konwersacji pomiędzy wszystkimi urządzeniami przypisanymi do konkretnego Apple iD z funkcją bezpiecznego szyfrowania danych.

Ewolucji doczekała się także usługa Apple Pay, która zyskała opcję wzajemnego przelewania środków pieniężnych pomiędzy użytkownikami systemu iOS ze wsparciem dla aplikacji Wiadomości. Całość możliwa jest dzięki wirtualnej karcie płatniczej Apple Pay Card. Ogromnych zmian doświadczył asystent głosowy Siri. Najważniejszą z nich jest wsparcie dla tłumaczeń pomiędzy różnymi językami (choć w chwili obecnej w wersji beta). Siri jest teraz także inteligentniejsza. Potrafi zrozumieć kontekst odpowiedzi, a sama udzieli ich kilka w ramach jednego zapytania.

W ramach iOS 11 pliki wideo będą korzystać z nowego kodeka HEVC/H.265, który poprawia kompresję i pozwoli na zachowanie miejsca w przestrzeni dyskowej urządzenia. Graficzne zmiany widoczne są również w aplikacji Zdjęcia. Program umożliwia również edycję i nanoszenie efektów na fotografie Live Photos.

Przebudowie uległo Centrum Sterowania systemu iOS. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu jak i dogłębniejszego wsparcia dla 3D Touch. Centrum Sterowania można także rozbudowywać o kolejne elementy. Drobne zmiany widoczne są równocześnie w wyglądzie niektórych ikon natywnych programów. Przykładem jest choćby aplikacja News, czy App Store.

Ta ostatnia została całkowicie przebudowana pod kątem interfejsu. W sklepie pojawiły się nowe zakładki, a na głównej stronie codziennie wyświetlane będą rekomendacje dotyczące oprogramowania. Co ciekawe sklep wyświetlać będzie użytkownikom poradniki, czy dodatkowe rankingi.

Pewnych zmian doczekała się przy okazji aplikacja Mapy, która pozwoli na nawigację po niektórych lotniskach, czy centrach handlowych oraz News. Ta ostatnia na podstawie historii przeglądania oraz zainteresowań użytkownika będzie wyświetlać mu tematyczne artykuły. Warto również wspomnieć o nowym trybie dedykowanym CarPlay, który całkowicie wyciszy powiadomienia i automatycznie wyśle wiadomość do dzwoniącego informując go o fakcie, że właściciel właśnie prowadzi samochód. Aby skontaktować się z nim mimo tego trzeba będzie na wysłaną z automatu wiadomość odpisać „Pilne”. Całość ma zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Mniejsze urządzenia dotykowe takie jak iPhone, czy iPod Touch zyskały zaś klawiaturę z opcją pisania jedną ręką.

Spora część aktualizacji dedykowana jest użytkownikom iPada. Z myślą o nich Apple wprowadziło do iOS 11 większy Dock z podpowiedziami aplikacji, przebudowany tryb Split View, pełną klawiaturę, czy funkcję „Przeciągnij i upuść”. Pojawił się również prosty menadżer plików nazwany Files ze wsparcie dla popularnych na rynku usług w chmurze. Usprawniono także działanie Apple Pencil. Nowe funkcje widoczne są choćby w aplikacji Notatki, gdzie teraz istnieje możliwość indeksowania pisma odręcznego.

Na koniec warto dodać, że aplikacja Dom zyskała wsparcie dla niektórych głośników bezprzewodowych, a system iOS 11 dla biblioteki graficznej Metal 2, Core ML oraz technologii AR. Apple udostępniło także AR Kit dla deweloperów. Platforma od wczoraj znajduje się już w rękach deweloperów. Testowa wersja w programie publicznych testów pojawi się pod koniec tego miesiąca. Jesienią można spodziewać się finalnej wersji iOS 11.

Źródło: Apple

 

Wczorajsze nowości – iOS 11

Oceń post
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *