Recenzja FRITZ!WLAN Repeater 450E – Dla tych, którym tablet lub smartfon gubi domowe WiFi

Recenzja FRITZ!WLAN Repeater 450E – Dla tych, którym tablet lub smartfon gubi domowe WiFi

0

Swego czasu dość intensywnie poszukiwałem rozwiązania sieciowego, które pozwoli mi na stworzenie stabilnej sieci internetowej w domu, bez konieczności prowadzenia przewodu sieciowego. Niestety WiFi nie wystarczało. Grube ściany i odległość AppleTV i SmartTV od routera, a także komputera stacjonarnego z powodzeniem osłabiało sygnał bezprzewodowej sieci do tego stopnia, że jakakolwiek praca na plikach była niemożliwa. Zacząłem od wymiany routera na taki z  trzema antenami, następnie były Powerline?y, czyli urządzenia pozwalające na transmisję internetową za pomocą instalacji elektrycznej w domu. Początkowo byłem z takiego rozwiązania bardzo zadowolony, do momentu gdy podczas podpisywania umowy przedłużeniowej z dostawca internetu, otrzymałem transfer na poziomie 30 megabitów. Niestety jakość kabli w instalacji elektrycznej i odległość stanowiły problem. Nie pozwalały na wykorzystanie możliwości łącza. Co gorsza, oba gniazdka w pomieszczeniach gdzie były podłączane powerliny, musiały być na jednej fazie, a to już wymagało wizyty elektryka. Kolejną wadą tego rozwiązania było to, że jakiekolwiek uruchomienie urządzenia o dużym poborze prądu jak piec elektryczny czy suszarka do włosów sprawiało, że sieć potrafiła się jeszcze ograniczyć, a nawet przestać działać? Firma Fritz!, której ostatnio produkty miałem okazję testować przysłała mi urządzenie FRITZ!WLAN Repeater 450E. Jest to sprzęt o tajemnej nazwie ?repiter?, które pozwala na ?przedłużenie? zasięgu sieci WiFi lub rozesłanie go poprzez kabel do miejsc, gdzie normalnie zasięg WiFi nie dociera.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 1

W zestawie znajdziemy?

Dość spory jak na panujący trend minimalizowania opakowania by nie transportować powietrza w kartonie, kryje przed nami niewiele. Prócz dość skromnej ale bardzo treściowej instrukcji, dość długiego przewodu sieciowego i samego urządzenia 450E, nie znajdziemy w nim nic więcej.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 3

Urządzenie zostało zamknięte w formie wtyczki wsadzanej bezpośrednio do kontaktu. Prócz kilku diod informacyjnych, przycisku WPS i złącza RJ45 nie znajdziemy w nim nic więcej. Prawdziwa moc ukryta jest we wnętrzu – sprzęcie i oprogramowaniu FritzOS.

 

Jedno urządzenie, dwa tryby pracy

Repeater 450E potrafi działać w dwóch trybach – jako mostek WLAN lub jako mostek LAN. W pierwszym wspomnianym trybie urządzenie łączy się z naszym routerem ?nadającym? Internet przez sieć bezprzewodową i przekazuje go ?dalej? również bezprzewodowo z możliwością wykorzystania portu RJ45. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają podobny problem jak ja, gdzie w dalszych pomieszczeniach domu nasza sieć bezprzewodowa zaczyna zanikać. Wystarczy gdzieś w połowie tej ?drogi? włożyć Reapter 450E do kontaktu, by sygnał sieci WiFi został wzmocniony.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 2

W ten sposób dostęp do sieci będzie możliwy w jeszcze większej odległości niż do tej pory i co ważne, bez konieczności przełączania się na jakąś nową sieć czy innych czynności. Urządzenia sieciowe, które będą korzystać z naszego domowego WiFi same będą wybierać czy łączyć się z siecią poprzez router czy poprzez Repeater.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 6

Drugi tryb pracy to mostek LAN. Jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają kilkupiętrowy dom, w którym są poprowadzone przewody sieciowe, ale zasięg WiFi z routera jest widoczny tylko na jednym, na przykład dolnym poziomie. Wyżej zaczyna ginąć. Wtedy na wyższym poziomie podłączamy do prądu Repeater 450E, do jego złącza RJ45 wpinamy kabel sieciowy z domowej sieci LAN i za pomocą wbudowanej anteny nadajemy sygnał bezprzewodowy WLAN. W taki prosty sposób nasze smartfony czy tablety, których nie możemy podłączyć kablem sieciowym, będą mogły bez najmniejszego problemu korzystać z dobrodziejstwa bezprzewodowego internetu, również w miejscach, gdzie sygnał z routera nie dociera.

 

Jak i z czym to połączyć?

Marka FRITZ! kreuje dość mocno swój inteligentny system sieciowy FRITZ!, w skład którego wchodzą takie urządzenia jak routery, telefony dect, inteligentne gniazdka czy właśnie repeatery. Wszystkie te urządzenia pracują w oparciu o autorski system FritzOS, który jest bardzo funkcjonalny i niezwykle intuicyjny dla szarego człowieka. Dzięki takiemu połączonemu ze sobą ekosystemowi, zarządzanie tymi wszystkimi urządzeniami jest niezwykle proste, a dodawanie do domowej sieci kolejnych, niezwykle intuicyjne.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 4

Jednak nie tylko właściciele routerów i innych urządzeń sieciowych FRITZ! mogą korzystać z ich poszczególnych rozwiązań. No może tylko w przypadku inteligentnych gniazdek, choć pewien tego nie jestem. W każdym razie testowany Repeater można z powodzeniem wykorzystać z dowolnym routerem, z którego korzystamy w domu.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 7

Dzięki wspomnianemu przyciskowi WPS na obudowie urządzenia, połączenie go z naszą domową siecią to dosłownie chwila. Wystarczy przytrzymać go do momentu aż zacznie migać dioda WLAN, a następnie wcisnąć również przycisk WPS na naszym routerze (pod warunkiem, że nasze sieciowe urządzenie taki posiada). Po chwili Repeater zaświeci się diodami potwierdzającymi nawiązanie połączenie. Wtedy wystarczy już tylko wpisać z poziomu przeglądarki adres IP lub wejść na przygotowaną stronę https://fritz.repeater i dokonać prostej konfiguracji, jak ustawienie hasła administratora czy właściwy dla nas tryb pracy. To w zasadzie tyle. Urządzenie jest gotowe do pracy.

 

Funkcje dodatkowe 

Wydawać by się mogło, że taki wzmacniacz sygnału raczej jest urządzeniem dość ograniczonym do funkcji, którą powinien pełnić przede wszystkim. Jednak Fritz! jest znany z tego, ze lubi dodawać do swoich urządzeń funkcje zwiększające jego atrakcyjność.

Recenzja Fritz!WLAN Repeater 450E w AppleMobile.pl 5

W przypadku repeatera są nimi między innymi licznik zużycia energii elektrycznej, timer pracy sieci bezprzewodowej, sieć tylko dla gości czy powiadomienia PUSH na naszą skrzynkę z informacjami o pracy sieci. Co ważne, cały interfejs jest w języku polskim, a przy tym producent zadbał o to, aby wszędzie gdzie się da, pojawiały się informacje o tym do czego poszczególne ustawienia służą i jaki efekt uzyskamy po ich uruchomieniu. Bardzo fajnie!

 

Czy warto kupić?

Łatwy w obsłudze, niewielki i niezbyt rzucający się w oczy, funkcjonalny. Taki jest ten sprzęt. Ale czy faktycznie spełnia oczekiwania? Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z takimi problemami, o jakich pisałem na początku? Owszem! W pomieszczeniu, gdzie miałem problem z siecią bezprzewodową do tego stopnia, że nawet mój iPhone pomimo tego, że widział zasięg to nie zawsze mógł skorzystać z sieci podłączyłem Repeater w niewielkiej odległości tuż przy drzwiach. Wskaźnik zasięgu na jego obudowie wskazał 4/5 diod na wskaźniku zasięgu. Do tego samego pomieszczenia mam również poprowadzony przewód LAN. Podłączony iMac do sieci LAN podczas testy na SpeedTest.pl pokazał wartość 30.06 Mbps na download i 2.33 dla upload. W przypadku połączenia się przez WiFi do repeatera wartość pobierania była mniejsza o 10 megabitów. To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że zasięg na repeaterze nie był pełen.

Zalety:

  • + Łatwość instalacji i konfiguracji
  • + Intuicyjny interfejs w języku polskim
  • + Funkcje dodatkowe
  • + Dobre transfery i zasięg

 

Wady:

  • –       Niepotrzebnie duże opakowanie 😉

 

FRITZ!WLAN Repeater 450E w skrócie:

 

  • Pozwala na szybkie i proste zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej
  • Sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11n działająca z prędkością 450 Mbit/s
  • Kompatybilny z innymi routerami WLAN działającymi w standardzie 802.11n/g/b
  • Praca w paśmie 2,4 GHz
  • Maksymalne bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu WPA2 (802.11i) oraz WPA i WEP (128/64)
  • WPS (Wi-Fi Protected Setup) – błyskawiczna konfiguracja przez naciśnięcie przycisku
  • Dzięki portowi Gigabit LAN (Ethernet 10/100/1000 Base-T) możliwe jest połączenie z siecią urządzeń nie wyposażonych w moduł bezprzewodowy
  • Repeater może być połączony z routerem przez kabel sieciowy (tryb LAN bridge – mostu LAN)
  • Kompaktowe wymiary pozwalają na podłączenie w praktycznie każdym gniazdku

Oprogramowanie ułatwiające konfigurację dostępne pod adresem: www.avm.de/en/repeater

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *