Recenzja JBL Xtreme – ekstremalnie duży kaliber

0

JBL Xtreme. Ponad 2 kilogramy muzyki, które dzięki dołączonej nylonowej opasce, możemy łatwo i wygodnie zabrać ze sobą, gdzie tylko chcemy. Przy tym nie trzeba obawiać się o zasilanie. Wbudowana bateria o pojemności 10 tyś. mAh zapewni nam nawet 15 godzin zabawy. To wystarczy do  zorganizowania imprezy w plenerze, trwającej do białego rana.

Oglądając ofertę produktów JBL można odnieść wrażenie, że szczególnie wśród głośników mobilnych trudno o różnorodność jeżeli zwracamy uwagę na wzornictwo. Modele Charge, Flip 3 i Pulse wyglądają bardzo podobnie.

Ich konstrukcja opiera się o kształt tuby, którą stawiamy na blacie, na płasko. Nie inaczej jest z JBL Xtreme. Ostatnio miałem okazję testować świetny głośnik JBL Charge 3. Było to na tyle niedawno, że kiedy do testów dostarczono mi Xtreme, miałem wrażenie, że to dokładnie taki sam głośnik, który lekko napompowano. Jednak to nie do końca prawda, choć wzornictwo, a nawet sposób prezentacji produkt na opakowaniu, mogłoby nam to sugerować.

JBL-Xtreme-AH-1

Na kartonie znajdziemy fotografię głośnika Xtreme w otoczeniu wody.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 7

W podobny sposób prezentowany był Charge 3, który był głośnikiem odpornym na wodę zgodnie z normą IPX7. Można go było zanurzyć w wodzie i to bez obawy, że coś złego mogłoby się z tego powodu z tym urządzeniem stać.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 40

Widząc JBL Extreme na tle rozpryskującej wody, pomyślałem że tu będzie dokładnie tak samo. Już miałem plan wybrać się nad pobliską fontannę z myślą spektakularnego wrzucenia go do wody i sprawdzenia czy nadal będzie taki głośny, jak na powierzchni. Nic bardziej błędnego.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 6

Niestety ten model nie jest wodoodporny.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 4

Co prawda zachlapanie czy deszcz nie powinien zrobić mu nic złego, można go nawet opukać z błota czy piasku, jednak praca w ulewie, a tym bardziej kąpiel w basenie zniszczy ekstremalny produkt JBL.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 5

Piszę o tym celowo na początku, gdyż uważam, że takie przedstawianie tego produktu, wielu potencjalnych klientów może wprowadzić podczas zakupów w błąd. Chyba nie o to chodzi producentowi?

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 42

 

Co znajdziemy w zestawie z JBL Xtreme?

W samym opakowaniu znajdziemy zasilacz służący do pracy stacjonarnej oraz ładowania wbudowanej baterii. Dodatkowo, co nie powinno nikogo dziwić, w zestawie znalazło się miejsce na nylonowy pasek, na którym zawieszono dwie sprzączki.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 25

To za ich pomocą przyczepimy głośnik do dedykowanych im uchwytów. Takie posunięcie nie powinno dziwić, szczególnie gdy poznamy specyfikacje urządzenia, a dokładnie sekcję poświęconą gabarytom.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 13

2112 gramów. O tyle więcej będzie ważył nasz bagaż podręczny, jeżeli zdecydujemy się zabrać ten głośnik na wakacje.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 41

Sporo, sami przyznacie, co możemy szczególnie odczuć, gdy przyjdzie nam płacić dodatkową opłatę za nieprzewidziany nadbagaż podczas lotu. Do tego rozmiary – 28.3 x 12.6 x 12.2 cm sprawiają, że choć urządzenie te jest promowane jako mobilne, to o pełnej mobilności nie ma tu mowy. To nie jest Charge 3 czy Pulse, które mogliśmy wsadzić w koszyk na bidon w rowerze i jechać w siną dal.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 23

Niestety nie na każdą wycieczkę zdecydujemy się to monstrum zabrać ze sobą. Na tą rowerową, jeżeli na plecach nie wisi nam plecak, zabranie Xtreme’a tylko nas będzie wkurzać. Na urlop do ciepłych krajów, gdzie każdy kilogram w walizce często jest na wagę złota, JBL może okazać się zbędnym balastem. No więc gdzie?

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 45

Wszędzie tam, gdzie tylko będziemy chcieli i nie będzie nam ciążył. Bo choć Xtreme jest duży i ciężki, to jeżeli tylko to zniesiemy, a samo urządzenie dotargamy na działkę, wycieczkę na basen, jezioro czy po prostu wystawimy na ogród przy domu, to wszystko co w nim złe i niewygodne, zrekompensuje nam dużą mocą dźwięku i jakością, jakiej po urządzeniu tych gabarytów i tej cenie byśmy oczekiwali.

 

Pierwsze wrażenia JBL Xtreme

Obudowa głośnika niemal w całości obita jest, o ile się nie mylę, nylonową tkaniną. Jej fakturę możemy poczuć już w sklepie, jeszcze zanim go kupimy i rozpakujemy.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 8

Producent zadbał o to, aby frontowa ścianka kartonu, na którym widać głośnik została stworzona w taki sposób, że jak dotkniemy kartonu i przesuniemy po obrazku ręką, poczujemy fakturę.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 10

Urządzenie wykończone zostało z dbałością o najmniejszy detal. Spasowanie materiału z krawędziami gumowanej obudowy to prawdziwy majstersztyk. Nie ma tu mowy o przypadkowym ułożeniu tkaniny, jakiegoś niedopatrzenia i chały.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 11

Stawiając głośnik przed sobą na pierwszym planie widzimy sporej wielkości logo JBL wycięte w metalowej blaszce.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 20

Na grzbiecie w taki sam sposób jak to miało miejsce w przypadku testowanego JBL Charge 3, umieszczono klawisze funkcyjne. W samym środku znajduje się włącznik oraz klawisz parujący głośniki w ramach systemu JBL Connect.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 15

System ten pozwala stworzyć prawdziwe stereo z dwóch obsługujących tę funkcję głośników JBL. Niestety Charge 3 został mi zabrany jakiś czas temu i otrzymując Xtreme, nie dostałem drugiego głośnika by móc sprawdzić i przekonać się na własne uszy jak owa funkcja działa w praktyce.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 16

Po obu stronach tych klawiszy znajdziemy guziki odpowiedzialne za regulację poziomu głośności, parowanie za pomocą łączności Bluetooth ze źródłem dźwięku oraz klawisz uruchamiania i pauzowania odtwarzanej muzyki. Skok każdego z tych klawiszy jest odpowiednio wyczuwalny. Ja szczególnie zwracam na to uwagę podczas testowania różnych urządzeń. Nie ma nic gorszego niż klawisze, których nie czuć że wciskamy, przez co wciskamy je jeszcze mocniej całkowicie podświadomie. Tu przyciski uginają się dość nisko, naturalnie a dodatkowo wydają dźwięk takiego „kliknięcia”. Dokładnie wiemy ile razy wcisnęliśmy przycisk zwiększenia głośności.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 18

Niestety mimo diod LED na dole, podczas regulacji głośności nie przedstawiają one poziomu głośności, który aktualnie mamy dostrojony. Musimy tak trochę „na czuja” domyślić się, że to już maks, co możemy z głośnika wycisnąć. A szkoda, bo diody o których wspominam na czas regulacji poziomu, mogłyby przejmować rolę prezentacji poziomu ustawionej głośności. A tak pokazują nam tylko poziom naładowania wbudowanej baterii. Głośnik przy maksie jedynie „plumknie”, że to już wszystko co ma z mocy do zaoferowania. Chociaż tyle.

 

Co tu gra?

Po obu stronach głośnika, nazwijmy je „denkach” zainstalowano membrany, które producent opisuje jako pasywne radiatory lub głośniki basowe. Membrany poruszają się w rytm tonów niskich, co wygląda rzeczywiście atrakcyjnie, ale przyznam szczerze, że nie jestem przekonany do tego czy ma to jakiś praktyczny wpływ na zaoferowany przez głośnik dźwięk.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 21

Rzeczywiste głośniki zainstalowano we frontowej części obudowy. Są to dwa przetworniki nisko tonowe o średnicy 63 mm oraz dwa wysokotonowe o średnicy 35 mm. Mamy więc tu całkiem przyjemne stereo, które charakteryzuje się mocą znamionową 2x 20W, pasmem przenoszenia 70- 20 000 Hz i stosunkiem sygnały do szumu powyżej 80 dB.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 1

Mimo tego, że są one umiejscowione bardzo blisko siebie, producentowi udało się uzyskać efekt stereo, pozbawiony złudzenia odgrywania dźwięku jakby z jednego punktu. Brakuje natomiast dźwięku 360 stopni, który można znaleźć chociażby w sprzęcie Fugoo XL, który także ostatnio recenzowałem, i który dostępny jest w tym samym pułapie cenowym co Xtreme.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 43

A tak, jeżeli JBL Xtreme stoi do nas tylną częścią, od razu słychać, w którą stroną grany jest dźwięk. Brakuje tu przestrzenności dźwięku, szczególnie że mowa tu o urządzeniu, którego zadaniem jest rozbawić znajomych i przyjaciół na plenerowej imprezie, a nie podczas oglądania filmu, gdzie zawsze wszyscy siedzą przed nagłośnieniem i ekranem.

 

Pokaż kotku, co masz w środku

W tylnej części głośnika znajdziemy… suwak, zwany zamkiem błyskawicznym.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 34

Po jego odpięciu naszym oczom ukażą się porty – diagnostyczny, JACK IN w formie portu AUX, dwa porty USB oraz złącze do podłączenia wtyku zasilacza, służącego do naładowania wbudowanej baterii.

Bateria, która tu zainstalowano to prawdziwe monstrum o ekstremalnej pojemności 10 000 mAh. Takie ogniwo nie tylko zasili tego giganta przez około 15 godzin, ale także z powodzeniem posłuży za Power Bank.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 36

Zainstalowane i schowane za suwakiem dwa porty USB pozwalają podłączyć przewody USB do obu i doładować baterię na przykład dwóch smartfonów na raz. W sam raz, gdy rozkręcamy imprezę, a tu źródło dźwięku czyli nasz telefon zaczyna siadać z powodu wyładowanej baterii.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 38

Niestety porty nie mogą być wykorzystane do podpięcia pamięci masowej, na której mamy kolekcję naszych empetrójek. Szkoda. Aż żal, że mając do dyspozycji aż dwa porty, tak niewiele można z nich wycisnąć.

 

W trójkącie raźniej 

JBL Xtreme potrafi łączyć się nie z jednym smartfonem, nawet nie z dwoma, ale z aż trzema bezprzewodowymi źródłami dźwięku. Oczywiście nie w tym samym czasie. Możemy przełączać się miedzy źródłami wedle potrzeb. To przydatne, szczególnie jeżeli zechcemy wykorzystać głośnik nie tylko w roli plenerowego grajka, ale także jako nagłośnienie dla naszego komputera i tabletu. Chcąc przełączyć źródło, nie musimy za każdym razem parować nowego urządzenia. Wygodne i praktyczne.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 44

Do komunikacji Xtreme wykorzystuje komunikację Bluetooth w wersji 4.1. Wspiera protokoły Ad2P, AVRCP, HFP i HDP. Niestety nie obsługuje bez kompresyjnego kodowania APT-X, a to już spory minus, szczególnie że w tym przedziale cenowym u konkurencji coś takiego znajdziemy. Podczas testowania najczęściej jednak głośnik grał w połączeniu z komputerem. Zasięg  kończył się po odejściu od niego na około 5-6 metrów, choć w gabinecie gdzie stoi komputer drzwi były otwarte, a ja odszedłem tylko do drugiego pokoju znajdującego się na tym samym poziomie. Niestety muzyka zaczęła się na takiej odległości przycinać.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 22

Nie testowałem natomiast prowadzenia rozmów głosowych za pomocą tego nagłośnienia. Dlatego wspominam o tym tylko, aby odnotować, że w ogóle taka funkcjonalność w głośniku istnieje. O ile zawierzymy producentowi, dzięki systemowi tłumienia echa, JBL Xtreme doskonale się spisuje podczas rozmów konferencyjnych. Dla mnie taka funkcjonalność ma kompletnie drugorzędne znaczenie.

 

Ten głośnik potrzebuje przestrzeni 

Kiedy JBL Xtreme po raz pierwszy rozbrzmiał w moim niewielkim pokoju do pracy, w którym stoi spore biurko, dwie komody, a samo pomieszczenie ma na oko około 9m2, w pierwszej chwili miałem wrażenie, że to nie jest to, co słyszałem przy JBL Charge 3. Tamten głośnik brzmiał jakby bardziej spójnie. Xtreme jest oczywiście głośniejszy, dolne partie dźwiękowe są tu znacząco bardziej wyczuwalne, jednak mam wrażenie, jakby producent nieco za mocno postawił właśnie na ten dół, pozostawiając wysterowanie góry samej sobie. Średnie i wysokie tony momentami zaczynają ginąć przez przytłaczające pomrukiwanie basu. Słychać to szczególnie przy utworach delikatnych, w których górą są partie średnio i wysoko tonowe, gdzie główny udział dźwięku przypada na instrumentalne i wokalne brzmienie. William Fitzimmons słuchając swojego Beautiful Girl, szczególnie początku utwory, zapewne robił by to ze sporym grymasem.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 3

Na tego typu konstrukcji lubię uruchomić Privateering Marka Knopflera, który obnaża, różne niedoskonałości małych grajków, gdyż utwór łączy w sobie różnego rodzaju dźwięki, przy okazji z fajnym męskim wokalem. Niestety gitarowe tło w tym utworze ginie w otchłani pogłosu i echa. Natomiast mocne przerywniki wokalu Knopflera brzmią na tym głośniku świetnie. On (ten głośnik) po prostu lubi mocne brzmienie. Taki jego urok.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 2

Jak się jednak okazało, problemem jest tu przestrzeń, którą JBL Xtreme wprost uwielbia. Jeżeli wyniesiemy głośnik na ogród, zabierzemy ze sobą na działkę lub po prostu postawimy go na środku sporego pomieszczenia, rozkład dźwięku będzie zupełnie inny, a niedoskonałości, które słychać z bliska, przestają mieć przy większej perspektywie znaczenie.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 39

Niemniej jednak JBL Xtreme znacząco lepiej sprawdza się w mocniejszych brzmieniach, gdzie to dół gra nam pierwsze skrzypce, a reszta pasma jest tylko dodatkiem, upiększeniem, tą wisienką na koniec. Amatorzy R’n’B, muzyki elektronicznej, czy żywszego Popu będą zadowoleni. Mnie jednak bardziej odpowiadało brzemiennie Charge 3. Taka moja subiektywna ocena.

 

Podsumowując o JBL Xtreme

Jeżeli to nie niewielkie gabaryty i masa, a głośność i niezła jakość dźwięku, słyszalna szczególnie przy mocniejszych kawałkach jest dla Ciebie najważniejsza w przypadku głośnika mobilnego, zakup JBL Xtreme będzie dobrym wyborem. Głośnik kosztuje około 1300 złotych. Nie byłaby to prawda, gdybym napisał, że w tej cenie nie znajdziemy nic lepszego, wartego większej uwagi. Prawdą natomiast jest to, że potężna bateria, możliwość ładowania z niej dwóch urządzeń mobilnych, no i ten mocny, dźwięk,  no bo to o niego w przypadku głośnika chodzi, to dobre powody, by tej konstrukcji przyjrzeć się z dużym zainteresowaniem.

Recenzja JBL Xtreme w AppleMobile.pl 30

Jeżeli jednak to ja miałbym wybierać mobilny głośnik dla siebie, wziąłbym nieco mniejszy, lżejszy i wodoodporny model Charge 3, bądź poszukał coś od konkurencji, co w tej cenie zaoferuje mi większą przestrzeń dźwiękową i wodoodporność, która w przypadku urządzenia mającego pracować w często trudnych warunkach plenerowych, może mieć duże znaczenie.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Bardzo pojemna bateria
 • Możliwość używania jako Power bank dla 2 urządzeń
 • Bardzo głośny i potężny dźwięk
 • Odporny na zachlapania, kurz, błoto
 • Nylonowy pasek w zestawie do łatwego przenoszenia
 • Parowanie nawet 3 urządzeniami źródłowymi
 • Solidnie wykonany i wykończony
 • Aż 15 godzin na jednym pełnym ładowaniu

Wady

 • Brak wodoodporności
 • Dwa niewykorzystane porty USB na pokładzie
 • Wysterowany do mocnych utworów
 • Subiektywnie gorzej radzi sobie z delikatną, bardziej instrumentalną i wokalną aranżacją utworów
 • Brak APT-X
 • Dźwięk kierunkowy z frontowej części, bez efektu 360'
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Jakość wykonania
 • Cena
 • Zasięg Bluetooth
 • Głośność
 • Jakość dźwięku
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *