Recenzja Transcend JetDrive Go 500G – mały pendriva, który podłączymy do iPhone, iPada i komputera
Recenzja Transcend JetDrive Go 500G – mały pendriva, który podłączymy do iPhone, iPada i komputera

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G – mały pendriva, który podłączymy do iPhone, iPada i komputera

0

Ciekawe maleństwo od firmy Transcend wpadło w moje ręce. Chodzi o dwustronny pendrive, który możemy podłączyć do urządzeń Apple z portem Lightening oraz drugą stroną do każdego z portem USB. W pamięci zmieści się 64 gigabajty danych, a pliki można wymieniać między pamięciami dwukierunkowo.Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 4 

Taki Pendrive to oczywiście nic nowego. Na rynku takie rozwiązania są już od jakiegoś czasu. Miałem okazję także czegoś takiego już używać. Niestety do tej pory nie były to rozwiązania idealne. Miały sporo braków funkcjonalnych, nie pozwalały na przykład przeglądać fotografii zapisanych wewnątrz pendriva, bez ich zaimportowania. W przypadku JetDrive Go 500G mamy do czynienia z pendrivem w pełni tego słowa znaczeniu, także mając na myśli w tym wypadku współpracę z urządzeniami pracującymi pod kontrolą iOS.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 6

Co w zestawie

JetDrive Go 500G to pamięć o pojemności 64 gigabajtów zamkniętych w niezwykle małej, kompaktowej, a przy tym solidnej aluminiowej obudowie. Miniaturyzacja dzisiejszych pamięci masowych poszła tak do przodu, że aż się wierzyć nie chce, że na tak niewielkim maleństwie jesteśmy w stanie zapisać i wygodnie przenieść tyle danych.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 12

W zestawie znajdziemy dwie zatyczki do zabezpieczenia złączy pamięci oraz malutki brelok do zawieszenia na obudowie pendriva. Ten może się przydać, bo z doświadczenia wiem, że wcale nie tak trudno takie maleństwo zgubić. Gadżet jest gotowy do pracy od chwili wyjęcia go z opakowania.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 10

Wystarczy podłączyć go do naszego iPada czy iPhone’a do portu ładowarki, a już po chwili pojawi się plakietka z potwierdzeniem instalacji dedykowanego mu oprogramowania.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 5

Aplikacja JetDrive Go

Program do obsługi pendriva na iOS dostępny jest w języku polskim. Duże ikony i przyciski, a także dość niewielka paleta funkcji sprawia, że z obsługą i wykorzystaniem urządzenia poradzi sobie każdy, nawet nie będąc osobą zbyt techniczną.

Na głównym planie mamy cztery ikony – Jet Drive Go, Moja pamięć masowa, Rolka z aparatu oraz Kopie zapasowe.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 7

Pierwsza opcja JetDrive Go pozwala przeglądać pliki zapisane na pamięci pendriva. Jeżeli wcześniej wrzucimy na niego nasze zdjęcia, filmy czy dokumenty z komputera, w tej opcji będziemy mogli je przeglądać.

Co warto dodać, szybki transfer odczytu (o konkretnych prędkościach napisze później), pozwala naprawdę bardzo wygodnie przeglądać nawet całe biblioteki zdjęć o dużych rozmiarach, wykonanych na przykład lustrzanką. Z powodzeniem można uruchomić sobie film i to bezpośrednio z aplikacji, która posiada wbudowany odtwarzacz multimediów. Program uruchamia filmy chociażby w popularnym formacie AVI.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 8

Jeżeli wybieramy się w długą podróż, a nie mamy zbyt wiele pamięci w iPadzie, można sobie zapisać kilka filmów w pendrivie i oglądać je bezpośrednio z tej dołączanej pamięci. Świetna sprawa.

Moja pamięć masowa, pozwala przechowywać dowolne pliki w pamięci iPhone’a. Jak wiadomo iPhone nie pozwala na wygodne kopiowanie dowolnych plików do jego pamięci. Dzięki aplikacji Transcend możemy przegrać do telefonu filmy, dokumenty czy projekty w nietypowych rozszerzeniach, a następnie zgrać je do pamięci Transcend i uruchomić na innym urządzeniu.

Rolka z aparatu pozwala przeglądać zdjęcia zapisane w pamięci iPhone’a czy iPada oraz przenosić je między pamięciami – do i z iPhone’a do pendriva Transcend. Działa to bardzo dobrze. Zdjęcia zgrane z Transcend, nawet jeżeli są w bardzo wysokiej rozdzielczości, bez problemu pojawiają się w rolce aparatu telefonu i są prawidłowo wyświetlane.

Kopie zapasowe pozwalają natomiast zabezpieczyć nasze zdjęcia, filmy i kontakty zapisane w pamięci iPhone’a na pamięci Transcend JetDrive Go 500G. Wystarczy podłączyć co jakiś czas pamięć do naszego urządzenia, by kopia wykonała się automatycznie.

Kontakty zapisywane są do uniwersalnego pliku *.vcf. Można plik sobie zgrać na komputer i zaimportować do książki adresowej komputera lub przesłać mailem do innego smartfonu, nawet takiego z systemem Android i w łatwy sposób przetransferować kontakty do niego.

Po za zdjęciami z pamięci urządzenia, możemy także wykonać kopię zapasową multimediów zapisanych w naszym iCloud. To jednak nie jedyna możliwość współpracy z usługami sieciowymi. Aplikacja współpracuje również z Instagramem, Facebookiem, Google Drive czy Dropboxem. Dzięki niej macie pewność, że wszystkie zdjęcia, także te udostępniane w sieci nigdy Wam nie zaginą, bo ich kopię zawsze będziecie mieć na pendrivie.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 2

Wydajność

Na pudełku jedną z niewielu informacji jakie znajdziemy, jest prędkość odczytu na poziomie 130 MB/s. Skoro wśród niewielu informacji, producent zdecydował się właśnie o niej poinformować, można się spodziewać, że jest ona niezwykle ważna. I w rzeczywistości tak właśnie jest. Dzięki temu, że Pendrive oferuje tak szybką prędkość odczytu danych z pamięci, możliwe jest wygodne przeglądanie folderów z tysiącami zdjęć.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 9

Ich miniaturki ładują się bardzo szybko, w zasadzie w czasie rzeczywistym przewijania ich listy. Jak wspominałem także odtwarzanie filmów zapisanych w pamięci i transferowanych za pomocą złącza Lightening do naszego telefonu czy tablet Apple, są odtwarzane płynnie i prawidłowo.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 1

Niestety nie udało mi się w żaden sposób zweryfikować z jaką prędkością są transferowane dane do i z telefonu za pomocą złącza Lightening. Sprawdziłem natomiast za pomocą aplikacji Blackmagic Disk Speed Test prędkość zapisu i odczytu po podłączeniu pamięci za pomocą portu USB 3.0. Wynik odczytu danych był bardzo bliski tego, o czym zapewnia nas producent. Niestety zapis danych na tej pamięci to już informacja, która poniektórych może zniechęcić. Prędkość zapisu nie przekracza 30 MB/s. Jeżeli więc potrzebujemy szybkiej pamięci, która szybka będzie nie tylko podczas odczytu, ale także potrzebujemy czegoś, co poradzi sobie z szybkim zapisem dużych plików, Transcend JetDrive Go 500G może nas nieco rozczarować.

Bezpieczeństwo

Chcąc wykonywać kopię naszych kontaktów, ale często także bardzo prywatnych zdjęć, filmów czy plików, bardzo ważna jest możliwość szyfrowania danych. Aplikacja pozwala w łatwy sposób zabezpieczyć hasłem zapisane w pamięci pliki.

Jeżeli pliki będą zabezpieczone hasłem, to z poziomu telefonu będziemy mogli uzyskać do nich dostęp za pomocą 4 cyfrowego kodu lub odcisku naszego palca. Co ważne, jeżeli dane są zabezpieczone hasłem, po podłączeniu do komputera dostęp do nich nie będzie możliwy. Przed skorzystaniem z pamięci z poziomu komputera, należy pamięć podłączyć do urządzenia mobilnego, wyłączyć funkcję hasłowania i dopiero podłączyć pamięć do komputera.

Podsumowując

Jeżeli wybieracie się na wakacje, a iPhone będzie Waszym jedynym aparatem i kamerą wideo, bardzo szybko może zabraknąć Wam miejsca w jego pamięci. Taki gadżet jak Transcend JetDrive Go 500G pozwoli w łatwy sposób przenieść zapisane zdjęcia i filmy do jej pamięci, tym samym zwalniając tę wewnętrzną.

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G w AppleMobile.pl 11

Oczywiście przeniesienie tych multimediów do pamięci Transcend nie utrudni Wam ich przejrzenia jeszcze przed zgraniem plików na komputer, gdyż przeglądanie plików bez ich importowania na urządzenie iOS, to jedna z największych zalet tej pamięci. Jeżeli szukacie pamięci, która przyda się i do komputera i do tabletu czy telefonu. JetDrive Go 500G działa świetnie. Problemem może być tylko prędkość zapisu, którą doczujemy szczególnie przy dużych plikach. To jedyne małe rozczarowanie tym produktem. Cena? 439 złotych według ceneo. Czy to dużo, oceńcie sami 🙂

 

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

Recenzja Transcend JetDrive Go 500G – mały pendriva, który podłączymy do iPhone, iPada i komputera

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Kompaktowe rozmiary
 • Możliwość podłączenia do urządzenia mobilnego bez żadnych przejściówek
 • Polska wersja językowa aplikacji
 • Szybki transfer odczytu danych
 • Możliwość odtwarzania filmów i przeglądania plików zapisanych w pamięci pendriva z poziomu telefonu
 • Możliwość zabezpieczenia hasłem dostępu do danych
 • Możliwość wykonania kopii zapasowej plików z pamięci telefonu, oraz serwisów internetowych oraz chmur

Wady

 • Wolny transfer zapisu danych
 • Konieczność odbezpieczenia pamięci z poziomu telefonu, by móc z niej skorzystać w komputerze
Oceny
 • Cena/Jakość
 • Solidność obudowy
 • Szybkość odczytu danych
 • Szybkość zapisu danych
 • Intuicyjność aplikacji
 • Funkcje dodatkowe
 • Bezpieczeństwo danych
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *