Recenzja Fritz!Box 6820 LTE – router do internetu LTE z gigabitowym portem LAN
Recenzja Fritz!Box 6820 LTE – router do internetu LTE z gigabitowym portem LAN

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE – router do internetu LTE z gigabitowym portem LAN

0

Od AVM,  producenta urządzeń sieciowych marki Fritz! otrzymałem tym razem coś zupełnie innego niż do tej pory. Fritz!Box 6820 LTE, to nie kolejny element domowej infrastruktury, który pozwoli sterować domem, skorzystać z telefonii VoIP czy podzielić internet z modemu sieci kablowej. Jak można łatwo wywnioskować z nazwy, jest to urządzenie dedykowany do współpracy z sieciami komórkowymi LTE i nie tylko.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 10

Fritz!Box 6820 to router, który pozwala skorzystać z internetu udostępnianego za pomocą infrastruktury sieci komórkowej. Choć producent dość często podkreśla mobilny aspekt tego urządzenia, trudno je za takie uznać, mimo tego, że rzeczywiście jest niewielkich rozmiarów i łatwo je przenosić. Jednak dla mnie mobilność, to możliwość skorzystania z urządzenia gdziekolwiek, bez konieczności poszukiwania gniazdka czy innych utrudnień. Fritz!Box 6820 LTE do działania potrzebuje prądu z kontaktu w ścianie. Brak wbudowanego akumulatora czy nawet możliwości zasilania z portu USB (wymaga zasilacza 12V, 1A), np. z jakiegoś powerbanku w mojej ocenie pogrzebał aspiracje mobilności tego urządzenia.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 11

Niewątpliwie jednak jest to router, którego zabranie ze sobą na wakacje, które spędzamy w hotelu, nie będzie stanowiło problemu. Nie każdy hotel oferuje swoim gościom darmowy dostęp do internetu w cenie pokoju. Ba! Czasem, mimo wniesienia dodatkowej opłaty, jakość połączenia jest marna. No i do tego dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa… W takich sytuacjach zabranie 6820 LTE ze sobą, będzie świetnym pomysłem.

 

Co w zestawie sprzedażowym Fritz!Box 6820 LTE?

W niewielkich rozmiarów opakowaniu znajdziemy router, jeden przewód zakończony wtyczkami RJ45 oraz zasilacz. Nic więcej, nic mniej. Obudowa routera wygląda jak odwrócona literka Y. Dzięki temu stabilnie można go ustawić na biurku czy parapecie. Dla większości użytkowników ta ostatnia lokalizacja może się okazać bardziej praktyczna, gdyż brak zewnętrznych anten sprawia, że komunikacja z siecią komórkową, to nie jest konik tego modelu.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 1

We frontowej części znajdziemy 5 diod LED. Patrząc od dołu, pierwsza informuje nas o podłączeniu zasilania i uruchomieniu urządzenia, kolejna to informacja o aktywnej sieci bezprzewodowej WiFi. Ostatnie trzy przedstawiają stan zasięgu sieci komórkowej.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 3

Z tyłu producent przygotował dla nas przycisk WPS do łatwego podłączania nowych urządzeń do tworzonej przez router sieci oraz WLAN, który w szybki sposób pozwala włączyć i wyłączyć sieci WiFi. Ponadto w tym miejscu zainstalowano jeden port LAN. Jest to port gigabitowy, który pozwoli podpiąć się do routera przewodowo z naszym laptopem.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 5

Można ten port również wykorzystać do wpięcia routera do domowej sieci internetowej, w której mamy inne urządzenia korzystające z internetu jak telewizory Smart TV, komputery, domowe kina czy dekodery telewizji obsługujące telewizję na życzenie VOD. To dobra informacja, że taki port się pojawił i że nie jest to jedynie kiepskie 100 megabitowe połączenie, a port oferujący transmisję 1 gigabitową.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 12

Z ciekawych rzeczy warto wspomnieć o podstawie routera, w której niemiecki producent zainstalował gniazdo do zainstalowania karty SIM w standardowym rozmiarze oraz złącze zasilania, które pozwoli estetycznie podpiąć Fritz’a do prądu.

 

Łączność

Model tego routera jest pionierem jeżeli chodzić o wsparcie dla standardu CAT4 LTE. Oznacza to, że technologicznie radio jest przygotowane do prędkości pobierania danych o maksymalnej transmisji 150 Mbps. Natomiast wysyłanie danych do sieci może się odbywać z prędkości 3 razy wolniejszą, co i tak jest niezłym wynikiem. Po za komunikacją z sieciami LTE, router można wykorzystać przy połączeniu z siecią UMTS oraz EDGE. To ważna informacja, szczególnie jeżeli planujemy korzystać z takiego internetu po za ośrodkami miejskimi, gdzie o jakość połączenia trzeba się mniej martwić niż na przykład na wsi czy nawet na obrzeżach dużych aglomeracji. Nie każdy router LTE pracuje z innymi technologiami łączności niż właśnie LTE.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 2

Internet może być dostarczany do naszych urządzeń za pomocą komunikacji przewodowej poprzez port LAN, o czym już wspominałem, jak również poprzez WiFi propagowane z routera. WLAN obsługuje standard 802.11n (a także b/g) dzięki technologii MIMO 3×3 zapewnia transfer do 450 Mbit w paśmie 2.4 GHz. Nie obsługuje częstotliwości 5GHz.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 4

Do testów firma AVM dostarczyła router z karta SIM operatora Play. To na karcie Play testowałem urządzenia. Parametry sieci i transfery osiągane podczas testów mogą być więc zupełnie inne w przypadku kart innych operatorów, jak również w przypadku innego miejsca gdzie router był testowany.

 

Pierwsze kroki

To co mi się spodobało od chwili wyjęcia routera z opakowania, wsadzenia karty SIM i podłączenia go do zasilania, to łatwość jego konfiguracji. Uruchomienie domowej sieci WiFi w całości przeprowadziłem na ekranie komórki. Wystarczyło podpiąć się do stworzonej sieci WiFi, wejść do Fritz!OS, zalogować się danymi dostępowymi z naklejki na spodzie obudowy i postępować zgodnie z informacjami napisanymi w języku polskim w uruchomionym kreatorze.

Zrzut ekranu 2016-07-21 o 18.36.20

Dużym ułatwieniem była samo konfiguracja sieci komórkowej. Router wykrył operatora, której kartę SiM zainstalowałem w urządzeniu, pobrał sobie ustawienia dostępowe APN, login i hasło i po chwili powitał możliwością korzystania z zasobów internetu. Z uruchomieniem internetu w domu tuż po zakupie z powodzeniem poradzi sobie nawet dziecko i to jest duży atut Fritz’a.

 

No dobra, a jak to działa w praktyce?

Jeżeli nie mieszkamy blisko anteny operatora, z oferty którego korzystamy, musimy wygospodarować miejsce na router na parapecie. Ta informacja powinna być wpisana w instrukcję. Nie ma jej i to jest błąd producenta, bo być powinna. Niestety brak anteny zewnętrznej, a przy tym utrudnienie w jej dołączeniu (wiąże się to z uszkodzeniem obudowy, a wiec utratą gwarancji), to największa wada Fritz!Box 6820 LTE. Mieszkam blisko centrum. Jadę do pracy według Google 18 minut, a do samego „miasta” dojeżdżam w połowę tego czasu. Niestety podczas testowania routera ani razu nie udało mi się uzyskać 3 zapalonych diod LED informujących o zasięgu. Tak naprawdę nawet nie wiem czy dioda na samej górze w ogóle jest sprawna 😉 Maksymalny zasięg „wyrażony w diodach”, który udało mi się uzyskać w różnych częściach domu to 2 diody LED. Tu dodam, że mieszkam na samej górze niskiego, 2 piętrowego budynku, a wokół mnie nie ma zbyt dużo zabudowy. Głównie są tereny zielone. Stawiając router na biurku, które stoi przy oknie mam „jedną diodę”. Na parapecie czasem wskoczy na drugą. Niestety rzadko. Dopiero gdy postawię router na ramie okna połaciowego wskakuje mi pełna „druga dioda” i wtedy uzyskuje transfer na poziomie 15 Mb/s według Speedtest.pl, podczas połączenia przewodowego bezpośrednio z routera do komputera.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 1

W odnalezieniu najlepszej lokalizacji do ustawienia routera pomoże funkcja wskaźnika położenia. Znajdziemy ją w FritzOS w sekcji Internet -> informacja na temat LTE  -> Zasięg. Mi się udało uzyskać w najlepszym miejscu -105dBm.

Zrzut ekranu 2016-07-21 o 20.05.25

W przypadku oferty Play maksymalnie udało mi się przy tych parametrach i sieci LTE uzyskać pobieranie na poziomie 15.53 Mb/s przy pingu 63ms . Jednak najczęściej była to prędkość rzędu 5-7Mb/s. To nieźle jak na dostęp mobilny, który przyda się na wakacyjnej wycieczce, jednak zdecydowanie za mało, aby chcieć zamieniać dostęp kablowy na LTE od Play. Nie wiem czemu, ale lepsze wartości uzyskałem podczas testowania za pomocą podłączonego do WiFi tworzonego przez 6820 LTE, mojego iPhone’a.

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 2

W aplikacji Speedtest uzyskałem wartości 16.26 DL i 7.81 UP przy pingu 48ms.

 

Podsumowując o AVM Fritz!Box 6820 LTE

Nie jest to ani router mobilny, ani dobry router stacjonarny. Sprawdzi się na pewno w roli alternatywnego połączenia z internetem, w przypadku gdy te kablowe będzie miało czasową awarię. Największa wadą tego modelu jest zasięg. Brak anteny zewnętrznej lub możliwości łatwego jej zainstalowania bardzo ograniczył możliwości wykorzystania pełnię szybkości transferu operatorów komórkowych, która za pomocą routera można by osiągnąć..

Recenzja Fritz!Box 6820 LTE w AppleMobile.pl 7

Na plus na pewno przemawia tu bardzo intuicyjny interfejs administracyjny, łatwa konfiguracja po wyjęciu z pudełka oraz gigabitowy port LAN. Urządzenie kosztuje niespełna 900zł. To nie mała kwota jak za stacjonarny router do korzystania z internetu mobilnego. Dlatego może warto zastanowić się nad zakupem urządzenia wraz z abonamentem w Play. Tam jego koszt zaczyna się od 1 zł.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Niewielkie gabaryty
  • Jakość wykonania
  • Samo konfiguracja sieci komórkowej
  • Intuicyjny polski interfejs
  • Gigbaitowy port LAN

Wady

  • Brak anten zewnętrznych
  • Zainstalowanie anteny zewnętrznej wiąże się z utrata gwarancji
  • Wysoka cena zakupu
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *